زنان سالم ‌ترند یا مردان؟


زنان سالم ‌ترند یا مردان؟

احتمالا از هر مردی سوال کنید که کدام جنس، جنس غالب است، می ‌گوید مردها جنس غالب‌ هستنند. دلیلش هم ساده است: مردها هیکل‌ بزرگ ‌تری دارند و عضلانی ‌تر هستند؛ می ‌توانند سریع ‌تر بدوند، وزنه ‌‌های سنگین‌ تری بلند ‌کنند و چیزها را به مسافت دورتری پرتاب کنند و ...

 اما از لحاظ پزشکی، ماجرا کاملا متفاوت است. وقتی صحبت بهداشت به میان می ‌آید، مردان جنس مغلوب‌ هستند!

میانگین طول عمر مردان همیشه کمتر از زنان بوده است. در طول صد سال گذشته، تفاوت عمده ‌ای از لحاظ تشخیص و درمان‌ های پزشکی به وجود آمده است و به خصوص در کشورهای پیشرفته افراد تاکید بیشتری بر رژیم غذایی سالم و ورزش منظم و ترک سیگار دارند. در نتیجه این پیشرفت‌ ها گرچه میانگین طول عمر مردان افزایش یافته است، اما هنوز هم مردان در سنین پایین ‌تری نسبت به زنان می ‌میرند.

تفاوت سلامت مردان و زنان

مردان با میزان بالاتری نسبت به زنان به علت بیماری‌ های مختلف می ‌میرند. مردان در سنین پایین ‌تری نسبت به زنان می‌ میرند و در طول زندگی بیشتر دچار بیماری‌ ها می ‌شوند. آن ها در سنین پایین ‌تری ممکن است دچار سقوط و عوارض ناشی از آن ‌‌شوند و نسبت به زنان بیشتر دچار بیماری مزمن می ‌شوند. از طرف دیگر، گرچه زنان بسیار بیشتر از مردان به دیدار دکتر می ‌روند،‌ در سنین بالای 65 سال هزینه‌ های بسیار بیشتری صرف مراقبت پزشکی از مردان بیمار می‌ شود.

اما چرا مردان از لحاظ سلامت از زنان عقب ‌تر هستند؟

پاسخ منفردی به این سوال وجود ندارد، بلکه مخلوطی پیچیده از عوامل زیستی، اجتماعی و رفتاری در این تفاوت دخیل هستند:

عوامل زیستی

* ژن ‌ها و کرموزوم‌ ها: مردان و زنان از همان لحظه ی لقاح با هم تفاوت دارند. هر یک از آن ها 23 جفت کروموزم دارد که 20 تا 25 هزار ژن بدن را حمل می ‌کنند. بیست و دو جفت از این کرموزوم‌ ها در هر دوی زنان و مردان به طور مشابه ظاهر می‌ شوند، اما جفت بیست و سوم است که دو جنس را از هم جدا می‌ کند.

در زنان هر دو عضو این جفت کرموزومی، کرموزوم‌ های X هستند، اما در مردان یکی از آن ها کروموزم X و دیگری کروموزم Y است.

کروموزم Y تنها اندازه‌ ای در حد یک سوم کروموزم X دارد و حاوی تعداد بسیار کمتری ژن‌ ها نسبت به کرموزوم X است.

* هورمون ‌ها: قبلا این مساله به صورت ساده ‌ای مطرح می ‌شد: هورمون جنسی مردانه یا تستوسترون مسئول شروع زودتر بیماری قلبی در مردان و هورمون جنسی زنانه یا استروژن را عامل حفاظت زنان از بیماری قلبی می ‌دانستند.

اما پژوهش‌ های جدید نشان می ‌دهد که تستوسترون در مقادیر طبیعی در بدن مردان نه میزان کلسترول را بالا می برد و نه به قلب آسیب می ‌رساند. به علاوه در زنانی که پس از یائسگی که میزان طبیعی هورمون‌ های جنسی ‌شان افت می ‌کند، برای هورمون ‌درمانی، جایگزین استروژن مصرف می ‌کنند، دچار افزایش خطر حملات قلبی، سکته مغزی و لخته ‌شدن خون در وریدها می ‌شوند.

