چاه نشت کننده بی پی به طور دائمی مهر و موم شد


چاه نشت کننده بی پی به طور دائمی مهر و موم شد

چاه اکنون به طور دائمی مهر و موم شده است

مقام های آمریکایی می گویند چاه نفتی که در اثر یک حادثه سر باز کرد و میلیون ها بشکه نفت از آن به خلیج مکزیک ریخت بالاخره مهر و موم شده است.

این چاه که متعلق به شرکت "بی پی" بود برای حدود سه ماه نشت می کرد. این شرکت اخیرا سر چاه را با سیمان پر کرد و تازه ترین آزمایش های فشار نشان می دهد که این اقدام برای "خفه کردن" چاه موفقیت آمیز بوده است.

باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا با استقبال از این خبر قول داد که کمک رسانی به آسیب دیدگان ادامه یابد.

آن حادثه که بدترین مورد نشت نفت در آب های ساحلی آمریکا توصیف می شود، پس از انفجار در سکوی نفتی "دیپ واتر هورایزن" در روز 20 آوریل شروع شد. انفجار باعث مرگ 11 کارگر شد.

دریاسالار تاد الن از گارد ساحلی آمریکا که بلندپایه ترین مقام آمریکایی است که مسئولیت مقابله با این بحران را به عهده دارد، روز یکشنبه گفت که چاه اکنون "عملا خفه شده است."

او گفت: "گام های دیگری بر اساس مقررات برداشته خواهد شد اما اکنون می توانیم با قاطعیت بگوییم که چاه ماکوندو دیگر خطری متوجه خلیج مکزیک نمی کند."

ابتدا یک کلاهک موقتی در روز 15 ژوئیه بر سر چاه نهاده شد که جریان نشت نفت را بند آورد. همزمان یک چاه فرعی در آن مجاورت حفر شد.

این چاه فرعی بالاخره روز پنجشنبه گذشته به منبع چاه متصل شد، که به کارگران اجازه داد سیمان را به چاه اصلی تزریق کنند و نیاز برای تکیه بر کلاهک موقتی برای جلوگیری از نشت برداشته شود.

آن فاجعه باعث یک کابوس زیست محیطی در طول صدها کیلومتر سواحل جنوب آمریکا شد. تونی هیوارد مدیر کل بی پی در ارتباط با آن کناره گیری کرد و ممنوعیتی بر حفاری نفتی در آب های عمیق منطقه اعمال شد.

هزینه حادثه برای بی پی بسیار گزاف بوده است. این شرکت یک صندوق غرامت به ارزش 20 میلیارد دلار ایجاد کرد و تاکنون هشت میلیارد دلار دیگر در عملیات پاکسازی خرج کرده است.

دولت آمریکا در ابتدای ماه اوت اعلام کرد که تقریبا سه چهارم نفت نشت کرده در دریا پاکسازی شده یا در یک روند طبیعی تجزیه شده است.

اما تحقیقات تازه تر حاکی از وجود توده ای از مواد شیمیایی مرتبط با نفت خام به طول دو کیلومتر و عرض 200 متر است که در فاصله 35 کیلومتری از محل نشت قرار دارد.

علی رغم ابراز خوشبینی ها درباره عملیات پاکسازی، خسارات وارده به اقتصاد، حیات وحش و اکوسیستم خلیج مکزیک هنوز به طور کامل قابل ارزیابی نیست.

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.