حمید بقایی: احمدی‌نژاد کوروش زمان است

 
حمید بقایی: احمدی‌نژاد کوروش زمان است

یک روز پس از آن که محمود احمدی‌نژاد سخنانی در تمجید از کوروش، بنیانگذار سلسله پادشاهی هخامنشی در ایران بر زبان آورد، سخنانی از حمید بقایی، رئیس سازمان میراث فرهنگی، منتشر شده است که وی در آن از رئیس دولت دهم با عنوان کوروش زمانه یاد کرده است.

 حمید بقایی، رئیس سازمان میراث فرهنگی، در این مصاحبه که با هفته‌نامه پنجره صورت گرفته است، از رئیس دولت جمهوری اسلامی با عنوان «کوروش زمان» یاد کرده است.

حمید بقایی در پاسخ به این پرسش که آیا رونمایی از منشور کوروش در ایران تلاشی از سوی دولت برای کسب مشروعیت در میان طبقه میانی جامعه بوده است یا خبر گفته است: «دولت هیچ نیازی به این‌گونه امور ندارد؛ اگر به کارهایی که آقای احمدی‌نژاد انجام داده دقت کنیم، می‌توانیم بگوییم آقای احمدی‌نژاد، کوروش زمان است. آقای احمدی‌نژاد با مواضعی که در مقابل آمریکا در سازمان ملل گرفته، به نوعی کوروش زمان است».

انتشار این سخنان تنها یک روز پس از آن صورت گرفته است که محمود احمدی‌نژاد در یک گفت و گوی زنده تلویزیونی به تجلیل از کوروش پرداخته و گفته بود: «وقتی از کوروش تجلیل می‌شود ملی‌گرایی نیست، کار مثبت کرده و باید گفته شود و ما افتخار می‌کنیم که ایرانی است».

وی همچنین از منشور کوروش با عنوان نمونه‌ای از مدیریت ایرانی یاد کرده و افزوده بود: «دو هزار و چند صد سال قبل در همین عراق حکومتی دیکتاتور که مردم را آزار می‌داد، بر عده‌ای که پیروان حضرت موسی بودند وجود داشت. در ایران حکومت ماد به فساد کشیده شده و یکی از نوادگان آنان حکومت فاسد را کنار گذاشته و حکومت مردمی برپایه عدالت برپا کرد. مردم بابل تقاضای کمک و عدالت کردند و کوروش بابل را فتح می‌کند و مردم را از دست آن جبار نجات می‌دهد و خون هم از دماغ کسی نمی‌آید».

در نخستین واکنش‌ها به اظهارات محمود احمدی‌نژاد درباره کوروش، روز شنبه علی مطهری، نماینده اصولگرای مجلس با انتشار نامه‌ای سرگشاده خطاب به وی به انتقاد از این سخنان پرداخته است.

این نماینده اصولگرا با ابراز تردید در باره «موحد بودن» کوروش، رفتار وی را ناسازگار با سیره انبیا دانسته و افزوده است: «کوروش پس از فتح بابِل، مردم بت‌پرست را به نام آزادی عقیده در بت‌پرستی خود آزاد گذاشت و این یعنی آزادی عقیده به سبک غربی، در حالی که ابراهیم خلیل در زمانی که مردم از شهر خارج شده بودند، وارد بتخانه شد و همه بتها را شکست».

علی مطهری افزوده است: «کوروش مردم بابِل را همچنان در زنجیر خرافات باقی گذاشت، همچنان که ملکه انگلستان نیز در دوره استعمار هند وقتی وارد بتخانه‌های آن سرزمین می‌شد به نام آزادی عقیده بیش از خود هندی‌ها به بت‌ها احترام می‌گذارد، زیرا او بهتر از هر‌کس دیگر می‌دانست که اگر این زنجیرها از دست و پای مردم هند باز شود دیگر او نمی‌تواند این ملت را استعمار و منابع ثروت او را غارت کند».

این نماینده اصولگرای مجلس همچنین از تمجید کردن کوروش از سوی محمود احمدی‌نژاد به عنوان یک «انحراف» نام برده و سخنان رئیس دولت دهم را «تبیین دوباره تز مکتب ایران به جای مکتب اسلام» ارزیابی کرده است.

