احمدی نژاد: آماده مذاکره بدون پیش شرط با ۱+۵ هستیم


احمدی نژاد: آماده مذاکره بدون پیش شرط با 1+5 هستیم

رئیس جمهور در پاسخ به اینکه آیا ایران هم اینک آماده گفتگو با 1+5 است، اعلام کرد که پاسخ به سئوالات مطرح شده از سوی وی در هفتم تیر ماه امسال به عنوان پیش شرط از سر گیری مذاکرات مانع از گفتگو و مذاکره نیست و هرگاه جلسه‌ای هماهنگ شد ایران از حضور در این جلسه ابایی ندارد.

به گزارش مهر محمود احمدی نژاد در مصاحبه با خبرگزاری آسوشیتدپرس در پاسخ به سؤالی درباره پیام حضور ایران در سازمان ملل متحد، اظهار داشت: پیام ملت ایران پیام اصلاح و تغییر است. سخن ملت ایران در طول تاریخ این بوده که شرایط موجود جهان در شأن انسان و ملت‌ها نیست. با توجه به جنگ‌ها، اشغالگری‌ها، مسابقه تسلیحاتی، فاصله عمیق شمال - جنوب و بحران‌های اقتصادی و فرهنگی بر این باور هستیم که انسان برای چنین شرایطی آفریده نشده است بلکه انسان برای زندگی سرشار از شادی، آرامش، عشق و محبت خلق شده و همه اینها در سایه عدالت و یگانه‌پرستی محقق می‌شود.

رئیس جمهور با تأکید بر اینکه ملت ایران نسبت به مدیریت حاکم بر جهان انتقاد دارد، خاطرنشان کرد: مدیریتی که بر جهان حاکم است قادر نیست امنیت و دوستی را بین ملت‌ها برقرار کند.

احمدی نژاد با اشاره به اینکه تغییر یکباره و لحظه‌ای ایجاد نمی‌شود، گفت: ابتدا تغییر باید در اندیشه‌ها اتفاق بیفتد و سپس باید ساختارهای ناعادلانه حاکم بر جهان اصلاح شود و بدون تردید در این مسیر همه باید به یکدیگر کمک کنند.

رئیس جمهور در پاسخ به سؤالی درباره ارزیابی خود از اوضاع فعلی و آینده افغانستان، اظهار داشت: امروز همه به روشنی می‌دانند که شرایط افغانستان مناسب نیست. مردم روزانه قتل‌عام می‌شوند و کینه‌ها و دشمنی‌ها عمیق‌تر می‌شود و تصویر روشنی نیز برای بهبود شرایط این کشور در آینده قابل تصور نیست.

 احمدی نژاد با بیان اینکه برای حل مشکل افغانستان شناسایی مشکل واقعی لازم است، گفت: مشکل افغانستان راه‌حل نظامی ندارد. باید به حق حاکمیت ملی مردم افغانستان احترام گذاشته شود که اگر یک پنجم هزینه‌ای که در بخش نظامی در افغانستان انجام شده، در بخش زیرساخت‌های این کشور هزینه می‌شد، شرایط افغانستان بسیار متفاوت‌تر از امروز بود.

رئیس جمهور با تأکید بر اینکه باید به روند سیاسی در افغانستان احترام گذاشته شود، خاطرنشان کرد: باید در جدول زمانی مشخصی گروه‌های نظامی از افغانستان خارج شوند و اجازه دهند دولت افغانستان امور کشور را اداره کرده و مسؤولیت امنیت را برعهده بگیرد. البته در افغانستان نیز باید همه با هم در اداره کشور مشارکت داشته باشند و هیچ گروهی به دنبال انحصارطلبی نباشد.

احمدی نژاد تصریح کرد: ایران از روند سیاسی افغانستان حمایت می‌کند و معتقدیم است این کشور باید بر اساس قانون اساسی و عدالت مدیریت شود و دموکراسی انتخابات در این کشور نهادینه گردد.

رئیس جمهور در پاسخ به این سؤال که پس از آزادی سارا شورد یکی از سه تبعه آمریکایی که وارد مرزهای ایران شده بودند، چقدر احتمال دارد که دو نفر بعدی نیز آزاد شوند، اظهار داشت: از اینکه این خانم با نگاه محبت‌آمیز جمهوری اسلامی ایران آزاد شد خوشحال هستیم و امیدواریم دو نفر بعدی نیز به دادگاه اثبات کنند که نظر سوئی از ورود غیرقانونی به خاک ایران نداشتند، آزاد شوند.

احمدی‌نژاد افزود: کشورهای جهان برای ورود غیرقانونی به کشورهایشان قوانین سختی دارند اما امیدواریم در هر کجای دنیا حتی آنهایی که در آمریکا زندانی هستند، آزاد شوند.

