اندی به روایت اندی

 
اندی به روایت اندی

اندی در جریان یکی از کنسرت‌هایش در سال ۲۰۰۷

 
رادیو فردا : میهمان این هفته نگاه تازه اندی (آندرانیک مددیان) خواننده محبوب ایرانی است. اندی هم اکنون برای کنسرت در دوبی به سر می برد.

اندی می گوید با کوروس با آلبوم خواستگاری شروع کرد و بلا دومین آلبوم او بود؛ «همکاری من و کوروس طولانی ترین همکاری هر ایرانی است! (می خندند). تا حال دیدید که هشت سال ایرانی ها با هم همکاری کنند؟ هنوز هم با هم همکاری می کنیم ولی اگر الان خرازی داشتیم کرکره هایمان را سوا می کردیم.»

اندی معتقد است قطع همکاری به سود هر دو بود زیرا هر سال ناگزیر می شدند نصف آهنگ های خود را کنار بگذارند؛ «الان مردم دو آلبوم کامل می گیرند یکی از من یکی از کوروس. در نتیجه هم به نفع مردم است و هم ما.»

اندی در عین حال به تفاوت سلیقه ها اشاره می کند و می گوید: «ما دو آدم متفاوت ایم و سلیقه هایمان فرق می کند. آن موقع مجبور بودیم در لفاف کارهای اندی-کوروس نگاه داریم.»

اندی می گوید کار موسیقی پاپ ایرانی را در سال های ۸۳ به بعد با کوروس آغاز کرد: «فرهاد و فریدون فروغی نسل قبل از من بودند و من خودم طرفدار سرسخت شان بودم. آن موقع که ما مدرسه می رفتیم آنها معروف بودند. از دبیرستان که شروع کردم موسیقی زدن، از همان روزهای اول به کار موسیقی پاپ، راک خارجی پرداختم. طرف های ۱۹۷۸ که می خواستم از ایران بیایم بیرون، گروه راک داشتیم به اسم فرندز که با کامران یغمایی برادر کوروش یغمایی و منوچهر با هم ارکستر داشتیم... من در آن فاصله با کوروش یغمایی بیس می زدم که واقعاً افتخار بزرگی است چون هم خودش را دوست دارم هم موسیقی اش را. اینها همه در فاصله چند ماه قبل از انقلاب است که من داشتم می آمدم بیرون.»

اندی تعریف می کند که چگونه پس از آمدن به آمریکا به یادگیری موسیقی در سطح آکادمیک می پردازد و با ارکستر های آمریکایی گیتار و بیس می زد و می خواند؛ «بعد با کوروس آشنا شدم و موسیقی ایرانی ما از آنجا آغاز شد.»

اندی می گوید کار مشترک با بون‌جووی که روی یوتیوب است رکوردی بالای پنج میلیون بیننده داشته است.

جنس صدای شما روی موسیقی غربی خیلی می نشیند. چرا این راه را ادامه ندادید؟


این جنس صدا برای موسیقی ایرانی تازگی داشت. قبل از من نوع موسیقی دیگری بوده. الان این هم عادت شده. اینهم برای خودش سبکی است. الان خیلی از جوان ها که برای من آلبوم های تازه شان را می فرستند می بینم این سبک را می خوانند. دوم اینکه برای موسیقی خارجی یکی از بزرگترین دلایل موفقیت اینست که آنجا به دنیا بیایی، آنجا بزرگ شوی، از بچگی آنجا تربیت شوی و بعد عمویت پولدار باشد و خاله ات هم پارتی در فلان رکورد کمپانی داشته باشد... به این سادگی نیست که موفق شوید. همه اینها را می گویم که بدانید اگر من در ایران بودم و فعالیت می کردم الان در دنیا در موسیقی معروف تر بودم. دلیلش اینست که حمایت ۷۰ میلیون ایرانی را داشتم در نتیجه یک سرمایه بزرگی پشت کارم بود.


جهت نمایش ویدئو در یوتوب اینجا کلیک کنید.

