مشکلات پوستی در خانم‌ های خانه‌ دار


مشکلات پوستی در خانم‌ های خانه‌ دار

در خانم های خانه‌ دار و در بعضی مشاغل که افراد با مواد شوینده سر و کار دارند، به دلیل استفاده زیاد از این مواد،‌ چربی ناخن کاهش می‌یابد و کناره‌های آن ریش‌ریش می‌شود که کندن پوست کناره‌های ناخن با دست، سبب ایجاد عفونت و راه‌یابی میکروب‌ به آن نقطه می‌شود.

استفاده از حلال‌ها مانند «تینر» هم برای پاک کردن دست، موجب از بین رفتن چربی پوست شده و به دنبال آن خارش، سوزش، ‌زخم، ترشحات آبکی و چرکی ایجاد می‌شود که البته تماس مکرر با سفیدکننده‌ها نیز این عوارض را به دنبال دارد.

بنابراین استفاده از دست‌کش مناسب که مانع تماس پوستی شود، مهم‌ترین و بهترین روش پیشگیری از ایجاد این عوارض است.

توصیه مهم در این زمینه، شستشوی دست در پایان کار و استفاده از نرم‌کننده یا مرطوب‌کننده‌ها است.

اگزمای پوستی که با خارش و قرمزی پوست و پوسته‌پوسته شدن مشخص می‌شود، به دلیل مواد آلرژن یا مواد التهاب‌زا ایجاد می‌شود. اگزما از عوارض تماس‌های مکرر و طولانی ‌مدت با شوینده‌ها در ایام خانه ‌تکاتی است، بنابراین دست‌کش‌های دو لایه (لایه داخلی کتان) مناسب‌ترین وسیله برای پیشگیری از عوارض پوستی شوینده‌ها است.

"درماتیت" یا همان اگزمای دست شایع‌ترین بیماری در این ایام است که خارش،‌ قرمزی و خشکی پوست و تاول‌های ریز را به دنبال خواهد داشت. معمولا علایم بیماری در کف دست و روی نوک انگشتان بروز می‌کند و گاهی فاصله میان انگشت‌ حلقه و کناری را درگیر می‌کند و ضایعه‌ای به شکل پیش‌بند تشکیل می‌شود که به اگزمای پیش‌بندی معروف است. این ضایعات در صورت درمان نشدن به موقع، موجب التهاب و ترک پوست می‌شوند.

بسیاری از افرادی که به اگزما مبتلا هستند، بر این باورند که برخی کارها می‌تواند این بیماری را در آنها تشدید کند. این عوامل تشدید کننده بیماری که به صورت علمی هم ثابت شده‌اند شامل موارد زیر می‌شود:

استرس‌های روحی و جسمی، عادت ماهیانه برای خانم‌ها، انواع مختلف بیماری‌ها، برخی از انواع غذاها، تغییرات آب و هوایی.

پیشگیری از اگزما در افراد بسیار دشوار است، اما در عین حال روش‌های گوناگونی وجود دارد که افراد با استفاده از آن می‌توانند خود را در مقابل این عارضه ایمن کنند و به هنگام ابتلا، طی مدت زمانی کوتاه درمان شوند.

آخرین بررسی‌هایی که در این زمینه انجام شده نشان می‌دهد، نوعی باکتری که در حالت عادی روی پوست همه افراد زندگی می‌کند، به عنوان عامل اصلی در بروز این بیماری محسوب می‌شود.

خاراندن پوست به هنگام ابتلا به اگزما می‌تواند لایه بیرونی پوست را از بین ببرد و راه ورود این باکتری‌ را به بدن باز کند.

اگر محل بروز اگزما روی پوست شما بسیار خارش داشت و پس از مصرف داروهای لازم درمان نشد، باید هر چه سریع‌تر به پزشک متخصص مراجعه کنید.

اگر چه بیماری‌ اگزما نمی‌تواند به طور کامل درمان شود، ولی می‌توان آن را در حالتی نگه داشت که بیشتر پیشرفت نکند.

به هر حال هر فردی می‌تواند با نخاراندن پوست، کاهش استرس، دوری از عوامل بروز اگزما، استفاده از روش‌های درمانی موجود و ... خود را در مقابل این عارضه ایمن کند.

