سوریان:این بار مدالم تقدیم به مردم , هیچ وقت ایرانم را نمی فروشم


سوریان:این بار مدالم تقدیم به مردم , 
هیچ وقت ایرانم را نمی فروشم اما سامان مشکلات زیادی داشت

خبر آنلاین :حمید سوریان به یک قدمی رکورد افسانه ای عبدالله موحد رسید. ستاره جوان تیم ملی کشتی فرنگی که در بازی های جهانی مسکو توانست پنجمین قهرمانی جهان خود را بدست آورد .سوریان که درخشش در سبک وزن کشتی فرنگی را سه سال قبل از المپیک شروع کرد و زیر نظر محمد بنا توانست به نتایجی رویایی دست یابد ، حالا اگرچه هنوز جای خالی قهرمانی المپیک را در کارنامه کاری اش خالی می بیند اما این بخت را دارد تا اسطوره ای جدید برای کشتی ایران باشد.

او که سال قبل با اعطای مدال های قهرمانی اش به رئیس جمهور ، روزهای پر خبری را سپری کرد ، امسال هم با همان برتری همیشگی اش در میدان حاضر شد و توانست به سادگی قهرمان ارمنستانی را شکست دهد و در فینال هم با برتری برابر حریف کره ای اولین مدال طلای بازی ها را به گردن آویخت. او اما هنوز هم نمی تواند خاطره تلخ از دست دادن المپیک چین را از یاد ببرد. مدالی که اگر در کارنامه اش داشت حالا مدالهایش با موحد برابری می کرد. او در گفت و گویی با خبرآنلاین از شیرینی پنجمین قهرمانی  اش سخن گفت:

*فکر می کردی پنجمین طلا را در مسکو بگیری؟

من برای طلا تمرین کرده بودم .درست است که رقبایم هم طلای جهانی را می خواستند اما شاید من انگیزه بیشتری داشتم.البته قبل از اعزام ضرب دیدگی داشتم ومی ترسیدم دردسر ساز شود اما خوشبختانه با راهنمایی های آقا بنا و بقیه کادر فنی پنجمین طلا را گرفتم.سطح بازی ها بالا بود و فشار زیادی را تحمل کردم اما فکر می کنم دیگر این قدر تجربه دارم که غافلگیر نشوم.

* طلای المپیک پکن را با اشتباه از دست دادی؟

اگر طلای المپیک پکن را می گرفتم ،حالا پرافتخار ترین کشتی گیر بودم.شکست المپیک هم یک اتفاق بود.آن زمان ما در اردوهای مان مشکلات زیادی داشتیم. همه کشتی گیران درگیر آن بودند. اما حالا المپیک پکن گذشته،من باید به فکر لندن باشم. همه تلاشم را می کنم تا درلندن مدال بگیرم تا ثابت کنم شکست پکن تنها یک اتفاق بود.آنجا یکسری اتفاقاتی رخ داد که نمی توانستیم تمرکز داشته باشیم. شاید اگر آنجا شرایط شکل دیگری بود ، این قدر ناباورانه مدال المپیک را که بارزش تر از هر مدال دیگری است از دست نمی دادم. مدالی که خیلی برای رسیدن به آن زحمت کشیده بودم. هنوز هم هر وقت یاد المپیک می افتم ناراحت می شوم. بعد از آن اتفاق تا مدت ها در شوک بودم اما خوشحالم که آقای بنا آمدند و دوباره توانستم روحیه ام را بدست بیاورم.

*کدام مسابقه برایت  سخت تربود؟

کشتی گیری که طلا می خواهد برایش فرقی نمی کند که چه کسی جلویش قرار می گیرد. برای من هم فرقی نمی کرد. تقریبا در همه بازی ها می رفتم که برنده باشم.  در پای فینال کمی اذیت شدم. حریف ارمنستانی کشتی گیر زیرکی بود  اما فینال سخت ترین مسابقه ام بود .کشتی گیر کره ای را خیلی نمی شناختم.