وی همچنین محمود احمدی‌نژاد را متهم کرده است که به همراه اسفندیار رحیم‌مشایی به دنبال «اجرای یک برنامه طراحی شده برای جمهوری اسلامی» است و افزوده است: «برخی برنامه‌های روزهای اخیر مانند چفیه انداختن به گردن کوروش نمادین، نیز این ظن قوی را تقویت می‌کند».

پیشتر سخنان اظهارات اسفندیار رحیم‌مشایی، رئیس دفتر محمود احمدی‌نژاد، درباره «مکتب ایرانی» واکنش تند اصولگرایان حامی دولت را به دنبال داشت.

آقای مشایی، که افزون بر ریاست دفتر رئیس جمهوری، چندین سمت‌ دیگر نیز در دولت محمود احمدی‌نژاد بر عهده دارد، در مراسم اختتامیه همایش ایرانیان خارج کشور در تهران گفته بود: «از مکتب اسلام دریافت‌های متنوعی وجود دارد اما دریافت ما از حقیقت ایران و حقیقت اسلام، مکتب ایران است و ما باید از این به بعد مکتب ایران را به دنیا معرفی کنیم».

در این میان علی مطهری در نامه سرگشاده خود خطاب به محمود احمدی‌نژاد در این باره نوشته است: «سئوال من از جناب رئیس‌جمهور این است که آیا اصرار شما بر مطرح کردن مکتب ایران به جای مکتب اسلام به همان دلیلی نیست که آقای مشایی افاضه فرمودند که امروز در دنیا از مکتب اسلام نباید سخن گفت، زیرا از اسلام برداشت‌های مختلف وجود دارد ، بلکه باید از مکتب ایران سخن گفت».

yashasinazarbaijan - امریکا - نیویورک سیتی
به روباه گفتند شاهدت کیه گفت دمم
یکشنبه 28 شهریور 1389

pandora - آلمان - ان ار و
با این دستمال جنس حریر اعلا که داری,به زودی پست های بالاتری میگیری
یکشنبه 28 شهریور 1389

اتیلا - ژاپن - توکیو
اقای بقای اشتباه نفرمایید ،،! احمدینژاد امام مهدی صاحب الزمان عج الله و علیه زمان است و صد البته منجی بشریت ،،، اگر ایشان نباشند مدیریت جهان مختل میشود ، بنابراین ایشان رئیس جهموری داعمی جهان خواهند ماند،،، و خواهشن إز این به بعد اسم مقدس کوروش را به زبان نیار  
یکشنبه 28 شهریور 1389

mehdi74 - ایران - تهران
امیدوارم بتونه به زودی اسم جمهوری اسلامی رو هم حذف و تبدیل به جمهوری ایران بکنه از این آدم برمیاد فعلا که خوب با عقاید شیخ ها درافتاده
یکشنبه 28 شهریور 1389

amir pishro - ایران - تهران
فقط میشه شــیـشــکـــــی کشید
یکشنبه 28 شهریور 1389

gorgnama - ایران - تهران
پدر سگ اون انتری نژادت ...ن کوروشم نیست یابوو!!!فقط یه امکان هست اونم اینه که بابات باشه و خودت نمیدونی نکبت!!!!!!!!
یکشنبه 28 شهریور 1389

SarayeAzadi - انگلیس - لندن
جنگ اقتدارگرایان قبلا سر لحاف ملا بود حالا سوژه ای پیدا کردند به نام منشور کوروش البته با چفیه(؟!)
یکشنبه 28 شهریور 1389

haghighatgo - آلمان - برلین
آقای بقائی ..فکر می کنی چقدر مخت و کاسه سرت قویه ؟؟..میخوام یه روزی با یه کامیون بیام در زندونیکه اونجائیکه مردم تو رو توش بستن ..یه چک بزنم زبر چرخ کامیون و چرخ کامیون رو بلند کنم بطوریکه اون سرت زیرش جا بشه...و یواش یواش چک کامیون بیارم پائین ..فکر می کنی اول چشات می پره بیرون و یا فک دندون هات ؟ قبلا هم برای حفظ محیط زیست زیر سرت یه تیکه مشمی پهن می کنم که آسفالت رو بوی اسهال نگیره و مگس نیاد از علم ودانشت بخوره !! یه حدثی بزن دیگه انگل اسلام زده؟؟
یکشنبه 28 شهریور 1389

