عمان وثیقه نیم میلیاردی سارا شورد را پرداخت کرد


عمان وثیقه نیم میلیاردی سارا شورد را پرداخت کرد

عصر ایران : عمان در موضوع آزادی تبعه آمریکایی بازداشت شده در ایران به اتهام جاسوسی، میانجیگری کرده است.

یک منبع آگاه در گفت وگو با
عصر ایران  اعلام کرد: دولت عمان، مبلغ مالی تعیین شده برای آزادی "سارا شورد " تبعه آمریکایی بازداشت شده در ایران را پرداخت کرد.

این منبع آگاه که خواست نامش فاش نشود اضافه کرد: دولت عمان برای انتقال سارا شورد به مسقط یک فروند هواپیمای اختصاصی به تهران فرستاد و تبعه آمریکایی شب گذشته از طریق پاویون تشریفات فرودگاه مهرآباد راهی عمان شد.

وی اضافه کرد: هواپیمای عمانی که دیروز سارا شورد را منتقل کرد، جزء هواپیماهای اختصاصی مورد استفاده مقامات ارشد عمان در سفرهای ویژه آنها به کشورهای منطقه است و تنها برای انتقال شورد، از طرف دولت عمان به تهران اعزام شد.

گفتی است هم اکنون پروازهای داخلی در فرودگاه مهرآباد و پروازهای خارجی در فرودگاه امام خمینی (ره)  برقرار  هستند.

با این حال در هنگام به کارگیری هواپیماهای اختصاصی توسط مقامات ارشد ایران یا دیگر کشورها، از فرودگاه مهرآباد و  دو پاویون تشریفات آن استفاده می شود.

سارا شورد به همراه دو تبعه دیگر آمریکایی یک سال پیش به دلیل ورود غیرمجاز به خاک کشورمان از سمت کردستان عراق بازداشت و پس از آن به جاسوسی متهم شدند. مقامات امنیتی و قضائی ایران تاکید کرده اند که اتهام جاسوسی این سه تبعه آمریکایی حتمی است.

دادستان تهران روز شنبه گذشته در کنفرانس خبری ، اعلام کرده بود که شورد می تواند پس از تودیع وثیقه مالی به ارزش 500 میلیون تومان، آزاد شود اما خانواده این تبعه آمریکایی گفت که توان پرداخت این مبلغ را ندارد و خواهان کاهش آن است.

سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا نیز همان زمان گفت که دولت واشنگتن مبلغی را به عنوان وثیقه برای آزادی اتباع خود در خارج از این کشور، نمی پردازد.

سفارت سوئیس هم به عنوان حافظ منافع آمریکا در تهران از مقامات قضائی ایران خواسته بود تا مبلغ وثیقه را کاهش یا آن را لغو کند.

با این حال سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا دیروز و پس از آزادی شورد اظهار داشت: آمریکا مبلغی را برای آزادی سارا شورد پرداخت نکرده است. آنچه اتفاق افتاد این بود که یکی از افراد، تعهدات مالی را سپرده است که با شرط های مقامات ایرانی برای آزادی شورد تطابق دارد. اگر طرف سومی مبلغی را پرداخته است ما اطلاعی نداریم.

فلیپ کراولی ادامه داد: آزادی سارا شورد از طریق تلاش های مشترک میان دیپلمات های آمریکا، سوئیس و عمان صورت گرفت.

دادستان تهران هم امروز چهارشنبه به خبرنگاران گفت: مبلغ این وثیقه در بانک ملی شهر مسقط در عمان به حساب قوه قضائیه واریز شد که طی نامه رسمی بانک ملی ایران به دستگاه قضاء شرایط آزادی این تبعه آمریکایی مهیا شد.

کاردار عمان: نظری ندارم، اطلاعی ندارم

کاردار عمان در تهران نیز در گفت وگو با "عصر ایران" در پاسخ به سوالی درباره این که آیا دولت عمان مبلغ سپرده وثیقه مالی را برای آزادی سارا شورد ارائه کرده است یا نه ؟ اظهار داشت: در این باره سفارت عمان نظری ندارد و اظهار نظر نمی کند.

"سالم مسن" افزود: در این باره نظری نداریم. ما هم به مانند شما از تلویزیون و رسانه ها از این موضوع مطلع شدیم.

وی با تاکید بر سطح عالی روابط میان تهران و مسقط، اظهار داشت: موضوع آزادی سارا شورد به سفارت عمان در تهران ربطی ندارد.

