فرمانده سپاه: ده هزار نفر در اعتراض‌ها بازداشت شدند

 
فرمانده سپاه: ده هزار نفر در اعتراض‌ها بازداشت شدند

سردار علی فضلی

مردمک : با وجودی که در 15 ماه گذشته پس از انتخابات، رقم دقیقی از شمار معترضان بازداشت‌شده اعلام نشده است، یکی از سرداران عالی‌رتبه سپاه پاسداران خبر از بازداشت «ده هزار نفر» در این مدت داده است.

سردار علی فضلی که اکنون فرماندهقرارگاه مرکزی راهیان نور، دیروز سه‌شنبه در سخنانی که در جلسه شورای اداری استان خوزستان مطرح کرد و در خبرگزاری دولتی ایرنا منتشر شد، تعداد معترضان - یا چنان‌که حکومت می‌گوید «فتنه‌گران» - بازداشت‌شده پس از انتخابات را ده هزار نفر بر شمرد.

به گفته آقای فضلی، «پنج هزار نفر از این عده به آغوش اسلام و انقلاب برگشته‌اند، اما در خصوص پنج هزار نفر دیگر این اتفاق نیفتاده است».

این سردار سپاه سال گذشته فرماندهی سپاه سیدالشهدا در تهران را بر عهده داشت و مسئول مستقیم اقدامات این نهاد نظامی در برخورد با اعتراضات خیابانی بوده است.

در 18 ماه گذشته و پس از انتخابات ریاست‌جمهوری خرداد 88، اعتراض‌ها به شیوه برگزاری و نتایج این انتخابات بالا گرفت و در پی این اعتراض‌ها، نیروهای حکومتی به سرکوب و برخورد با معترضان رو آوردند.

این اولین باری است که یک مقام رسمی، رقم بازداشتی‌های یک سال گذشته را به ده هزار نفر می‌رساند. پیش از این، بالاترین رقمی که یک‌جااعلام شده بود، از زبان علیرضا جمشیدی سخنگوی قوه قضاییه بود که در روز 20 مرداد سال گذشته از دستگیری چهار هزار نفر خبر داد.

آمارهای رسمی پلیس، ارقامی نظیر 35 نفر بازداشتی در روز قدس، 109 نفر در روز 13 آبان و 39 تن در روز 16 آذر را اعلام کرده است؛ اما مخالفان دولت معتقدند که رقم واقعی به مراتب بیش از اینهاست.

همچنین در خصوص بازداشتی‌های روز عاشورا نیز به رقم 630 نفر در تهران، 200 نفر در اصفهان و 40 تن در شناسایی‌های بعدی اشاره شده است که باز به نظر می‌رسد به مراتب کمتر از واقعیت باشد و دست‌کم اظهارات شاهدان عینی در آن روز، به عددی بالاتر از هزار مورد بازداشت در تهران اشاره می‌کند.

کمیته‌ای که از سوی میرحسین موسوی و مهدی کروبی برای پیگیری وضعیت بازداشت شدگان تشکیل شد، پیش از آنکه در شهریور سال گذشته توسط نیروهای امنیتی پلمب شود، از جمع‌آوری اسامی و مشخصات 1700 نفر از بازداشتی‌‌ها خبر داده بود.

سازمان‌های حقوق بشری نیز تاکنون ارقام مختلفی را در خصوص بازداشتی‌های سال گذشته مطرح کرده‌اند، اما بیشترین تعداد اسامی منتشر شده از کل بازداشتی‌ها، 2560 نفر بوده و نیز برخی گزارش‌ها حاکی از آن است که همچنان حدود 600 نفر از این تعداد در زندان‌ها به سر می‌برند.

اما تصریح اخیر این سردار عالی‌رتبه سپاه درباره بازداشت دست‌کم ده هزار نفر در جریان اعتراضات سال گذشته، ابعاد سرکوب اعتراض‌های پس از انتخابات را بزرگ‌تر کرده است.

در یک سال گذشته شماری از چهره‌های سیاسی جمهوری اسلامی و از جمله اکبر هاشمی رفسنجانی، رئیس مجلس خبرگان و رئیس‌جمهوری سابق ایران بارها پیشنهاد داده‌اند که حاکمیت با آزادی زندانیان سیاسی، زمینه را برای «تفاهم» گروه‌های سیاسی و کاهش «تنش‌ها» فراهم کند اما این درخواست‌ها، تاثیر قابل‌توجهی در نحوه برخورد حاکمیت با معترضان نداشته است.

