واکنش به چند مورد بی‌حرمتی به قرآن


واکنش به چند مورد بی‌حرمتی به قرآن

بر خلاف سال‌های گذشته نهمین سالروز یازده سپتامبر، روز همدلی و همبستگی شهروندان آمریکا از هر نژاد و اعتقاد نبود. روز شنبه، به رغم توصیه‌های باراک اوباما، موجی از اسلام‌ستیزی در برخی شهرهای آمریکا به راه افتاد.

تظاهرات مخالفان ساخت مرکز اسلامی در نیویورک

روز شنبه (۲۰ شهریور، ۱۱ سپتامبر) نهمین سالروز حمله‌های تروریستی بی‌سابقه‌ای به شهرهای نیویورک و واشنگتن بود که نزدیک به سه هزار قربانی گرفت. شماری از اعضا و وابستگان شبکه‌ی تروریستی القاعده با ربودن چهار فروند هواپیمای مسافربری ساختمان‌هایی در آمریکا را نشانه گرفتند که نماد قدرت سیاسی و اقتصادی این کشور به شمار می‌روند.

 

«با اسلام جنگ نداریم»

 

به گفته‌ی بسیاری از تحلیلگران، اصابت دو هواپیمای ربوده شده به دو برج مرکز تجارت جهانی در نیویورک، برخورد یک هواپیما به گوشه‌ای از ساختمان وزارت دفاع و سقوط هواپیمای چهارم در پنسیلوانیا که عازم واشنگتن بود، تاثیری شگرف بر زندگی و روحیات شهروندان آمریکا داشت. این حادثه که مقدمه‌ی لشکرکشی به افغانستان و عراق شد، معادلات سیاسی و نظامی بخش بزرگی از جهان را نیز دستخوش تغییر کرد.

باراک اوباما در کنار دریاسالار مایک مولن در مراسم یادبود قربانیان ۱۱ سپتامبر

اغلب رهبران سیاسی ایالات متحده همواره کوشیده‌اند حادثه‌ی یازده سپتامبر بهانه‌ی درگیری میان غیرمسلمانان و مسلمانان نشود و آتش اختلاف‌های مذهبی را دامن نزد. باراک اوباما در سخنرانی روز شنبه‌ی خود در وزارت دفاع تاکید کرد، آمریکا با اسلام جنگ ندارد و جنگ اصلی با القاعده است، که به اعتقاد او، اسلام را خدشه‌دار کرده. اوباما با بیان اینکه این دین نبود که در این روز آمریکا را مورد حمله قرار داد، گفت، گرچه ایجاد شکاف میان آمریکاییان آرزوی تروریست‌ها بوده، اما مردم این کشور تسلیم "نفرت و پیش‌داوری" نخواهند شد

دفاع اوباما از ساختن مسجد

 

به رغم تاکیدها و توصیه‌های رئیس جمهور آمریکا، روز گذشته در برخی از شهرهای این کشور تظاهراتی در مخالفت با اسلام و مسلمانان برپا شد که در مواردی نیز با سوزاندن و اهانت به قرآن همراه بود. بنا بر گزارش‌ها، نزدیک به دو هزار نفر در نیویورک گردهم آمدند تا نسبت به ساختن یک مرکز اسلامی در نزدیکی محل برج‌های تخریب‌شده‌ی مرکز تجارت جهانی اعتراض کنند.

 

رئیس جمهور آمریکا روز جمعه، دهم سپتامبر، در یک کنفرانس مطبوعاتی در مور طرح احداث این مرکز گفت: «وقتی می‌شود آنجا کلیسا، کنیسه یا معبد هندویی ساخت، باید ساختن مسجد نیز ممکن باشد.» او همچنین گفته است: «تا زمانی که من رئیس جمهور آمریکا هستم، تمام توانم را به کار خواهم گرفت تا به آمریکاییان یادآوری کنم، ما ملتی با خدا هستیم. و حتا اگر این خدا را با نام‌های گوناگون بنامیم، "یک ملت" باقی خواهیم ماند.»

