فیدل کاسترو: احمدی نژاد برود درس تاریخ بخواند

 
فیدل کاسترو: احمدی نژاد برود درس تاریخ بخواند

فیدل کاسترو هفته گذشته براى نخستین بار پس از پنج سال در حالى در انظار ظاهر شد که یونیفورم قدیمى نظامى خود را دوباره به تن کرده بود، که این امر موجب حدس و گمانه زنى هاى بسیارى شد که آیا وى در صدد پس گرفتن حکومت از برادر خود است یا خیر.

 
فیدل کاسترو، رهبر پیشین کوبا، در گفت و گو با یک مجله آمریکایی با انتقاد از انکار هالوکاست از سوی محمود احمدی نژاد گفت که سخنان رییس جمهور ایران علیه اسرائیل و یهودیان نشان می دهد که وی یهود ستیز است.

آقای کاسترو گفت که به رییس جمهورى ایران «پیام» داده است تکرار این سخنان را متوقف کند و برود درس تاریخ بخواند.

به گفته رهبر سابق کوبا، «یهودیان در طول تاریخ در رنج و تعقیب بوده و آنها را به هر چیزى، حتى کشتن خدا متهم مى کنند».

فیدل کاسترو در طول مجموعه مصاحبه هاى خود با گزارشگر ویژه نشریه آمریکایى «آتلانتیک»، که به دعوت وی به کوبا رفته است، تاکید کرد که شنیدن سخنان احمدى نژاد علیه اسرائیل و یهودیان نشان مى دهد که احمدى نژاد یهودستیز است.

وی گفت که احمدى نژاد باید آگاهى هاى خود در زمینه تاریخ، بویژه یهود ستیزى را تقویت کند و درک کند که آنتى سمیتیزم و انکار هولوکاست درست نیست.
 
آقاى کاسترو ابراز اطمینان کرده است که اگر احمدى نژاد تاریخ و فصل طولانى تعقیب و آزار یهودیان در سراسر جهان را مى دانست، مى فهمید که چرا یهودى همواره نگران سرنوشت خود است.

رهبر پیشین کوبا خاطراتى از دوران کودکى خود را یاد آورى کرده و گفته است: «هنگامى که پنج- شش ساله بودم و در یک ده زندگى مى کردیم» در«شنبه پاک» به ما مى گفتند که «یهودیان خدا را کشته اند. شما مى توانید درک کنید که این امر چه تاثیرى بر یک کودک مسیحى مى گذارد. من نمى دانستم که یهودى چیست و کیست و تنها چیزى که مى دانستم این است که خدا (عیساى مسیح) را کشته است».

آقاى کاسترو اضافه کرده است: «حال مى فهمم که توده ها تا چه حد جاهل هستند...حال مى فهمم که هیچ ملت و انسانى به اندازه یهودى، مورد اتهام قرار نگرفته...یهودى را به خاطر هر چیزى متهم مى کنند».

وی افزوده است: «مسلمانان را به خاطر هر مسئله اى تعقیب و متهم نمى کنند. اما یهودى متهم به هرچیزى است که فکرش را بکنید».

رهبر پیشین کوبا اضافه کرد: «دولت ایران باید بفهمد که یهودیان را از سرزمین خود رانده اند. یهودیان به هرجا نیز که پناه برده اند، همچنان در تعقیب بوده اند. با آنان مانند بدترین موجودات در همه جهان رفتار کرده اند. در چشم همه، قاتلى به تصویرکشیده شده اند که خدا را کشته است. به مدت دو هزار سال بدترین تعقیب ها و سرکوب ها علیه یهودیان صورت گرفته و آنها متحمل کشتارهاى دسته جمعى مردم خود شده اند. زندگى آنها بسیار سخت تر از هر ملت دیگرى بوده است. هیچ چیزى در جهان نیست که بتوان آن را با فصل هالوکاست مقایسه کرد».

هنگامى که جفرى گلدبرگ، گزارشگر آتلانتیک از آقاى کاسترو پرسیده است که آیا حاضر بودید همین مطالب را مستقیما به محمود احمدى نژاد بگویید؟، آقاى کاسترو پاسخ داده است: «من اینجا این مطالب را مى گویم که به احمدى نژاد پیام بدهم».

آقاى کاسترو اضافه کرد: «من اظهارات احمدى نژاد علیه یهودیان و انکار هالوکاست را تقبیح مى کنم و مى گویم که شش میلیون یهودى کشته شده اند و اروپاى نازى به طور سیستماتیک و با هدف از قبل تعیین شده مى خواست قوم یهودى را منهدم کند».