به هر حال، اگر هورمون ‌ها نقش اصلی را در این تفاوت میان زنان و مردان از لحاظ سلامت قلب و عروق نداشته باشند،‌ تا حدودی در این زمینه نقش دارند. هورمون زنانه استروژن میزان کلسترول خوب یا HDL را بالا می‌ برد، شاید به همین علت باشد که بیماری قلبی در زنان 10 سال دیرتر از مردان ظاهر می ‌شود.

* آناتومی دستگاه تولید مثل: بسیاری از مردان غده پروستات را یک محل آسیب ‌پذیر بدن خود می‌ دانند. گرچه ممکن است این نظر درست باشد، عوامل تولید مثلی در واقع باعث کاهش تفاوت طول عمر میان زنان و مردان می ‌شوند. زنان با احتمال بیشتری ممکن است از سرطان پستان بمیرند تا مردان از سرطان پروستات. به علاوه بیماری ‌های بدخیم و خوش ‌خیم رحم و مخاطرات بارداری و زایمان نیز می ‌تواند میانگین طول عمر زنان را کاهش دهد.

* سوخت و ساز: کلسترول ممکن است توجیه ‌کننده تفاوت طول عمر مردان و زنان باشد. مردان و زنان از لحاظ میزان کلسترول بد یا LDL تفاوتی ندارند، اما در زنان به ‌طور قابل‌ توجهی میزان HDL بالاتر است. کلسترول HDL باعث محافظت در برابر بیماری قلبی می ‌شود. میزان تری ‌گلیسرید(یک چربی دیگر در خون) که خطر بیماری قلبی را بالا می‌‌ برد، به طور میانگین در مردان بالاتر از زنان است.

چاقی هم یک مشکل فزاینده در همه کشورهای جهان است اما اضافه وزن در مردان مشکلات بیشتری را ایجاد می‌ کند تا زنان. علت این است که چربی اضافه زنان روی لگن و ران ‌های‌ شان قرار می ‌گیرد (چاقی گلابی‌ شکل)، در حالی که در مردان وزن اضافی در خط کمری و در شکم قرار دارد (چاقی سیبی ‌شکل). زیادی چربی در بدن انسان اصلا چیز خوبی نیست، ‌اما چاقی شکمی بسیار خطرناک‌ تر از چاقی پایین‌ تنه است ‌و به شدت خطر حمله قلبی و سکته مغزی را می ‌افزاید.

عوامل اجتماعی

* استرس کاری و خصومت: فشار کاری و پرخاشگری معمولا به عنوان علت بیشتر بودن میزان مرگ و میر مردان نسبت به زنان عنوان می ‌شود‌ و واقعا ممکن است هم حقیقتی در این نظر وجود داشته باشد. در واقع کلیشه مرد بی ‌صبر، پرکار و رقابت‌ جو ممکن است اساسی در واقعیت داشته باشد ‌و استرس کاری خطر فشار خون بالا، حمله قلبی و سکته مغزی را بالا می ‌برد. شخصیت نوع A (شخصیت بی ‌صبر و رقابت‌ جو)، استرس، خصومت و خشم، همگی به عنوان عوامل خطرساز برای بیماری قلبی شمرده شده ‌اند ‌و این صفات در مردان شایع‌ تر از زنان است.