 

انصراف از «قرآن‌سوزی سراسری»

 

اوباما روز جمعه به برنامه‌ی تری جونز، کشیش افراطی اهل فلوریدا، نیز اشاره کرد که قصد داشت در سالروز حمله‌های تروریستی مراسم "قرآن‌سوزی" به راه اندازد. او با اشاره به آنچه تبعات هولناک چنین اقدامی برای امنیت آمریکا خواند، ابراز امیدواری کرد که جونز از اجرای این برنامه منصرف شود.

 

تری جونز در گفت‌وگویی با شبکه تلویزیونی ان بی سی گفته است، برنامه‌ی سوزاندن قرآن را که برای روز شنبه تدارک دیده بود، به طور کلی کنار گذاشته است. او می‌گوید، نه امروز و نه هیچ روز دیگری قران را نخواهد سوزاند. تری جونز اظهار داشت، هدف کلیسای او جلب توجه جهانیان به جنبه‌های "خطرناک و افراطی"ای بوده که به زعم او در اسلام وجود دارد و اکنون به این هدف رسیده است.

 

موارد انگشت‌شمار بی‌حرمتی به قرآن

 

گرچه جونز اعلام کرد که او و پیروانش برنامه‌ی "قرآن‌سوزی" را برای همیشه کنار گذاشته‌اند، روز گذشته در تظاهراتی که مقابل کاخ سفید در واشنگتن برگزار شد، نسخه‌هایی از کتاب مقدس مسلمانان مورد بی‌حرمتی قرار گرفت. بنابر گزارش‌ها، برخی مسیحیان افراطی صفحاتی از قرآن را در این تظاهرات پاره کرده‌اند. خبرهایی که تاکنون منتشر شده حکایت از انگشت‌شمار بودن این اتفاق دارد.

تری جونز گفته است، هدف کلیسای او جلب توجه جهانیان به جنبه‌های "خطرناک و افراطی"ای بوده که به زعم او در اسلام وجود دارد و اکنون به این هدف رسیده است.

از نیویورک نیز گزارش می‌رسد که در تظاهرات مخالفان احداث مرکز اسلامی، افراد معدودی اقدام به پاره کردن صفحه‌هایی از قرآن کرده‌اند. ظاهرا همزمان با تجمع معترضان به احداث مرکز اسلامی، حدود هزار و پانصد نفر نیز در موافقت با این کار دست به تظاهرات زده‌اند. منابع خبری از نیویورک گزارش می‌دهند، پلیس این شهر ماموران و امکانات وسیعی را به کار گرفته تا مانع نزدیک شدن دو گروه موافق و مخالف به یکدیگر و ایجاد درگیری شود.

 

پلیس آمریکا «نظاره‌گر قرآن‌سوزی»؟

 

از فلوریدا نیز خبر می‌رسد که در نزدیکی کلیسایی که مرکز فعالیت تری جونز محسوب می‌شود، تعداد کثیری از هواداران او و مخالفان "قرآن‌سوزی" دست به تظاهرات زده‌اند. بنا بر گزارش‌ها، پلیس با کنترل تمام راه‌های ورودی به این منطقه و بازرسی خودروها، مانع بردن قرآن در میان تظاهرکنندگان شده است؛ گرچه هواداران جونز گفته بودند که از سخنان او در مورد انصراف از سوزاندن قرآن پیروی می‌کنند.

 

روز شنبه برخی از رسانه‌های ایران، از جمله واحد مرکزی خبر از سوزاندن قرآن در چند ایالت آمریکا گزارش دادند. به گزارش سایت خبر آنلاین، این منابع ادعا کرده‌اند، در دو حادثه‌ای که به گفته‌ی آنها یک نسخه از قرآن پاره و دیگری آتش زده شده، "پلیس امریکا فقط نظاره‌گر این دو حادثه بود و هیچ کاری انجام نداد."

