تذکر کتبی ۱۲۲ نماینده مجلس ایران به احمدی نژاد


تذکر کتبی ۱۲۲ نماینده مجلس ایران به احمدی نژاد

برخی از چهره‌های سیاسی انتصاب های جدید را نشانی از اختلاف میان آقای احمدی نژاد و آقای متکی می دانند

بالا گرفتن اختلاف میان مجلس و دولت ایران بر سر انتخاب نمایندگان ویژه رئیس جمهوری در سیاست خارجی، ۱۲۲ نماینده مجلس در تذکری کتبی از محمود احمدی نژاد خواستند تا از آنچه موازی کاری در سیاست خارجی ایران خوانده شده است، پرهیز کند.

نمایندگان مجلس ایران، روز سه شنبه ۱۶ شهریور - هفتم سپتامبر، در این تذکر کتبی که در پایان جلسه علنی امروز قرائت شد، تاکید کردند که انتصاب نمایندگان ویژه رئیس جمهور در عرصه سیاست خارجی "خلاف قانون" است و به آقای احمدی نژاد توصیه کردند که از اظهارات اخیر آیت الله علی خامنه ای، رهبر ایران، در این زمینه تبعیت کند.

آقای خامنه ای در دیدار دوشنبه (هشتم شهریور) با هیأت دولت تأکید کرده بود که وزارت امور خارجه "مسئول هدایت منسجم و برنامه ریزی شده همه مسائل سیاست خارجه و روابط با دیگر کشورها" است.

در روزهای اخیر و در پی انتصاب نمایندگان ویژه در امور خارجی توسط رئیس جمهوری ایران، بعضی از نمایندگان مجلس و چهره های سیاسی این کشور، این اقدام را "موازی کاری" و ناشی از اختلافاتی دانسته بودند که میان محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری و وزارت امور خارجه پیدا شده است.

مرکز پژوهش های مجلس روز گذشته با اشاره به اصل ۱۲۷ قانون اساسی ایران اعلام کرده بود که انتصاب نمایندگان ویژه از سوی رئیس جمهور باید به تایید هیات وزیران برسد و مانند سایر مصوبات دولت ضمن ابلاغ، برای رئیس مجلس هم فرستاده شود تا چنانچه مغایر قوانین جاری باشد، برای تجدید نظر به هیات وزیران بازگردانده شود.

برخی از چهره‌های سیاسی ایران این انتصاب ها را نشانه ای از بروز اختلاف میان آقای احمدی نژاد و منوچهر متکی، وزیر امورخارجه این کشور ارزیابی کرده اند.

آقای احمدی نژاد چند روز پس از برگزاری همایش ایرانیان خارج از کشور در مرداد ماه گذشته، طی احکامی اسفندیار رحیم مشایی را به عنوان نماینده ویژه رئیس جمهوری در امور خاورمیانه معرفی و حمید بقایی را به عنوان نماینده ویژه خود در امور آسیا، محمد مهدی آخوندزاده را به عنوان نماینده ویژه در امور دریای خزر و ابوالفضل ظهره وند را به عنوان نماینده ویژه در امور افغانستان منصوب کرد.

'وزارت امور خارجه؛ محل تصمیم گیری نهایی در سیاست خارجی'

نمایندگان مجلس ایران تاکید کردند که انتصاب نمایندگان ویژه رئیس جمهور در عرصه سیاست خارجی "خلاف قانون" است و به آقای احمدی نژاد توصیه کردند که از اظهارات رهبر ایران در این زمینه تبعیت کند.

همزمان با تذکر کتبی نمایندگان مجلس ایران به رئیس دولت این کشور، رامین مهمانپرست، سخنگوی وزارت امورخارجه نیز امروز و در جلسه مطبوعاتی خود، بر "لزوم تمرکز در مسایل دیپلماسی در تصمیم گیری ها و عدم موازی کاری" تاکید کرد.

