افزایش شتابناک چک‌های برگشتی در ایران

 
افزایش شتابناک چک‌های برگشتی در ایران

اکنون ده‌ها هزار صادرکننده چک‌های بی‌محل در زندان‌های ایران بسر می‌برند

مشکل چک‌های برگشتی در ایران چنان اوج گرفته که دولت تصمیم گرفته است صادرکنندگان این چک‌ها را از دریافت کارت بازرگانی محروم کند. در ۴ ماه نخست سال‌جاری ۴ / ۱۲ درصد چک‌ها در ایران برگشت خورده‌اند.

آمارهای بانک مرکزی نشان می‌دهد که در چهار ماه نخست سال جاری ۸ میلیارد و ۵۲۴ میلیون تومان از چک‌های صادرشده در ایران برگشت خورده‌اند. این برابر با ۴ / ۱۲ درصد مجموعه چک‌های دست به دست شده است.

 

بی‌اعتباری رو به رشد

 

میزان چک‌های برگشتی از سال ۱۳۸۴ تا کنون سال به سال بیشتر شده است. در سال ۱۳۸۴ فقط کمتر از ۵ درصد چک‌ها برگشت خوردند و ارزش آن‌ها به حدود ۸ میلیارد و ۸۰۷ میلیون تومان رسید. یک سال بعد نسبت چک‌های برگشتی به مجموعه چک‌های دست به دست شده اندکی کاهش یافت و به حدود ۴ و نیم درصد رسید.

 

نسبت چک‌های برگشتی به مجموعه چک‌های دست به دست شده در سال‌های ۱۳۷۶ تا ۱۳۸۸ به ترتیب ۵ درصد، ۸ / ۷ درصد و ۷ / ۱۰ درصد بود. اما در چهارماهه نخست سال جاری، ۴ / ۱۲ درصد چک‌های صادره به دلیل نداشتن پشتوانه برگشت خوردند.

 

کارشناسان اقتصادی برگشت خوردن چک‌ها را در جامعه شاخص مهمی برای درهم شکستن اعتماد و کاهش معاملات اعتباری می‌دانند. مهم‌ترین دلیل اصلی برگشت خوردن چک‌ها کمبود نقدینگی در بازار است.

 

کارت‌بازرگانی و اختلاف‌نظرها

 

مشکل برگشت‌خوردن چک‌ها اکنون چنان جدی شده که سازمان توسعه تجارت تصمیم گرفته است، با استناد به آئین‌نامه جدید کارت‌های بازرگانی، صادرکنندگان چک‌های بی‌محل را از دریافت کارت بازرگانی محروم کند.

 

حمید صافدل، معاون کل سازمان توسعه تجارت، به خبرآنلاین گفته است: «خوش حساب بودن، در آئین‌نامه جدید مورد تاکید بسیار قرار گرفته و برای افرادی که دارای سوء حساب باشند کارت بازرگانی صادر نخواهد شد.»

 

محمد نهاوندیان، رئیس اتاق بازرگانی ایران، در یک کنفرانس خبری اعلام کرده است که وضعیت امروز چک‌های برگشتی فقط با وضعیت سال ۱۳۵۷ قابل مقایسه است. در آن‌سال به دلیل دگرگونی‌های ناشی از انقلاب، چک‌ها قابل وصول نبودند.

 

رئیس اتاق بازرگانی ایران عدم صدور کارت بازرگانی برای صادرکنندگان چک‌های برگشتی را نادرست دانسته و گفته است: «در مورد تعیین این شرط، حتی با من هم مشورت نکرده‌اند. من فکر می‌کنم هنگام طرح آئین‌نامه صدور کارت بازرگانی در دولت، فردی گفته که باید این شرط را هم به آن اضافه کنند.»

 

راهی برای کنترل بازار؟

 

به‌گزارش خبرآنلاین، مدیران دولتی و تدوین‌کنندگان آئین‌نامه صدور کارت بازرگانی امیدوارند که با تعیین شرط عدم سابقه صدور چک بی‌محل، بتوانند مانع از ورود افراد بدحساب به عرصه فعالیت‌های اقتصادی و افزایش اعتبار کارت‌های بازرگانی شوند.

 

اما کارشناسان معتقدند، تنها درصد کمی از فعالان اقتصادی ایران در دوران فعالیت خود هرگز چک برگشتی نداشته‌اند.

 

همین کارشناسان معتقدند، مشکل چک‌های برگشتی تنها ناشی از شرایط بد اقتصادی نیست، بلکه ضعف‌های سیستم بانکی ایران نیز آن را تشدید کرده است. سیستم بانکی ایران نتوانسته خود را با شرایط اقتصادی امروز انطباق دهد. کارشناسان می‌گویند که بانک‌های ایران به‌خاطر عدم توسعه خدمات خود، امکان سو‌ء استفاده از چک را فراهم کرده‌اند.

سید ابوالقاسم واعظ - اندونزی - جاکارتا
دولت ایران می تواند مانند همه جای دنیا از صادر کننده چک برگشتی سلب مسئولیت کند و در این صورت دریافت کنندگان فقط چک را به منظور وسیله آسان کننده جا به جایی پول خواهند پذیرفت آن هم از افراد معتبر. اما امروز چک وسیله ای برای تجارت کسانی که پولی در جیب ندارند و کالایی می خرند و در خواب و خیال می خواهند با آن تجارت کنند و پس از چند ماه پول طرف را بپردازند. از آنجا که دولت ایران وظیفه اصلی خود را در حمایت از قشر نزول خور می داند هرگز به سلب مسئولیت کیفری از صادر کننده چک تن نمی دهد ولو اینکه زندان ها پر از زندانیان چک شود.
سه‌شنبه 30 شهریور 1389

surena1611 - آلمان - اشتوتگارت
مموتی گفت که تحریمها اثر نداره!!! ولی وقیح هم که قرار بود تحریمها رو دور بزنه ولی ظاهرا چیز دیگه ای رو دور زده!!!!
سه‌شنبه 30 شهریور 1389

Black Chador - امریکا - ولدن
حلا اولش هست .روزی میرسه که مردم با فرغون پر اسکناس میرن برای خرید نون روزشون. زندهباد تحریم.
سه‌شنبه 30 شهریور 1389

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.