 

خبرآنلاین در همان حال که به نقل از واحد مرکزی خبر پلیس آمریکا را "نظاره‌گر" قرآن‌سوزی عنوان کرده، فیلمی نیز از این اقدام منتشر کرد که خلاف این ادعا را ثابت می‌کند. در این فیلم ویدئویی فردی که صفحه‌هایی از قرآن را مقابل دوربین پاره می‌کند و آتش می‌زند، توسط پلیس از این کار منع و از جمع تظاهرکنندگان بیرون برده می‌شود. در همین حال مخالفان "قرآن‌سوزی" پلاکاردهایی در دست داشته‌اند که روی آن نوشته شده بود: «آمریکاییان واقعی قرآن را نمی‌سوزانند.»

 

انتقاد از «وحشی‌گری غربی‌ها» در ایران

 

در حالی که اهانت به کتاب مقدس مسلمانان و تظاهرات اسلام‌ستیزان از سوی گروه‌های افراطی مسیحی انجام شده و مورد انتقاد شدید مقامات و منابع رسمی آمریکا قرار گرفته، در ایران عده‌ای رهبران این کشور را مسئول این حوادث قلمداد می‌کنند.

 

محمد تقی رهبر، رئیس "فراکسیون روحانیان مجلس شورای اسلامی" سوزاندن قرآن توسط چند افراطی مسیحی را به تمام غربی‌ها تعمیم داده و می‌گوید: «این موضوع نهایت وحشی‌گری غربی‌ها را نشان می‌دهد.» به گزارش خبرگزاری ایلنا، رهبر می‌افزاید: «آنها همانگونه که در قرون وسطا دانشمندان را تحت فشار شکنجه قرار می‌دادند، در حال حاضر آتش کشاندن قرآن را در دستور کار خود قرار داده‌اند.»

 

بنا بر این گزارش، رئیس فراکسیون روحانیان مجلس با بیان این که "ماجرای ۱۱ سپتامبر توسط دست‌نشاندگان آمریکا صورت گرفته"، ادعا می‌کند: «غربی‌ها این کار را به گردن مسلمانان انداختند و از روی عقده‌ای که نسبت به اسلام داشتند به کشورهای مسلمان حمله کردند.» اسامه بن‌لادن، رهبر گروه تروریستی القاعده، در چند ویدئو مسئولیت این حمله را بر عهده گرفته و تروریست‌های عامل این حمله‌ها را "شهید" خوانده است.

dkdk - دانمارک - اسلیس
اخه بیشعورها با سوزاندن کتاب اسمانی 1 تا 2 ملیارد انسان به فهم و شعور خود توهین کردید.از انسو چند مسلمان افراطی بخاطر بیحرمتی به قران کریم دوباره عملیات انتحاری راه می اندازند و در ضمن خشم صدها ملیون مسلمان را بهمراه خواهد داشت.بازم شعور اوباما.توهین به ادیان همدیگر کردن کار ابلهان تهی از شعور و ادراک است.هرگز بخاطر اشتباه یک فرد خانواده به همه خانواده نباید ناسزا گفت و این به شعور انسان برمیگرده.لطفا 4 تا بیسواد دوباره چرت و مزخرف ننویسند.
سه‌شنبه 23 شهریور 1389

hamsafari - ایران - تهران
بسم الله الرحمن الرحیم. و ما قرآن را نازل کردیم و خو محافظ آن هستیم.
سه‌شنبه 23 شهریور 1389

زنده باد آزادی - ایران - اهواز
اگر قرآن رو خود خدا پشتیبانی میکنه پس دیگه ما چرا کاسه داغ تر از آش باشیم.
سه‌شنبه 23 شهریور 1389

