احمدی‌نژاد: چه می‌شد فقط یک قوه داشتیم؟

 
احمدی‌نژاد: چه می‌شد فقط یک قوه داشتیم؟

فرارو- احمدتوکلی نماینده تهران به سخنان رئیس جمهور درباره «در راس امور نبودن مجلس» واکنش نشان داد و آن را تعجب برانگیز دانست.

احمد توکلی، رئیس مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی در گفت و گو با پایگاه اطلاع رسانی و خبری جماران در واکنش به سخنان رئیس جمهور درباره «در راس امور نبودن مجلس» با بیان اینکه زیر سئوال بردن جایگاه مجلس به روحیات فرد گرایانه اشخاص در قدرت بر می گردد، گفت: «در یکی از ملاقات های نمایندگان با رئیس جمهوری بود که رئیس جمهور از خانم افتخاری نماینده تهران پرسیدند که چه می شد ما به جای دو قوه (مجلس، دولت)فقط یک قوه داشتیم که خانم افتخاری پاسخ دادند فقط دیکتاتوری می شد! به عقیده من این مکالمه خود گویای همه مسائل مطرح شده اخیر است». 

این نماینده اصولگرای مجلس در تشریح اهمیت تاکید امام (س)بر «در راس امور بودن مجلس»، گفت: «بر اساس اصول پارلمانی و قانون اساسی جمهوری اسلامی مجلس می تواند به عدم کفایت رئیس جمهور رای دهد و او را عزل کند چرا که خود رئیس جمهور به عنوان یک فرد در معرض خطا قرار دارد و به همین خاطر قانون اساسی اثبات عدم کفایت رئیس جمهور را برای مجلس مجاز کرده است تا در صورت رای مجلس به عدم کفایت رئیس جمهور رهبری حکم نهایی را صادر کنند». 

وی تاکید کرد: «اما عکس این قضیه یعنی حذف مجلس برای رئیس جمهور یا قوه مجریه امکان پذیر نیست؛ پس به همین دلیل می‌توان گفت که تطبق مجلس بر قوه مجریه شناخته شده و محرز است». 

توکلی ادامه داد: «به عقیده بنده دلیلی که امام (س)بر در راس امور بودن مجلس تاکید داشتند، بحث استبداد است و آن قوه‌ای که ظن استبداد از سوی آن می رود قوه مجریه است نه مجلس، چرا که قوه مقننه به خاطر تکثر مطلقا امکان استبداد ندارد». 

توکلی در ادامه تاکید کرد: «عجیب است که بعد از گذشته 21 سال از تدوین قانون اساسی هم اکنون بخواهیم جایگاه مجلس در آن را زیر سئوال ببریم و تعجب آورتر اینکه این اقدام از سوی شخصی صورت می گیرد که خود تاکنون دو بار به قانون اساسی قسم خورده است». 

توکلی با مطرح کردن این سئوال که آیا در راس امور بودن مجلس واقعی است یا نه؟ ادامه داد: «متاسفانه در سال های اخیر شاهد بوده ایم که قوه مجریه و در راس آن رئیس دولت از مجلس تمکین نکرده است و مجلس و در راس آن رئیس قوه مقننه هم به خاطر مصالح داخلی و خارجی نظام از قدرت پارلمان برای تمکین کردن دولت از مجلس استفاده نکرده است که البته اگر دولت به این رویه ادامه دهد مجلس از قدرتش برای ملزم کردن آن استفاده خواهد کرد». 

iranesabz - هلند - امستردام
الدنگ فکر میکنه دوران قاجار هست.
دوشنبه 29 شهریور 1389

farhad352 - ایران - تهران
چه خوب میشد اگر این مجلس یک مجلس زیر سلطه اخوند نبود و میتوانست تبلور اراده ملی باشد اما افوس که این مجلس هم خود ابزار و الت دست ملا ها و گروه های حکم است
دوشنبه 29 شهریور 1389

Babalengderaz - المان - برمن
قوشو که 100% داری توانشو چی انتری جان???
دوشنبه 29 شهریور 1389

shahab46 - المان - هانوفر
iranesabz - هلند - امستردام اولین کلمه ات کاملا درست بود.بمعنای دقیق کلمه.ولی دوره قاجار هم به این خر تو خری هم نبود
دوشنبه 29 شهریور 1389

مهرداد2538 - ایران - تهران
چی می شد اگه فقط یک قوه داشتیم؟ خوب معلومه, دیگه چراغ قوه روشن نمی شد.
دوشنبه 29 شهریور 1389

baas - هلند - روتردام
چه میشد اگر انگلهایی مثل تو را نداشتیم .
دوشنبه 29 شهریور 1389

dara20 - ایران - تهران
لابد فقط یک چراق قوه در این ظلمت مرگبار وقاحتی اسلامی انهم در دستان بوزینه ای کوته فکر و ابله نظیر توی حرامزاده!
دوشنبه 29 شهریور 1389

karan sadr - فرانسه - کمپیان
حالا که ۳ قوه داریم،وضع ما اینه ، اما احمدی نژاد، چی‌ میشد تو رئیس جمهور ما نبودی؟
سه‌شنبه 30 شهریور 1389

khosh bavar - ایران - کرمان
چی میشد که مردم ایران هم اخوند نداشت ?!
سه‌شنبه 30 شهریور 1389

م ر - ایران - تهران
الان که سه تا قوه دارید همتان شارژ مغزتان خالیه وای به روزی که یک قوه داشته باشید چه شود !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
سه‌شنبه 30 شهریور 1389

alexxx - اتریش - وین
بچه ها, شانس اوردیما, که فقط یه قوه نداریم. وگرنه حکومت دیکتاری میشد.
چهار‌شنبه 31 شهریور 1389

khosh bavar - ایران - کرمان
احمقنژاد جون, حتا باطری به 2 " قوه " احتیاج داره, وگرنه چراغ قوه روشن نمیشه و اگر چراغ قوه 1 باطری داشته باشی, زود تمام میشه , اغای دکطر فیذیک !
چهار‌شنبه 31 شهریور 1389

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.