فائزه هاشمی: جنبش سبز از نظر من اکثریت مردم ایرانند


فائزه هاشمی: جنبش سبز از نظر من اکثریت مردم ایرانند

فائزه هاشمی رفسنجانی

فائزه هاشمی رفسنجانی، نماینده پیشین مجلس و دختر آیت الله اکبر هاشمی رفسنجانی در گفتگویی که با امید معماریان صورت گرفته و در وب سایت ماهنامه «فارین پالیسی» آمریکا، منتشر شده، به سوالات این نشریه در خصوص تحولاتی که پس از انتخابات ریاست جمهوری سال گذشته در کشور رخ داد، پاسخ داده است.

وی در این مصاحبه به وضعیت کنونی کشور، نگاهش درباره نحوه مدیریت محمود احمد نژاد،رئیس جمهوری ایران، تعریف جنبش سبز ، سرکوب وخشونت های اعمال شده پس از انتخابات ودر نهایت اینکه مطالبات مردم یک سال پس از گذشت انتخابات سخن گفته است. (1)


یک سال از انتخابات ۲۲ خرداد ۸۸ می‌گذرد. جامعه ایرانی چه تفاوت‌هایی کرده است؟

  فائزه هاشمی: نشاط، شادابی امیدواری، شور و هیجان ایام انتخابات جای خود را به نوعی دلمردگی و افسردگی داده است. ملتی سرکوب شده، پر از خشم و احساس مظلومیت مردمی که خود را هر چه بیشتر با دروغ‌ها، سوء مدیریت‌ها، عوامفریبی‌ها، زورگویی‌ها، اوباشگری، ظلم‌ها، نابودی منابع و ثروت ملی، از دست رفتن فرصت‌های بین‌المللی، تخریب بیشتر کشور از طرف جریان حاکم روبرو می‌بیند.

 آیا اتفاق برگشت ناپذیری در جامعه رخ داده است؟

 فکر می‌کنم بله، دست جریان حاکم بیشتر رو شده است، یعنی اگر تا قبل از انتخابات این گونه رفتار‌هایی که توضیح دادم با ملاحظه و مخفی کاری صورت می‌گرفت، حالا دیگر شرم و حیاها فرو ریخته و علنی تمام این کارهای غیر قانونی و خلاف عرف و انسانیت و دور از شأن ملت ایران را انجام می‌دهند و حتی نگران انتخابات‌های بعدی هم نیستند، بنظر می‌رسد که قرار نیست دیگر انتخاباتی واقعی در این کشور برگزار شود.

 مهمترین خواست‌های مردم ایران بعد از انتخابات سال گذشته از منظر شما چیست؟

مردم در ابتدا رأی خود را می‌خواستند و خواستار یک بررسی دقیق در روند انتخابات، ولی متأسفانه آنقدر رفتارهای غلط و خلاف قانون اتفاق افتاد که روز به روز به خواسته‌ها و انتظارات آنها که به حق هم هست اضافه شد، از جمله رأی ما کجاست؟ آزادی زندانیان، جبران خسارات قربانیان بعد از انتخابات، مجازات مقصرین و خلافکاران، حتی رسیدگی به امور کشورداری و برکناری نالایقان و دروغ گویان که نابودی و تخریب مملکت را بسیار واضح و علنی در دستور کار خود دارند، به نحوی که یک بچه نیز متوجه می‌شود. به نظرم از خوا ب بیدار شدن و هشیار شدن سران مهمترین خواسته باشد تا شاید کشور از این سیر قهقرایی که دچار آن شده نجات یابد.

فکر می‌کنم اگر این بی توجهی و بی اعتنایی به شرایط کشور و حقوق مردم ادامه یابد این احتمال وجود دارد که خواست‌های مردم به تغییرات اساسی تبدیل شود. بد نیست که گهگاهی تاریخ را مرور کنیم و عبرت بگیریم، منظور تاریخ معاصر و حوادث نزدیکتر است و نه دورها. بالاخره چقدر هزینه از جیب ملت برای بقای یک نفر که کشور را به این شرایط بحرانی رسانده باید پرداخت گردد؟ و تا کی این شرایط که مایه خجلت هر ایرانی است بایستی ادامه یابد؟

جنبش سبز را چگونه تعریف می‌کنید؟ چه مرزهایی دارد و چه انتظاراتی باید از آن داشت؟

جنبش سبز از نظر من اکثریت مردم ایرانند که به دنبال حق ضایع شده خود در جریان انتخابات اخیر هستند. البته همانطور که توضیح دادم به مرور زمان و در اثر سرکوب‌ها خواست‌های دیگری نیز به آن اضافه شد. به نظرم هر ایرانی که به دنبال حق، آزادی، دموکراسی و توسعه کشور است عضو این جنبش است.