تشکر از دولت عمان

باراک حسین اوباما رئیس جمهور آمریکا شب گذشته و پس از آزادی سارا شورد در پیامی از تلاش های دولت سوئیس و عمان برای آزادی شهروند آمریکایی بازداشت شده در ایران تشکر کرد.

هیلاری کلینتون وزیر امور خارجه آمریکا نیز در این باره از دولت عمان و سوئیس برای تلاش برای آزادی شورد تشکر کرد.

خبرگزاری فرانسه نیز به نقل از یک مقام ارشد در وزارت امور خارجه آمریکا که خواست نامش اعلام نشود، گزارش داد: عمان مدیریت رایزنی ها درباره پرداخت مبلغ مالی لازم برای آزادی شهروند آمریکایی بازداشت شده در ایران را برعهده داشت.

عمان: از ایران متشکریم

دولت عمان نیز دیروز در بیانیه ای اعلام کرد تلاش هایی را برای آزادی شهروند آمریکایی بازداشت شده در ایران ، انجام داده است.

دراین بیانیه به جزئیات این تلاش ها اشاره ای نشده است.

این بیانیه اضافه می کند: دولت پادشاهی عمان تقدیر و تشکر فراوان خود را از مقامات ایران به دلیل پذیرش تلاش های دولت عمان در مسیر آزادی سارا شورد اعلام می کند.

در بیانیه دولت عمان و مطبوعات این کشور، سارا شورد، روزنامه نگار معرفی شده است.

این بیانیه ادامه می دهد: پس از این اقدام انسان دوستانه، اقدامات مثبت دیگری در مسیر روابط ایران و آمریکا نیز صورت خواهد گرفت که در راستای منافع دو کشور است و ثبات را در منطقه محقق می کند.

یک مقام مسول در وزارت امور خارجه عمان نیز به روزنامه "عمان" چاپ مسقط گفت: پذیرش تلاش های عمان برای آزادی شهروند آمریکایی بازداشت شده در ایران، نشان دهنده عمق روابط ایران و عمان است.

سارا شورد پس از ورود به مسقط در گفت وگو با خبرنگاران از سلطان قابوس پادشاه عمان و دولت این کشور به دلیل تلاش برای آزادی اش تشکر و قدردانی کرد.

وی همچنین از آیت الله خامنه ای، احمدی نژاد و همه مقامات ایرانی که در آزادی اش نقش داشته اند ، تشکر کرد.

روزنامه عمانی "الشبیبه" نیز در مطلبی با عنوان"میانجیگری عمان نتیجه داد؛ آزادی آمریکایی زندانی در ایران" نوشت: تبعه آمریکایی با استفاده از هواپیمایی ویژه (VIP) عمان با نام "مصیره" به مسقط آمد و با استقبال مادر و عموی خود  و سفیر آمریکا در عمان و تعدادی از مقامات عمانی روبه رو شد.

این روزنامه ادامه می دهد: شورد در حالی که روسری قرمز و لباسی به شیوه ایرانی ها پوشیده بود در فرودگاه مسقط از هواپیما بیرون آمد.

روابط ایران و عمان

ایران در میان کشورهای حوزه جنوبی خلیج فارس بالاترین سطح روابط را با دو کشور قطر و عمان دارد اما رابطه تهران - مسقط از عمق و پیشینه بیشتری برخوردار است.

سلطان قابوس پادشاه عمان 13 مرداد 88 برای نخستین بار پس از پیروزی انقلاب اسلامی به ایران سفر کرد. وی قبل از سفر به تهران، با استفاده از کشتی اختصاصی اش به بندر عباس می آید و مدت زمانی در این بندر سپری می کند.
عمان همچنین روابط بسیار خوبی با آمریکا دارد.

ایران در گذشته با دخالت در سرکوب مخالفان مسلح دولت پادشاهی عمان روابط میان دو کشور را در مسیر نزدیکی قرار دارد.

