روغن جامد بهتر است یا مایع؟

 
روغن جامد بهتر است یا مایع؟

اکثر روغن های گیاهی مایع مقدار بسیار کمی اسید چرب اشباع و به ندرت ایزومرهای ترانس دارند، در حالی که روغن های جامد حاوی مقدار زیادی چربی اشباع و ایزومر ترانس هستند.

بدون شک یک علت عمده ابتلا به بیماری های قلبی و عروقی ، شیوه نامناسب زندگی از جمله تغذیه نامناسب است. نکته مهم اینکه زمینه این بیماری ها از دوران کودکی در بدن شکل می گیرد. تمایل به مصرف غذاهای چرب، شور، برشته، سرخ شده و دودی از کودکی شکل می گیرد و ذائقه ما را می سازد که عوض کردن آن در بزرگسالی مشکل است.

روغن های مایع به دلیل داشتن چربی غیر اشباع برای مصرف بهتر از روغن جامد هستند؛ مثل روغن ذرت، آفتابگردان، زیتون، کانولا(گلزا) و سویا.

روغن ها و چربی ها نقش مهمی در تغذیه ما دارند . اگر چه مصرف زیاد آنها خطر 

اضافه وزن  و بیماری های قلبی و عروقی و بعضی از انواع سرطان ها را افزایش می دهد، ولی وجود مقدار کافی از روغن و چربی در رژیم غذایی برای سلامت بدن ضروری است. روغن های گیاهی مایع با دارا بودن مقادیر کافی از اسیدهای چرب غیر اشباع و نداشتن کلسترول ، مناسب تر از روغن جامد هستند.

برای سرخ کردن مواد غذایی، هیچ وقت از روغن مایع استفاده نکنید ، زیرا سریعاً اکسیده شده و تولید مواد سرطان زا می کنند. برای سرخ کردن از روغن مخصوص سرخ کردنی و در صورت نداشتن، از روغن جامد استفاده کنید.

لازم به ذکر است که روغن های نباتی جامد ابتدا به صورت مایع هستند و در کارخانه های تولید روغن برای بالا بردن مقاومت، آنها را هیدروژنه یا جامد می کنند . در این فرایند اسیدهای چرب روغن، اشباع شده و به همین دلیل به این روغن ها اشباع شده می گویند. روغن های جامد مدت بیشتری قابل نگهداری هستند، حرارت را بهتر تحمل می کنند و علاوه بر این به نور حساس نیستند، ولی به دلیل داشتن اسیدهای چرب اشباع برای سلامت بدن زیان آورند. چربی های اشباع در ایجاد 

بیماری های قلبی-عروقی،  سکته قلبی و افزایش چربی های خون نقش زیادی دارند. علاوه بر این، جریان هیدروژنه کردن اسیدهای چرب ترانس هم که ضرر مضاعفی برای سلامت دارد، در این روغن ها بوجود می آید. اسیدهای چرب ترانس در ایجاد  سرطان  نقش دارند. به همین دلیل روغن های جامد اگر چه برای سرخ کردن در حرارت زیاد، بهتر از روغن های مایع معمولی هستند، اما بطور کلی در لیست غذاهای خطرناک قرار می گیرند. اخیراً صنایع تولید روغن، تلاش مؤثری را برای تولید روغن های کم ترانس شروع کرده اند. این روغن ها بصورت نیمه جامد هستند(مثل روغن مخصوص سرخ کردنی) و گاهی اوقات یکنواخت نبوده و قسمت مایع در روی ظرف روغن بیشتر است. اگر شکل ظاهری روغن بدین صورت بود، دلیل بر فساد روغن نیست و بهتر است آن را قبل از مصرف کاملاًَ هم بزنیم. هر چه ایزومر ترانس روغن کمتر باشد، روغن سالم تر است، ولی کمتر حرارت را تحمل می کند. بنابراین از روغن های مایع برای سرخ کردن مواد غذایی با درجه بالا استفاده نکنید.

روغن های نباتی جامد به دلیل هیدروژنه شدن باعث ایجاد سرطان و به دلیل داشتن چربی غیراشباع باعث گرفتگی عروق خونی و ایجاد بیماری های قلبی می شوند.