این جنبش یک حرکت مسالمت‌آمیز و مدنی است. احترام به حقوق همه حتی مخالفین، پرهیز از ایجاد تنش و اختلاف در جنبش از طریق دنبال کردن اشتراکات، عدم تضعیف یکدیگر و پی گیری خواسته‌ها و جذب حداکثری با هر روشی که هر کسی می‌تواند، و کمک به یکدیگر بخشی از انتظارات از این جنبش است.

 آیا با پایان یافتن اعتراضات خیابانی جنبش سبز را باید پایان یافته دانست؟ آیا نگرانی‌های مردم از آن فاز خارج شده و دگردیسی پیدا کرده است؟

به نظر من پایان یافتن اعتراضات خیابانی پایان جنبش نیست، تأثیراتی که این اعتراضات و عملکرد جنبش سبز در سطوح ملی و بین‌المللی از خود به جا گذاشته همچنان ادامه دارد، که عکس‌العملل‌های انفعالی و حاکی از به بن بست رسیدن جریان حاکم، به خوبی این تأثیرات و نتایج آن را نشان می‌دهد. طبیعتاً هر جریانی و از جمله جنبش سبز در طول حیات خود براساس شرایط موجود دچار تحولاتی می‌شود و تغییراتی در روش می‌یابد که خود می‌تواند به عنوان یک استراتژی تلقی گردد.

آیا سرکوب گسترده و خشن دستگاه‌های حکومتی در اینکه مردم مطالبات خود را پیگیری نکنند تأثیر داشته و همه را به خانه رانده است؟

سرکوب‌ها ممکن است به ظاهر اعتراضات عمومی را خاموش کرده باشد ولی عمق و شدت خشم و انزجار عمومی را افزایش داده و فکر می‌کنم به موقع پاسخ لازم از جانب مردم خود را نشان می‌دهد، هر چند که در طول این یک سال نیز این پاسخ ها در درجات مختلف و یا توجه به شرایط، وجود داشته است.

 شما در ایام پس از انتخابات سال گذشته ۲۴ ساعت طعم زندان را چشیدید و بعد آزاد شدید. بسیار معتقدند اگر پدرتان آیت‌الله هاشمی رفسنجانی نبود شما هم اکنون در زندان به سر می‌بردید. چه حسی دارید از اینکه جمعی از همکاران سابقتان در مجلس و یا روزنامه‌ها طی سال گذشته راهی زندان شدند؟

من هم فکر می‌کنم که اگر دختر آقای هاشمی نبودم حتماً این آزادی نصیبم نمی‌شد، حس بسیار بدی است که افرادی که سالها برای این مملکت زحمت کشیده و خدمات داشته‌اند به دلیل تلاش برای گرفتن حق ضایع شده خود و جامعه، مبارزه با ظلم، حقیقت گویی، به اتهامات واهی و بدون حتی طی روند قانونی زندان باشند. و افرادی که خلافکار واقعی هستند و بیشترین ضربه را به کشور و توسعه آن وارد کرده‌اند حاکم. در حال حاضر همه چیز وارونه شده است، ناحق حق نمایش داده می‌شود، ظالم، مظلوم نمایی می‌کند، کسانی که نابودی کشور و دین را در دستور دارند، خود را خادم ملت می‌نامند.
 
بی کفایت‌ها در رأس امور قرار گرفته و مدیران و شایسته‌ها در زندان، و یا اخراج و یا از کشور رفته‌اند. همه اینها برای یک ایرانی که سرسوزنی غیرت و تعصب داشته باشد درد آور است.

 انتخابات شوراها به مدت دو سال به تعویق اتفاد؟ به نظر شما تأثیرات سیاسی برگزاری به موقع شوراها چه بود؟ این تصمیم را با توجه به شرایط کنونی چطور می‌بینید؟ آیا می‌توان انتظار داشت که از این پس در انتخابات‌های پیش رو گروه‌های منتقد دولت بتوانند امیدی برای پیروزی داشته باشد؟

 با تجمیع انتخابات موافق هستم و به نظرم تصمیم درستی بوده است، هر سال انتخابات یعنی رها شدن کار مملکت هم چند ماه قبل از هر انتخابات و هم بعد از آن، یعنی اتلاف بودجه، یعنی هر سال درگیری و تنش سیاسی داشتن. با هم شدن انتخابات‌ها یعنی کاهش دادن به میزان قابل توجه این مشکلات.