*دوست داشتی با کدام حریفت در مسکو روبه رو شوی؟

با نظیر مانکیف .من از او در المپیک باختم و ناکام ماندم.برای مسابقه با او لحظه شماری می کردم  تا شکست پکن را جبران کنم که این فرصت دست نداد. او در المپیک توانست ببردم و بدترین خاطره ورزشی ام را برایم بسازد. هر شب خواب می دیدم با او روبرو می شوم اما انگار قسمت نبود که این اتفاق رخ بدهد. اگر با او هم بازی می کردم ، شک نکن که برنده بازی می شدم.

*با پنجمین مدال طلای جهانی انگیزه ات برای قهرمانی در لندن بیشتر شده؟

همین طور است. من از حالا با انگیزه بیشتر  برای مدال طلای لندن آماده می شوم. تا وقتی یک قهرمان در المپیک به مدال طلا دست پیدا نکند ، ویترین افتخاراتش تکمیل نمی شود. من هم این گم شده را دارم و باید بدستش بیاورم .

*یعنی می خواهی رکورد عبدالله موحد را بزنی؟

من به رکورد زدن فکر نمی کنم.بلکه همه تلاشم را می کنم تا دل مردم کشورم را شاد کنم.چرا که وقتی در کشور دیگری پرچم میهنم بالا می رود آن هم مقابل چشم خارجی ها ،احساس غرور و افتخار می کنم.من هم به همین خاطر و البته شادی مردمم طلا گرفتم.امیدوارم این روند ادامه پیدا کند و بقیه بچه ها هم افتخار آفرین شوند. مطمئنم استاد موحد هم در زمان قهرمانی های شان بیش از هر چیز به این فکر بودند که با مدال های شان باعث شدی ملت باشند. هیچ اتفاقی مهمتر از این نیست. البته کتمان نمی کنم که همه هدفم این است که در هر مسابقه ای که می روم قهرمان اشم اما هیچ وقت هدفم شکستن رکورد آقای موحد نبوده ، حالا خدا لطف داشته و توانستم 5 دوره قهرمان جهان باشم و با این موفقیت ها دل مردمم را شاد کنم.

*و محمد بنا در مسیر این موفقیت ها چقدر نقش داشته. او که انگار برایت جایگاهی فراتر از مربی دارد

آقا بنا خیلی به گردن من حق دارد.من همیشه خودم را مدیون او می دانم. چون علاوه بر این که یک مربی خوب برایم است،مثل پدرم هم می ماند.نه تنها برای من که برای همه بچه ها.وقتی بعداز المیپک پکن من تصمیم گرفتم کشتی را کنار بگذارم ،آقا بنا کمکم کرد ومرا به کشتی برگرداند.آن زمان من واقعا ناامید بودم و دیگر نمی خواستم روی تشک بروم اما محمد بنا به خانه امان آمد و با صحبت هایش مرا قانع کرد تا بمانم و دوباره شروع کنم.بعدهم واقعا برایم زحمت کشید و نتیجه اش هم دو مدال طلا بود.

*در این مدت حاشیه هایی هم برای حمید سوریان وجود داشته؟

نه.اتفاق خاصی نبوده.جز این که من فقط در یک تورنمنت ،یک وزن بالاتر کشتی گرفتم.آقای بنا البته این تشخیص را دادند تا وزن کم نکنم.

البته منظورمان مسائل غیر ورزشی بود

نه مورد خاصی نبود. چند تا خبر بی اساس بود که همان زمان تکذیب شان کردم. هیچ تهدیدی در کار نبود.

و این بار  مدالت را به چه کسی  تقدیم می کنی؟

مدال برای همه مردم عزیز کشورم است.من این را تقدیم می کنم به مردمی که دعای خیرشان تنها دلیل موفقیت من بوده.

*فکر می کنی چرا سامان طهماسبی عضویت تیم جمهوری آذربایجان را قبول کرد؟

شاید درست نباشد که من دراین باره صحبت کنم.اما سامان یک سری مشکلات داشت که درنهایت ترجیح داد به خاطر حل آنها دوبنده آذربایجان را بپوشد. البته کارش را نمی پسندم اما باید حرف های او را هم شنید.