اندی در توضیح کار مشترک خود با بون‌جووی می گوید این آهنگ سیاسی نیست، آهنگ همبستگی با ملت است: «هفتاد میلیون ایرانی. نه راست نه چپ نه وسط.» اندی می گوید دوست دارد طرفدارانش با آگاهی کامل دنبال رهبران باشند؛ «مردم باید خوشبخت باشند. باید آزاد باشند. راهی که من می بینم از راه صلح و دوستی و مهمتر از همه از راه آگاهی است. فردای ایران باید آگاهانه رهبران خودش را انتخاب کند.»

اندی در مورد ترانه هایش که عمدتاً کار پاک سیما است می گوید مهمترین عنصر کارهایش شعرهای ترانه هایش است.

اندی با اشاره به موسیقی خود می گوید با اینکه باید قدر هنرمندان پیش کسوت را دانست و به آنها احترام گذاشت، می کوشد با جوان ها هم از نزدیک کار کند.

نسل قدیم چقدر تاثیر گذاشته اند روی کار شما؟


هر چه بلدم از نسل قدیم یاد گرفته ام. از منوچهر، چشم آذر، آندرانیک، واروژان و خیلی از بزرگان موسیقی.

بعضی از آهنگ های تو تبدیل به اصطلاح می شود بین جوان ها. مثلاً فقط یک نگاه. خوشگلا باید برقصن... اینها چطوری است؟ تو فکر می کنی، اصطلاح می دهی به پاک سیما یا پاک سیما خودش این اصطلاح ها را می گیرد؟


هر دو. بیشترش پاک سیما ایده می دهد. ولی مثلاً فقط یک نگاه را در مسکو در هواپیما و در فرودگاه این کلمه یادم آمد. همانجا آهنگش را ساختم در راه و وقتی به پاک سیما زنگ زدم فقط این کلمه را داشتم و آهنگ. او تمام آهنگ را ساخت. خوشگلا باید برقصن ایده پاک سیما بود و خودش نوشت. چه خوشگل شدی هم ایده پاک سیما بود.

اندی می افزاید: «البته اگر آلبوم های مرا گوش کنید تویش آهنگ های سنگین و با شعرهای سنگین زیاد است. متاسفانه مردم فقط آهنگ هایی را که در تلویزیون و پاپ می شنوند فقط این قسمت کار را می بینند. قسمت شاد. همین آهنگ مادر که تازه خوانده ام یا آهنگ های سنگین مثل تنهایی و سرسپرده و بیقرار... ساختن و خواندن آنها اصولاً برای من ساده تر است.»
اندی درباره کوروش یغمایی می گوید او یکی از بهترین آهنگسازان ایران است و در مورد علل کم کاری او می گوید: «شرایط ایران اجازه نمی دهد. این حرف من مسئله سیاسی نیست. این مسئله اجتماعی است. زمانی که کسی در ریتم های مدرن نبود کوروش ریتم های مدرن و آهنگ های مدرن می آورد. نادیده نگیریم که کامران و کامبیز برادرانش خیلی به کوروش کمک کردند. کامران هنوز به نظر من یکی از بهترین گیتاریست های ایران است. کامبیز یکی از بهترین کی‌بوردیست های ایران است. کاوه الان در کانادا زندگی می کند و آلبوم هایش را گوش کنید... این خانواده در موسیقی نابغه اند. اگر همه شان در خارج بودند بهترین کارها را از آنها می شنیدید.»

شما غیر از یغمایی از فرهاد هم کار خواندید؟


در آمریکا چند سال پیش آهنگ فیلم رضا موتوری را خواندم. به نظر من او هم در کارش نابغه بود. هم فرهاد و هم فریدون فروغی. بعداً از خانم فرهاد اجازه گرفتم و رسماً آن آهنگ را خواندم. یکی از قشنگ ترین آهنگ هایی است که اجرا کرده ام. این اواخر هم در مراسم بزرگداشت بهروز وثوقی آن آهنگ را اجرا کردم که یکی از زیباترین لحظه های هنری من بود. که برای بهروز وثوقی بخوانم.

