آیت الله دستغیب: آیا خبرگان رهبری به وظیفه خود عمل کرده‌اند؟


آیت الله دستغیب: آیا خبرگان رهبری به وظیفه خود عمل کرده‌اند؟

در آستانه نشست مجلس خبرگان رهبری در روز سه شنبه، آیت الله علی محمد دستغیب در نامه سرگشاده ای از نمایندگان این مجلس خواسته است تا به «وظیفه اصلی» خود یعنی اجرای دقیق قانون اساسی عمل کنند.

آیت الله دستغیب، عضو مجلس خبرگان رهبری، دراین نامه تاکید کرده است که یک سال پس از انتخابات ریاست جمهوری «عده زیادی از مردم » همچنان به دنبال مطالبات خود هستند، « آیا ما خبرگان رهبری به وظیفه‌ی دینی، شرعی و عرفی خود که همان اجرای دقیق قانون اساسی، یعنی حرکت سه قوّه و تذکّر به خلاف قانون است عمل کرده‌ایم؟»

اشاره آیت الله دستغیب به اعتراض ها به نتیجه انتخابات ریاست جمهوری است. میرحسین موسوی و مهدی کروبی، دو نامزد اصلاح طلبان، خواستار ابطال نتیجه انتخابات شدند، اما آیت الله علی خامنه ای، رهبر جمهوری اسلامی و شورای نگهبان نتیجه این انتخابات را تایید کردند.

آیت الله دستغیب در نامه روز شنبه خود نوشته است :«حال بیاییم در این اجلاسیه به وظیفه‌ اصلی خود که تقاضای اجرای دقیق قانون اساسی است عمل کنیم. در زمان فعلی راهی نیست جز سر فرو آوردن به خواست ملّت؛ باید از بحث‌های انحرافی در مجلس خبرگان دست برداشته، به اصل مطلب که همان خواسته‌های ملّت رشید ایران است جامه‌ی عمل بپوشانیم.»

خبرگان رهبری براساس قانون اساسی وظیفه تعیین رهبر جمهوری اسلامی و همچنین نظارت بر عملکرد رهبر را بر عهده دارد. طبق اصل ۱۱۱ قانون اساسی «هرگاه رهبر از انجام وظایف قانونی خود ناتوان شود، یا فاقد یکی از شرایط مذکور در اصول پنجم و یکصد و نهم گردد، یا معلوم شود از آغاز فاقد بعضی از شرایط بوده‌است، از مقام خود برکنار خواهد شد. تشخیص این امر به عهده خبرگان مذکور در اصل یکصد و هشتم می‌باشد.»

در حالی آیت الله دستغیب نامه خود را منتشر کرده است که طی روز های اخیر فشار بر آیت الله دستغیب افزایش یافته، مساله محاکمه و بررسی صلاحیت وی برای عضویت در مجلس خبرگان رهبری از سوی گروه های تندرو نزدیک به دولت جمهوری اسلامی مطرح شده است.

در همین زمینه، روز جمعه خبرگزاری فارس از نامه ای سرگشاده از «مجمع نمایندگان استان فارس» خطاب به اکبر هاشمی رفسنجانی، رئیس مجلس خبرگان رهبری، خبر داد که در این نامه خواستار «رسیدگی سریع و جدی» به اقدامات آیت الله دستغیب مطرح شده است.

اجرای قانون اساسی

آیت الله دستغیب در بخش دیگری از نامه خود تصریح کرده است:« از تهمت زدن در طول این یک سال چه نفعی برده شد؟ از صدا و سیما تا قوّه‌ی قضائیه و از نیروهای نظامی و انتظامی تا مجلس خبرگان، آیا موجب رضایت ملّت شده‌اند؟ امروز می‌بینیم که جناح مقابل به اتّحاد خود نزدیک‌تر و به احیاء نظرات حضرت امام امّت(ره) بیش‌تر تمایل دارد و خواسته‌ای ندارد جز اجرای دقیق قانون اساسی، از شورای نگهبان گرفته تا نیروهای نظامی.»

در جریان نا آرامی های پس از انتخابات ریاست جمهوری ایران ، حمایت آیت الله دستغیب از معترضان موجب شد تا گروههای تندرو طرفدار دولت علیه او موضع بگیرند.

حمله‌ نیروهای طرفدار حاکمیت به آیت الله دستغیب پس از آن شدت گرفت که وی در یکی از سخنرانی‌های ماه رمضان امسال خود گفته بود ولی ‌فقیه باید به قانون اساسی عمل کند، نه این که بر آن «مسلط» باشد.

آیت الله دستغیب همچنین گفته است:«در همه جا در جامعه سخن از فضای باز سیاسی زده می‌شود و از این و آن تقاضای گذشت می‌کنند، آیا گذشت در مقابل عدم اجرای قانون اساسی، عاقلانه است و امکان دارد؟ چرا به این بزرگواران، آقایان مهندس میرحسین موسوی و جناب حجّت الاسلام و المسلمین کروبی و یاران آنها این همه تهمت زده می‌شود، در حالی که هیچ دادگاهی آن را به اثبات نرسانده و هنوز هم به دنبال تهمت زدن به این و آن هستند».