به عقب افتادن انتخابات شوراها در شرایط فعلی به نظرم تا حدودی به نفع جریان حاکم است. چرا که معلوم نبود مردم اعتماد کنند و پای صندوق‌های رأی حاضر شوند و یا حتی احزاب و افراد منتقد برای کاندیدا شدن شرایط را مناسب بدانند و یا اینکه به پیروزی امید داشته باشند و وارد شوند.

برگزاری این چنینی انتخابات ریاست جمهوری دهم و عدم رسیدگی واقعی به اعتراضات و حوادث پس از آن مانعی جدی برای برگزاری پرشور و با نشاط انتخابات‌های بعدی خواهد بود، البته اگر شرایط به همین گونه پیش برود. متأسفانه انتخابات دوره نهم و دهم ریاست جمهوری به خصوص دوره دهم بدعتی شد برای برگزاری انتخابات‌های مهندسی شده و از قبل معلوم در آینده و از دست دادن اعتماد عمومی و دور شدن کشور از مسیر توسعه.

 آقای احمدی نژاد ابراز علاقه کرده است که با اوباما دیدار کند، با توجه به سفر ایشان به آمریکا در ماه آینده آیا احتمال می‌دهید که چنین دیداری صورت گیرد؟ و در صورت دیدار، تأثیرات آن بر سیاست داخلی آن چیست؟

 کل اگر طبیب بودی، سر خود دوا نمودی. ایشان گفته است «در دیدار با اوباما مسایل جهان را روی میز بگذاریم ببینیم راه حل چه کسی بهتر است.» ایشان ایران را به نابودی کشانده و حالا نوبت جهان شده است. آمارهای خود ساخته خودشان را هم که مروری بکنند متوجه می‌شوند که هیچ گاه ایران در سی سال پس از انقلاب، حتی در زمان جنگ چنین شرایط اسفباری نداشته است، ایشان دست روی هر چیز می‌گذارد نابود می‌کند، بنابراین این دیدار چه انجام بشود و چه نشود، بعید می‌دانم کسی منتظر تحولی مثبت در سیاست داخلی یا خارجی ایران باشد و یا روی این دیدار حسابی باز کند.

--------------------------------------------------------------------------------------------


(1) امیدمعماریان متن کامل این مصاحبه را برای اولین بار در اختیار رادیو فردا گذشته است. برخی سوالات در متن انگلیسی به دلیل محدودیت های جا و نیز به دلیل اینکه فهم برخی سوالات ممکن است برای مخاطب غیرایرانی نیازمند زمینه آشنایی نزدیکی با مسائل ایران باشد کوتاه ویا مورد استفاده قرار نگرفته است.
senator7 - آلمان - برلین
خیلیها بودند که انتخابات را تحریم کردند ولی اکثریت پای صندوق رأی رفت متأسفانه پیش از این قابل پیشبینی بود که اگر مردم در مواجهه با حاکمان نتوانند حقشان را بگیرند دچار یأس میشوند و این سرخوردگی مردم برای حاکمان باارزش تر از هر گارانتی بود، و دیدیم که اروپا و آمریکا هم فقط در حرف از مردم ایران حمایت کردند، وقتی بدون برنامه ریزی وارد میدان میشوید باید انتظار شکست را هم داشته باشید و این یأس و ناامیدی که الان حاکم بر اذهان شده باعث انفعال تودهای مردم شده.
شنبه 20 شهریور 1389

behnam2009 - انگلستان - لندن
دزد
شنبه 20 شهریور 1389

bavaffa - اذربیجان - باکو
به نظر من اگر مردم ایران نظر بدن تو و پدرت و خانوادت خائن ترین خائناید انقدر جنبش سبز سبز نکن هر جا مردم خواستن نجات پیدا کنند شما ها خراب کردید .خائن
شنبه 20 شهریور 1389

zartusht67 - المان - فرانکفورت
برو پی کارت فاحشه رفسنجانی تمام ترورها زیر سر پدر دزد جنایت کارته
شنبه 20 شهریور 1389

mashady - انگلیس - منچستر
اون روسری یه رو سرش یا لنگه
شنبه 20 شهریور 1389

standard - انگلیس - لندن
بر پدر هر چی ادم حقه باز خونخوار بی اصل و نسب دروغگوی فرصت طلب نمک نشناس نمک به حرام بی شخصیت بی وجدان شارلاتان عقده ای باج گیر نفهم بی ابرو که نون مستضعفان جامعه رو می دزده میبره کانادا سرمایه گذاری میکنه برای روز مباداش
شنبه 20 شهریور 1389

ben 15 munich - المان - مونیخ
ننگ بر تو و خانواده ات و ان پدر جنایتکارت جنبش سبز ربطی بتو و پدرت ندارد به امید روزی که انتقام عزیزانمان ازشما و دارودسته تان بگیریم.
شنبه 20 شهریور 1389