رهبر سابق کوبا اظهار داشت: «ایران تنها در صورت داشتن درک درست از تاریخ و یهودستیزى است که مى تواند موجب پیشبرد صلح شود».
 
آقاى کاسترو در طول دهه ها از منتقدان سر سخت اسرائیل نیز بوده است. او هیچ گاه در ردیف دوستداران اسرائیل قرار نداشت و سخت ترین اتهامات سیاسى را در ایام طولانى رهبرى خود متوجه اسرائیل کرده است.

«تحریم ها معضل برنامه اتمی را حل نمی کند»

در همین حال، آقاى کاسترو در مصاحبه با آتلانتیک تاکید کرده است که تحریم ها نمى تواند معضل اتمى ایران را حل کند، هر چند که ابراز اطمینان کرده هر چقدر هم که تحریم ها سخت تر شود، رهبران ایران از برنامه هسته اى خود دست نخواهند کشید.

وی گفته است اطمینان به ادامه سرسختى رهبران ایران را از این جهت مى دهد که «رهبران مذهبى کمتر نرمش نشان مى دهند» و افزود: «حتى ما در کوبا که مذهبى نیستیم پنجاه سال است که در برابر آمریکا ایستاده ایم».

آقاى کاسترو اسرائیل را «ژاندارم آمریکا در خاورمیانه» لقب داده و گفته است: مقاله اخیر آقاى گلدبرگ در نشریه آتلانتیک در مورد احتمال وقوع جنگ، احساس شخص او را در مورد به راه افتادن نبردى که در آغاز آن، آمریکا و اسرائیل در یک سو و ایران در سوى دیگر باشد وسپس به جنگى با دخالت عوامل دیگر درجهان منجر شود، تقویت کرد.

آقاى کاسترو در هفته هاى اخیر در اظهارات متعددى از احتمال وقوع جنگ هسته اى بر سر برنامه هسته اى ایران ابراز نگرانى مى کند. او هفته گذشته نیز در دیدارى چند ساعته با هوگو چاوز، رییس جمهورى ونزوئلا، به بررسى معادلات و صحنه جهانى در صورت وقوع جنگ در پى حمله احتمالى به تاسیسات هسته اى ایران پرداخت.

آقاى کاسترو در مجموع معتقد است که نبرد احتمالى با ایران به شرایطى منجر مى شود که ممکن است به کاربرد بمب اتمى بینجامد.

او تاکید دارد که تا چندى پیش بر این اعتقاد بود که جنگ جهانى دیگرى با حمله به کره شمالى آغاز خواهد شد اما اکنون به این باور رسیده که جنگ بر سر برنامه هسته اى ایران آغاز خواهد شد ولى عوامل جهانى و حتى کره شمالى نیز در آن درگیر خواهند شد.

در مصاحبه ویژه با آتلانتیک، آقاى کاسترو براى نخستین بار، درمورد درستى عملکرد شخص خود که به بحران جدى موشکى سال ۱۹۶۲ میان آمریکا وکوبا منجر شد و نگرانى آن زمان دنیا درمورد وقوع جنگ جهانى سوم را درپى آورده بود، ابراز تردید کرده و گفته است که شاید سرسختى زیادى نشان داده بود و بهتر مى بود که واقع گرایانه تر عمل مى کرد.

آقاى کاسترو گفته است: «از چیزهایى که بعدها فهمیدم، باید بگویم که آن بحران ارزش بوجود آمدن را نداشت و مى شد که طورى دیگر عمل کرد».

فیدل کاسترو که اکنون ۸۴ ساله است، پنج سال پیش رهبرى کشورش را پس از ابتلا به سرطان وخیم به برادرش، رائول، سپرد.

فیدل کاسترو که در سال ۲۰۰۶ مورد عمل جراحى قرار گرفت، دو هفته پیش در مصاحبه اى فاش کرد که «تا آستانه مرگ پیش رفته بود اما نجات یافت».

او هفته گذشته براى نخستین بار پس از پنج سال در حالى در انظار ظاهر شد که یونیفورم قدیمى نظامى خود را دوباره به تن کرده بود، که این امر موجب حدس و گمانه زنى هاى بسیارى شد که آیا وى در صدد پس گرفتن حکومت از برادر خود است یا خیر.