* شبکه ‌ها و حمایت‌ های اجتماعی: ارتباط با مردم داروی خوبی است. روابط میان فردی و شبکه ‌های حمایتی مستحکم خطر بسیاری از بیماری‌ ها را کاهش می‌ دهد، از سرماخوردگی گرفته تا افسردگی و حمله قلبی و سکته مغزی. بر عکس، انزوایی اجتماعی به عنوان یک عامل خطرساز برای بیماری قلبی شناخته شده است. زنان نسبت به مردان با شبکه ‌های اجتماعی بزرگ ‌تر و بسیار قابل ‌اعتماد تری ارتباط دارند. به طور کلی زنان احساسات ‌شان و احساسات زنان دیگر را درک می‌ کنند ‌و توانایی زیادی برای بیان افکار و احساسات‌ شان دارند. روابط بین فردی قوی و ارتباطات خوب، ممکن است تا حدی توضیح‌ دهنده ی طول عمر بیشتر زنان نسبت به مردان باشد.

عوامل رفتاری

عوامل زیستی بخشی از تفاوت طول عمر مردان و زنان و عوامل اجتماعی بخشی دیگر از آن را توضیح می ‌دهند اما از دوران نوجوانی به بعد، رفتار مردان علت اصلی زودتر یا سریع ‌تر مُردن مردان نسبت به زنان است.

* رفتار مخاطره ‌‌آمیز: این که مردان بیشتر دست به کارهای مخاطره ‌آمیز می ‌زنند،‌ ناشی از کروموزم Y و تستوسترون است یا الگوبرداری از مدل‌ ها و هنجارهای فرهنگی،‌ دقیقا معلوم نیست اما احتمال ترکیبی از هر دوی این ها در مخاطره‌ جویی مردان نقش دارند. علت هر چه که باشد، مردان از دوران نوجوانی به بعد نسبت به زنان بیشتر خطر می‌ کنند، و اغلب تاوان آن را با آسیب و جراحت و مرگ می ‌پردازند. احتیاطات ساده ‌ای مانند بستن کمربند ایمنی در ماشین یا گذاشتن کلاه ایمنی در موتورسواری می‌ تواند در جلوگیری از این حوادث کمک‌ کند. بیشتر از همه ی این ها جوانان نیاز به سرمشق‌ هایی دارند که نشان دهند پیروی از عقل سلیم و احتیاط به خرج دادن صفاتی مردانه هستند.

* پرخاشگری و خشونت: پرخاشگری و خشونت اشکال افراطی رفتار مخاطره ‌جویانه هستند و بسیاری از آن ها علل ریشه‌ ای مشابهی دارند. اما یک تفاوت میان خطر کردن و رفتار خشن و تهاجمی وجود دارد. مردی که دست به رفتار پرخطر می ‌زند، تنها به خودش آسیب می ‌زند، اما پرخاشگری و خشونت ممکن است دیگران را در معرض خطر قرار دهد. گرچه رفتار خشونت‌ آمیز مستقیما سلامت و رفاه دیگران چه مرد و چه زن را تهدید می‌ کند. مردان تقریبا چهار بار با احتمال بیشتری نسبت به زنان در اثر خودکشی یا دیگرکشی می ‌‌‌‌میرند، اما زنان با احتمال بیشتری قربانیان خشونت خانگی هستند. اگر قرار باشد این تفاوت میان زنان و مردان کاهش یابد، مردان نیاز دارند که مهارکردن خودشان و کنترل خشم را بیاموزند.

* سیگار کشیدن: سیگار کشیدن یکی از خطر آفرین رفتارها برای سلامت است ‌و از آن جایی که دود سیگار محیطی برای دیگران هم خطرناک است، شکلی از خصومت پنهانی هم محسوب می‌ شود. در روزگاران قدیم،‌ مردان سیگار می ‌کشیدند. آن روزهای قدیمی برای زنان خوب بودند و برای مردان نه اما زمان در حال تغییر است: در آمریکا هنگامی که شمار گسترده ای از زنان شروع به سیگار کشیدن کردند، از لحاظ بیماری قلبی، سرطان ریه و آمفیزم (تخریب ریه) به پای مردان رسیدند. اما نهایتا هر دو جنس شروع به ترک سیگار کردند اما مردان بیشتری (24 درصد) نسبت به زنان (18 درصد) سیگار را کنار گذاشتند و از آن جایی که هنوز 30 درصد پسران و 21 درصد دختران در سطح دبیرستان در آمریکا سیگار می ‌کشند، سیگار کشیدن چه برای مردان و چه برای زنان، چه برای جوانان و چه برای سالمندان خطری هولناک است.