Black Chador - امریکا - ولدن
این زن قیافه اش با وقتی میاد اروپا و شلوار تنگ جین میپوشه با تی شرت بدون استین خیلی فق داره. من نمیفمم چرا اینها حجاب کلاغ سیاهی را فقط در مقابل مردهای مسلمون ایران استفاده میکنند? شاید بخاطر اینه که میدونن مردهای مسلمون قدرت حفظ احساسهای سکس رو ندارن و در واقع روحیه ضعیف نسبت به مردهای غربی دارند. شید هم اینها درست میگن چون اینها از علوم شخصی مسلمانان بیشتر میدونن تا منه بیدین.
شنبه 20 شهریور 1389

ARTEMIS-SW - فرانسه - .پاریس
ابجی زینب اسلامی- تو یکی خفه خون مرگ با ان لچک کثافت و پدر و برادران دزد و فاسدت
شنبه 20 شهریور 1389

porharfi - هلند - آرنم
دختر ِ ملای دزد و آدمکش ..نظرت صناری ارزش نداره.. جنبش ِدزدیهای بابا کوسه ات و جنایتهایش سبز تر ست ....!.
شنبه 20 شهریور 1389

SarayeAzadi - انگلیس - لندن
برای دوستانی که به فائزه رفسنجانی فحاشی کردند متاسفم. نقد کردن چه ربطی به ناسزا گویی داره؟! تا کی می خوایم با تعصبات کور سخن برانیم؟ با این وضع پس تفاوت ما با چماقداران ولایتمدار در چیست؟ طرفدار هیچکدام از ارکان قدرت نظام (استبداد-دینی) حاکم بر ایران نیستم . از فائزه رفسنجانی هم نه به خاطر خط مشی فکری اش بلکه به عنوان یک زن ایرانی حمایت می کنم و در برابر هر نوع اسائه ی ادب خواه نسبت به او یا هر زن دیگر پاسخ خواهم داد! گناه او بخاطر اینه که فرزند هاشمی رفسنجانی است. ایا به نظر شما شرم آور نیست؟ نقد کردن خیلی هم مفید و سازنده است به شرط آن که ترک ادب نکنیم. امیدوارم برخی دوستان از اظهار نظرم ناراحت نشن و در این مورد بیشتر فکر کنند .دوستتون دارم. شاد و سربلند باشید.
شنبه 20 شهریور 1389

Ahoora Mazda - نیوزیلند - آوکلند
SarayeAzadi - انگلیس - لندن. حرف شما درست به شرطی که اگر اول از ادمکشیها و دزدیهای پدرش انتقاد میکرد.
یکشنبه 21 شهریور 1389

ARTEMIS-SW - فرانسه - .پاریس
SarayeAzadi - انگلیس - لندن . دوست عزیز فاجعه ی ایران درد یکی دو کشته و دو سه اشتباه نیست مسئله اعدام دهها هزار نفر و صدهاهزار نفر و اوارگی 6 میلیون ایرانیست کوچکترین احترامی به کل رژیم خانواده ی منفورشان بی هویتی است این هم نظر من است تا کی کرنش و سکوت????
یکشنبه 21 شهریور 1389