salarkhan - آلمان - هامبورگ
کوروش انگشت کوچیکه احمقی نژاد به حساب نمیاد!بلند صلوات!!
یکشنبه 28 شهریور 1389

Azadikhah - هلند - تکسل
چه پاچه خوار اعظمی هستند این حمید خان
یکشنبه 28 شهریور 1389

dara20 - ایران - تهران
به گور پدر مفسد هر چه کاسه لیس دستمال به دست مثل توست. این احمقی نژاد مظهر کامل و تمام عیار یک بیمار روانی و خود شیفته روان پریش است. این یابو فراموش کرده که اربابان لگن بسرش تا دیروز گذشتگان این مرز و بوم از جمله کورش کبیر را طاغوت و ظالم می خواندند. این سرکردگان ابله رژیم واقعا حرامزاده هستند. تازه مگه میمون دست پرورده رهبر پفیوزتان نماینده امام زمانتان نبود.
یکشنبه 28 شهریور 1389

kharabati انگلیس بیرمئگام - انکلیس - بیرمنگام
تو دیگه کی هستی فکر کنم مدیر عامل پاچه خاری تو دولت انتری نژاد
یکشنبه 28 شهریور 1389

iranazadiran - ایران - تهران
جنگ زرگری. خر خودتان و هفت جد و آباتان است. حالا دیگر احمدی روانی شده مدافع فرهنگ کورش کبیر و علی مطهری شده منتقد. شما دیوانگان زنجیری را چه رسد که از سوی ملت ایران تصمیم بگیرید. گمان کرده اید با این بازیها ملت فراموش می کند و کارهایتان را صحه می گذارید. خودتانید و آن رهبر مزورتان که این کارگرانیهای رذیلانه را به دستور مربیان شیطانیش میکند.
یکشنبه 28 شهریور 1389

porharfi - هلند - آرنم
داره زمینه چینـــی میکنه که:* مقبــــره کــــوروش *رو به بیگانگان بفروشـــه!!. بر علیه حکومت ِخائن ِمیهن بر باد ده بر پا خیز..!!*
یکشنبه 28 شهریور 1389

iranjp - ژاپن - توکیو
فکر کنم دستمال یزدی رو از روی این بقائی ساختند . با این استعدادی که این بقائی تو پاچه خواری داره احتمال اینکه مدال طلا بگیره خیلیه .
یکشنبه 28 شهریور 1389

pelle - سوئد - استکهلم
و تو هم ...مال زمان.
دوشنبه 29 شهریور 1389

ciooc20 - ایران - تهران
موش به سوراخ نمی رفت جارو به دمش بستند این بقایی بادمجون دورقابچین چی می خواد بسه از این همه پاچه خواری کجای این مردک شبیه کوروش است الان اگر کوروش از قبر بیرون بیاد سراین دروغگو حقه باز را می زنه . این مردک تاتونسته مردم را بدستوررهبرش کشته و زندانی و شکنجه کرده و همین الان جناب موسوی را درخانه خود حصرکرده و سایت آیت الله دستغیب که یکی از اعضای خبرگان رهبری است فیلترشده و وبلاگ خانم ابتکار محوشده خلاصه درایران جز دیکتاتوری و استبداد چیزی نمانده و همه ش دروغ و خفقان در این کشور موج می زند
دوشنبه 29 شهریور 1389

shnasahand - دوبی - الاهلی
ناب بقایی ایا تا بحال جایی شنیده اید که کورش دلقک بوده ویا دجال باشد ؟فکر نمیکنید مقایسه اینچنینی فقط از ذهن یک کودک میتراود وبس؟؟؟/
دوشنبه 29 شهریور 1389

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.