* الکل و مواد مخدر: سوء‌‌ مصرف الکل و مواد مخدر نیز به طور سنتی در میان مردان شایع ‌تر بوده است، اما زنان هم به طور فزاینده ‌ای در معرض خطر آن ها قرار دارد. مصرف زیاد الکل، افراد در معرض احتمال بیشتر فشار خون بالا، نارسایی قلبی، بیماری کبدی، انواع سرطان ‌ها، تصادف و مرگ ‌های ناشی از تروماها (ضربات) قرار می ‌دهد. مواد روانگردان غیرقانونی هم هر دو جنس را گرفتار می‌ کند، اما مردان با احتمال 80 درصد بیشتر از زنان به سوء‌ مصرف این مواد می‌ پردازند.

* رژیم غذایی: گوشت بد است و غذاهای گیاهی خوب هستنند. گرچه این گفته ساده کردن بیش از حد حقایق است، اما ممکن است توضیح ‌دهنده باشد که چرا زنان به طور کلی سالم ‌تر از مردان هستند:

زنان در اغلب موارد بهتر از مردان غذا می ‌خورند. ایده ‌آل مردانه برای گوشت و برنج و سیب زمینی باید جای خود را به مصرف ماهی و سبزیجات، میوه ‌ها، غلات سبوس‌ دار و ماهی دهد.

* ورزش: هنگامی که بقای انسان ‌ها به کار جسمی بستگی داشت، هم مردان و هم زنان مقدار زیادی فعالیت جسمی می‌ کردند. اما وقتی مردان به پشت میزهای کار منتقل شدند، زنان همچنان به رفتن به خواروبار فروشی ‌ها،‌ بالارفتن از پله‌ ها،‌ تمیز کردن خانه و شستن لباس‌ ها ادامه دادند و از بسیاری از مزیت‌ های فعالیت جسمی همچنان برخودار ماندند. اما جایگزینی وسایل جدید خانگی به جای عضلات در خانه‌ ها، زنان نیز از لحاظ زندگی بی ‌حرکت به مردان پیوستند و به این ترتیب از لحاظ فعالیت جسمی عقب‌‌ تر از مردان ماندند. گرچه در این مورد مردان ممکن است اندکی احساس راحتی کنند، ‌اما باید توجه داشت بسیاری از مردان هم حتی به نزدیک به حد مورد نیاز ورزش برای سلامتی نمی‌ رسند.

* مراقبت پزشکی: زنان در مورد سلامت فکر می ‌کنند ‌و کارهای بیشتری برای حفظ آن انجام می ‌دهند. زنان با احتمال بیشتری به طور منظم برای مراقبت پزشکی مراجعه می ‌کنند. مشکل است فهمید چرا مردان چنین بیماران بدی هستند، اما ظاهرا ذهنیت مردانه در این مورد مقصر اصلی است.

ترجمه: زهرا عباس ‌پور
khosh bavar - ایران - کرمان
زنان سالمتر و قویتر از مرد جنس خشن و زمخت هستند, 1- بخاطر دوره پرید, که هر ماه از طریق خونریزی, سم بدن خارج میشه 2- درد زایمان, خدا این بلا را از سر مردها دور نگاه دارد, امین ! چرا خدا یا طبیعت زنها را مثل کانگورو نیافرید, که اینقدر درد زایمان داشته باشند?!
دوشنبه 29 شهریور 1389

smartrun - کانادا - تورونتو
بشتر عمر کنی برای چی ... بهت خوش بگذره عمر کمه . حالا بیا و بین که بد بگذره .... رفتار مردان علت اصلی زودتر یا سریع ‌تر مُردن مردان نسبت به زنان است ....ههههه خدای از عمرم کم کن بده بین زنهاها .. قابلی نداره ......
دوشنبه 29 شهریور 1389

sepher - استرالیا - سیدنی
بذار خانمها با دنیا زیباشون حال کنن!--------------------. گر نباشد این خطا از چشم من در جهان روی دلاویزی نبود!--ما که از دنیا برون خواهیم رفت لیک دنیا شما چیزی نبود!.
دوشنبه 29 شهریور 1389

