نامه کروبی به هاشمی رفسنجانی در مورد نظارت بر رهبری


نامه کروبی به هاشمی رفسنجانی در مورد نظارت بر رهبری

بی بی سی :

آقای کروبی می‌گوید که مجلس خبرگان از ظرفیت‌های قانونی برای نظارت بر رهبری به درستی استفاده نمی‌کند

مهدی کروبی، یکی از رهبران مخالفان دولت در ایران، در نامه ای به اکبر هاشمی رفسنجانی، رئیس مجلس خبرگان این کشور، خواهان اعمال نظارت بر عملکرد رهبر ایران و نهادهای تحت نظر او شده است.

آقای کروبی در این نامه که تاریخ روز ۲۲ شهریور را دارد و یک روز پیش از آغاز اجلاسیه اخیر خبرگان نوشته شده است، رهبری را طبق قانون اساسی در قبال اختیاراتش مسئول دانسته و گفته است که مجلس خبرگان باید جلوی "تزلزل جایگاه ولایت فقیه و رهبری به واسطه اهمال در انجام وظایف یا استفاده نادرست از اختیارات" را بگیرد.

در این نامه آمده است که می توان "ده ها سئوال از عدم رعایت حقوق حقه مردم و بی کفایتی مدیران اجرایی و قضایی و به ویژه تجاوز به حقوق عمومی توسط نهادهای تحت پوشش رهبری" مطرح کرد.

آقای کروبی که در دوران حیات آیت الله روح الله خمینی، بنیانگذار جمهوری اسلامی، از معتمدان او بود و دو دوره ریاست مجلس شورای اسلامی را به عهده داشت، پس از انتخابات جنجال برانگیز سال گذشته ایران در ردیف یکی از رهبران جنبش اعتراضی مخالفان دولت قرار گرفت.

او در نامه تازه خود به آقای هاشمی رفسنجانی چند بار بر اختیارات گسترده مجلس خبرگان رهبری، از جمله حق عزل رهبری تأکید کرده و نوشته است که به عقیده او مجلس خبرگان از ظرفیت های قانونی اصول ۱۰۷، ۱۰۸ و ۱۱۱ قانون اساسی به درستی استفاده نمی کند.

اصل ۱۰۷ قانون اساسی ایران به "مسئولیت های" رهبری و مساوی بودن او با دیگران در برابر قوانین و اصل ۱۰۸ به اختیار مجلس خبرگان برای تصویب مقررات مربوط به وظایف خود اشاره دارد، اما اصل ۱۱۱ مربوط به عزل رهبری است.

در این اصل آمده است: "هرگاه رهبر از انجام وظایف قانونی خود ناتوان شود یا فاقد یکی از شرایط مذکور در اصول پنجم و یکصد و نهم گردد یا معلوم شود که از آغاز فاقد بعضی از شرایط بوده است، از مقام خود برکنار خواهد شد. تشخیص این امر به عهده خبرگان مذکور در اصل یکصد و هشتم می باشد..."

آقای کروبی در نامه خود به رئیس مجلس خبرگان، از "عدم استقلال قوه قضائیه و فرمایشی بودن احکام دادگاه های سیاسی و مطبوعاتی"، دخالت "بی قید و شرط" سپاه و بسیج در مسائل سیاسی و "ورود گسترده و انحصارطلبی" آنها در حوزه اقتصاد به عنوان نمونه هایی از عملکرد نهادهای تحت نظر رهبری یاد کرده است.

او نوشته است که سپاه و بسیج در "مهندسی انتخابات" و "سرکوب خواسته های به حق" مردم نقش داشته اند و با واگذاری پروژه های بزرگ اقتصادی به سپاه از طریق "حذف مناقصه های عمومی"، شرایط برای انحصار طلبی و رانت خواری نظامیان فراهم شده است.

آقای کروبی همچنین با برشمردن انتقادات متعدد خود از عملکرد دولت، نوشته است: "اگر مجلس خبرگان به مسئولیت خطیر خود در راستای بی کفایتی، بی تدبیری، گزافه گویی، خرافه گویی، بی ادبی و گستاخی این دولت در موقع و زمان آن نپردازد، شاید زمانی به این نکته واقف شود که نوشداروی پس از مرگ سهراب باشد".

در گزارش هایی که از برگزاری آخرین اجلاسیه خبرگان رهبری در ایران منتشر شد، اشاره ای به طرح احتمالی مضامین مطرح شده در نامه آقای کروبی در جلسات خبرگان دیده نمی شد.