دکتر محمدعلی نیلفروش‌ زاده - متخصص پوست و مو

رئیس مرکز تحقیقات پوست و سالک

dokhtare_ariaei - ایتالیا - م
چه میشه کرد همینه دیگه..باید سوخت و ساخت!!!
دوشنبه 15 شهریور 1389

dokhtare_ariaei - ایتالیا - م
چه میشه کرد همینه دیگه..باید سوخت و ساخت!!!
دوشنبه 15 شهریور 1389

symbol - کانادا - ونکوور
راه حلش اینه که برای همه کار تا حتی پاک کردن سبزی از دستکش استفاده بشه.
دوشنبه 15 شهریور 1389

khosh bavar - ایران - کرمان
dokhtare_ariaei - ایتالیا - م; ما مردها, واستون جاروبرقی, ماشین لباسشویی / ظرفشویی, اتو برقی, گاز و و و اختراع کردیم ! نمیتونید خودتون به خودتون کمک کنید ?! ( الان هوو من, که بی ظرفیته, میاد و داد میزنه و و و !
دوشنبه 15 شهریور 1389

dokhtare_ariaei - ایتالیا - میلان
khosh bavar - ایران - کرمان حرف شما متینه؟اما گردگیری چی؟؟برای تمیز کردن سینگ ظرفشویی و تمیز کردن شیشه ها باید چکار کنیم؟؟اگه بتونی یک ماشینی هم برای گردگیریو شستن شیشه ها اختراع کنی دیگه اون موقع نمی نویسم باید سوخت و ساخت!!!!!!!!!!
دوشنبه 15 شهریور 1389

khosh bavar - ایران - کرمان
dokhtare_ariaei - ایتالیا - میلان : اگر خودم , اینکارها رو واست کنم, از بیکاری, سرم هوو میاری !!
دوشنبه 15 شهریور 1389

dokhtare_ariaei - ایتالیا - میلان
khosh bavar - ایران - کرمان نه بابا اینقدر به دلت بد راه نیار.بدبین نباش دوست من!!!!
دوشنبه 15 شهریور 1389

khosh bavar - ایران - کرمان
خاخور : بدبین ? این یک واقعیت تلخه, که بیکاری بانی هر درد و ناراحتیه ! زمان قدیم: زن ساعت 4 صبح یک ورزش دینی ( نماز ) میکرد, بعد به طویله میرفت واسه شیر دوشی ( مجبور دولا بشه و درد کمر میگرفت ), اب برای چای از چشمه بیاره, صبحانه برای اربابش و بچه ها تهیه کنه, لباس تن بچه ها کنه, استکان بشوره و به بازار یا باغ بره برای تهیه تره, که شیرین تره درست کنه, نهار را امده کنه ( اوردن هیزم از جنگل برای پختن کته پلا و شیرین تره, بعد از غذا ظرفهارا بشوره , در فکر شام باشه, و و و که میبینی این جنب جوش و تحرک باعث ضد چاقی, استرس, سرطان سینه, و و و میشه . الان همه بی دین شدن از ورزش صبحگاهی گرفته تا رفاه بیش از حد , باعث افسردگی, ترس, چاقی و بیمصرفی بودن خود میشه و بفکر تننوع میافته و و و = زندگی انسان مدرن که فقط از طریق یک دکمه ( برق, PC , tv ) معنی پیدا میکنه و اغاز میشه !! میگم, الکی الکی یک داستان و واقعیت تلخ شد که در ان زمان خودش عادی بود, و ایا ما الان برای نسل اینده عادی و یا غم انگیزیم ??!!
دوشنبه 15 شهریور 1389

dokhtare_ariaei - ایتالیا - میلان
khosh bavar - ایران - کرمان بله من دیگه در مقابل این داستان بسیار قشنگ شما کم اوردم.خدایش حقیقت رو گفتیت.
سه‌شنبه 16 شهریور 1389

khosh bavar - ایران - کرمان
dokhtare_ariaei - ایتالیا - میلان : یعنی میگی بریم توی جنگل با گاو و باغچه تره درست کنیم برای ترش تره ?!
چهار‌شنبه 17 شهریور 1389

dokhtare_ariaei - ایتالیا - میلان
khosh bavar - ایران - کرمان اره دیگه حیف نباشه زندگی کردن در دل طبیعت هم سالمتر هم شاداب تر هم سرحالتر من که حاضرم بریم تو جنگل
پنج‌شنبه 18 شهریور 1389

khosh bavar - ایران - کرمان
dokhtare_ariaei - ایتالیا - میلان : گفته بابای ناز و شیرین خدا بیامرزم, که سربسرش میگذاشتم و بهش راه و چاه نشان میدادم, بهت میگم. که منو با ان چشم ناز و خنده رویش نگاه میکرد و جهت مسخره کردنم , میگفت : " عقل نداری, راحتی " ! حالا شده کار شما !?
جمعه 19 شهریور 1389

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.