ارتش ایران در پائیز ۱۳۵۲ با حمله به مواضع مخالفان مسلح در استان ظفار عمان، دولت پادشاهی این کشور را از خطر سقوط نجات داد.

ukguy4u - بریتانیا - لندن
پادشاه عمان تاج و تختش رو مدیون شاهنشاه اریامهر داره .
چهار‌شنبه 24 شهریور 1389

nefrat az akhond - امارات - دبی
این دولت اخوندی از اول پول میخواست.خوب اینو از اول میگفتید.چرا اینقدر مسخره بازی.حالا قراره با این پول یامفت کدوم یک از اخوندهای حروم زاده یک شب مهمونی بگیره.و بساط لهو ولعب راه بندازه.اخه میدونید که این پولها واسشون پول خورده.
چهار‌شنبه 24 شهریور 1389

mashady - انگلیس - منچستر
شاهنشاه عاری از مهر بجای اینکه بداد بحرین برسه بداد پادشاه عمان رسید اونهم احتمالن بدستور ارباب انگلیس
پنج‌شنبه 25 شهریور 1389

بابک خرم دین - آلمان - هامبورگ
معلوم است که این پول را دولت امریکا پرداخت کرده . و داده عمان پرداخت کند . پیش خودشون گفتن اگر ما بگیم دولت آمریکا پرداخت کرد . فردا راه به راه میخواد دولت ایران و دولتهای دیگر شهروندان آمریکا را دستگیر و وثیقه های ملیاردی طلب کند . بابا خر خودتون هستید.
پنج‌شنبه 25 شهریور 1389

khorshid 3 - انگلستان - بیرمنگهام
بابک خرم دین موافقم . حتی اگه پولو عمان داده باشه امریکا دو برابرشو به عمان میده ولی حاضر نیست یک دلار مستقیما به ایران پول بده به همون دلیلی که گفتی.
پنج‌شنبه 25 شهریور 1389

زنده باد آزادی - ایران - ایران
هم دستشون درد نکنه.بهتر از خیلی از .............. هستن که فقط به فکر خودشون هستن
پنج‌شنبه 25 شهریور 1389

darkoub - ایران - شیراز
اگه طرف تبعه افغانستان بود هم براش این کارا رو میکردن ؟
پنج‌شنبه 25 شهریور 1389

ARTEMIS-SW - فرانسه - پاریس
mashady - انگلیس - منچستر-- این بحرین هم خوب بهانه ای بدست شما رژیمی ها داده 1. بحرین تحت استیلای انگلستان بود و سپس رفراندم شد و چون هیچگاه بطور رسمی متعلق به ایران نبود مستقل شد حال اگر همین شاه با جبر و زور انرا به ایران بر می گرداند همین شماها با زرنگی مخصوص به خود می گفتید// عجب شاه زور گوئی ملت ستم دیده ی بحرین را با زور و جبر اسیر کرد/ در ضمن استیلا بر تنب کوچک و تنب بزرگ و ابو موسی بسیار مهمتر از الحاق بحرین بود اگر غیرت ایرانی دارید و موافق انقلاب قسمتهای از دست رفته ی در یای مازندران از بین رفتن مراتع و جنگلها و تخریب اثار تاریخی در ایران را پیگیری کنید بحرین پیشکشتان!!!!!
پنج‌شنبه 25 شهریور 1389

yool - انگلستان - لندن
artemis-SW - فرانسه - پاریس. من دل خوشی‌ از جمهوری اسلامی و آریامهر ندارم ولی بهتره در بعضی‌ موارد متعصبانه برخورد نکنیم. به شما توصیه می‌کنم که در منابع تاریخی‌ بیشتر تحقیق کنید یا با تعدادی از بحرینی‌ها که برای گردش به پاریس می‌‌یان صحبت کنید که اتفاقا زبان فارسی هم بلدند و به بچه‌هاشون هم می‌‌آموزند.
پنج‌شنبه 25 شهریور 1389

porharfi - هلند - آرنم
زندان بهش ساخته !!! چه خوش هیکل شده؟؟؟!!...
پنج‌شنبه 25 شهریور 1389

mashady - انگلیس - منچستر
ARTEMIS-SW - فرانسه - پاریس بحرین هیچگاه بطور رسمی متعلق به ایران نبود?? چرند نگو کتابهای جقرافی 40 . 50 سال پیش رو باز کن نوشته استان بحرین ( کشور پادشاهی ایران ) شاه خائن اگه غیرت مصدق رو داشت استان بحرین همچنان استان بحرین بود.استیلا خانم نفت ما تحت استیلای انگلیس نبود?
پنج‌شنبه 25 شهریور 1389

Azadikhah - هلند - تکسل
خدا شانس بده!
پنج‌شنبه 25 شهریور 1389

rezanl - هلند - امستردام
darkoub - ایران - شیراز . اونوقت بجاش تریاک میدادن!
پنج‌شنبه 25 شهریور 1389

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.