این اجلاسیه در روزهای ۲۳ و ۲۴ شهریور در تهران برگزار شد.

iranprotect2011 - ایران - تهران
خاک بر سر ما که این بی پدر 4 سال رییس مجلس ما بود...............
شنبه 27 شهریور 1389

angelina20 - ایران - تهران
فوق العاده عالیه این کار و به نظر من باید زود تر از اینها این نامه داده میشد اما سوالی که از مدیریت محترم سایت ایرانیان انگلستان دارم و من تا بح حال ندیدیم که سوالی بشود و مدیر محترم ایرانیان انگلیتان پاسخی بدهند سوالم این است ما خبر رو خوندیم و دست شما هم درد نکند اما منبع این خبر رو هم اگر ذکر میکردید خیلی خیلی میتونه در اعتبار خبر ف صحت و سقم آن تاثییر گذار باشه.
شنبه 27 شهریور 1389

a_bamdad - ایران - تهران
کروبی عزیز تا ته خط باهاتم به شرط اینکه دیگه حکم اجتهاد رو نکنی.مرد تو مبارزی دست از اسلامی بازیت وردار.اسلامت رو نگه دار واسه خودت.اما یه دونه ای
شنبه 27 شهریور 1389

artosh - ایران - تهران
درود بر تو مرد شجاع. با اینکه با عمامت کاملاً مخالفم.. اما شجاعتت قابل تحسینه مرد دوست داشتنی...
شنبه 27 شهریور 1389

Black Chador - امریکا - ولدن
کم کم ازسیاست کروبی داره خوشم میاد. فهمیده که نبایداسم خمینی بچه ازار کثیف رو نیاره.
شنبه 27 شهریور 1389

استبداد - ایران - ماهشهر
شما و ما میدانیم که درخواست های این نامه اجرا نخواهند شد. در واقع جناب آقای کروبی این نامه را به نیت اجرا شدن حتی یکی از درخواست ها ننوشتند. ولی از روشی که آقای کروبی در پیش گرفتند حمایت می کنیم. حق را باید فریاد زد هرچند اکنون گرفتنی نباشد. ولی حق طلبی را باید فریاد زد تا حاظران و آیندگان فراموش نکنند و از مطالبه آن دست برندارند.
شنبه 27 شهریور 1389

استبداد - ایران - ماهشهر
اصلاح می کنم: . به نیت اجرای حتی یکی از درخواست ها..>>> به امـــــــید اجرای حتی یکی از درخواست ها..
شنبه 27 شهریور 1389

اقتدار - دانمارک - هالته
صحت این خبر معلوم نیست, اما اگر درست باشه باید بگم شیخ دمت گرم, به نظر من تنها کسی که می تونه با علی شیره ای سر شاخ بشه همین کروبی ایول شیخ کارتو خوب بلدی, بروووو درسته.
شنبه 27 شهریور 1389

kian ahvaz - ایران - اهواز
کروبی جان با اینکه اصالتا از این قماشی که ذات ندارند ولی چون مقابل ولایت جور و جهل فساد ایستادی مردانگی و غیرت لری خودت رو ثابت کردی ..محاصره و فحاشی وتهدیدات نیروهای خودسر وذوب شدگان در ولایت صیدعلی اقا تو را از مبارزه باز نخواهند داشت...دورودبر شرفت کروبی حق طلب..
یکشنبه 28 شهریور 1389

ali.tooti - سوئد - لوند
درود بر تو شیخ کروبی داره هرچی تیر توی ترکش داره با تمام توان به طرف ضحاک پرتاب میکنه پیداست که خودشو حتی برای محاکمه هم اماده کرده
یکشنبه 28 شهریور 1389

ali.tooti - سوئد - لوند
اقتدار - دانمارک - هالته اصل نامه وکامل اون توی سایت خبرنگاران سبز گذاشته شده
یکشنبه 28 شهریور 1389

bluestar - ایران - تهران
iranprotect2011 - ایران - تهران - خودت پدر داری؟
یکشنبه 28 شهریور 1389

victorsiamak - بلژیک - بروکسل
iranprotect2011 - ایران - تهران البته منظور از این خاک بر سر خودت کاملا باهات موافقم
یکشنبه 28 شهریور 1389

Darvish101 - انگلیس - لندن
اینها همه اشغالند چه رفسنجانی چه کروبی چه احمدی نژاد چه موسوی چه خامنه ای چه مسعود رجوی چه و ... و هرچی اخونده و هرچی عرب پرسته ! اینها فقط جنگ قدرت دارن ! همینها ، زمانی که بر سر قدرت بودند چند هزار نفر رو اعدام کردند و هیچ کدومشون نه تنها مخالفتی نکردند تازه حدعقل تا اونجایی که همه ما میدونیم و من میدونم ! تیر خلاص زنم بودند ! فریب اینهارو نخورید !
یکشنبه 28 شهریور 1389