SarayeAzadi - انگلیس - لندن
با درود دوباره , Ahoora Mazda - نیوزیلند - آوکلند دوست عزیز از پاسخ محترمانه ات سپاسگزارم. اما بگذارید واقع بین باشیم , در جامعه ی مرد سالار ایران گذشته از موضوع احترام به پدر , تعصبات مذهبی - سیاسی و قیم مآبانه "رجل" سیاسی حرف اول و آخر رو از آن خود کرده چه برسد به این که آن مرد در جایگاه پدر هم باشد! تازه در شرایط کنونی وقتی می بیند همۀ قداره بندان سید علی آقا بر ضد پدرش صف آرایی کرده در پی بهانه اند تا او و خانواده اش رو سر به نیست کنند فکر می کنی چه کاری از دستش بر میآد به این سادگی که شما تصور می کنید نیست. همبستگی زنان ایران و مبارزه آنان در برابر استبداد حاکم ستودنی ست. آدم ها مثل هم نیستند و داد مردم جامعه از نبود آزادی در اومده از این همه افراط و سه دهه تحمیل اراده یکنفر بر آنها آنهم با نام دین و با زور چماق و زندان و دار خسته شدند. 30 سال تلاش اقتدارگرایان برای یکنواخت ساختن و مذهبی کردن فضای دانشگاه ها و مدارس کشور ناکام کرده و تقبیح می کنند. امروزه مردم ما نیاز به آگاهی رسانی هر چه بیشتر دارند. عرض کردم گفتگو و نقد مفید و سازنده است. شاد و سربلند باشی.
یکشنبه 21 شهریور 1389

iranian_x - ایران - وطنم
سلام.من خدمت خانم هاشمی عرض میکنم که ملت ایران هم از سمت شما و خانواده تان گزیده شده و هم از سمت خامنه ای و دار ودسته اش و هم از سمت آن نابه کار بی همه چیز خاتمی و موسوی و کروبی.شما هنوز جنبش سبز را درک نکرده و تحلیلی درست از آن ندارید.این جنبش حرفش را با تقاضای رفرم شروع کرد اما به شدت سرکوب شد.هم اکنون هم بصورت زیر زمینی و در دل اکثریت مردم (نه شما)جای دارد.مطمئن باشید در آینده نه چندان دور که نسل احساساتی فعلی بروند و نسل با دانش و با سواد و فارغ از احساسات و واقعا" منطقی بیایند ، انقلاب و دگرگونی اساسی در پیش خواهد بود.انقلابی که خانواده خامنه ای و رفسنجانی و ...باید بیایند و جواب به ملت ایران بدهند .جواب بدهند که چه کردند با این ملت و ایران عزیز ما.چرا منابع ما را زیر دست و پای فلسطینی ها و روسها و چینی ها ریختند تا چند روز بیشتر حکومت کنند در حالیکه بسیار از مردم برای نان روزشان معطل مانده اند.
یکشنبه 21 شهریور 1389

ben 15 munich - المان - مونیخ
SarayeAzadi - انگلیس - لندن اولا این نماینده یک زن ایران نیست دوما اگر پدر و برادرتان از شما گرفته بودن شما هم به عقیده دیگران احترام میگذاشتیند و فکر نکنم کسی از روی بی ادبی به اشخاصی توهین و تهمت بزند. سوما اگر نشستی انجا برات هم مهم نیست و طرفدار هیچکدام از ارکان قدرت نظام حاکم بر ایران نیستی و اطلاع زیادی هم از این خانواده جنایتکارنداری پس لطفا طرفداریهم نکن.
یکشنبه 21 شهریور 1389

mehdi74 - ایران - مشهد
این چرا لنگ سرش کرده!؟
یکشنبه 21 شهریور 1389

SarayeAzadi - انگلیس - لندن
ARTEMIS-SW - فرانسه - .پاریس ,با درود دوباره . دوست خوبم این که در دوران رژیم جنایتهای زیادی صورت گرفته و هنوز هم ادامه دارد,شکی نیست . از این نظر حق با شماست . اما برای من ثابت نشده که این خانم (فائزه) در جنایات و دستور پدرش و حاکمیت دست داشته باشه. بنابر این تا روزی که ثابت نشه او را جانی نمی دونم . مشکل مردم ما اینه که وقتی انقلاب شوم 57 شد همه مرگ برها رو نثار شاه فقید کردند بی آنکه از خود بپرسند چرا هر کی شعار داد من تکرار می کنم؟ آیا واقعا شاه فقید آنگونه که گروهی خائن داستان سرایی می کردن بوده؟ آیا به نظر شما شاهزاده رضا پهلوی باید جوابگوی عملکرد درست یا نادرست پدرش باشد؟ تا نام شاهزاده میآد, سودجویان شروع به فحاشی و داستان سرایی می کنند تا دوباره افکار رو به سوی دیگر منحرف کنند. مشکل اینه هنوز قدرت تفکیک مسائل رو نداریم پس از 30 سال هنوز عبرت نگرفتیم و پیشداوری ما ایدئولوژیک است نه واقعیت متاسفانه خلط امور ساده ترین راه گفتگوست. غیر از اینه؟ شاد و سربلند باشی .
یکشنبه 21 شهریور 1389

