مرصع پلو

 
مرصع پلو

مواد لازم :

برنج :  ۵ پیمانه ی پلوپز
ران و سینه مرغ :  ۵ /۱کیلو
خلال هویج :  ۱۰۰گرم
زرشک :  ۱۰۰ گرم
کشمش ریز پلویی :   ۱۰۰ گرم
پیاز :   ۱۰۰ گرم
خلال بادام :  ۱۰۰گرم
خلال پسته :  ۱۰۰ گرم
پوست نارنج یا پرتغال :   ۱۰۰ گرم بدون پوست سفید
زعفران دم کرده :   ۵ تا ۶ قاشق سوپ خوری غلیظ
روغن و کره :  به مقدار لازم

طرز تهیه :

این غذای خوشمزه و زیبا ممکن است که زحمت بیشتری از سایر پخت برنج های دیگر داشته باشد، اما در مجالس و میهمانی های خاص وجود یک دیس مرصع پلو روی میز، حتما زیبایی سفره شما را چند برابر می کند.
ابتدا پوست نارنج یا پرتغال را به صورت ۴قاچ می بریم و با دقت پوست سفید رنگ را از پوست نارنجی رنگ جدا می کنیم و بعد با یک چاقوی تیز ۸ عدد پوست نارنجی را به صورت خلال باریک به اندازه ی چوب کبریت از قسمت عرض آنها، می بریم.
خلال ها را در آب می شوییم و در کاسه ای آب سرد ۲۴ ساعت خیس می کنیم. دقت داشته باشید که طی این مدت ۳ تا ۴ مرتبه آب آن را باید عوض کرد. سپس ۲ پیمانه آب را با یک پیمانه شکر مخلوط می کنیم و روی حرارت قرار می دهیم تا آب جوش بیاید و شکر در آن حل شود. بعد خلال ها را در صافی می ریزیم و برای 1 دقیقه زیر آب سرد قرار می دهیم. بعد از خشک کردن آنها را به یکباره در شهد می ریزیم تا آنها نرم بشوند. خلال ها را که کمی شیرین و نرم شدند در شیشه ای می ریزیم تا آماده باشد.
هویج را هم به اندازه چوب کبریت خلال می کنیم و بدون آنکه آن را در آب خیس کنیم، به همین شیوه طبخ می کنیم تا کمی شیرین و نرم شود. زرشک را به مدت ۱ دقیقه خیس می کنیم و در صافی می ریزیم و آن را قدری زیر آب سرد نگاه می داریم و بعد روی دستمال می ریزیم تا کاملا خشک شود. روغن را گرم می کنیم، زرشک را درون آن می ریزیم و با حرارت ملایم آن را در حدی که پف کند، تفت می دهیم. کشمش را هم مانند زرشک عمل می آوریم. پیاز را به صورت خلال می بریم و روی یک دستمال می ریزیم و آن را جلوی پنکه یا کولر قرار می دهیم تا آب آن خشک شود، پیاز را درون روغن طلایی سرخ می کنیم. ۱۵ دقیقه قبل از کشیدن چلو، خلال بادام و پسته را جداگانه در ظرف آب سرد خیس می کنیم و بعد از صافی رد می کنیم. آنها را روی دستمال تمیزی می ریزیم تا قدری خشک بشوند.
سپس پوست مرغ را جدا و از وسط به دو نیم می کنیم و می شوییم. ۲ عدد پیاز را به صورت خلال های درشت خرد می کنیم و آنها را با ۱قاشق غذاخوری روغن کمی تفت می دهیم. حال مرغ ها را هم اضافه می کنیم و هر دو طرف آنها را کمی تفت می دهیم، نمک ، زعفران دم کرده، ادویه ی سبزیجات یا ادویه ی مرغ را می افزاییم و درب آن را می گذاریم. حرارت را به ۱ درجه ی سانتی گراد(اولین درجه کم) می رسانیم و مرغ را آرام و بدون آنکه آب اضافه کنیم، با بخار و آب پیاز در حدی که له نشود می پزیم. بعد از پخته شدن تمام گوشت ها را از استخوان جدا می کنیم، کمی زعفران دم کرده، روی گوشت می ریزیم و بعد با کمی کره ی آب شده آن را تفت می دهیم تا براق و خوشبو شود.

