آژانس: پلمپ مراکز هسته‌ای ایران شکسته شده است


آژانس: پلمپ مراکز هسته‌ای ایران شکسته شده است

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در تازه‌ترین گزارش خود جمهوری اسلامی را به جلوگیری از انجام ماموریت دو بازرس با تجربه خود و شکستن پلمپ تاسیسات اتمی متهم کرده است. این گزارش قرار است در شورای حکام آژانس بررسی شود.

ایران از فوریه تا ژوئیه امسال دست‌کم ۲۲ کیلو اورانیوم را در مرکز نطنز تا ۲۰ درصد غنی‌سازی کرده است

کلیات تازه‌ترین گزارش آژانس بین‌المللی انرژی اتمی روز دوشنبه (۶ سپتامبر، ۱۵ شهریور) از سوی خبرگزاری فرانسه منتشر شد. براساس این گزارش، ایران در فاصله فوریه تا ژوئیه امسال دست کم ۲۲ کیلو اورانیوم را در مرکز نطنز تا ۲۰ درصد غنی‌سازی کرده است. جمهوری اسلامی ایران اعلام کرده که قصد دارد اورانیوم ۲۰ درصد غنی شده را برای تامین سوخت رآکتور تحقیقاتی تهران مور استفاده قرار دهد.

 

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی ذخیره اورانیوم سه و نیم درصد غنی شده ایران را در حال حاضر ۲ هزار و ۸۰۰ کیلو برآورد می‌کند.

 

جلوگیری از بازرسی‌ها

 

در گزارش آژانس اعلام شده که ایران با جلوگیری از ورود دو بازرس باتجربه، کنترل فعالیت های هسته‌ای خود را دشوار کرده است. به گزارش خبرگزاری فرانسه، مسئولان ایرانی دقیق نبودن گزارش این دو بازرس را دلیل مخالفت با کار آن‌ها اعلام کرده اند، اما آژانس اعلام کرده که به دقت و بی‌طرفی این بازرسان اعتماد کامل دارد.

 

در بخشی دیگر از گزارش آژانس بین‌المللی انرژی اتمی آمده است که پلمپ تاسیسات اتمی ایران در ماه‌های اخیر چهار بار شکسته شده است. مقامات ایرانی گفته‌اند که این موضوع تصادفی بوده است. یک دیپلمات آژانس نیز، که با تاسیسات اتمی ایران آشناست، به خبرگزاری فرانسه گفته است: «شکسته شدن پلمپ می‌تواند به صورت غیرعمدی، هنگام جا‌به‌جائی  تجهیزات اتفاق افتاده باشد.»

 

انتقاد روسیه از آمریکا

 

همزمان با انتشار کلیات گزارش آژانس، یک نماینده بلندپایه دولت روسیه، آمریکا را به مانع‌تراشی در مسیر مبادله اورانیوم ایران متهم کرد. خبرگزاری رویترز به نقل از این مقام که حاضر نشده نامش را فاش کند، می‌نویسد: «در ماه اوت امسال، محمود احمدی‌نژاد اعلام کرد که اگر سوخت رآکتور تحقیقاتی تهران تامین شود، ایران حاضر است از ادامه غنی‌سازی اورانیوم ۲۰ درصدی خودداری کند. روسیه ضمن استقبال از این پیشنهاد، خواستار مذاکره در این زمینه شده، اما آمریکا در مسیر تحقق این برنامه مانع‌تراشی می‌کند.»

 

دیپلمات روسی افزوده است: «جامعه جهانی باید مانع افزایش غنای اورانیوم ایران تا ۲۰ درصد می‌شد، زیرا این کار قدم دیگری در مسیر دستیابی به  جنگ‌افزار اتمی است.»

 

پیشنهاد همکاری اتمی با آمریکا

 

سرپرست سازمان انرژی اتمی ایران به تازگی اعلام کرد که جمهوری اسلامی حاضر است در زمینه ساخت نیروگاه‌های اتمی و تاسیس یک کنسرسیوم مشترک تولید سوخت هسته‌ای با آمریکا همکاری کند. واشنگتن، تاکنون این پیشنهاد را بی‌پاسخ گذاشته است.

 

بهار امسال وزیر اقتصاد دولت دهم اعلام کرد که اگر شرکت‌های آمریکائی بخواهند با پروژه‌های بزرگ ایران همکاری کنند، مانعی بر سر راه آن‌ها وجود نخواهد داشت.

 

ناظران امور ایران پیشنهادهای سرپرست سازمان انرژی اتمی و وزیر اقتصاد دولت دهم را نشانه آن می‌دانند که رهبران جمهوری اسلامی، برای رهائی از فشار تحریم‌های بین‌المللی، آماده جلب رضایت ایالات متحده آمریکا و همکاری با این کشور شده‌اند.

خانه به دوش - سوئد - استکهلم
این همه چاقوی بدون دسته تولید میشه یعنی مموتی نمیتونه ازسرپ پلم درست کند واقعاکه این آژانس هم خودش را سرکار گذاشته تاباشد از این پلم ها 32 ساله بشکن بشکنه
سه‌شنبه 16 شهریور 1389

Black Chador - امریکا - ولدن
دنیا به شما اعتماد نداره. همکاری بی همکاری . یا درشو خودتون تخته کنید و یا ما خودتون رو تخته میکنیم.
سه‌شنبه 16 شهریور 1389

shahab46 - المان - هانوفر
یکی نیست باین روسها خفه بشین بگه
سه‌شنبه 16 شهریور 1389

khosh bavar - ایران - کرمان
بیاد مصاحبه تلویزیونی شیمون پرز ( Shimon Peres ) افتادم, که ازش سوال میکنند, ایا اسرائیل " بمب اتمی " دارد, و اگه دارید, چطور بازرس اتمی متوجه نشد?! جواب ذوق زده اش : بله, ما داریم, و ما نیروگاه را طوری طراحی کردیم که " مغز " نیروگاه را, با کشیدن یک دیوار جلوی اسانسور, متوجه فعالیت محرمانه ما نشدند. و اسرائیل تکنیک بمب اتمی را از فرانسه گرفت, زیرا usa و هیچ کشور دیگری حاضر نبود این علم وحشتناک در خاورمیانه راه پیدا کنه و این اقدام فرانسه باعث کدورت سیاسی usa و فرانسه میشه و usa میدانست که اگر یهودیها این بمب را داشته باشند تعادل منطقه بهم خواهد خورد و usa هم قدرت خود ا از دست میدهد!
سه‌شنبه 16 شهریور 1389

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.