*آقای یزدانی خرم در مصاحبه ای گفته بود،اگر سوریان رفته بود باید گریه می کردیم ورفتن طهماسبی خیلی مهم نیست.

مطمئنا من هیچ وقت چنین کاری نمی کنم.به خاطر این که کشورم را دوست دارم و آن را به هرچیزی ترجیح می دهم و افتخار می کنم که ایرانی ام.

*اگرنعمت پور بدشانسی نمی آورد ،طلاهای ایران در شب اول تکمیل می شد؟

طالب  وقتی اسرائیل حریفش شد خیلی بدشانسی آورد و مدال نگرفت. اما من فکر می کنم او افتخار دیگری برای کشورمان رقم زد.به طور حتم مردم هم به خاطر این فداکاری او خوشحالند.

poriyaye_vali - قطر - دوحه
بار بعدی هم برای رئیس جمهور
چهار‌شنبه 17 شهریور 1389

ekman - ‫ایران - شیراز
‫نه بابا ملت نمیخواد ایندفعه هم بده به اون شخص قبلی،اگر ورزشکاری عضویت ملی پوشی کشور دگری بجز کشور خودش را قبول کند،حتما مشکلاتی سر راهش بوده و به او بی توجهی کردند،تا امثال تو پاچه خوار باشند،هیچوقت ضابطه در امور و انتخابرعایت نمیشه، اون طفلی هم رابطهای نداشته.
چهار‌شنبه 17 شهریور 1389

bluestar - ایران - تهران
یه تار موت به صد تا خودفروخته مثل سامان طهماسبی میارزه
چهار‌شنبه 17 شهریور 1389

kurdish man - ایران - تهران
جناب سوریان 10 تا طلای المپیک هم داشته باشی ، تا وقتی مجیز حکومت رو بگی ، جایی توی دل مردم نداری
چهار‌شنبه 17 شهریور 1389

sepher - استرالیا - سیدنی
poriyaye_vali - قطر - دوحه . رئیس جمهور در هر کشوری یه مدیراجرائی. شما که در قطر رئیس جمهور ندارید !!??.
چهار‌شنبه 17 شهریور 1389

$persian$ - ایران - تهران
مدالات پشیزی واسه ما ارزش نداره بزار در کوزه آبش و بخور بی غیرت
چهار‌شنبه 17 شهریور 1389

viva.bnd - ایران - بندر عباس
وطن فروش اصلی تویئ نه سامان خائن
چهار‌شنبه 17 شهریور 1389

iranking - المان - مونیخ
اقای قهرمان ملی !!! جنابعالی بهتره با گفتن این جمله که »:مطمئنا من هیچ وقت چنین کاری نمی کنم.به خاطر این که کشورم را دوست دارم و آن را به هرچیزی ترجیح می دهم و افتخار می کنم که ایرانی ام.....به اون بنده خدا سامان طهماسبی تیکه نندازی ...اون هم کشورش رو به کسی نفروخته .....مگه اینهمه دانشمند از ایران میرند و تابعیت جاهای دیگرو میگیرند وطن فروشند ؟سامان هم تو ورزش نخبه بوده و ترجیح داده حالا که مثل شما از عنایات رییس جمهور مردمی و رهبر معظم برخوردار نیست بره یه کشور دیگه .....بهتره یاد بگیریم که به انتخاب دیگران احترام بذاریم ....اینهمه وطن فروش و جانی و قاتل و ادم فروش هم دارند تو کشور ایران زندگی میکنند .....کجا زندگی میکنی مهم نیست .....و حتی تابع کجایی مهم نیست ....بلکه مهم اینه که ادم باشی .
چهار‌شنبه 17 شهریور 1389