برنج را که از چند ساعت پیش خیس کرده بودیم، به صورت چلو می پزیم.
پیشنهاد می شود قبل از شروع میهمانی خلال ها را از صافی رد کنید و کنار دیس فلزی قرار دهید. با کمی فاصله خلال هویج را از صافی رد می کنیم و بعد پیاز و بعد کشمش و زرشک را به صورت ردیفی می ریزیم، مابین آنها تکه های فویل آلومینیومی قرار می دهیم تا با یکدیگر مخلوط نشوند. بعد یک فویل آلومینیومی روی سطح کامل دیس می کشیم تا آماده باشد و قبل از آنکه برنج را بکشیم، دیس را ۲دقیقه در فر قرار می دهیم تا همه یک جا گرم شوند.
باید توجه کرد زمانی که می خواهیم دیس مرصع پلو را آماده کنیم، سرعت عمل داشته باشیم که غذا سرد نشود. به اندازه ی ۳کفگیر از روی چلو می کشیم و بعد با زعفران دم کرده مخلوط می کنیم. دیس مناسب نسبتا بزرگی را که بهتر است پایه دار باشد، آماده می کنیم. حدود سه چهارم از چلو را در درون آن می کشیم و بعد تکه های مرغ را که در فر گرم مانده است، قرار می دهیم و یک چهارم برنج را روی مرغ به صورت مخروطی می کشیم. (می توانیم مرغ رو در ظرف جداگانه سرو کنیم یا ریش ریش کرده با مواد تزیین مخلوط کنیم و داخل برنج بریزیم. و یا قطعات مرغ رو به صورت درشت لابلای برنج بگذاریم و سپس روی برنج رو تزیین کنیم.)


به ترتیب رنگ آمیزی مواد را روی برنج تزیین میکنیم . میتوان یک نوار از برنج زعفرانی را بریزید و بعد خلال پسته، هویج، برنج زعفرانی، پیاز داغ، خلال بادام، برنج زعفرانی، زرشک، خلال نارنج، برنج زعفرانی، کشمش و برنج زعفرانی را کنار هم خیلی منظم که با هم مخلوط نشوند قرار می دهیم. اگر دیس هنوز جای خالی داشت ، مواد را از سر تکرار می کنیم. کمی کره و روغن را گرم می کنیم و بعد روی برنج در حدی که مرصع پلو خیلی چرب نشود، می ریزیم. 

نکات تغذیه ای:
این غذا، لذیذ و دارای رنگ و طعم متنوعی است. در این پلو، از مواد گیاهی مثل هویج، بادام، کشمش استفاده شده است. بادام و کشمش منابع خوب کلسیم هستند که برای تقویت استخوانها مفید می باشند. همچنین بادام و پسته سرشاراز منیزیم بوده که باعث پیشگیری از بیمارهای قلبی – عروقی می شوند. هویج پخته شده هم حاوی آنتی اکسیدان های زیادی است که می تواند از وقوع سرطان ها و بیماریهای قلبی- عروقی پیشگیری کند.
این غذا در کل حاوی ۴۴۱۳ کالری انرژی است.

منبع : سایت خانه ما

khosh bavar - ایران - کرمان
قیافه و محتویاتش اشناست, ولی اسمش خیلی عجیبه ! خوشبحال کسانیکه وقتشو دارند و نوشجانشان میکنند, بیاد لب " گرسنه " منم باشید !
جمعه 19 شهریور 1389

babre mazand - هلند - امستردام
khosh bavar - ایران - کرمان . به یاد لب گرسنه یا شکم گرسنه؟؟؟؟؟؟؟؟
جمعه 19 شهریور 1389

khosh bavar - ایران - کرمان
babre mazand - هلند - امستردام : سلام, تی حال خو هسه ! درست گفتم ببر مازندران یا نه, ترجمه میکنم: سلام, حال شما خوبه ? ولی خواهش میکنم , جوابم را بزبان گیلکی نده, که زیاد بلد نیستم !! اره عزیز, بیاد لب گرسنه, که بیاد لب تشنه امام حسین ( ع ) والسلم نوشتم. شما هم مثل من خوشباوری ها, پس تا بعد خاخور !
جمعه 19 شهریور 1389

dannni - سوئد - استکهلم
قش کردم من عاشقشم
جمعه 19 شهریور 1389

porharfi - هلند - آرنم
مرسی .که من چقده دنبال یه دستور کامل ِ این خوراک خوشمزه بودم... برادرم استاد ِ آشپزی و با حوصله ست ..پُختش را بندازم گردنش..!!!
جمعه 19 شهریور 1389