dkdk - دانمارک - اسلیس
بازم 4 تا ادم دهن بین احساساتی شدند.عقل که نباشه جان در عذابه.تا امثال شما هستند امثال کروبی و احمدی نژاد سواریشان را از شما جاهلان خواهند گرفت.اخه خودفریبی چرا میکنید?همه اینها مثل هم هستند.مردکه بیشرف 30 سال شریک ظلم و جنایت انها بوده و نون تو خون ملت زده و میخوردند و یکشبه اونم بعد از انتخاب نشدنش دلسوز و افشاگر شد.هیچ از خودتان پرسیدید که اگر کروبی رئیس جمهور میشد بازم دلسوز و افشاگر میشد?کروبی دلش سوخته اما نه برای مردم بلکه برای بدست نیاوردن قدرت غیر از این بود چند سال زودتر دلسوز و افشاگر میشد نه دقیقا بعد از اعلان نتایج.
یکشنبه 28 شهریور 1389

اقتدار - دانمارک - هالته
سوئد-لوند ممنون درسته دیدم کار شیخ درسته.
یکشنبه 28 شهریور 1389

arya47 - ایران - کرمان
Darvish101 - انگلیس - لندن دوست عزیز شما که همه را به رگبار بستی میخوای چند نفر از کرات دیگر بیاوریم!!!!!! همه ایرانیها حق اظهار نظر دارند و هر ایرانی صاحب حق رای است که بپذیرد یا نه. وقتی دموکراسی واقعی بوجود می آید که به عقاید دیگران احترام بگذاریم هر چند با نظر ما مخالف باشد.اگر نظرات مخالف خود را نادان و ....بنامیم چه فرقی با ملایان داریم!!!!
یکشنبه 28 شهریور 1389

Darvish101 - انگلیس - لندن
angelina20 - ایران - تهران / درود بر شما / عزیزم اول برو فارسی نوشتنو خوب یاد بگیر بهتر از اینه که بدونی منبع اش کجاست ؟ سر کوچه ؟ منبع اب ! مگه تشنته یا ابش گرمه ؟ چه فرقی میکنه که گیر به منبع اش دادی ؟ میدونم نوشتی ( اعتبار خبر ف صحت و سقم آن تاثییر گذار بشه. ) بهتره ! ولی بی خیال ؟ چون احساس میکنم ( که حاجی هستی بذار همینجا بهت گوشزد کنم ؟ که چهار روز دیگه که فارسی نوشتنت بهتر شد ، نه یای یخه منو بگیری ! چون امروز میتونم بهت ثابت کنم فردا نه ! اما اینجوری نمینویسند (سوالی) سئوال (بح) به (انگلیتان) انگلستان (حاظران) حاضران در ضمن به غیر از غلطهایی که داری جمله بندیتم درست نیست که اگه بخوام توضیح بدم باید بی یای پای منبر تا وقت داشته باشم برات توضیح بدم ؟ خوب ؟ اگه خواستی برات توضیح میدم چرا بهت میگم حاجی ؟ بهترینهارو برات ارزو میکنم , بدرود
یکشنبه 28 شهریور 1389

mashady - انگلیس - منچستر
Darvish101 - انگلیس - لندن شما در مورد مطلب نوشته شده نظر بده معلم دیکته نشو با کوچیک کردن دیگران بزرگ نمیشی بزرگی تو شخصیته . که تو نداری. توی همین انگلیس خیلی راحت یه انگلیسی طرز نوشتن کلماتو میپرسه هیچ عقب افتاده ای هم براش نمیخنده
یکشنبه 28 شهریور 1389

mashady - انگلیس - منچستر
Darvish101 - انگلیس - لندن دوست بیسواد من (حدعقل)نه حداقل اون عقل که نوشتی توی کله ست البته دور از جون شما
یکشنبه 28 شهریور 1389

ali bidin - ایران - ساری
زنده باد شیخ شجاع. به خدا اگه این لباس عربی رو کنار بذاری قهرمان ملی می شی. زنده باد. تا آخرش باهاتیم.
یکشنبه 28 شهریور 1389

kharabati انگلیس بیرمئگام - انکلیس - بیرمنگام
چیکار کردید با ایران و ایرانی با اون انقلاب ننگین57 از برکات انقلاب خانوادی ابرومندی تو خیابون می خوابند این یه نمونه کوچک هزاران مثل این هموطن بعد ولایت قبیح میلیاردی کمک به تروریسم میکنه کلاهمونو بزاریم بالاتر/تف تو روحت خمینی.چلاغعلی وکوسه وتمساح نداره همشون دشمن ایران وایرانی
یکشنبه 28 شهریور 1389

