نتیجه قانون حمایت از حقوق خانواده چه خواهد بود


نتیجه قانون حمایت از حقوق خانواده چه خواهد بود

محمد مشفقی , روزنامه آرمان - چند روز قبل در‌روزنامه ماجرای زن65 ساله‌ای را خواندم که به دادگاه مراجعه نموده و پس از 40 سال زندگی تقاضای طلاق داشت.
علت طلاق:

ازدواج مجدد شوهر72 ساله با یک دختر جوان و البته ظاهرا بارضایت همسر اول به نظر می‌رسد. خانم مسن به خاطر گذشت یا گمان‌اینکه شوهرش دچار هوس زودگذر شده و پس از مدتی از خواب غفلت بیدار می‌شود رضایت به عملی داده که‌اینک پس از تحمل 2 سال رنج و مشاهده هوسرانی شوهر، پس از 40 سال زندگی مشترک، دیگر طاقتش تمام شده و از دادگاه می‌خواهد که او را از‌این برزخ نجات دهد. شاید بسیاری به‌این مطلب به چشم یک ماجرای فکاهی نگاه کنند و یا آن‌را به عنوان یک داستان جالب برای دوستان یا همکارانشان نقل نمایند. لیکن چه کسی عمق‌اندوه آن زن65ساله، که سرمایه عمر خویش را با صداقت در‌تمام لحظات شادی و غم به مشارکت با شوهر بی‌وفایش گذاشته و عاقبت چنین نتیجه‌ای به دست‌ آورده درک می‌نماید. چه کسی می‌داند ‌طی‌این مدت که شوهر هوسران با زنی جوانتر پیمان محبت بسته و همسر خود را خرد نموده چه لحظاتی بر‌این زن تحمیل شده است. چه خاطراتی را که از دوران سخت گذشته به یاد آورده چگونه با تلاش و پشتکار، زندگی‌شان را ساخته و از هیچ خود را به همه جا رسانده بودند و اکنون آنچه حاصل شده همه به نام و در‌اختیار شوهر می‌باشد که آن‌را به پای هوس‌های خویش می‌ریزد. پس حاصل‌‌این‌همه زحمت و گذشت عمر چه شد. نگاه دیگران چه به دید ترحم و چه به دید خوار شمردن چگونه باران مصیبت را بر سر آن زن می‌باراند. چه کسی می‌داند شاید اکثر مردها هرگز نفهمند و یا سعی نکنند که بفهمند. زیرا قانون از‌ایشان حمایت می‌کند و هیچگاه آنان را در‌چنین شرایطی رها نمی‌کند. در‌موارد دیگر چطور مواردی که هر روز نه در‌روزنامه‌ها بلکه در‌دادگاه‌های خانواده دیده می‌شود. زنان جوانی که با وجود یک یا چند فرزند، درد بی‌وفایی شوهرانشان را تحمل نموده‌اند. فقط به خاطر یک چیز هوس. هوس برای مردها. و‌این هوس تا کجا می‌تواند جولان دهد. به چند نفر می‌توان بی‌وفایی کرد. چند کودک و فرزند را می‌توان از داشتن خانواده‌ای سالم محروم نمود. چند زن بی‌گناه را می‌توان در‌عرصه بی‌پناه اجتماع به نابودی کشاند یا به دام‌انداخت. چند نفر را می‌توان به وسوسه به دست آوردن مال دیگران از تلاش درست در‌جهت ساختن زندگی بازداشت. تمام‌این سوالها وقتی به ذهنم رسید که در‌پایان ماجرای آن زن خواندم که به دلیل عدم موافقت مرد72 ساله با طلاق همسر65 ساله‌اش و نجات وی از شکنجگاهی که او را در‌آن محبوس نموده بود دادگاه از صدور حکم طلاق خودداری کرده و‌ایشان را به صلح و سازش دعوت نموده است‌اما سازش بر سر چه؟ سازش بر سر نابودی زندگی یک نفر و هوسرانی زندگی دیگری. آیا صلح و سازش برای زن معنایی غیر از پذیرفتن خفت و خواری وقبول کوهی ازصدمات عاطفی برای باقیمانده عمرش دارد. و حال ما چه می‌کنیم؟ قانونگذاران ما چه می‌کنند؟ قانون از کدامیک حمایت می‌کند. هوس مرد پیر یا حق زن مظلوم. قانون کدامیک را باز می‌دارد و به کدامیک مجال می‌دهد تا آنجا که می‌تواند بتازاند. دختران جوان را به کدام سمت هدایت می‌کند. به سوی تلاش در‌جهت ساختن زندگی سالم ویا استفاده از ظاهر و فریبندگی برای بهره‌مندی از توان اقتصادی مردان مسن‌تر، خانواده‌های جوان را چگونه سمت و سوی می‌دهد به سمت وفاداری یا خیانت. با وجود برخی‌امکانات قانونی زنان تا چه‌اندازه می‌توانند نسبت به پایبندی همسرانشان به حریم خانواده مطمئن باشند؟ و در‌نهایت نتیجه وجود قانون در‌جامعه چیست؟‌این سوال را در‌چند روز گذشته که مجادلات زیادی بر سر لایحه حمایت از حقوق خانواده مطرح شده بود بارها از خود پرسیدم: نتیجه قانون حمایت از حقوق خانواده چه خواهد بود؟