آقای مهمانپرست همچنین خواستار آن شده است که اقدامی در جهت "تضعیف دستگاه سیاست خارجی" صورت نگیرد و گفته است که "محل تصمیم گیری نهایی دستگاه سیاست خارجی، وزارت امورخارجه است."

منوچهر متکی، وزیر امور خارجه ایران نیز روز گذشته با انتقاد از حمید بقایی، نماینده ویژه آقای احمدی نژاد در امور آسیا، گفته بود که سیاست خارجی محل "ناپخته سخن گفتن" نیست.

آقای متکی همچنین از مسئولان دولتی خواست که "با ناپخته سخن گفتن" هزینه کشور در عرصه سیاست خارجی را بالا نبرند و تاکید کرد که تضعیف دستگاه سیاست خارجی ایران "در شرایط کنونی آن هم توسط برخی از اعضای دولت مصداق بارز بر شاخه نشستن و بن بریدن است."

آقای بقایی که اظهارات پیشین اش درباره "نسل کشی ارامنه توسط امپراطوری عثمانی" واکنش مقامات ترکیه را به دنبال داشت، روز یکشنبه ۱۴ شهریور (۵ سپتامبر) به خبرگزاری کار ایران، ایلنا گفته بود که آقای احمدی نژاد، با اختیارات خود نمایندگان ویژه را انتخاب کرده است و همچنین از انتخاب نمایندگان ویژه رئیس جمهوری در حوزه های آفریقا و آمریکای جنوبی خبر داده بود.

sam2009 - آلمان - آمدن
من شنیده که به خواسته آفت الله خامنه ای سپاه پاسداران (مزدوران اسلام ضد بشر) از احمدی نژاد خواسته است برای برون رفت از بحران درونی رژیم ضد بشری هرچه سریعتر استعفا بدهد و طبق بحشنامه بسیار محرمانه این موضوع به دیگر سران رژیم ابلاغ شده است
سه‌شنبه 16 شهریور 1389

porharfi - هلند - آرنم
بر علیه حکومت اسلامی .بر پا خیزید..!!. برای آزادی بپا خیزید...!!. نابود باد!حکومت اسلامی (با و بی عمامه)*...!!
سه‌شنبه 16 شهریور 1389

فضول میرزا - سوئد - استکهلم
متکی، خجالت بکش، مگه نمی ببینی که مموتی قهر کرده؟! خوشت میاد اگه برگرده و بهت بگه: قهر، قهر تا روز قیامت؟!
سه‌شنبه 16 شهریور 1389

khosh bavar - ایران - کرمان
مگه سواد خواندن داره ?! گفتند, این فقط دکترای اکابری رو گرفته !?
سه‌شنبه 16 شهریور 1389

kharabati انگلیس بیرمئگام - انکلیس - بیرمنگام
مملکت افتاده دست یه سری ابله که هدفشون نابودی ایران و ایرانی .کار ما رو احمقی نژاد شده رئیس مملکت خدایا ما به تو چه هیزم تری فروختیم.در ضمن حقیر عضو جدیدم شاد باشید
سه‌شنبه 16 شهریور 1389

خانه به دوش - سوئد - استکهلم
انگار از آش خاله ش قهرکرده,,,,,,,,,, اون یکی هم دماغش مثل خرطوم فیل باد کرده
سه‌شنبه 16 شهریور 1389

zartusht67 - المان - فرانکفورت
خران تذکر به گاومیش دادند
سه‌شنبه 16 شهریور 1389

maryam-germany-71 - المان - برلین
چند تا نماینده هستن که داد اینهمشونو دکتر در اورده
سه‌شنبه 16 شهریور 1389

alexxx - اتریش - وین
تو رو خدا یک کم به این عکس بالا نگاه کنید ...... بون شرح ! میبینید احتیاج به هیچ توضیحی نمیمونه. وا ا ا ی  وقتی اینا مملکت رو اداره کنن, چه انتظاری میشه داشت. مرگ? ? ?
پنج‌شنبه 18 شهریور 1389

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.