رئیس جمهور در پاسخ به اینکه وزیر خارجه آمریکا عنوان کرده که وزرای خارجه گروه 1+5 در مورد مسأله هسته‌ای آماده دیدار با مقامات عالی ایران هستند، آیا ایران آمادگی گفتگو در این زمینه را دارد، گفت: ملت ایران همیشه آماده گفتگو بوده است و هرگاه جلسه‌ای هماهنگ شد ایران از حضور در این جلسه ابایی ندارد.

رئیس ‌جمهوربا اشاره به اینکه بیانیه تهران درجریان گفتگوهای هسته‌ای منتشر شد،اظهار داشت: رئیس‌ جمهورآمریکا از رئیس ‌جمهور برزیل و نخست‌ وزیرترکیه درخواست کرده بود که با ایران وارد مذاکره شوند و درباره موضوع تبادل سوخت هسته‌ای راه‌حلی پیدا کنند که دراین زمینه بیانیه مناسبی مبتنی برقانون واساسنامه آژانس بین‌المللی اتمی تنظیم شد،روح این بیانیه جابجایی تبادل با تقابل بود و بیانیه تهران که گام مهمی در متن گفت‌وگوها بود، با پاسخ بی‌ادبانه یعنی صدور قطعنامه مواجه گردید.

احمدی‌نژاد افزود: ملت ایران همیشه آماده گفتگو بوده و از تعامل و همکاری استقبال می‌کند اما باید گفتگوها مبتنی بر عدالت و احترام باشد در غیر این صورت هیچ نتیجه‌ای حاصل نخواهد گردید.

رئیس‌جمهور خاطرنشان کرد: در موضوع هسته‌ای دو مبحث کلیدی تبادل سوخت تبادل سوخت و گفتگوهای عمومی درباره همکاری‌های جامع و بین‌المللی در راستای هم قرار دارد که اولین موضوع به نام گفتگوهای وین و دومین موضوع با عنوان 1+5 شناخته می‌شود.

احمدی‌نژاد با تاکید بر اینکه راکتور تهران داروی مورد نیاز بیش از 800 هزار بیمار را تأمین می‌کند ، گفت: طبق قانون و اساسنامه آژانس بین‌المللی هسته‌ای، اعضایی که سوخت 20 درصد دارند باید بدون پیش‌شرط سوخت مورد نیاز سایر اعضا را تأمین کنند و ما برای نیاز خود درخواستی را ارائه کردیم که متأسفانه اعضایی که می‌توانستند این سوخت را تأمین کنند شرایط سیاسی گذاشتند، در حالی که راه آن انسانی و در عین حال قانونی بود. به همین دلیل مذاکرات قطع شد. البته مجدداً برای آغاز گفتگوها اعلام آمادگی شده است که امیدواریم هرچه زودتر این مذاکرات آغاز شود.

رئیس‌جمهور از درجریان بودن مذاکرات دیگری بین ایران و گروه 1+5 خبر داد وگفت: روند این مذاکرات درراستای همکاری ‌های جامعه بین‌المللی است که در این زمینه بسته پیشنهادی خود را ارائه داده‌ایم. در این بسته برنامه‌های کاملی درباره اصلاح وضع جهان، اصلاح وضعیت امنیتی دنیا، کنترل تسلیحات هسته‌ای و خلع سلاح جهانی و نیز همکاری در موضوع انرژی گنجانده شده است و از نظر ایران این موارد از مسائل مهم دنیا به شمار می‌رود که همه باید در آن مشارکت فعالی داشته باشند.

احمدی نژاد در پاسخ به سئوالی درباره مخالفین دولت و رقبای سیاسی خود، اظهار داشت: رقبای انتخاباتی من کاملا آزاد هستند و مانند بقیه مردم ایران مشغول زندگی و فعالیت می باشند. آنان با آزادی نظرات و دیدگاههای خود را ابراز می کنند. محدودیتی برای فعالیت های قانونی وجود ندارد و مانند بقیه مردم ایران می توانند نقش آفرینی داشته باشند البته باید توجه داشت که همه در ایران در چارچوب قانون می توانند به نقش آفرینی بپردازند.

رئیس جمهور افزود: هر کس در برابر قانون تخطی کند دستگاه قضایی به تخلفات آن رسیدگی خواهد کرد چرا که همه در برابر قانون مساوی هستند. از جانب دولت هیچ گونه محدودیتی برای رقبای سیاسی و مخالفین دولت اعمال نشده است البته ممکن است خود آنها از فضای مردمی نگرانی داشته باشند.