در سخنرانى هاى یک سال اخیر او با لباس عادى، و حتى با پیژاما یا لباس ورزشى در برابر دانشجویان و دیپلمات هاى کشورش و در ملاقات هایى با رهبران ضد آمریکایى حوزه آمریکاى لاتین، ظاهر شده بود. در برخى مصاحبه ها با گزارشگر آتلانتیک نیز او لباس ورزشى و پیراهن قرمز ظاهر شده است.

برخى رسانه ها از برخى «تنش ها» میان فیدل با رائول مطالبى منتشر کرده اند که این امر، گمانه زنى ها در زمینه قصد بازگشت فیدل به قدرت را تقویت کرده است.

فیدل کاسترو شخصا جفرى گلدبرگ، گزارشگر یهودى مجله آتلانتیک را به کوبا دعوت کرده بود که در طول آن، با هم از آکواریوم کوبا نیز دیدار کردند.

دلیل میهمان کردن گلدبرگ از سوى کاسترو انتشار اخیر تحلیلى به قلم گلدبرگ در نشریه آتلانتیک در زمینه بررسى احتمالات حمله اسرائیل به تاسیسات هسته اى ایران بود.

جفرى گلدبرگ، خانم جولیا سوییگ، کارشناس آمریکایی امور کوبا و عضو شوراى مناسبات خارجى آمریکا را نیز در این سفر با خود به همراه برده بود. این سفر سه روزه هفته گذشته انجام شد.

جفرى گلدبرگ در جمع بندى ساعت ها گفت وگوى خود دراین سه روز با فیدل کاسترو نوشته است: «شاید بدن کاسترو ضعیف باشد، اما مغزش بى تردید شفاف است، و او پر انرژى است».
faramarz65 - ایران - تهران
علاوه بر تاریخ باید جغرافیا + ادبیات + زبان + ........( از کلاس اول شروع کنه بهتره )
پنج‌شنبه 18 شهریور 1389

aghle kol - ایران - تهران
به همین دلیل است که در کتابی به نقل از خداوند امده است که .. ما طوق ذلت را از گردن قوم یهود برداشتیم و بر گردن قوم اسلام بگذاشتیم.. حال می بینید که بعد از هزاران سال قوم یهود استقرار یافت و به اوج رسیده اند و اسلام و مسلمانان در کل جهان به چه ادمکشی و ترور و نکبت افتاده اند. خدایا پناه بر تو از دست این قوم مرتد.
پنج‌شنبه 18 شهریور 1389

ARTEMIS-SW - فرانسه - پاریس
چه عجب انتقاد یک کمونیست از عنتر!!!!!!!!!ولی حمار بزرگ خمینی مورد تائید/1 بام 2 هوا
پنج‌شنبه 18 شهریور 1389

bavaffa - اذربیجان - باکو
هر کی پیر بشه چت میکونه حالا سیاست غربی ها رو باش این در اواخر عمر شده سوژه ا ینو دنیا میدونه عیسی خداوند به دست یهودیها به صلیب کشیده شد و مسیح درواقع خود خداست برای اخرین بار لباس انسان پوشید و خود را قربانی کرد تا خون مسیح باعث اشتی انسان با پروردگار باشد به این واقعییت خدا را فقط در مسیح واقعی میشود دید قبل و بعد با امدن مسیح دیگر جای ندارد زیرا خداوند عیسی همان سنگ اخر زاویه میباشدد . یهودیها نفرین شده هستند تنها راه نجاتشان ایمان به مسیح میباشد امین.
پنج‌شنبه 18 شهریور 1389

bavar88 - هلند - امستردام
از کمونیست بیش از این انتظاری نیست
پنج‌شنبه 18 شهریور 1389

khosh bavar - ایران - کرمان
فیدل کاسترو: افرین پیرمرد, ولی این گوش شنوا ندارد و بدتر بعضی از هموطنانم هنوز به ایده لوگی مارکسیسم اعتقاد دارند, که برخلاف تو, که اعتراف کردی, مارکسیسم نمیتونه جوابگوی نیاز مردم باشه, دم از مارکسیسم میزنند !.
پنج‌شنبه 18 شهریور 1389

svenskpojke - سوئد - یمتلند
درست گفته است یهودیان هم یکی از ادیان خدا است و ما هم به حضرت موسی اعتقاد داریم و فقط در تاریخ کوروش کبیر فقط منجی یهودیان است. فقط فلسطین مانده است که علیه ایران موضع بگیرد
پنج‌شنبه 18 شهریور 1389