siamaktg - ایران - تهران
یادش بخیر .. پارسال 23 خرداد یه شیشه ی حبابی تو سر یکی از این سرهنگ ها تو خیابون خدام .. بالای میدون ونک شکستیم .. چقدر خوش گذشت ... مرگ بر علی خامنه ای .. نمیدونم چرا سقط نمیکنه این جانی
چهار‌شنبه 17 شهریور 1389

ahmad shah niazy - افغانستان - کابل
بهترین راه برای موفقیت در یک کشور تفاهم است و نه چیز دیگری.
چهار‌شنبه 17 شهریور 1389

kurdish man - ایران - تهران
من از زبون زندانبان های اوین که داشتن با هم صحبت می کردند شنیدم که تا اون موقع (5 تیر88) 14 هزار نفر دستگیر شدن.
چهار‌شنبه 17 شهریور 1389

siya48 - آلمان - کلن
مملکتی که در یک انتخابات ۱۰۰۰۰ معترض،فقط به ،،تقلب ،،در انتخابات داشته باشه ،حال و روزش معلومه.....
چهار‌شنبه 17 شهریور 1389

1k adame sadegh - کانادا - تورنتو
سر در عقب مانده فضله موشی روزی خود کثیف مزدورت را به همانجا میفرستیم که ملت را فرستادی با ان ولایت فجیح اسهالیت علی چلاق . و ان روز نزدیک است
چهار‌شنبه 17 شهریور 1389

ARTEMIS-SW - فرانسه - پاریس
به گفته آقای فضلی، «پنج هزار نفر از این عده به آغوش اسلام و انقلاب برگشته‌اند، !!!!!!!!-اغوش اسلام اری اسلام اغوش خود را در 1400 سال پیش بروی ایرانی گشود تعدادی او را در اغوش گرفتند و رهیدند/ و تعدادی که ایرانیت را ترجیح دادند کشته شدند جزیه دادند اموالشان به حراج رفت و زنان و دخترانشان در بازارهای عربستان فروخته شدند. در ضمن قیافه ات به میمون تصادفی بیشتر شبیه است تا انسان.
چهار‌شنبه 17 شهریور 1389

Atheist-0 - کانادا - ونکوور
این امار بسیار جالبیست زیرا با حدث و گمان نزدیک به واقعیت نیروی انتظامی قادر نیست بیش از یک درصد از تظاهر کنندگان را دستگیر نماید. با امار منتشر شده بالا حد اقل یک ملیون نفر در تظاهرات ها شرکت داشتند. این در حالیست که از حد اقل پنجاه نفر فامیل و دوست واشنائی که من دارم و همه جزئی از مخالفان این رژیم هستند هیچیک جربزه شرکت در تطاهرات را نداشتند. پس اقای سردار وای بروزی که حقیقتا همه مخالفان شما به خیابان بریزند /سیلی بپا خواهد شد که بنیادتان را از جا خواهد کند.
چهار‌شنبه 17 شهریور 1389

chengiz_khan - روسیه - مسکو
برو گم شو مردک عوزی کثئف.این ننگ هست واسه تو اشغال نه افتخار کثافت
چهار‌شنبه 17 شهریور 1389

iranazadiran - ایران - تهران
چه حکومتی دقیقا مردم شعار هیجان زده و خوشی زیر دلشان زده در سال 57 استقلال آزادی جمهوری اسلامی به بار نشست و به هر چهار آن تمام و کمال رسیدند. قبل از همه ره استقلال روسی رسیدند و اکنون استقلال چینی که اگر روس سهم خزر را برد چین تمام اقتصاد و سرمایه ما را به کام خود کشاند و طرح و الگوی صنایع دستی و صنعتی ما را دزدیده و به اسم ساخت چین به اول از همه ایران و بعد دیگر کشورها صادر میکند. حالا استقلا ل لبنانی ونزوئلایی سوریه ای و دیگران بماند که به پای آن جان جوانان و مردممان را دادند و از سویی جیب سوری ها و غیره را پر و پیمان کردند که حداقل در دنیا یک نفر (کوری عصا کش کور دیگر ) از ایران گاهی برای بریده نشدن جیره طرفداری کند و به اتفاق گذرگاه عبور و مرور اسلحه و تروریست و صادرات وارد آن شوند. از نظر آزادی که بر طبق گفته همین بزمجه تنها ده هزار نفر در یک حرکت مردمی از بطن جامعه دستگیر شده اند که نه وارد سیاست بوده اند و نه مبارزات تنها یه کلام حرف حساب زده اند که پس رای من کجاست.....
چهار‌شنبه 17 شهریور 1389