SarayeAzadi - انگلیس - لندن
ben 15 munich - المان - مونیخ دوست عزیز, مگر رژیم استیداد-دینی چه لطفی در حق ایرانیان کُرد کرده که من بخوام به نظر مخالفانش بی احترامی کنم؟ آیا در تاریخ عمر این نظام قومی رو سراغ داری که به اندازه ی کردها از سوی نطام ددمنش سرکوب شده باشند؟ من خودم رو کرد,بلوچ , آذری , فاری, گیلکی , خوزی,لر و متعلق به همه جای ایران میدونم. به گفته ی دوست عزیز " آرتمیس" سکوت جایز نیست بهتر است یه خورده در رفتار و گفتار خود تامل کنیم تا مشخص شود به کجا داریم می رویم؟ باسپاس و آرزوس شادی برای شما و همه کاربران محترم.
یکشنبه 21 شهریور 1389

ekman - ‫ایران - شیراز
‫رفسنجانی و خانواده اش دلشون برای ملت و جنبش نسوخته و هر مشکلی که با نظام فاسد دینی دارند،مشکلیست شخصی که نتوانسته اند چون گذشته بر کول ملت سوار شوند،بیاد دارید که مادر همین خانم قبل از انتخابات(انتصابات)مردم را به شورش تشویق میکرد.علت شکست ظاهری این جنبش فقط وفقط مربوط به اشخاصی نظیر حسین موسوی است که پشت مردم را خالی کرد،باز صد رحمت به آقای کروبی.مردم همان مردمند که به پشتیبانی از موسوی قیام کردند،کشته دادند،شکنجه شدند،مورد تجاوز قرار گرفتند .اگرآقای موسوی یکصدم شجاعت و از جان گذشتگی خمینی را میداشت با پشتیبانی سیل بپاخواسته مردم این حکومت فاسد و جبار را همان روزهای نخست بعد از انتخابات به زباله دان تاریخ می انداخت،حتی اگر جانش را از دست میداد جنبش سریعتر به پیش میرفت و نامش در تارخ معاصر ثبت میشد.
یکشنبه 21 شهریور 1389

ekman - ‫ایران - شیراز
sarayeAzadi -انگلیس−لندن:دوست عزیز با شما کاملأ هم عقیده ام، ولی متأسفانه هتک حرمت افراد،آنهم از طریق سایتی گسترده که اقشار مختلف(پیر وجوان،دختر وسر،خانواده)آنرا میخوانند و نگاه میکنند درست نیست .شاید بعضی کلمات زشت و رکیک در نزد افراد و خانواده ای معمول باشد و افراد آن خانواده هنگام خشم از یکدیگر ازین کلمات استفاده نمایند ،ولی مجاز نیستند در جامعه و رسانه ازین کلمات مثل نقل نبات استفاده نمایند.گفتار هر شخص بیانگر اخلاق و منش آن فرد است.در این قسمت همه کامنت ها را خواندم،بجز دو کاربر(zartusht67 -آلمان و blackchador -آمریکا)بقیه بیان حقیقت کرده اند بدون اینکه به ناموس خود و دیگران توهینی کرده باشند.چو در بسته باشد نداند که کس،که جوهر فروشی و یا پیله ور.
دوشنبه 22 شهریور 1389

ARTEMIS-SW - فرانسه - .پاریس
SarayeAzadi - انگلیس - لندن . هم میهن باور کنید کل اعتراضات در محدوده ی قدرتمندان جکومتی چه زن چه مرد خیمه شب بازیست این نظر منست ولی نمی خواهم این بحث ها مورد سوئ استفاده ی رژیمی های سایت قرار گیرد می بینید یکی با ادای پان ایرانیست بودن زشت ترین الفاظ را حتی برای رضا شاه بکار ی برد زنان را تحقیر می کند و بعد می گوید ایرانی واقعی است دشمنان ایران لباسهای گوناگون بر تن دارند در همین سایت میخواهند همه خفه خون بگیرند تا جو سایت 100 در صد مسموم شود من در تاریخ نوین اسیا تنها یک رهبر واقعی می شناسم انهم مهاتما گاندی بود که ارثیه ی مادی او 12 دلار بود ولی این دلیل نمی شود دروغها و توهینهای کثیف تعدادی را به شاه فقید پذیرا شوم و اعتراض من مرا اماج ناسزاهای شرم اور می کند چون می گویم دروغ کافیست .پیروز و برقرار باشید.
دوشنبه 22 شهریور 1389

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.