فاتح - ایران - تهران
جای تاسف داره که فیدل هم گول این صهیونیستهای جنایتکار را خورد . آخه حاج محمود کی با یهودیها دشمنی کرده ، اتفاقاً در میان یهودیها طرفداران زیادی هم داره . بهتره فیدل در مورد چیزی که خیلی مطلع نیست اظهار نظر نکنه زیرا وجه خود را در میان افکار عمومی جهان از دست میده .
پنج‌شنبه 18 شهریور 1389

فرارسی دیجیتال - ایالات متحده آمریکا - واشینگتن دی سی
خوانندگان عزیز،. اظهارات آقای کاسترو در انتقاد از اظهار نظرهای بی اساس و آزار دهنده آقای احمدی نژاد در مورد هولوکاست و کشور اسرائیل نشانگر آن است که نظرات و اندیشه های وی هیچ طرفداری در سطح جامعه جهانی ندارند. مقامات ایرانی تلاش می کنند چنین جلوه دهند که این تنها کشورهای غربی هستند که اظهارات آزار دهنده وی را محکوم می کنند. اما حال حتی آقای کاسترو ، که یکی از صریح ترین و سرسخت ترین منتقدان آمریکا و برخی دیگر از کشورهای غربی است، نیز اظهارات آزار دهنده و بی اساس آقای احمدی نژاد را مردود می داند. اگرچه حکومت ایران و شخص آقای احمدی نژاد هر روز منزوی تر می شوند هنوز هم این واقعیت که سیاستها، فعالیتها و گفتارشان هر روز مخاطبان کمتری را در سطح جامعه جهانی به خود جلب می کنند را در نیافته اند.
پنج‌شنبه 18 شهریور 1389

alexxx - اتریش - وین
به نظر من کاسترو اطلاع راجع به احتمالاتی دارد که منجر به نگرانی وی میشود , لازم بتوضیح است که این نگرانی کاملا" به جا بوده و حتی سرباز اهنین و سختی مثل فیدل را هم رعشه به اندام او انداخته و شاید برای اولین بار این مرد سرباز زائیده شده اقرار به ترس میکند. واین اطلاع : قسمتی از محتوای پیشگوئی "حپی" بجا مانده از اجداد سرخپوستان حپی ویا هپی که در زمانی بیش از ده هزار سال پیش در امریکای امروزی زندگ میکرده اند میباشد. که این پیشگوئی که به سبک تصویری رسم شده حاکیست از تمامی جزئیات مراحل زندگی انسان و طبیعت, از جمله جنگها اختراعات اتفاقات, زلزله ها تغیانهاو طوفانها بینهایت دقیق و مو به مو شکل پردازی شده. تا بحال حوادث گفته شده صحیح بوده و در این نکته زمان اشاره به جنگ مورد نظر شده که به طور مخوفی.. ایجاد وحشت میکند.! خداوند همه را مسون و محفوظ دارد
پنج‌شنبه 18 شهریور 1389

iranesabz - هلند - امستردام
مگر این گوساله ارادانی می داند که درس تاریخ یعنی چه.
پنج‌شنبه 18 شهریور 1389

فرارسی دیجیتال - ایالات متحده آمریکا - واشینگتن دی سی
خوانندگان عزیز،. اظهارات آقای کاسترو در انتقاد از اظهار نظرهای بی اساس و آزار دهنده آقای احمدی نژاد در مورد هولوکاست و کشور اسرائیل نشانگر آن است که نظرات و اندیشه های وی هیچ طرفداری در سطح جامعه جهانی ندارند. مقامات ایرانی تلاش می کنند چنین جلوه دهند که این تنها کشورهای غربی هستند که اظهارات آزار دهنده وی را محکوم می کنند. اما حال حتی آقای کاسترو ، که یکی از صریح ترین و سرسخت ترین منتقدان آمریکا و برخی دیگر از کشورهای غربی است، نیز اظهارات آزار دهنده و بی اساس آقای احمدی نژاد را مردود می داند. اگرچه حکومت ایران و شخص آقای احمدی نژاد هر روز منزوی تر می شوند هنوز هم این واقعیت که سیاستها، فعالیتها و گفتارشان هر روز مخاطبان کمتری را در سطح جامعه جهانی به خود جلب می کنند را در نیافته اند.
پنج‌شنبه 18 شهریور 1389

omid norway - نروژ - اسلو
منظورش از کشتن خدا,کشته شدن حضرت عیسی بدست یهودیان هههههه. مسیحی ها معتقدن خداوند کشتند ولی دوباره زنده شده!!??ها ها ها ها
پنج‌شنبه 18 شهریور 1389