فاتح - ایران - تهران
این ماجرا قطعاً با برنامه قبلی انجام شده و هدف آن در راستای اهداف صهیونیسم جهانی و اسلام هراسی بوده است لیکن بازهم مثل گذشته شکست خواهد خورد زیرا توهین به مقدسات دیگران تنها باعث اتحاد آنهاست .
سه‌شنبه 23 شهریور 1389

khosh bavar - ایران - کرمان
اگر این بیشرف احمق قران را به اتش میکشید , این روز سیاه برای مردم دنیا بخصوص مردم مسلمان: 11 سپتامبر اسلامی, که عواقب وحشتناکی بهمراه خواهد داشت, که تا ابد دودش بچشم مردم بیگناه میرفت.
سه‌شنبه 23 شهریور 1389

iranazadiran - ایران - تهران
قیافه این کشیشه شبیه اون مرد اطریشی هست که دخترشو بیست سال تو زیر زمین برا خودش حبس کرده بود و با ناجوانمردی از او بچه دار شده بود. اوباما کار درستی میکند که اجازه ساخت مسجد در نزدیکی این مکان میدهد. به چند دلیل. با اینکار تو دهنی محکمی به اسلامیون افراطی روانیست و جدا سازی مسلمانان واقعی از آنها و تفکیک اعمالشان از هم. مگر برجها را غیر از همدستی افراطیون با هم کس دیگری منفجر کرد. بنابراین این حرکت بزرگی به سوی یکی شدن و وحدت بین ادیان است و پیروان واقعی آنها تا به نزدیک شدن به هم بیندیشند و هدف ادیان را بر این مقوله بدانند نه شاخ شونه کشیدن بهم. بی برو برگرد این عمل اوباما حکیمانه است. و اگر موفق به این امر شود که صلح و نزدیکی بین ادیان و عقاید را از امریکا شروع کند جایزه صلح مستحق اوست هم چنین تو دهنی به دولت نا جمهوری نا اسلامی با اینکار زده که همه چیز را در زیر سایه جنگ و خونریزی می خواهند. همه دنیا اول باید بر روی از بین بردن ریشه این اعمال که در درون حکومت نا ایرانی در ایران است انرژی بگذارند تا کم کم ریشه های دیگر هم خود بخود بخشکد.
سه‌شنبه 23 شهریور 1389

ehsan_14 - اتریش - وین
dkdk - دانمارک - اسلیس. چه کتابی همش مزخرف
سه‌شنبه 23 شهریور 1389

ghom.666 - ایران - قم
hamsafari - ایران - تهران. چرا این کتاب تازی کاری نمیکنه من روزی 10 تا 15 برگشو ...میریزم...
سه‌شنبه 23 شهریور 1389

porharfi - هلند - آرنم
عواقب مسجد ها را بیا ."او با ما " .از مردُم ِ ایران بپرس.! . یه بیمارستان برای کودکان ِ فقیر ِ بیمار بگو بسازند ..که نتایج خوبتری و بهتری . از ساخت ِمحلۀ (مسجد)برگشت به 1400 سال پیش است..!
سه‌شنبه 23 شهریور 1389

ananas 3 - فنلاند - واسا
دینه اسلام مسیحیت رو قبول داره اما مسیحیت نه اینها میخوان جنگه صلبی راه بندازن بخاطره همینه که بهتره اونارو کافر خطاب کرد سلام بر اسلام جانم فدای اسلام
سه‌شنبه 23 شهریور 1389

zartusht67 - المان - فرانکفورت
به ما ایرانی ها چه مربوط تازیان خودشون را جر بدهند
سه‌شنبه 23 شهریور 1389

goli jon - اسپانیا - بارسلونا
بابا دمشون گرم کاش آتیش میزدن دماغه این مسلمانها رو به خاک میمالیدن ولی‌ حیف که نشد اههههههه قوم ۶۶۶ کلی‌ خندیدم.
سه‌شنبه 23 شهریور 1389

Afshin London - انگلستان - لندن
قرآن کتابی سراسر اراجیف و مهملات که دیگه بی حرمتی نداره
سه‌شنبه 23 شهریور 1389

anty mola - عراق - اربیل
این کتاب در اساس بیحرمت بوده و هست و خواهد بود ..................
سه‌شنبه 23 شهریور 1389

zartusht67 - المان - فرانکفورت
ananas 3 -فنلاند- واسا جوش نخور شیرت خوش میشه برای کتابی که سر تا پایش جنایت است و مال ایرانی ها نیست خودت را ... نده
سه‌شنبه 23 شهریور 1389