Norway_Bergen - نوروژ - برگن
smartrun-کانادا-تورونتو.حالا چرا زود اصبی میشی.میدونم حقیقت تلخ است.و پذیرفتنش سخت.ولی چیکار میشه کرد حقیقتو باید قبول کرد.ا
دوشنبه 29 شهریور 1389

Punisher - ایران - شیراز
و خداوند زن را آفرید تا هیچ مردی به مرگ طبیعی نمیرد...........
دوشنبه 29 شهریور 1389

katrina - اسکاتلند - گلاسکو
sepher - استرالیا - سیدنی-عزیزم دنیای زنان پرازارامش وزیبایست ..سرزنده باش..xxx
دوشنبه 29 شهریور 1389

sara_irani - انگلستان - لندن
میبینم که اقایو ن حسابی جوش اوردن ها ها
سه‌شنبه 30 شهریور 1389

pandora - آلمان - ان ار و
sepher - استرالیا - سیدنی . سپهر جان فکر کنم نظرت راجع به خانوما نسبت به سابق تعدیل شده.نه?
سه‌شنبه 30 شهریور 1389

dokhtare_ariaei - ایتالیا - میلان
khosh bavar - ایران - کرمان جالب گفتی افرین!!امامتن اخری رومتوجه نشدم منظور از اینکه گفتی چرا خدا یا طبیعت زنها را مثل کانگورو نیافرید, که اینقدر درد زایمان داشته باشند?! درد زایمان داشته باشند یا نداشته باشند؟؟؟
سه‌شنبه 30 شهریور 1389

sepher - استرالیا - سیدنی
katrina - اسکاتلند - گلاسکو -. شنیدم ستاره ای بدرخشیده و ماه مجلس گشته!? خجسته باد زادروزتان خانمی! شاد زی مهر فزون.XX
سه‌شنبه 30 شهریور 1389

sepher - استرالیا - سیدنی
katrina - اسکاتلند - گلاسکو - pandora - آلمان - ان ار و . . عزیزان من!! :-) نوشتن یک مقاله علمی قواعدی ابتدای داره که اگه رعایت نشه دیگه علمی نیست و تبدیل میشه به داستان بزبزه قندی ! :-) مثل همین انشای که خانم زهرا عباس ‌پور زحمت ترجمه اش رو کشیدن! متاسفانه امروزه تعداد زیادی مقاله و پایان نامه بیرون میاید که جز تاسف هیچی نبایدگفت! وظیفه من نیست که به دیگران بگم کجا کارشون اشتباهست و وقتشو هم ندارم! فقط به این اکتفا میکنم که اگردانشمندان واقعی نبودن, انسانهاهمونجوری بدون لباس زیر بارون داشتند جیغ جیغ میکردند!! وقتی نظری نمیدم یا یک بیت شعر مینوسم منظورم روشنه!! یعنی متاسفم! برای نویسنده! مثال بزنم مصاحبه خانم امانپور با دروغگو ترین رئیس جمهور! واقعا خانم امانپور شرم نمیکنه!? از یه دروغگو سئوال کردن خیلی مسخره نیست! کاش دادگاهی بود اینجور عروسکهای خیمشه بازی(خانم سارا شرودرو وامانپور) رو محاکمه میکرد ! بجرم احمق فرض کردن مردم دنیا!. این دگرخاصیت مردار است---عمر مردارخوار بسیار است!!!!!!.
سه‌شنبه 30 شهریور 1389

khosh bavar - ایران - کرمان
اره خواخور, می زبان نم بگیفته, من متوجه شدم که بد نوشتم, زیرا یک کمی حالم خوب نیست, و قاطی میکنم !
سه‌شنبه 30 شهریور 1389

