مقامات افغان چاپ برگه های جعلی رای را تائید کردند


مقامات افغان چاپ برگه های جعلی رای را تائید کردند

آقای معنوی تاکید کرد که از بروز تقلب در انتخابات جلوگیری خواهد شد

کمیسیون انتخابات افغانستان تائید کرده است که "حلقاتی در داخل و خارج" از افغانستان، به منظور تقلب در انتخابات هفته آینده، برگه های جعلی رای چاپ کرده اند.

فضل احمد معنوی، رئیس این کمیسیون که در یک کنفرانس خبری در کابل صحبت می کرد، گفت که عاملان این برنامه را در همکاری با نیروهای امنیتی شناسایی خواهند کرد.

اخیرا گزارشها حاکی از چاپ هزاران برگه جعلی رای دهی در افغانستان بوده است و برخی رسانه ها ادعا کردند که از این برگه ها، در انتخابات هفته آینده پارلمانی در افغانستان، استفاده خواهد شد.

برخی خبرنگاران افغان گزارش کردند که این برگه های جعلی در چاپخانه هایی در پاکستان تهیه شده و به افغانستان منتقل شده است.

اما مقامات کمیسیون انتخابات احتمال به کار گیری از این برگه ها را دور از امکان دانسته اند.

این کمیسیون می گوید، برگه های رسمی رای دهی، دارای شماره و کدهای مشخص است و برگه های جعلی رای، با استفاده از این کدها، به سادگی قابل تشخیص خواهند بود.

رئیس کمیسیون انتخابات افغانستان اما تاکید کرد که تحقیقات آنها در مورد چگونگی چاپ این برگه ها آغاز شده و هشدار داد که اگر ثابت شود برخی از نامزدهای انتخابات پارلمانی در این برنامه دخیل بوده اند، آرای آنها در زمان شمارش رای، باطل اعلام خواهد شد.

انتخابات ریاست جمهوری افغانستان که سال گذشته برگزار شد، با ادعاهای گسترده ای تقلب روبرو بود.

این مسئله باعث تغییرات گسترده ای در کمیسیون برگزاری انتخابات شد.

برای برگزاری انتخابات پارلمانی، رئیس این کمیسیون و نیز رئیس دارالانشا(دبیر خانه) کمیسیون انتخابات تغییر کردند و مقامات این کمیسیون اعلام کردند که هزاران کارمند محلی خود را نیز در سراسر افغانستان برکنار کرده اند.

مقامات کمیسیون انتخابات افغانستان احتمال بروز تقلب در انتخابات پارلمانی این کشور را که قرار است روز شنبه هفته آینده برگزار شود، رد نمی کنند، اما تاکید کرده اند که میزان تقلب را به حداقل ممکن کاهش خواهند داد.

علاوه بر شک و تردید هایی در مورد تقلب در انتخابات، بسته بودن برخی از مراکز رای دهی به دلیل نا امنی از دیگر مشکلات این انتخابات است.

porharfi - هلند - آرنم
در یه کشور ِ عقب افتاده ایی مانند "افغانستان" که تقلب در رای گیری!. موضوعی کاملا" روشنه و عجیب و غریب نیست..!!
سه‌شنبه 23 شهریور 1389

milanahwaz - سوئد - نورشپینگ
porharfi - هلند - آرنم. با این حساب ایران شما از همه کشور‌ها عقب افتاده تر است.زمان شاه رأی گیری تشریفاتی داشتین و حالا امروز رأی ۳۰ میلیون آدم را پیش چشم همه میزند.یه قورت آب هم روش.شما برین کشور خودتون را درست کنید بعد بیأیند در مورد کشور ما نظر بدین.
سه‌شنبه 23 شهریور 1389

Black Chador - امریکا - ولدن
کارزای حتما از مشاور تقلبی نژاد استفاده کرده.
سه‌شنبه 23 شهریور 1389

porharfi - هلند - آرنم
milanahwaz-سوئد-نورشپینگ:نازنین جان خودم خوب میدانم که وضع ایران . بخاطر ِ وجود ِ ناپاک ِ ملایان و حتی پیش از آن هم سامان ِ درستی نداشته!. اما اینو همیشه مینویسم که با وجود ِ ملایان کثیف و خائن.و آن سید ِ دوکی. همانند ربیس جمهور "افغانستان" ..(دیگه چشم بستن بر دردها وبیدادها. چه ایران ِ ملایی و چه افغانستان کافیست..)! واقعییتها را واقعا" ببینیم. و تعصب نداشته باشیم..("* مبادا فکر کنی که منظورم .خاک و سرزمینِ. افغانستان است نه.هرگز ..افغانستان هم مانند سرزمین و خاک ایران. پاک و مقد س برای مَردُمش است...!
چهار‌شنبه 24 شهریور 1389

faryad_111 - استرالیا - ادلید
porharfi - هلند - آرنم. مگه تو انتخابات ایران تقلب نمیشه که شما با اون هوش سرشارتون به این نکته بسیار مهم پی بردین.
چهار‌شنبه 24 شهریور 1389

Pezhman - اتریش - وین
porharfi - هلند - آرنم.. درایران خودمون علاوه برتقلب.درکهریزک تمبرمون روهم باطل میکنن.یک مصاحبه تلویزونی وبعدش باید بگی :..خوردم. بعد قمپوز درمیکنیم.که مموتی انگلیسیش از حامدکرزای بهتره.!!!
چهار‌شنبه 24 شهریور 1389

hassan5 - ایران - تهران
هر جا اسلام حاکم باشد برای حفظ .. اسلام هر کاری مباح است چاپ ورقه رای که مهم نیست.مثل انتخابات ایران کشتار هم لازم باشد ایراد ندارد
چهار‌شنبه 24 شهریور 1389

ukguy4u - بریتانیا - لندن
milanahwaz - سوئد - نورشپینگ . خوب جوابی بهش دادی من ایرانی هستم اما با فاشیسم مخالفم
چهار‌شنبه 24 شهریور 1389

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.