Pezhman - اتریش - وین
لطفا"نگاه کنید..... برده نمودن بچه های ایرانزمین سخنرانی مهندس بهرام مشیری. https://www.youtube.com/watch?v=D_hTOdyglT8
چهار‌شنبه 24 شهریور 1389

alexxx - اتریش - وین
ananas 3-فنلاند امییییین, هرچه زودتر انشالله به یاری حق...!  راستی عجیبه ها اسلام رو به زور کردن توی پاچه ایرانیا هالا باید اینا مسلمون تر از بنیان گذاران اسلام "عربها" باشن . حتی در مواردی باید به عربا یاد بدن چه جوری مسلمونی کنن. مثل اینه که عربا بخوان به ما فارسی حرف زدن یاد بدن. دنیای وارونه. شاد و پیروز باشین
چهار‌شنبه 24 شهریور 1389

Larkiden - لوکزامبورگ - لوکزامبورگ
قران یک کتابه مانند کتابهای دیگه.. بعضی ها دوست دارند و میخونند و بعضی ها دوست که ندارند هیچ بدشون هم میاد و دلشون میخواد بسوزونند یا برگه هاش رو قیف کنند و توش باقالی بریزند.. هیچ تفاوتی با کتاب های دیگه نداره. درضمن گیریم که قران تمام و کمال سخنان خداست.. خب مگه خدا گفته که کتاب کتاب منه و کسی حق نداره اون رو بسوزونه ؟ مگه غیر از اینه که کتاب قران روی پوست نوشته شد اولین بار؟ خب پس کتاب نبوده و همین که کتاب محسوب شده خودش کلی پیشرفته برای تازیان
چهار‌شنبه 24 شهریور 1389

marde_irani - ایران - مشهد
این چه وحشی بازیه که سران آمریکا دارن در میارن .. لعنت خدا بهتون که این قدر بی شرم و پست و حیوان هستید ( با باور کامل میگم مردم جهان اسلام رو دوست دارند ، از اونجایی که آمار رشد مسلمان شدن در جهان هر سال داره به شدت بیشتر میشه به ویژه پس از جنایت بزرگ و هدفمندانه حادثه 11 سپتامبر که به مسلمانان شد .. حتی فیلم های ضد اسلامی همچون فتنه ، آشکارا افزایش رشد چشم گیر مسلمان شدن رو در دنیا نشون می ده .. دوستان و آشنایانم که در خارج زندگی می کنند هم همین حرف رو می زنند .. در ضمن از اونجایی که انگلیسی ام کم و بیش خوبه ، خودم با خیلی از خارجی ها گفتگو کردم و متوجه نوع نگرششون به اسلام شدم .. دوستی از کانادا می گفت اسلام دین آرامش و رحمت خداوندیست و می خواست بیشتر با این دین آشنا بشه .. دوستی دیگه که از روسیه یه آمریکا مهاجرت کرده بود ، در ماه رمضان همین امسال برام پیامی فرستاده بود و این ماه پر برکت رو تبریک گفته بود و توصیفات جالبی از این ماه کرد که برام بسیار جالب بود و صد ها نمونه عینی و واقعی دیگه .. )
چهار‌شنبه 24 شهریور 1389