Esfahan Nesfe Jahan - آلمان - برلین
چقدر خوشگله ولی دنگو فنگش زیاده!!Raz_uk - انگلیس - کمبریج .. تو را خدا مواظب باش پس نیفتی اخه اینجا بجز سینه, رون هم هست.
جمعه 19 شهریور 1389

بچه شمرون - هلند - روتردام
خیلی دردسر داره حتمن که خوشمزه است غذاهای ایرانی واقعا خوشمزه و مخصوص خود ایرانیاست پختن اکثر غذاهامون فرق میکنه با جاهای دیگه دنیا. غذاهای یونانی هم خیلی خوشمزه است
جمعه 19 شهریور 1389

babre mazand - هلند - امستردام
khosh bavar - ایران - کرمان . سلام . تو چرا به زبان گیلانی حرف میزنی . من مازندرانی ام /میفهمم ولی خوب زبون ما زندرانی نیست . اصلش اینه که ته حال خواره ؟. نه جوابتو نمیدم چون میدونم همین کلمات فقط میدونی . شاد باشی
جمعه 19 شهریور 1389

dannni - سوئد - استکهلم
به مردی که نود و نه درصد مغزش از بین رفته چی میگن؟. خواجه!
جمعه 19 شهریور 1389

dannni - سوئد - استکهلم
یه پری افسانه ای به یه مرد میگه: یه آرزوت رو بگو تا برآورده کنم. مرده میگه: یه کاری کن که زنم حسابی احمق بشه تا بتونم با خیال راحت بهش دروغ بگم و هی مچم رو نگیره. پریه قبول میکنه و میگه: برو خونه تون. آرزوت رو برآورده کردم. مرده خوشحال میره خونه, میبینه زنش تبدیل به یه مرد شده!
جمعه 19 شهریور 1389

Raz_uk - انگلیس - کمبریج
یک ساعت این دیسو بچینی که چی,ظرف چند ثانیه همچین مهمانان گرامی دروش میکنن مخصوصا اگه سینه و رونش زیاد باشه! :) Esfahan Nesfe Jahan - آلمان - برلین / پس نیفتم? قلب کاغذیمو که پاره کردی ریختی دور ,سینه که توش قلب نباشه بدرد نمیخوره! حالا این کله پاچه رو چکار کنم!:)
شنبه 20 شهریور 1389

آذربهدخت - ایران - تهران
اسم قدیمی این غذا جواهر پلو است ولی گویا خیلی ها دوست دارند کلاس الکی بگذارند. شایان توجه این که واژه جواهر از گوهر فارسی گرفته شده و جمع مکسر عربی شده است.
شنبه 20 شهریور 1389

iranazadiran - ایران - تهران
پریا جون می خواستیم به آقا محسن بگیم از این مدل غذاها تو عروسیتون بذارن. که ایشون از بس که نخواستند برای شما خرج کنند شام عقد را هم که با خانواده عروس است را از دست دادند و یک شابدالعظیم از ترس خرج عروسی جایگزینش کردند. حالا غصه نخور تو تجربهاتو خوب سر آقا محسن پیدا کن. برا بعدی هر کاری که رو دلت مونده رو اجرا کن. حالا صداشو در نمی یاریم تا تو این قحطی شوهر و وزن تناژ بالات از دست نره بعد خدا بزرگه .
شنبه 20 شهریور 1389

faryad_111 - استرالیا - ادلید
danni-سوئد-استکهلم,به به خوشم اومد گل گفتی.کیف کردم.
شنبه 20 شهریور 1389

nahid amid - فرانسه - پاریس
اوووو. چه غذای قشنگیه ، ادم حیفش میاد دکورش رو بهم بزنه و بخوردش! فکر کنم روی برنج نیم کیلو بیشتر اجیل وپسته و. گذاشته باشند.با این مخلفات ۴۴۱۳ کالری باید بیشتر باشه /
شنبه 20 شهریور 1389