فضول میرزا - سوئد - استکهلم
احمدی نژاد برود درس تاریخ بخواند. و درس جغرافی! و زبان انگلیسی!. البته اگر تمام درسهای دوره راهنمائی به بعد را بخواند برایش بهتر است!
پنج‌شنبه 18 شهریور 1389

ananas 3 - فنلاند - واسا
فیدل چرتو پرت زیاد میگه دکتر اون رو انکار نمیکونه اما دلیله محکمی از اون میخواد که ایا چنین چیزی واقعا بوده یا نه ثانعا این خودش یک سیاست استراتژکی و بنظره من خیلی روشه خوبیه و واقعا تاریخرو چه کسانی مینوسند این یک بحثه طولانی داره که مجاله اون نیست
پنج‌شنبه 18 شهریور 1389

hamid-fars - ایران - فارس
به قول فیدل کاسترو اگه قتل عام شش میلیون یهودی توسط اروپای نازی صحت دارد چرا هزینه اش را سایر دول مخصوصا دول اسیایی بدهند . پس همان بهتر که کشور های اروپایی فکری برای در اروپا برای کسانی که خود مسبب اوارگیشان بودند بکنند
پنج‌شنبه 18 شهریور 1389

ananas 3 - فنلاند - واسا
مولام علی میگوید خدا رو با دلم دیدم نه با چشم این واقعا کفره که کسی بگه عیسی خداست این عشقه زیاده چون برخی از مسلمانها هم میگن علی خداست کسی که یک ظربته شمشیرش از عبادته هر دو جهان برتره
پنج‌شنبه 18 شهریور 1389

nikiniki12 - المان - ماینز
احمدی درتمام رشتههاغیرازادمکشی وزورگویی بیسواده!!!!
پنج‌شنبه 18 شهریور 1389

alexxx - اتریش - وین
فعلا" اقای احمدی نژاد سخت مشغوله اب رو بریزه اونجا که میسوزه فکر نمیکنم واسه کاری دیکه وقت بمونه مگه اینکه ایشون شبانه روز رو بکنه 44 ساعت. جون حالا حالاها باید ایشون اب بریزه, اینجوری که داره میسوزه.
پنج‌شنبه 18 شهریور 1389

Black Chador - امریکا - ولدن
فرارسی دیجیتال - ایالات متحده آمریکا - واشینگتن دی سی . . فکر کنم وقتی فیدل داشته می مرده یک epiphany داشته. مهم نیست شما لطف کنید به هلری بگید یخورده دیگه این تحریمها رو سختر کنه تا دولت کثیف علی چکه ای و تقلبی نژاد خوب پیشرفت کنند و دور زدنشون حسابی خوب بشه.زنده باد مردم شجاعایران مرگ بر علی چکه ای.
پنج‌شنبه 18 شهریور 1389

kharabati انگلیس بیرمئگام - انکلیس - بیرمنگام
اخه انتری نژاد ببند در توالتو در هر مورد باید بزری!! انتر خودشو کرده اسگول دنیا
پنج‌شنبه 18 شهریور 1389

raha1984 - المان - هامبورگ
از اینکه احمقی نژاد چیزی سرش نمیشه شکی درش نیست ولی یک سوال از اقای کاسترو که چرا همیشه در طول تاریخ یهودیان همیشه در تعقیب و رنج بوده اند ؟؟؟
پنج‌شنبه 18 شهریور 1389

surena1611 - آلمان - اشتوتگارت
bavar88 - هلند - امستردام حکومت ولی وقیح که چشم امیدش همیشه همین کمونیستها هستند!!! کره، چین، شوروی، و ..
پنج‌شنبه 18 شهریور 1389

bita tehrani - کانادا - ونکوور
ساندیس خورهایی که تازه تشریف اوردن.هوگو جان هم چند وقت دیگه ,,,,,,,,,بعله.bavar88 رفیق چاوز هم کمونیسته محض اطلاع!!!شماها همه اکابر لازمید.
پنج‌شنبه 18 شهریور 1389

زیتون بهبهان - ایران - بهبهان
چریک پیر خرفت کرده چرت و پرت میگه وآخر عمری شده نوکر امریکاییهاو یهودیها.
پنج‌شنبه 18 شهریور 1389

Black Chador - امریکا - ولدن
زیتون بهبهان - ایران - بهبهان . تو و علی چکه ای اینقدر دور بزنید تا دور زدنتون پاره بشه.
جمعه 19 شهریور 1389

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.