marde_irani - ایران - مشهد
ایمان دارم که همه این ها زیر سر سران کشورهاست ، سرانی که به ظاهر دم از حقوق بشر می زنند ولی بوی کثافت کاریشان دنیا را برداشته .. سر همین قضیه 11 سپتامبر چه بلاهایی رو سر مسلمان های بی گناه آوردند ( دلایل زیادی واسه دروغ بودن و هدفمند بودن این حادثه وجود داره که من تنها به 2 تاش اشاره می کنم 1. قرار بود 4000 اسرائیلی و یهودی در ساختمان های تجارت جهانی حاضر باشند ولی در روز 11 سپتامبر حاضر نشدند 2. همچنین برج های دو قلو توسط مواد منفجره ای از بین رفته اند که از قبل در ساختمان ها کار گذاشته شده بود و برخورد هواپیما نمی تواند عامل تخریب کامل برج ها و ساختمان 47 طبقه ای که در نزدیکی آنجا بود یشود .. هر چند که انسان باخرد هم بر این باور است که هرگز سوخت هواپیما و اتش سوزی باعث ذوب کامل اهن و فولاد نخواهد شد و حتی نصف حرارت لازمه را تولید نمی کند و .. الی نهایت دلیل دیگه )
چهار‌شنبه 24 شهریور 1389

marde_irani - ایران - مشهد
به دیدگاه من سران آمریکا و خیلی از کشورهای دیگه می خوان جنگی رو به راه بی اندازند که خون میلیارد ها انسانه مسیحی مسلمان و یهودی و .. رو به روی زمین بریزند و البته در راستای اهداف شوم خودشان .. چقدر خوب می شد که ما انسان ها خودمون رو بازیچه اهداف سیاسی این قدرت طلبان نکنیم ...
چهار‌شنبه 24 شهریور 1389

kili_patilaki - قطر - دوحه
قرآن و اسلام با آتش زدن از بین نمیرود.
چهار‌شنبه 24 شهریور 1389

dara20 - ایران - تهرن
قران وقران خوان را باید یکجا اتش بزنند. مرگ بر ارتجاع سیاه عربی. مرگ بر توحش مکتوب بیابانگردان بادیه نشین ملخ خور. تهرن
چهار‌شنبه 24 شهریور 1389

ananas 3 - فنلاند - واسا
zatusht67 چرا مثله بچها حرف میزنی کاملا مثله یک ادمه اماتور اگه راست میگی بحث کن هرچند میدونم شما کافرها حرفی برایه گفتن ندارید فقط چرت میگین درست مثله سرانتون
چهار‌شنبه 24 شهریور 1389

zartusht67 - المان - فرانکفورت
ananas3 فنلاند -واسا همه دنیا میدانند در کتاب یاداشت های روزانه محمد تازی اراجیفی بیش نیست با شماها که در این مکتب خون ریز ذوب شدید بحث نمیشود کرد تا توی بن بست گیر میکنید میگویید تفصیر شده یا شروع به جهاد میکنید ولی چرندیات که میگویید با دنیای امروز نمیخوره و تاریخ مصرفش گذشته با اینترنت ماهواره تلفن همراه و......دیگر کسی را سر کار نمیتوانید بگذارید در ضمن تو ایرانی هستی یا عرب بدبختی بزرگ ما ایرانی ها این است دینی که مکرر در کتابش گفته این دین فقط به عرب زبانان تعلق دارد ولی ما میشویم کاسه داغ تر از اش حتما برات مهم نیست بعد از حمله تازیان وحشی چه بر سر نوامیس ما اوردند
چهار‌شنبه 24 شهریور 1389

zartusht67 - المان - فرانکفورت
dara20 ایران -تهرون باهات کاملا موافقم این احمق ها جواب نامه یزدگرد به تازیان وحشی را باید بخوانند خیلی هایشان هم خوانده اند ولی خودشان را برای در اوردن نان حرام به خریت زدند
چهار‌شنبه 24 شهریور 1389

shahram khosh maram - ایران - تهران
من مخالف کارهای افراطی هستم چون تنش را بیشتر میکند و جنگ و دشمنی را زیاد میکند. 11 سپتامبر توسط بیشتر مسلمانان جهان محکوم شده است. اتش زدن قران هم مثل اتش زدن انجیل و اوستا و تورات که مورد احترام بسیاری از مردم هستند اشتباه هست و به همین دلیل اوباما هم انرا محکوم کرده. اینکارها باعث میشود که افراطیهای اسلامی مثل القاعده و طالبان قویتر شوند و مردم بیشتری جلب انها شوند.
چهار‌شنبه 24 شهریور 1389

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.