Esfahan Nesfe Jahan - آلمان - برلین
Raz_uk - انگلیس - کمبریج ...گریه نکن بیا خودم اشکهاتو پاک کنم . خوب من میام کله را بگذار تو زودپز تا من میام پخته شده باشه. باور کن من قلب دارم و با همون صدا داره می طبه.
شنبه 20 شهریور 1389

pariha - کویت - کویت
iranazadiran - ایران - تهران - من که شانس ندارم طرف نه جاهای خوب و رو غذاهای خوب که دست نمیزاره مگه ندیدی همون اول گفت خرج ومرج عروسی نمی کنه چی بگم که دلم خونه - سالی که نکوهست از بهارش پیداست - ماستی که ترش است از طغارش پیداست - حروم شدیم رفتیم
شنبه 20 شهریور 1389

iranazadiran - ایران - تهران
pariha - کویت - کویت. عزیز جان از حالا که خودتو اینجور باختی دو روز دیگه میخوای چه کنی. اگه بخوای روحیه ات رو از دست بدی نمیذاریم محسن خان رنگتو ببینه. اگه قوی و استوار هستی بر جلو وگرنه از دست ما هم کاری بر نمیاد . مهرت حلال جونت آزاد . نخواستیم اون پنج تا سکه رو هم لطفا بذارن دم آفتاب تا شاید بیشتر بشه. هر چی زودتر قبل از بچه دارشدن فکراتو خوب بکن و خبرشو بده. اصفهان جون هم حق داره دخالت نکنه الان محسن خان میگه عروسش رو از دستش در آوردم می خواد زندگیمو خراب کنه. هنوز اول راهی تا بهانه های آقایون بیاد دستت کار داره.
شنبه 20 شهریور 1389

شکلات - ایران - تهران
pariha - کویت - کویت جونم یه سوال . طرف روزی که اومد خواستگاری ت گل آورد ؟ اگه آورد که باید بگم خیلی اوضاعت نسبت به من بهتره . آخه من هر کی می یاد خونمون میگه : ببخشید ما فکر میکردیم این اطراف گل بگیریم اما منطقه ناآشنا بود و نتونستیم گل فروشی پیدا کنیم !!!!!! پس من چی بگم؟؟؟؟؟؟
یکشنبه 21 شهریور 1389

pariha - کویت - کویت
شکلات - ایران - تهران دوست نازنین جدی میگم چرا خودتون را ناراحت میکنید معرفت و شعور چیزی نیست که بشه به یک شخص یاد داد بقول معروف( چاه باید خودش آب داشته باشه نه اینکه آب بریزید توش ) کسی که آداب ورسوم اولیه رو یاد نگرفته یا حتی نادیده میگیره روش علامت X بگذار - زیاد هم به فکر شوهر کردن نباش بیشتر به موفقیت و موقعیت اجتماعی خودت فکر کن وهمیشه در اوج موفقیت و قدرت تصمیم به ازدواج بگیر نه در حالت روحی ضعیف و موقعیت نامناسب - قبل از اینکه زن شدن ومادر شدن باید فردی مثبت ومستقل برای خودت باشی تا بتونی در آینده از پیچ وخم زندگی راهت بتونی بگذری - شاد - سربلند - موفق- پایدار باشی
یکشنبه 21 شهریور 1389

Esfahan Nesfe Jahan - آلمان - برلین
شکلات - ایران - تهران ...عزیزم اخه خواستگارها میدونند که تو خودت گلی! پس اگه زیره به کرمان ببرند از اولش مسخره شدند. خودم برای تولدت گل رز صورتی با دنیای بوس از نوع درقیش با مزه عسلیش میفرستم.بوس بوس بوس
یکشنبه 21 شهریور 1389

شکلات - ایران - تهران
pariha - کویت - کویت جونم آره راست میگی باید خودمونو کم نگیریم . Esfahan Nesfe Jahan - آلمان - برلین جون سلام ، مرسی از محبتت و نظر لطفی که داری ، وااااااااااااااااااااااااااااااای رز صورتی !؟ من عاااااااااااااشق رز صورتی هستم ، مرسی گل مریم جونم
دوشنبه 22 شهریور 1389

khosh bavar - ایران - کرمان
babre mazand - هلند - امستردام: یک سوال: ایا به لهجه مازندرانی, نمیگویند, گلیکی ?! اگر امکانش هست, یک جواب مقتصر از شما انتظار دارم, مرسی و تا بعد
دوشنبه 22 شهریور 1389

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.