شکلات - ایران - تهران
نتیجه = روسپیگری اسلامی ! ( صیغه )
یکشنبه 14 شهریور 1389

Dionysos - فرانسه - پارسی
حمایت از ملاهای دلال و پروکسنت و مردهای هوسران! قانون اسلامی ناب محمدی! مزدوران اسلام بشتابید و ماله یادتان نرود!
یکشنبه 14 شهریور 1389

iranazadiran - ایران - تهران
حرکت لاک پشتی. خدا می داند چقدر باید در هر مورد قربانی بدهیم تا این جاهلان زورگو دگم که همچنان با تقلب و زورگویی و استبداد قانون و اختیار این ملت را در دست دارند و با آینده و شرایط مردم بازی می کنند خود تصمیم به تغییر و یا تعدیل آن بگیرند. این فسیلهای عقب افتاده را چه به حکومت داری و اجرا و تنظیم قوانین. گمان دارند همه عمر نوح این کفتاران را دارند تا از سر خاطر جمعی و امکانات پارتی بازی بی دغدغه منتظر تغییر قوانین بنشینند تا کی اصلاح و به نفع عموم جامعه شود نه تنها قشری خاص. اینها ننگ تاریخ ایران زمینند و بس.
یکشنبه 14 شهریور 1389

amir pishro - ایران - تهران
نتیجه حمایت از خمینی--خامنه ای--نتیجه حمایت از خمنه ای--احمدی نژاد و بعد.......
یکشنبه 14 شهریور 1389

Black Chador - امریکا - ولدن
قانون خانوادهگی اسلامی=با قانون گاوداری------------- در گاوداری یک گاو نر لازم داری تا دهها گاو ماده رو حامله کنه. گوسالهای ماده را برای سود مفروشید. کیگفته قوانین خانوادگی اسلامی عقب افتاده هست? برعکس بهترین مدل برای تجارت هست. صلوات یادتون نره.
یکشنبه 14 شهریور 1389

Black Chador - امریکا - ولدن
بحرین، روز شنبه، ۲۳ نفر از فعالان شیعه در این کشور را متهم به راه اندازی یک شبکه تروریستی کرد. مسئولان بحرینی، قصد این افراد را براندازی دولت این کشور عنوان کرده اند.بیشتر اعضای دولت بحرین سنی مذهب هستند. اکثر این متهمان، از شیعیانی هستند که ماه گذشته به اتهام اختلال در امنیت عمومی بازداشت شدند.شیعیان بحرین چندی پیش، با راه اندازی اعتراضاتی، دولت این کشور را متهم به اعمال تبعیض علیه آنها کرده بودند.
یکشنبه 14 شهریور 1389

سید ابوالقاسم واعظ - اندونزی - جاکارتا
در غرب هم مردان هوسرانی هستند که پس از سال ها زندگی مشترک و مسن شدن همسرشان، با زنان جوان رابطه برقرار می کنند و این کار جرم محسوب نمی شود. چرا همه چیز را ول کرده ایم و چسبیده ایم به قانون. اگر مرد ذره ای انسانیت و مردانی و شرف در وجودش باشد چنین کاری نمی کند. حال چه در کشور اسلامی چه در کشور غربی.
یکشنبه 14 شهریور 1389

ekman - ‫ایران - شیراز
‫مطلبی که اینجا عرض میکنم ،ربطی به موضوع ذکر شده(حمایت خانواده)ندارد. ولی بر خود لازم دانستم که اینجا ازین سایت محترم بخاطر امکانتیکه در اختیار کاربران محترم و شخص من میگذارند تشکر نمایم.لااقل ازین راه درد و دلمان را آزادانه با سایر هموطنانمان در میان میگذاریم.هستند سایت هائیکه که اگرمطلبی بر خلاف سیاست آنها توسط اعضاء آن سایت فرستاده شود،آنرا درج نمیکنند و همواره هدف خود را که پیش برد خط مشی شان است دنبال میکنند،و دموکراسی را رعایت نمیکنند،نمونه و مقایسه چنین سایتی،سایت فارسی بی بی سی است.با تشکر.
یکشنبه 14 شهریور 1389

Black Chador - امریکا - ولدن
سید ابوالقاسم واعظ - اندونزی - جاکارتا . معمولا مردهای که در کشورهای غیر اسلامی زن پیررو ول میکنند و زن جوون میگیرن ادمهای پولدار هستند وگرنه دختر جوونه تف هم روی(معمولا) سر کچلشون هم نمیاندازن. در این قضیه معمولا زن اولی نصف بیشتر دارایی رامیگیره و با طلاقی خیلی ساده میره دنبال زندگیش. حالا خودت اینو با وضع زنهای پیر ایرانی مقایسه کن و اگر نتونستی حضمش کنی بگو تا برات بجوومش و بذارم توی دهن مبارکتون.
دوشنبه 15 شهریور 1389

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.