یکی از سه آمریکایی زندانی در ایران آزاد می شود


یکی از سه آمریکایی زندانی در ایران آزاد می شود

خانواده جاش فتال، شین بائر و سارا شرود می گویند این سه جوان آمریکایی یا باید آزاد شوند یا محاکمه.

خبرگزاری های بین المللی در ایران اعلام کردند که وزارت ارشاد ایران از آنها برای شرکت در مراسم آزاد کردن یکی از سه آمریکایی زندانی در این کشور دعوت کرده است.

بر اساس گزارش هایی که امروز پنجشنبه ۱۸ شهریور (۹ سپتامبر) منتشر شد، وزارت ارشاد ایران از خبرنگاران خبرگزاری های بین المللی در ایران دعوت کرده است که ساعت ۹ صبح روز شنبه برای پوشش خبری "آزاد کردن یکی از آمریکایی های بازداشت شده" در هتل استقلال تهران حاضر شوند.

لورا فتال، مادر جاشوا فتال (یکی از سه جوان آمریکایی بازداشت شده در ایران) به خبرنگار بی بی سی فارسی در واشنگتن گفت که نمی تواند این خبر را تأیید کند، اما او هم خبر را شنیده و از آن خوشحال شده است.

خانم فتال گفت: "چه یکی از این جوانان، چه هر سه آزاد شوند ما خوشحال خواهیم شد و از مقامات ایران تشکر می کنیم".

جاشوا فتال، شین بائر و سارا شورد سه جوان آمریکایی هستند که بیش از یک سال پیش در کوه های کردستان توسط مأموران ایرانی بازداشت شدند.

مسعود شفیعی، وکیل سه آمریکایی زندانی در ایران به بی بی سی فارسی گفت که با توجه به بیماری شدید سارا، احتمالا فردا سارا آزاد خواهد شد.

آقای شفیعی به نامه ای که چند روز پیش به دادستان تهران نوشته است، اشاره کرد و گفت که در این نامه نسبت به طولانی شدن زمان بازداشت این افراد، بدون برگزاری محاکمه شان اعتراض کرده است.

او گفت: "بخشودگی شامل کسانی می شود که محاکمه شان برگزار شده باشد و حکم شان قطعی شده باشد ولی موکلین من هنوز مرحله تحقیق را می گذرانند. اما در سیاست هر اتفاقی ممکن است بیافتد."

رسانه های ایران و دفتر آیت الله علی خامنه ای، رهبر جمهوری اسلامی پیش تر اعلام کرده بودند که روز جمعه در ایران به احتمال زیاد عید فطر است و به نظر می رسد برنامه آزادی یکی از بازداشت شدگان به مناسبت این عید مذهبی تدارک دیده شده باشد.

مادران سه آمریکایی زندانی در ایران حدود دو ماه پیش در نامه ای به آیت الله خامنه ای خواستار دخالت او در پرونده فرزندانشان شده بودند.

بعضی از مقامات و رسانه های ایرانی این سه جوان آمریکایی را به "جاسوسی" متهم کردند، اما مقامات دولتی آمریکا و اعضای خانواده های آنها این اتهام را رد می کنند و می گویند که آنها در حال کوهنوردی از مسیر خود منحرف و سپس بازداشت شده اند.

آلکس فتال، برادر جاشوا فتال چندی پیش به بی بی سی فارسی گفته بود که برادرش به همراه دو بازداشت شده دیگر "مهره های سیاسی در بازی قدرت میان ایران و آمریکا" هستند.

khosh bavar - ایران - کرمان
بخاطر تعطیلی زیاد خیاط وقت کافی نداشته که واسه همشون کت و شلوار و مانتو اسلامی بدوزه, یک کم بی زحمت تحمل داشته باشید !
پنج‌شنبه 18 شهریور 1389

arshia83 - اکراین - کیف
اگر 3 ایرانی در مرز مکزیک و امریکا غیر قانونی وارد خاک امریکا میشدند چه اتفاقی براشون می افتاد?
پنج‌شنبه 18 شهریور 1389

AFGPersian - سوئد - مالمو
خدا رو شکر. خدا کنه دوتای دیگه شونم هرچه زودتر ازاد بشن و به خونواده ون بپیوندن. البته با آرزوی آزادی همه زندانیان بی گناه
پنج‌شنبه 18 شهریور 1389

بابک - ایران - سبزوار
رژیم ددمنش ایران در شرق و غرب شمال و جنوب ایران ادم ربایی می کند وحق حساب می گیرد
پنج‌شنبه 18 شهریور 1389

arashbehdin - امریکا - اتلانتا
مسخره بازی از این بدتر نمیشود! سه نفر را همینجوری گرفته و زندان کرده اند، نه محاکمه ای نه دادگاهی، همه تهمت ثابت نشده، بی هیچ مدرکی. حالا هم منت میگذارند که یکی شان را ازاد کنند تازه جشن هم میخواهند برای خودشان بگیرند! جشن برای چه؟ برای معطل و روی هوا نگه داشتن انسانها؟ برای شکنجه روانی آنها، برای تهمت زنی و دروغ بافی؟ اینهم شد مانند داستان ملوانهای انگلیسی!
پنج‌شنبه 18 شهریور 1389

خانه به دوش - سوئد - استکهلم
arshia83 - اکراین - کیف ,,,هموطن بدستور آمریکا بود که چند مدت پیش کشور فرانسه یک قاتل و از همه بدتر تروریست هم بود که به آغوش اسلام و چلاغعلی پاسش داد چه خیال کردی عزیز
جمعه 19 شهریور 1389

marjamak - نروژ - اسلو
دوستان بزرگوارم جوان های ایرانی که در اتن پایتخت یونان زندگی میکنند دست به کمپین بزرگی زدند در اعتراض به سیاست پناهنده پذیری یونان از تک تک شما تقاضا میکنم با فشار های بین لمللی بردولت یونان به یارمندی این بخت برگشته گان برخیزیند پیشاپیش از مهرتان سپاسگزارم به امید سربلندی و پیروزی برای شما و ایران اهورایی مان
جمعه 19 شهریور 1389

bita tehrani - کانادا - ونکوور
این ژست مثلا انساندوستانه ا.ن قبل از سفر n+1ام به بلاد کفر نیویورک است.باقی بده بستانها انجا خواهد بود.فقط یکی دهن این بشر رو ببنده جلوی میکروفن بدجور پشتک میزنه.
جمعه 19 شهریور 1389

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.