موقع خرید باید به برچسب روغن توجه کنید. اگر میزان ایزومرترانس زیر 10 درصد باشد، می توانید به عنوان یک روغن خوب از آن استفاده کنید. روغن های مایع اگر چه متفاوتند، ولی اکثر آنها درجه حرارت بالا را تحمل نمی کنند و می سوزند و در جریان سرخ کردن تبدیل به مواد سرطان زا می شوند. بنابراین برای سرخ کردن مواد غذایی از روغن های مخصوص سرخ کردنی استفاده کنید. علاوه بر این روغن های مایع به نور و شرایط نگهداری بسیار حساس هستند و باید آنها را در ظروف غیر شفاف، کاملاً در بسته، دور از تابش نور و در درجه حرارت پایین نگهداری کرد.

dokhtare_ariaei - ایتالیا - میلان
اگه نظر من رو بخواهید با دل و جرات زیاد میگم هیچ کدامشان..هر 2 تاش مضره..اما هر چی ار مفید بودن و فواید خوب روغن حیوانی یا همان(دنبه)بگم خدا وکیلی کم گفتم روغن دنبه غذاهای مثل ابگوشت و یا خوراک یا یتیمچه رو فوق العاده خوشمزه و 2 برابر لذیذ میکنه..!!!!من روغن دنبه هامو طوری درست میکنم که هر کسی دیده و خورده اصلا فکر نمی کرد که این همان روغن دنبه هستش.
پنج‌شنبه 18 شهریور 1389

zoroye iran - اتریش - وین
ای بابا سرویس کردید ما رو با این روغن هر روز که نمینویسن حالا دیگه هر گاگولی و ببو گلابی میدونه روغن گیاهی مایع بدون کلسترول بهترین روغنه اصلا رفتید فروشگاه روغن هر چه گرونتر باشه بهتره
پنج‌شنبه 18 شهریور 1389

lifeisgreat - ایران - تهران
zoroye iran - اتریش - وین: در هر کدوم از این مقاله ها چند تا نکته جدید هست که واقعا مفید هستند. من از مسئولان سایت به خاطر قرار دادن اخبار مربوط به امور بهداشتی و سلامت در سایت تشکر می کنم و خواهش می کنم به همین رویه ادامه بدند. انصافا من کلی مطلب علمی و بهداشتی از این وب سایت یاد گرفتم و سعی می کنم در زندگی به کار بگیرم.
پنج‌شنبه 18 شهریور 1389

سید ابوالقاسم واعظ - اندونزی - جاکارتا
اگر تمام دنیا را زیر و رو کنید غیر از ایران دیگر در هیچ کشوری غیر از ایران روغن جامد پیدا نمی کنید فقط ما بیچاره ها هستیم که هنوز دولتمان اجازه می دهد این سم نباتی در فروشگاه هایمان فروخته شود. علتش هم معلوم است. کاخانه های روغن سازی عهد رضا شاه دلیلی برای نوسازی خود نمی بینند وقتی با پرداخت رشوه به دولت می توانند به کارشان ادامه دهند و همچنین با شایعه سازی، که روغن های مایع بد مزه اند و سرطان زا اند و....، به حیاتشان ادامه دهند.
پنج‌شنبه 18 شهریور 1389

khosh bavar - ایران - کرمان
یک سوال: اگر روغن زیتون از زیتون درست میشه, روغن برای زیبایی پوست ادمی, از روغن ادمی درست میکنند !!??
پنج‌شنبه 18 شهریور 1389

khosh bavar - ایران - کرمان
dokhtare_ariaei - ایتالیا - میلان : دنبه ?! بقول شیرازیها, یا ابالفضل = oh my God , و بقول شمالیها = ای خاک می سر ! دیگه نخور , خطرناکه !
پنج‌شنبه 18 شهریور 1389

maryamafghan - اتریش - سالزبورگ
dokhtare_ariaei - ایتالیا - میلان حالا دنبه از کجا اوردی میشه بگی طرزه تهیه شو
پنج‌شنبه 18 شهریور 1389

maryamafghan - اتریش - سالزبورگ
بچا من شنیدم از روغنه زیتون می‌شه به جای کرم نرم کنند هم استفاده کرد یعنی‌ چه جوری می‌شه وقتی‌ کرم نزنیم میتونیم روقن زیتون رو مستقیماً به صورت به زنیم یا نه اینم یه دستور داره و باید با چیزی مخلوط شه
پنج‌شنبه 18 شهریور 1389

man_iraniam - هندوستان - میسور
م نمیدونم چرا میگن روغن جامد بده ولی اگه فقط مقوله ی چاقی و داشته باشیم ...وقتی روغن مایع رو گاز می ریزه اگه همون موقع پاک نکنی مثل ادامس میچسبه خوب تو بدن ما هم همین طوره دیگه حالا حالا نمیشه سوزوندش!!. از این نظر من به روغن جامد رای می دم:))).
پنج‌شنبه 18 شهریور 1389

dokhtare_ariaei - ایتالیا - میلان
khosh bavar - ایران - کرمان امان از دست شیرین زبونیهای شما!!خدا عمرت بده که باعث میشه من اکثر موقع ها از دست کامنتهای محشر و بامزه شما کلی از خنده زیاد روده بر بشم...خیلی باحالی دوست من.موفق و پاینده باشی همیشه.
پنج‌شنبه 18 شهریور 1389