آیت الله دستغیب همچنین گفته است، حاکمیت جمهوری اسلامی می داند که این اقدامات « به هیچ وجه راهگشا جهت حفظ نظام نیست».

وی می افزاید : امّا چه باید کرد که عدّه‌ای این مسیر را، یعنی دروغ و تهمت و کشف و خواب و مسائل تخیّلی را دنبال می‌کنند و از همه بدتر، خود را مجری دستورات امام دوازدهم شیعیان می‌دانند.

 آیت الله دستغیب تصریح کرده است که در اجلاس آتی خبرگان رهبری در روز سه شنبه  « باقی مطالب» خود را بیان خواهد کرد.

SilverSaeeD - ایران - تهران
این که دست داره!
یکشنبه 21 شهریور 1389

زنده باد آزادی - ایران - ایران
سگ زرد برادر شغاله.خمینی هم که اومده بود از این حرفها میزد
یکشنبه 21 شهریور 1389

naslesookhteh - ایران - تهران
SilverSaeeD - ایران - تهران. خدا بگم چکارت نکنه بچه. با حال گفتی.
یکشنبه 21 شهریور 1389

seven11 - مجارستان - بوداپست
این آقای دستغیب آیا هنوز نفهمیده که در اون مملکت کسی جای خودش نیست که به وظیفه خودش عمل کنه و این خبرگان رهبری تشکیل شده از یک مشت آخوند فاناتیک فسیل شده که به جز پاچه خاری مقام معظم رهبری کار دیگه ای ازش برنمیآد؟
یکشنبه 21 شهریور 1389

ashke_siah - ایران - تهران
آخوند چه با دست چه بی دست فقظ مردش خوبه. از قدیم گفتن حرف رو 3 جا باور نکن. 1.بالا منبر. 2.پا منقل . 3. تو بغل
یکشنبه 21 شهریور 1389

shahab46 - المان - هانوفر
کدام ارگان عمل کرده که این یکی عمل کنه
یکشنبه 21 شهریور 1389

surena1611 - آلمان - اشتوتگارت
نابود باد حکومت ولی وقیح و آثار مخربش. پاینده ایران
یکشنبه 21 شهریور 1389

poriyaye_vali - قطر - دوحه
اعضای خبرگان رهبری رو کی انتخاب میکنه ...رهبر..رهبر رو کی انتخاب میکنه مجلس خبرگان...این یعنی دورتسلسل وباطل
یکشنبه 21 شهریور 1389

iranazadiran - ایران - تهران
این روانی های قاتل دشمن هر کسی که طرف مردم را بگیرند میشوند. و با ایجاد جو روانی می خواهند سلامت روان و جسم او را بگیرند. تنها هنر این مجانین در این سی ساله همین بوده و بس اما تبعاتش به خاطر ذات جنونشان به خودشان باز گشته که هر روز از روز قبل روانی تر شده و افسار گسیخته تر.
یکشنبه 21 شهریور 1389

iranjp - ژاپن - توکیو
silwersaeed - ایران - تهران . دوست عزیز با اینکه دست نداره ولی نسبت به یزدی و مصباح اصل کاری رو دو برابر داره موفق باشی .
یکشنبه 21 شهریور 1389

fares - دبی - دبی
آخوند ،آخوند هست ،برای اصلاح باید به قبل از صفویه برگشت ! پس باید کشته داد !!
یکشنبه 21 شهریور 1389

fares - دبی - دبی
آیا امام دوازدهم وجود دارد؟؟؟؟ کی متولد و کی میمیرد ،آیا زن هم گرفته ؟؟؟؟
یکشنبه 21 شهریور 1389

Black Chador - امریکا - ولدن
"خبرگان رهبری براساس قانون اساسی وظیفه تعیین رهبر جمهوری اسلامی و همچنین نظارت بر عملکرد رهبر را بر عهده دارد." خواب دیدی خیر باشه ملا. الان اگر در پوشک خیس علی چکه ای نگاه کنی ممکنه هنوز اثر کمی از قانون اساسیتون رو ببینید.
یکشنبه 21 شهریور 1389

kharabati انگلیس بیرمئگام - انکلیس - بیرمنگام
اینم می تونست مثل جنتی وتمساح و.. نظر بده ولی بازم دمش گرم لاقل از مردم دفاع کرده پیه همه چیزم مالیده به تنش ساندیس خور هم که کم نیست.مرگ بر خامنه ایی
یکشنبه 21 شهریور 1389

khorshid 3 - انگلستان - بیرمنگهام
مجلس خبرگان را باید مردم تایید کنند .این چه قانون اساسیه که این اونو انتخاب میکنه اونا هم دوباره اینو تایید میکنند .نون به همدیگه قرض میدن حرومزاده ها .امیدوارم همتون به درک واصل بشید .
دوشنبه 22 شهریور 1389

fares - دبی - دبی
قانون اساسی ما همینه که رهبر و احمدی نژاد میگن همه حقوق داریم ولی یک رای و یک نظر مهم هست و ان هم نظر ولایت وسال پیش به ان آری گفتیم !!!!!!!!!!دبی
دوشنبه 22 شهریور 1389

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.