سازمان هدفمندی یارانه ها: ۷۰۰ بنگاه اقتصادی دچار زیان می شوند


سازمان هدفمندی یارانه ها: ۷۰۰ بنگاه اقتصادی دچار زیان می شوند

مدیر عامل سازمان هدفمندی یارانه های می گوید همه کسانی که شماره حساب داده اند، یارانه نقدی می گیرند

بهروز مرادی، مدیر عامل سازمان هدفمندی یارانه ها، گفته که توزیع نقدی یارانه ها از اول مهر شروع می شود و بعد از حذف یارانه ها ۷۰۰ بنگاه اقتصادی دچار زیان خواهند شد.

آقای مرادی که ریاست سازمان تازه تاسیس هدفمندی یارانه ها را بر عهده دارد، مسئول اجرای برنامه حذف یارانه ها و توزیع یارانه های نقدی و غیرنقدی است.

مدیر عامل سازمان هدفمندی یارانه ها می گوید که برای جلوگیری از زیاندهی بنگاههای اقتصادی بخشی از درآمد ناشی از افزایش قیمت ها به صورت وام در اختیار این بنگاهها قرار می گیرد.

وزارت صنایع و معادن ایران ۲۳ رشته صنعتی را در فهرست صنایع آسیب پذیر قرار داده و قرار است بعد از حذف یارانه ها به این صنایع وام بانکی داده داده شود.

نساجی، چینی، کاغذ و چوب، فولاد، مس، آلومینیوم، فر و آلیاژ، سرب، روی و ریخته گری، سیمان، کاشی و سرامیک، شیشه، آجر، گچ و سنگ، قند و شکر، روغن، لبنیات، پودر شوینده و صنایع شیمیایی از جمله صنایعی هستند که از سوی وزارت صنایع و معادن به عنوان صنایع آسیب پذیر معرفی شده اند.

مصرف انرژِی در این صنایع بالاست و این نگرانی وجود دارد که بعد از حذف یارانه ها و افزایش قیمت انرژی، تولیدات این کارخانجات و صنایع به شدت افزایش کند به طوری که مدیران آنها قادر به فروش کالاهای خود نباشند.

رضا فاطمی امین، رئیس ستاد تحول وزارت صنایع، به خبرگزاری مهر گفته که پرداخت وام به واحدهای تولیدی آسیب پذیر از آبان شروع می شود.

به گفته آقای فاطمی، هزینه انرژی بخش صنعت و معدن در حال حاضر دو هزار میلیارد تومان (دو میلیارد دلار) است.

قرار است برنامه حذف یارانه ها از سه روز دیگر یعنی از اول مهر آغاز شود ولی برنامه دولت در بخشهای مختلف هنوز به درستی روشن نیست.

به گفته آقای مرادی قیمت آب در سال جاری افزایش پیدا نمی کند و افزایش قیمت ها شامل حامل های انرژی نظیر بنزین، گازوئیل، نفت و گاز است.

مشخص نیست که این مواد سوختی به چه قیمتی عرضه خواهد شد و آقای مرادی در واکنش به ارقامی که در نشریات مطرح شده گفته است" بر اساس برنامه قرار نیست سالی ۲۰ درصد افزایش قیمت حامل های انرژی داشته باشیم و ممکن است این رقم بیشتر یا کمتر باشد اما در طول پنج سال اجرایی می شود."

برآوردهای مختلفی از میزان افزایش قیمت مواد سوختی بعد از حذف یارانه ها صورت گرفته است ولی دولت تا به حال قیمتی مورد نظر خود را اعلام نکرده است.

همه یارانه نقدی می گیرند

در قانون حذف یارانه ها پیش بینی شده دولت در سال جاری یعنی شش ماه باقی مانده از محل افزایش قیمت این کالاها، ۲۰ هزار میلیارد تومان (۲۰ میلیارد دلار) درآمد داشته باشد.

قرار است برای مقابله با تورم ناشی از افزایش قیمت کالاها، نیمی از درآمدهای حاصل از افزایش قیمت، در اختیار خانواده های کم درآمد و فقیر قرار بگیرد و بخشی به تولید اختصاص داده شود و بخشی نیز در طرح های عمرانی هزینه شود.

به گفته آقای مرادی ۱۶ میلیون و ۷۰۰ هزار خانوار شماره حساب خود را در اختیار سازمان هدفمندی یارانه ها قرار داده اند و یارانه نقدی از مهر به حساب مردم واریز می شود.

آقای مرادی تاکید کرده امسال تمام پرداخت ها به خانوارها نقدی است اما "در سالهای آینده قرار است این یارانه در جهت کمک به هزینه های مردم در بخش تامین اجتماعی، کاهش هزینه های درمان، آموزش و اشتغال هزینه شود."

بنابه گفته رئیس سازمان هدفمندی یارانه ها امسال به همه خانواده ها یارانه نقدی پرداخت می شودو فقط برای افراد تحت پوشش نهادهای حمایتی و ساکن در مناطق محروم علاوه بر سرانه عمومی، ده درصد اضافه یارانه نقدی پرداخت می شود.

به گفته آقای مرادی این یارانه هر دو ماه یکبار به حساب مردم واریز خواهد شد.

Black Chador - امریکا - ولدن
این بخاطر اینکه این اوبامای زیرک علیه ایران عمل میکنه و تحریمهای سختری نمیده تا اقتصاد ایران بهتر رشد کنه.
دوشنبه 29 شهریور 1389

کلاغ سیاه - ایران - تهران
اصلا خودتان میدانید چه .....دارید میخورید . ایا احمق تر و بیشرفتر از شما ها در دنیا از مادر زاده شده ؟
دوشنبه 29 شهریور 1389

andisheh sabz - ایران - تهران
این بابا یه سپاهی کله گندس قبلشم استاندار همدان بوده من پسرشو میشناسم کاری نیست که نکرده باشه.گفتن نداره فقط همین که شاعر میگه مرا گر توزیع یارانه ها در دست اینست حسابم با کرام الکاتبین است.
دوشنبه 29 شهریور 1389

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.