iranazadiran - ایران - تهران
.....و دیگر دست آورد های آزادی که از بیان و اندیشه و عقیده و ارتباط و هر چه بگویید همینطور فوران میزند و ما مانده ایم با اینهمه آزادی که چگونه ار آن بهره ببریم که ذوق مرگ نشویم. از نظر جمهوری که دیگر همه خود متخصص فن هستند و می دانند که حکومت ایران آخر جمهوریت است . از نظر اسلام هم که این دین پاکیزه و مقدس را که پیروانش سر در کار و عبادت و اعمال خود داشتند و خیرشان به جامعه و مردم میرسید و اگر کسی کار ناشایست میکرد لقب نامسلمانی میگرفت به جایی رساندند که اکنون به نام این دین تجاوز به اسیری که ناحق گرفتار دست این خفاشان است میشود آخر صواب و دزدی در روز روشن میشود حسنه و دروغ در چشم همه میشود افتخار فرهنگی و ثبت دروغگو به عنوان میراث فرهنگی. حالا برق مجانی و آب و کرامت انسانی و تضمین دنیا و آخرت پیشکشمان.
چهار‌شنبه 17 شهریور 1389

Israel - هلند - ارنهم
به سه دلیل زیر لباس شخصی‌ها و اراذل اوباش حکومتی؛ مغول‌ها و نازی‌ها و کفتارها را شرمنده خود کرده‌اند.. ۱. مغول‌ها به آدم‌ها و مردم بی‌دفاع حمله می‌کردند و هر جا می‌رفتند همه چیز را به آتش می‌کشاندند و ویران می‌کردند آبادی‌ها را؛ درست مثل لباس‌شخصی‌ها، ولی با این تفاوت که مغول‌ها مفت خور و تن پرور و ترسو نبودند، جنگجو و شجاع بوند. ۲. نازی ها سادیسم داشتند می‌خواستند به دیگران آزار برساند. حزب نازی علیه یهودی‌ها تبلیغ می‌کردند آنها را با موش‌های کثیف مقایسه می‌کردند و می‌گفتند بدبختی‌های‌شان از یهودیهاست در آن زمان اقتصاد آلمان خراب شد بود و مثل احمدی‌نژاد و دار و دسته اراذل اوباشش همه تقصیرها بد بختی‌ها را گردن دیگران می‌انداختند. آنها هم ( نازی‌ها) همه چیز را تقصیر یهودی‌ها انداخته بودند و می‌گفتند که این موش‌ها همه جا رخنه کردند و ما را از بین می‌برند. نازی‌ها با رحم تر از لباس شخصی‌ها بودند چون حداقل به ملت خودشان رحم می‌کردند یعنی صد رحمت به نازی‌ها.
چهار‌شنبه 17 شهریور 1389

Israel - هلند - ارنهم
۳. کفتارها؛ همه حیوانات درنده اول شکارشان را می‌کشند و بعد می‌خورند ولی کفتارها زنده زنده شکارشان را می‌خورند یعنی به عبارتی زجر کش‌شان می‌کنند در ضمن دزد و هم هستند و دسته جمعی به شیر و پلنگ و حمله می‌کنند و از شکارشان می‌دزدند و منفورترین حیوانات از نظر دیگر حیوانات هستند. یعنی لباس شخصی‌ها در زجرکش کردن و حمله دسته جمعی با کفتارها صفات مشترکی دارند، ولی با این تفاوت که کفتارها جزیی از حیات وحش که یکی از زیبایی‌ها و شگفتی‌های طبیعت می‌باشد که این زیبایی در نزد لباس شخصی‌های مفت خور وجود ندارد.
چهار‌شنبه 17 شهریور 1389

seven11 - مجارستان - بوداپست
اگر در تهران فقط 500 هزار نفر از مردم هر کدام یک ککتل مولوتف به دست بگیرند و روی سر این کثافتها پرت کنند شهر تهران از وجود این کور و کچلها نجات پیدا میکنه.
چهار‌شنبه 17 شهریور 1389

ashozartusht - آلمان - برلین
ببینید چقدر معترض بوده که اینا 10000 تاشو فقط تونستن بگیرن
چهار‌شنبه 17 شهریور 1389

Black Chador - امریکا - ولدن
البته رئیس جمهورشون خبر نداشت چون گفت ما زندادنی سیاسی نداریم.
چهار‌شنبه 17 شهریور 1389

sara_shiraz_iran - ایران - شیراز
یاد پارسال بخیر از یه بسیجی ریزه که قشنگ تا زیر شونه هام بود توی میدون دانشجو دو سه تا باتوم ابدار خوردم . خوشمزه ترین کتک زندگیم بود
پنج‌شنبه 18 شهریور 1389

shahab46 - المان - هانوفر
بر روح خمینی لعنت
پنج‌شنبه 18 شهریور 1389

kili_patilaki - قطر - دوحه
sara_shiraz_iran - ایران - شیراز:یه جوری گفتی ها...خوشت اومد سه تا باتوم خوردی؟خدا لعنتشون کنه.
پنج‌شنبه 18 شهریور 1389

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.