Darvish101 - انگلیس - لندن
arya47 - ایران - کرمان / دوست عزیز قرار نیست ما از بدو بدتر ، بدترو انتخواب کنیم البته که هرکسی حق رأی داره ولی کسی رو باید انتخواب کرد که جنایت کارو قاتل نباشه مگه کشور ایران فقط به این چهار پنج نفره مگه اینها زمانی در قدرت نبودند جز اعدامو ادم کشی مگه چیز دیگه ای هم دیدیم اگه اینها برای شما کسی هستند برای من هیچی نیستن فکر کنم شما خیلی بی کسی کشیدی که برات کسی هستند یا استفاده ای از اینها میبری ؟ اصلآ کی گفته که اینها وشما ایرانی اید ؟ نا اریا ؟
دوشنبه 29 شهریور 1389

Darvish101 - انگلیس - لندن
mashady - انگلیس - منچستر / اول که مشهدی ، مش محمد وصیتت قبول ، دوم تو چیکاره ای که از قول اون جواب میدی دوم تو در مورد مطلب نوشته شده نظر بده اون میتونه از خودش دفاع کنه احتیاجی به وکیل نداره ؟ ....! البته امید وارم که شما نباشی ! ولی متأسفانه از شناختی که از شما دارم ، فکر کنم هستی ! چرا ؟ نمیدونم ! ....سوم یه چیزایی در مورد بزرگوکوچیک نوشتی ! حالاشما بزرگتری یا کوچیکتر ؟ اما از نظر غلط ، خوب شد گفتی یه انگلیسی هم اگر غلط املائی داشته باشه میپرسه ، اگرنه نمیدونستم ؟
دوشنبه 29 شهریور 1389

Darvish101 - انگلیس - لندن
mashady - انگلیس - منچستر / منچستر هم جز انگلیس حساب میشه ؟ جیگر ! حالا امیدوارم که تو به من نخندیده باشی ؟ این اقایی که غلطاشو گرفتم یه جورایی حس کردم مشدی ! منم راهنمائیش کردم ! اگه روز اول شماهارو هم راهنمایی کرده بودیم حالا که فارسی نوشتنو یاد گرفتید نمیتونستید کرکری بخونید؟ ...! راستی برای اونی که غلطاشو گرفتم اخرش نوشتم بهترینها رو برات ارزو میکنم ، ندیدیی بزرگتر ؟ البته فکر کنم که تو فقط دو کلمه اول بزرگتر هستی ؟ اما (حدعقل) ؟ فکر کنم بیشتر مردم ایران این جوری می نویسن حدعقل ؟ حالا نمیدونم شاید میخواستی بگی منم هستم ! باسواد ! اونم یه غلط نه سه خط غلط ؟ تازه بازم اگه حساب کنیم که غلط نوشتم بیسوادتر از تو از نظر عقلی نیستم ؟
دوشنبه 29 شهریور 1389

Darvish101 - انگلیس - لندن
mashady - انگلیس - منچستر / درضمن فکر نکن که نمیفهم که از این angelina20 - ایران - تهران / طرفداری کردی که به این بابا بگی نگاه کن من چقدر ادم خوبی هستم ! این اخلاق هم در اخوندها پیدا میشه ؟ شایدم اخوند باشی مش محمد ! فکر میکنی خیلی زرنگی ؟ همه ما که خوب شمارو میشناسیم ؟ اگرنه قصدت انسان دوستی نیست و خوب میدونی که من هم هیچ بی احترامی به این شخص نکردم چطور شد که تو و arya47 - ایران - کرمان / کاسه داغتر از اش شدید ؟ و همینجا به این اقا میگم که اینها دوست در لباس گرگ اند ! دوست همیشه میگه گفتم و میگه اما دشمن میگه میخواستم بگم !
دوشنبه 29 شهریور 1389

Darvish101 - انگلیس - لندن
اینها جایی که میدونن به ضررشونه افتابی نمیشن mashady - انگلیس - منچست حاجی مشتی / omid norway - نروژ - اسلو جوجه ! برجک / farhad1124 - امارات - دبی حضرت محمد فرمودند kili_patilaki - قطر - دوحه اسلام واقعی dkdk - دانمارک - اسلیس پای اسلام میگذارید / bavar88 - هلند - امستردام السلام علیک یا امامین شریفین(ع) / طراوت - ایرن - تهران کاش مقبره تموم اماما ایران بود / برگشته - بحرین - محرق به کوری چشم حسودان / حخا - استرالیا - سیدنی نامحرمان نگاه نکنند / (_JuSt MujiZ_) - پاکستان - لاهور ماشاءالله ........!!! dkdk - دانمارک - اسلیس ذلیل و حقیری / oghab - فنلاند - هلسینکی 30 سال احمدی نژاد / زیتون بهبهان - ایران - بهبهان پاره آجر
دوشنبه 29 شهریور 1389

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.