iranking - المان - مونیخ
bluestar - ایران - تهران . شما هم احساساتی نشو و اول برو قرصاتو بخور و پس از اون خوب در مورد واژه های ادم فروش - وطن فروش - خودفروخته - شهروند درجه یک و دو و صد و بلکه هزار ....در مورد اخوند - طبقات اجتماعی - پاچه خوری و پاچه لیسی - فقر و نداری و ضمنا اماده نبودن واسه پاچه لیسی و .....موارد مرتبط فکر کن ....اونوقت فکرت عوض میشه ......این حکومت اگه هزار ان دانشمند درجه یک و نخبه علمی از ایران برند و مقیم جای دیگه بشند ککش نمیگزه اگه هم ادمی مثل طهماسبی (که فقط یه نخبه ورزشیه و جونش رو و زورش رو برداشته و رفته مقیم کشور دیگه شده ) رو اینقد تابلو کردند واسه اینه که واسشون تبلیغات منفی به بار اورده وگرنه اینا به منافع ملی فکر نمیکنند .....توی مملکت ما پولدار شدن و مرفه شدن واسه برخی که بخواند به مردم پشت کنند اسونه ولی واسه اونایی که نخواند خیلی سخته .....همینکه سامان طهماسبی اینجا چیزی دستشو نگرفته یعنی ادم فروشم نبوده .....خودفروشم نبوده و یه جوون خوب و با ارزش ایرونیه که به مردمش پشت نکرده .....حالا هر جا میخواد بره کشتی بگیره ....بازم ایرونی محسوب میشه .
چهار‌شنبه 17 شهریور 1389

Rahsaba - اتریش - کلاگنفورت
چی فکر کردی؟ بمونه با ماهی پونصد هزار تومان واسه کی کشتی بگیره؟. بهترین کار رو کرد سامان ، مگه آدم می خواد چند سال عمر کنه؟ حالا برو ببین با این مدالای جدیدت کی یه لیوان آب دستت می ده
چهار‌شنبه 17 شهریور 1389

shahab46 - المان - هانوفر
مردم منظورش همون گله ساندیس خورهای اطراف انتری نژاده.میخواهد بده به انها.مردم در دید اینها همان جیره خوران ونه مردم واقعی
چهار‌شنبه 17 شهریور 1389

reza paris - ایران - تهران
این هم بعدش میره شورای شهر مثل بقیه
چهار‌شنبه 17 شهریور 1389

seven11 - مجارستان - بوداپست
آقای سوریان خواب بودی انگار خواب دیدی وطنت رو سالها پیش آخوندها پیش فروش کردند اگر هم بخوای بفروشی چیزی واسه فروش باقی نمونده!! جیگر !!
چهار‌شنبه 17 شهریور 1389

zartusht67 - المان - فرانکفورت
فهمیدی مثل رضا زاده و ساعی خودت را ضایع کردی ولی دیگر دیر شده از چشم مردم افتادی درود بر تختی و امثال تختی
چهار‌شنبه 17 شهریور 1389

hamid-fars - ایران - فارس
حمید جان به عنوان یک ورزشکار و قهرمان در دل همه جا داری به پاس تمام زحمات و مدالهای با ارزشت و همچنین جوانمردیت به تو تبریک میگویم . امید وارم دیگر در کشورمان شاهد خروج قهرمانان دیگر و بازی کردن برای کشورهای دیگر نباشیم. انشا اله
چهار‌شنبه 17 شهریور 1389

آریوبرزن - ایران - ذاکرات
فکر می کنم در این چند ساله آشغالی چون تو و اون خرس اردبیلی دستمال بدست واقعاً در پاچه خواری سرآمد همه بودید. خاک تو سرت اون مدالهای آشغالیتم ...
چهار‌شنبه 17 شهریور 1389

hamid-fars - ایران - فارس
پهلوان و قهرمان بزرگ ایران. قهرمانی در مسابقات قهرمانی جهان در مسکو مبارک.شخصیت و مرامت همیشه قابل ستایش است
چهار‌شنبه 17 شهریور 1389

poriyaye_vali - قطر - دوحه
sepher - استرالیا - سیدنی .خودتم نفهمیدی چی گفتی درسته؟؟؟؟؟؟؟؟؟
چهار‌شنبه 17 شهریور 1389

pejmanfrance - فرانسه - پاریس
بیچاره تو برو فکری بحال خودت کن ای حمید کوریان .تو کشورت را پارسال فرختی وقتی مدال کذایی ات را به سردسته قاتلها تقدیم کردی .نفرین ابدی مردم خرت را خواهد گرفت .صدها از این مدالها هم بیاری منفوری تو
چهار‌شنبه 17 شهریور 1389

kharabati انگلیس بیرمئگام - انکلیس - بیرمنگام
برات ارزوی موفقیت می کنم /اگه سامان رفت بخاطر اینکه پاچه خوار نبود
چهار‌شنبه 17 شهریور 1389