safih - اصفهان - ایران
dokhtare_ariaei - ایتالیا - میلان. با شما موافقم ...ولی دنبه به قیمت گوشت بفروش میرسه یعنی حدود 18 هزار تومن . در صورتی که روغن گیاهی لیتری 2 هزار تومنه....پس معلومه مردم به روغن گیاهی تمایل بیشتری دارند...
پنج‌شنبه 18 شهریور 1389

dbsh3000 - سوئد - یوتبوری
khosh bavar - ایران - کرمان. نکنه رفیق هیتلری تو . فکر کردی جرمانی همون کرمانیه؟. ولی انصافا ما نفهمیدیم . اول از خوبی روغن مایع در برابر جامد گفت بعد از برتری جامد به مایع بعد دوباره مایع به جامد !!!!!
پنج‌شنبه 18 شهریور 1389

mashady - انگلیس - منچستر
اگه نا اگاهانه و خودسر ماده ای رو از رژیم غذایی روزانتون حذف کنید میتونه مضر باشه 30 درصد ازانرژی روزانه باید بوسیله چربیها تامین بشه که این چربیها خودش باید سه مدل مختلف باشه چربی جامد چربی مایع و روغن دانه ها بعد از مصرف چربی جامد اگه روغن مایع (که شکننده کلسترل چربی جامده )مصرف نکنید اونوقت در دراز مدت خطرناکه باعث بسته شدن رگ میشه ولی نباید خودسرانه هیچکدوم رو از رژیم غذایی روزانه حذف کرد به این مقاله ها زیاد توجه نکنید
پنج‌شنبه 18 شهریور 1389

khosh bavar - ایران - کرمان
dokhtare_ariaei - ایتالیا - میلان : نکنه از خنده زیاد خودتو خیس کنی !
پنج‌شنبه 18 شهریور 1389

khosh bavar - ایران - کرمان
dbsh3000 - سوئد - یوتبوری: یعنی رهبر بزرگ هم اسمش خوشباور بود ! من نفهمیدم منظور شما چیه !?
پنج‌شنبه 18 شهریور 1389

dokhtare_ariaei - ایتالیا - میلان
maryamafghan - اتریش - سالزبورگ سلام دوست گرامی من روغن دنبه رو از چربی دنبه حیوانی تهیه می کنم که از جای مطمئن خریده باشم و بعد از شستن انها را داخل دیگ بزرگی ریخته و روی حرارت زیاد مستقیم قرار میدهم برای درست کردن این روغن باید صبر و وقت کافی داشته باشید یک چیزی حدود 18 ساعت و به طور مداوم باید هم زده شود تا ته نگیرد پس از چند ساعت که چربی ها کمی اب شد من به ان سرکه سفید اضافه می کنم تا عطر و بوی چربی کم شود اگر خدای نکرده دنبه شما کمی سوخت و دانه های سیاه داخل چربی اب شده پیدا شد چند دانه سیب را نصف کرده و داخل ان می ریزیم تا بوی سوختگی رفع شود به همزدن ان انقدر ادامه می دهیم تا چربیها کاملا اب شده و مهمتر از همه رنگ ان طلایی گردد در این موقع روغن دنبه با عطر و طعم بینظیری اماده طبخ است.نوش جان
پنج‌شنبه 18 شهریور 1389

dokhtare_ariaei - ایتالیا - میلان
khosh bavar - ایران - کرمان ما که خداروشکر تو خانوادمون جد اندر جدمون مشکل چربی نداشتند پس من عطر و طعم چربی دنبه رو به جون و دل میخرم و نوش جان میکنم شما هم بفرمایید ضرر نمی کنی.
پنج‌شنبه 18 شهریور 1389

dokhtare_ariaei - ایتالیا - میلان
safih - اصفهان – ایران سلام دوست عزیز حرف شما کاملا درسته اما هیچ گرونی بی دلیل نیست ما هزارویک خرج اضافه میکنیم اما برای چیزهایی که مفید است و می ارزد دلمان نمی اید پول خرج کنیم اگه بخواه می تونی چربی دنبه رو کیلویی 3000 تومان بخری و با کمی حوصله در توضیحی که به دوست عزیز maryamafghan - اتریش – سالزبورگ دادم درست کرده و میل کنی .موفق باشی .
پنج‌شنبه 18 شهریور 1389

khosh bavar - ایران - کرمان
dokhtare_ariaei - ایتالیا - میلان : نوش جونتان, جمعتون جمع, چرا نه, یکبار ان مزه ابگوشت بچه گی اقلا یادم میاد, پس تا بعد
پنج‌شنبه 18 شهریور 1389

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.