اندی می گوید بازخوانی این نوع کارها سبب می شود که نسل جدید که به این نوع کارها توجه نداشت یا آنها را از حافظه خود بیرون برده بود دوباره به آنها توجه کند.

محمد ضرغامی, محمدرضا کاظمی

experthoney - بحرین - منامه
زنده باشی،. دمت گرم که لحظه هایی ما رو از این دنیا جدا میکنی. اگه شما خواننده ها نبودین، میپکیدیم :D.
دوشنبه 22 شهریور 1389

mahyar1212 - ایران - تهران
شاهین نجفی در مورد اینجور خوانندها یک اهنگ خونده که به همه توصیه میکنم گوش بدن اسمش لسانجلیسیاست
دوشنبه 22 شهریور 1389

دکتر حسین - ایران - تهران
یه زمانی باهاش حال می کردم. فکر کنم الان دیگه خیلی طرفدار نداره. شاید هم ما خیلی بی دل و دماغ شدیم
دوشنبه 22 شهریور 1389

porharfi - هلند - آرنم
هرگز صدای اندی را دوست نداشته ام ...اما وقتی که ترانه " مرد تنها(رضا. موتوری) *که فرهاد با آن قدرت ِ صدایی که در آن سبک اوج صدایش دومی. ندارد*) را اجرا کرد نداشتن صدای خوب را بیشتر به اثبات رساند..
دوشنبه 22 شهریور 1389

zorro - هند - میسور
دیشب در بنگلور ، اندی در خدمت ما بود خوش گذشت. ولی تازه فهمیدم نسل جوانمون جقدر افول کرده. افسوس که ارزشها ضد ارزش شده.
دوشنبه 22 شهریور 1389

katrina - اسکاتلند - گلاسکو
من عاشقشمم صداش فوق العاده هست ..
دوشنبه 22 شهریور 1389

کاسیت - ایران - خرم اباد
بنظر شما دائی اندی خودشو بازنشسته کنه دوست داشتنی تر نیست
دوشنبه 22 شهریور 1389

AFGPersian - سوئد - مالمو
خیلی ازش خوشم میاد یادمه وقتی ایران کار میکردم تو کارگاه فقط اندی و معین گوش میدادیم اون موقع ها 7، 8 سالم بیشتر نبود. چقدم پیر شده بنده خدا
دوشنبه 22 شهریور 1389

banoyemehr - کانادا - تورنتو
این ایرانیا سرشون بره آرایش و اون کلیپس های گندشون نمیره .البته خانمها
دوشنبه 22 شهریور 1389

majid63 - فرانسه - پاریس
بابا ای ول صدات قشنگ . تن صدا حرف نداره !
دوشنبه 22 شهریور 1389

mahtabam - آلمان - مونستر
دوستش دارم
دوشنبه 22 شهریور 1389

parsaus - امریکا - کالیفرنیا
وقتی جوانان ایران رو در شکنجه و فقر میبینم و این خوانندکان دو ریالی رو برای خالی کردن دلار مردم بدبخت دارن خودشون رو جر میدن .انتظار دارین چه نظری بدیم. به تمام مقدسات اینجا کسی برای اندی و ابی و این گری گوری ها پول نمیده .شرم بر این جانوران درود بر ان دانشجو که برای مردم و ازادی کشور تلاش میکنه .الان وقت دخترا باید برخسند نیست.
دوشنبه 22 شهریور 1389

sara_usa - امریکا - تگزاس
وای عشق منه اندی i love you Andy 
دوشنبه 22 شهریور 1389

ufo - دانمارک - وایله
بااینکه لحنه صدایت رادوست ندارم ولی از هیچی بهتره.درمورد فرهاد وفریدون خوب امدی.یادشان بخیر خدای صدا بودن هنوز بعداز گذشت سی واندی اهنگایشان در دل میشنه یادشان گرامی.
دوشنبه 22 شهریور 1389

dannni - سوئد - استکهلم
خانمهای ایرانی نمیدونم هرچه بزرگتر میشوندخوشکلتر میشن
دوشنبه 22 شهریور 1389

man_iraniam - هندوستان - میسور
این یکشنبه که بنگلور بود ...خبر جدید بدید عکسای جدید بذارید
دوشنبه 22 شهریور 1389

mdice7 - ایران - تهران
لعنت به انگلیسی ها و نوکراشون(آخوندها)که شما رو دربدر کردند، لعنت
دوشنبه 22 شهریور 1389