sepher - استرالیا - سیدنی
pandora - آلمان - ان ار و . . در پاسخ:نظرم هیچوقت منفی یا مثبت نسبت به هیچ موجودی نبوده .عزیزم موجودات نقشی در خلق کردن خودشون نداشتن! انتخابی نبوده! نگاه انتقادی به رفتار کسی داشتن معناش یعنی انتظار داشتن از موجودی که میتواند بهتر باشد! اینکه بعضی به من توی همین سایت تهمت ضد زن بودن زدن درسته! من پاسخی بهشون ندادم چون در حد و اندازه دانستن معنای زن و مردنیستن! کلمه زن ستیز کلمه ای است مترداف خودی وغیر خودی ! یا همون توهم دشمن! سیاست بازان کلمه می سازند و متهم میکنن و همیشه نا اگاهان را برای مدتی کوتاه خشنود میسازن! هیچوقت با پیش ورز درمورد کسی قضاوت نکن! نمیدونم در کجا تندروی کردم که حالا تعدیل شده!--. ولی صبر کن هوا داره گرم میشه قراره هموشون بریزیم توی دریا :-) JJK. ولی از شوخی گذشته واقعا جاتون خالی استرالیا تابستونش حرف نداره!
سه‌شنبه 30 شهریور 1389

pandora - آلمان - ان ار و
sepher - استرالیا - سیدنی . بحث یک جا و دو جا نیست استاد,اشنایی من و شما هم برمیگرده به همون مباحثه اول شما و کاترین!گرچه از اتفاقات بعدی و اهنگ الویس هم باخبرم!به هر حال با پیش فرض قضاوت نشده .. تابستون ما تموم شد و حسابی هم خوش گذشت,جوری که قرار شده از این به بعد همیشه تابستون باشه:-)
سه‌شنبه 30 شهریور 1389

pandora - آلمان - ان ار و
katrina - اسکاتلند - گلاسکو . ناز بانو, دیدی گفتم که x معانی مختلف داره!تو به معنای تایید بیشتر کامنت دیگران ازش استفاده میکنی و بیان اینکه با نظرشون موافقی اما ..
سه‌شنبه 30 شهریور 1389

pandora - آلمان - ان ار و
sepher - استرالیا - سیدنی . بحث یک جا و دو جا نیست استاد,اشنایی من و شما هم برمیگرده به همون مباحثه اول شما و کاترین!گرچه از اتفاقات بعدی و اهنگ الویس هم باخبرم!به هر حال با پیش فرض قضاوت نشده .. تابستون ما تموم شد و حسابی هم خوش گذشت,جوری که قرار شده از این به بعد همیشه تابستون باشه:-)
سه‌شنبه 30 شهریور 1389

katrina - اسکاتلند - گلاسکو
sepher - استرالیا - سیدنی-درودبرشماسپهرجان خییییلییی ممنونمم عزیزم بهترینها روبرات ارزومیکنم xxx
سه‌شنبه 30 شهریور 1389

sepher - استرالیا - سیدنی
pandora - آلمان - ان ار و . اره حق با شماست! ولی اون اهنگ الویس فقط میگهMay be یعنی ممکنه! چون فهمیدم ادم با ظرفیتی هست گذاشتم! اینم ببین امیدوارم برات جالب باشه. https://www.youtube.com/watch?v=UAG0HkpDnaMهمیشه خوش باشید.
سه‌شنبه 30 شهریور 1389

pandora - آلمان - ان ار و
sepher - استرالیا - سیدنی . بله خودتونم کلمه *شاید* رو به کار برده بودید در کامنتتون.سبز باشید و شاد
چهار‌شنبه 31 شهریور 1389

pandora - آلمان - ان ار و
sepher - استرالیا - سیدنی . بله خودتونم کلمه *شاید* رو به کار برده بودید در کامنتتون.سبز باشید و شاد
چهار‌شنبه 31 شهریور 1389

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.