کاتالان - کاتالونیا - بارسلون
نفستون از جای گرم بلند میشه پشت هم میبندین به سوریان بیچاره! . یعنی جدآ شما نمی دونید که تو ایران ورزشکارا آینده ای ندارند؟. اگه فردا پاش بشکنه دولت یا فددراسیون پول عملشو میدن؟. اگه قطع نخاع بشه دولت یا فدراسیون کشتی مخارج خود و خانوادشو تأمین میکنند؟. یا شاید هم شماها از جیب خودتون میپردازین؟. هدفش هرچی که بوده مهم اینه که مردم کشورشو حتی برا یه ساعت هم شده خوشحال کرده. و تو دوره ای که مردم و مطبوعات ما برای بر گردوندن غرور از دست رفتشون دست به دامن دوریس لسینگ میشن و فقط صرف اینکه تو ایران به دنیا اومده میگن یه "ایرانی" برنده ی نوبل ادبیاته، باعث شده ایرانیا احساس غرور کنن، یه غرور واقعی! . از همه این حرف ها گذشته شماهایی که دم از آزادی عقیده میزنید چه طور تاب یه عقیده مخالف عقیده ی خودتون رو ندارید؟. چطور کسی رو به خاطر عقیده اش-چه واقعی باشه چه ساختگی- توبیخ می کنید؟. با این جمله ی ولتر تموم می کنم: "با نظرت موافق نیستم ولی حاضرم جانم رو بدم تا تو بتونی حرفت رو بزنی!"
پنج‌شنبه 18 شهریور 1389

bluestar - ایران - تهران
iranking - المان - مونیخ - در مورد اون عباراتی که اول گفتی(پاچه خوری و پاچه لیسی) جواب نمیدم. چون این عبارات رو از فرهنگم پاک کردم. دوما سامان طهماسبی رو با دانشمندان ایرانی مقایسه نکن. نخبگان علمی کشور اگر بخواهند حتی بطور رایگان برای کشور کار کنند در ایران فرصت شکوفایی ندارند و برای همین به کشورهای درجه یک صاحب علم و تکنولوژی میروند. ولی سامان طهماسبی کاری را در کشور دیگه انجام میده که در ایران هم همان کار را انجام میداد.آن هم یه کشور کوچک که سابقا یکی از استانهای ایران بوده. سامان طهماسبی اگر در باشگاه یک کشور دیگه عضو میشد مشکلی نداشت ولی جدایی از تیم ملی و عضویت در تیم ملی یک کشور درجه 3 یعنی پشت کردن به مردم کشورش. کسی که بعد از دریافت مدال آن را به 70 میلیون ایرانی تقدیم میکنه و بعد سر از تیم ملی یک کشور دیگه درمیاره یک دروغگوی به تمام معناست. چاپلوسی برای احمدی نژاد خیلی زشته ولی چاپلوسی برای علی اف خیلی زشت تره و نشانه فرومایگیه
پنج‌شنبه 18 شهریور 1389

iranking - المان - مونیخ
bluestar - ایران - تهران .....ولی سامان طهماسبی کاری را در کشور دیگه انجام میده که در ایران هم همان کار را انجام میداد.... ولی با مزد متفاوت ...ورزشکار سنش از یه حدی بره بالا و نتونسته باشه بارشو ببنده ..باست اونوقت تو سن پیری بار سایرین رو ببنده و بذاره رو کولش واسه عملگی و حمالی ....
پنج‌شنبه 18 شهریور 1389

bluestar - ایران - تهران
iranking - المان - مونیخ - خیلی ممنون دقیقا به خوب چیزی اشاره کردی. سامان طهماسبی ملیت خودش رو به مزد متفاوت فروخت. به خاطر چند دلار بیشتر.
جمعه 19 شهریور 1389

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.