*پسر شجاع* - ایران - تهران
عکس 3 از پایین دختره خوشگله اگه نماینده ایران تو مسابقه دختر شایسته بود مقام خوبی می آورد ....حداقل از دختر مکزیکی که مقام اول رو آورد خوشگلتره....
دوشنبه 22 شهریور 1389

seven11 - مجارستان - بوداپست
کار هنری میخواهید به عکسها نگاه کنید!! دماغها سه تا پنج سانت کنده کاری شده، لبها با بوتکس شتری شده، لپها با سرخاب رنگ آمیزی شده، شکمها با ساکشن کوچک شده، موها با مش زرد و سیاه شده و... آیا اینها هنر نهم نیست؟
دوشنبه 22 شهریور 1389

artosh - ایران - تهران
شخصیتش فوق العاده هست.
سه‌شنبه 23 شهریور 1389

faryad_111 - استرالیا - ادلید
جوونیا گوش میدادیم اهنگاشو.
سه‌شنبه 23 شهریور 1389

high class - کانادا - ونکوور
*پسر شجاع* - ایران - تهران. دختر شایسته فقط به ظاهر نگاه نمی کند بیشتر به میزان اطلاعات و سوادو...بستگی دارد
سه‌شنبه 23 شهریور 1389

khosh bavar - ایران - کرمان
اندی و بنیامین, 2 خواننده ایرانی که منو مجذوب صدای گرمشان کرده و به من امید میده که هنوز ما مردم ایران میتوانیم امیدوار باشیم و به رویایمان شکل و رنگ بدیم. من اگر دختر بودم, میرفتم خواستگاری این 2 خواننده خوش صدای ایرانی. افسوس, سواد احساساتی ادبی فارسیم ضعیفه, که بتونم توصیفشان کنم. اندی جان, فدایت خوشباور از کرمان.
سه‌شنبه 23 شهریور 1389

iranazadiran - ایران - تهران
صداش زیره اما یه گرمی خاصی داره . لوسی بانمکی تو صداشه.
سه‌شنبه 23 شهریور 1389

dokhtare_ariaei - ایتالیا - میلان
زنده باد اندی خداییش صدای اندی حرف نداره..من که عاشق صدای اندی هستم khosh bavar - ایران - کرمان با شما دوست عزیز کاملا موافقم.اما بنیامین نه فقط انـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــدی روعشق.
سه‌شنبه 23 شهریور 1389

Norway_Bergen - نوروژ - برگن
عکس 13خانومی که عکس میگیره رنگ موحاش چقدر قشنگه.من عاشق این رنگم.ولی این نوروژیا بلد نیستن درست کنن.
سه‌شنبه 23 شهریور 1389

khosrow60 - سوئد - سوئد
حرف ندار ه صداش معرفتش واینکه خیلی خیلی بجوانان حال میده واز همه مهمتر شاد میخواند وشادی دشمن ارتجاع است زنده باشی اندی جان.اینروزها واقعا شادی ودورهم بودن کمیا شده ووظیفه هنرمندانی مثل اندی وشهرام شه پره بیشتر برنامه داشتنه . اندی عزیز به هلسینگبوری سری بزن.
سه‌شنبه 23 شهریور 1389

anohe - هند - میسور
اه اه اه کنسرتشو هم رفتیم دیدیم. چه افتضاح..
چهار‌شنبه 24 شهریور 1389

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.