احمدی نژاد در پاسخ به اینکه آیا قبل از آغاز گفتگو ها حتما باید مسائل مربوط به بسته پیشنهادی مورد بررسی قرار گیرد، اظهار داشت: بسته پیشنهادی برای بررسی در جریان مذاکرات، ارائه شده است ضمن اینکه ایران چند سئوال از گروه 1+5 پرسیده است که هنوز برای دریافت پاسخ آن امیدوار هستیم پاسخ آنها به سئوالاتی مانند گروه 1+5 چقدر به مقررات NPT پایبندی دارد و اینکه هدف از مذاکرات با ایران را چه می‌داند و آیا به دنبال دوستی است یا دشمنی و همچنین ارائه دیدگاه‌های خود نسبت به بمب های اتمی رژیم صهیونیستی را بیان کنند، مانع از گفتگو و مذاکره نیست اما بدون تردید روند مذاکرات را تنظیم می کند.

رئیس جمهور در پاسخ به اینکه آیا ایران با آرام کردن پروسه مذاکرات به دنبال افزایش غنی سازی است، گفت: بدون تردید ایران حجم اورانیوم غنی سازی خود را افزایش خواهد داد چرا که اولین نیروگاه اتمی به زودی راه اندازی می شود که سالانه به 27 تن اورانیوم 5/3 درصد نیاز دارد و با توجه به اینکه به 20 نیروگاه مانند نیروگاه بوشهر نیاز داریم باید بتوانیم اورانیوم مورد نیاز این نیروگاهها را تامین کنیم اما مسیر ایران در غنی سازی اورانیوم تولید سوخت هسته ای است و همه می دانند که ایران به دنبال چیز دیگری نمی گردد ضمن اینکه تمام تاسیسات هسته ای کشور زیر نظر دوربین های آژانس بین المللی انرژی اتمی قرار دارد و گذشت زمان به تولید بمب اتم ارتباطی ندارد چرا که صراحتا نیز اعلام کرده ایم که به وجود چنین بمب هایی نیاز و اعتقاد نداریم .

رئیس جمهور با بیان اینکه موضوع هسته ای ایران یک موضوع سیاسی است خاطر نشان کرد: دولت آمریکا از 30 سال پیش با ایران مخالفت می کند و در هر مقطعی بهانه ای برای این مخالفت مطرح کرده و امروز نیز برنامه هسته ای ایران به بهانه آنان تبدیل شده است اما علی رغم این فشارها، پیشرفت ملت ایران چندین برابر افزایش پیدا کرده است.

احمدی نژاد با تاکید بر اینکه آینده از آن ایران است وتحریم ها دراراده ملت ایران تاثیری ندارد تصریح کرد: ملت ایران با قدرت و قوت مسیر پیشرفت، عزت و ایستادگی در برابر زیاده خواهی ها را ادامه خواهد داد.

رئیس جمهور در پاسخ به سئوالی درباره همکاری ایران با سایر دولت ها و ملت ها اظهار داشت: معتقدیم همواره موضوعات مشترکی برای همکاری وجود دارد و روابط بین ملت ها و دولت ها براساس نقاط مشترک صورت می گیرد، تمرکز بر نقاط اختلاف هیچ گونه نتیجه ای به دنبال نخواهد داشت به همین خاطرباید دنیا را براساس نقاط مشترک اداره کردو هرچقدر رویکرد تفاهمی بین ملت ها بیشتر باشد اصل تفاهم نیز بیشتر خواهد شد.

احمدی نژاد در پاسخ به اینکه آیا ایران آمادگی دارد در برنامه رئیس جمهور آمریکا برای سال 2012 به منظور بررسی امکان خاورمیانه عاری از سلاح هسته ای شرکت کند،گفت: البته خلع سلاح خاورمیانه خیلی زودتر از این موعد امکان پذیر است در خاورمیانه تنها رژیم صهیونیستی بمب اتمی در اختیار دارد اگر آقای اوباما اجازه دهد آژانس از تاسیسات هسته ای این رژیم بازرسی کرده وآن را خلع سلاح کند، دیگرهیچ کس درخاورمیانه بمب اتم در اختیار نخواهد داشت وایران به آقای اوبامانمایندگی می دهد که موضوع خلع سلاح این رژیم را به انجام برساند و هر زمانی که اعلام کرد رژیم صهیونیستی خلع سلاح شده است حرف ایشان را قبول خواهیم کرد.

رئیس جمهور در پاسخ به سئوال دیگری مبنی بر اینکه فعالیت های خود را بیشتر به چه کاری اختصاص می دهید، گفت: بیشتر به امور کشور و مردم مشغول هستم و زیباترین بخشهای فعالیت هایم ارتباط نزدیک با مردم است اگر چه رییس جمهور فعالیت های بسیار متنوعی در حوزه اقتصادی، سیاسی، علمی و دیپلماسی دارد و همه خوب و زیبا هستند اما از ارتباط نزدیک با مردم انرژی مضاعفی دریافت می کند.

shahab46 - المان - هانوفر
هیچ کس جواب این شکر را نمی میدهد.ادم حساب نمیکنند .
دوشنبه 29 شهریور 1389

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.