اریک پریست : هاوکینگ نمی تواند با فیزیک وجود عالم و انسان را توضیح دهد


اریک پریست :
هاوکینگ نمی تواند با فیزیک وجود عالم و انسان را توضیح دهد

پس از مصاحبه جدید استیفن هاوکینگ فیزیکدان و کهکشان شناس برجسته بریتانیایی که به مناسبت انتشار کتاب جدید وی تحت عنوان « طرح عظیم » انجام شده بود نظرات جدید وی در زیر سئوال بردن آفرینش عالم هستی توسط خدا جنجال و واکنش های فراوانی به دنبال داشته است.

یکی از این واکنش ها مطلبی است به قلم اریک پریست از استادان سابق ریاضیات در دانشگاه سنت اندرو و از اعضای هیئت امنای انستیتو فارادی در دانشگاه کمبریج. وی در این مطلب که در روزنامه گاردین به چاپ رسیده می نویسد باورهای مدرن در مورد خدا با هدف پوشاندن شکاف ها و نقاط ضعف ها در دانش ما نیست بلکه هدف آن پاسخ دادن به سئوالات گوناگون بشر مدرن است.

اریک پریست می افزاید حرف پروفسور هاوکینگ که می گوید« لازم نیست خدا را آفریدگار عالم هستی دانست» ممکن است درست باشد اما منکر شدن نقش احتمالا مهم خدا توجیه پذیر نیست. این حالت کاملا تحمل واقعی است که خود خدا شرایط برای وقوع انفجار بزرگ و شکل گیری کهکشانها براساس قوانین فیزیک را فراهم کرده است.

استاد دانشگاه کمبریج در ادامه مطلب خود در روزنامه گاردین می افزاید به عنوان یک دانشور و دانشمند ما همواره به دنبال یافتن پاسخ های قانع کننده به سئوالات بسیار پیچیده ای هستیم. گاه دانش ما در برابر این سئوالات و ناشناخته های عالم هستی چنان ناچیز است که آدمی احساس شرم می کند. با این همه طرح ادعاهای مبهم و اثبات نشده نیز نمی تواند به کنجکاوی و جستجوی علمی ما کمکی بکند.

ممکن است آنطور که دانشوران معتقدند فیزیک با تکیه بر ریاضیات ملکه تمام علوم باشد ولی پاسخگوی تمام سئوالات علمی نیست. شیمی ، زیست شناسی ، رواشناسی و شاخه های علوم انسانی نیز روش های خاص خود را برای تفسیر و تحلیل جهان دارند که معمولا مکمل فیزیک و ریاضی هستند.

اریک پریست یادآوری می کند که علوم نمی تواند به بسیاری از سئوالات مهمی که در برابر انسان وجود دارد به شکل همه جانبه و دقیقی پاسخ دهد. به عنوان مثال علوم چگونه می تواند ذات زیبایی و عشق را توضیح دهد. شاید تاریخ ، فلسفه و الهیات رشته های مناسب تری برای پاسخ گویی به این نوع سئوالات هستند.

نکته ای که در این میان مهم است جنبه های مکمل پاسخگویی به این نوع سئوالات از زوایای گوناگون است و به خصوص ارتباط بین اینکه چطور و چرا هر چیزی خلق شده یا به وجود آمده است. اگر فیزیک کهکشان به یک نظریه واحد برسد شاید در آینده پروفسور هاوکینگ و افرادی نظیر وی بتوانند چگونگی پیدایش را پاسخ دهند ولی مسلما قادر نیستند که چرایی پیدایش را حل کنند.

یکی از دانشوران مثال خوبی برای تشریح این موضوع دارد: داستان جوشیدن آب در کتری. وی می گوید با استفاده از قوانین فیزیک می توان به دقت توضیح داد که چطور گرما از اجاق به کتری و سپس به آب منتقل شده و آنرا به نقطه جوش می رساند. اما چرا این آب می جوشد را نمی توان صرفا با فیزیک توضیح داد. شاید خانم خانه هوس چای کرده باشد؟!

اریک پریست عضو هیئت امنای انستیتو فارادی در دانشگاه کمبریج توضیح می دهد که درگذشته شاید خیلی از فلاسفه و ادیان در توضیح جهان هستی هر کجا با سئوال یا مشکلی غیر قابل توضیح روبه‌رو می شدند حل آن معما را به خدا نسبت می دادند. اصطلاحا می توان به این روش گفت « خدای ماستمالی تردیدها». اما در دین باوری امروزی و مدرن این روش دیگر جایی ندارد و کسی به آن اتکا نمی کند. شاید پروفسور هاوکینگ تا همین اواخر چنین اعتقادی داشته و اکنون که برای همه سئوالات خود پاسخی نمی یابد دیگر نیازی هم به باور به نقش خدا نمی بیند.

خداوندی که بسیاری از مردم و پیروان ادیان به آن باور دارند « خدای ماستمالی تردیدها » نیست بلکه خدایی است به سئوالات غیر علمی در مورد چرایی عالم هستی و اعجاب آن و همینطور مزایای داشتن یک زندگی خوب پاسخ می دهد . این مردمان از پیشرفت های علمی نیز استقبال کرده و بسیاری از آنها را می پذیرند چون علوم زوایای خارق العاده ی زیبایی ، تنوع و اعجاب کهکشان و هستی را توضیح می دهند.

اریک پریست در پایان می نویسد هیچ کس نمی تواند ثابت کند که آیا خدا وجود دارد یا وجود ندارد اما می شود این سئوال را مطرح کرد و پاسخ گفت که آیا وجود خدا با تجارب شخصی هر فرد تناسب و انطباق دارد یا نه. باور و یا ناباوری به خدا به آگاهی و وجدان هر یک از ما بستگی دارد ولی برای بسیاری از ماها وجود خدا یک عامل بسیار مهم در غنای زندگی و هستی ماست.

SATTARKHAN - کانادا - تورونتو
هنوز دانشمندان نتونستن ثابت کنن که خدا وجود داره ولی مذهبی ها از زبانش کتابها نوشتند و چه بسیار انسانهایی که به حکمش کشته شدند و چه انسانهای فرصت طلبی که زیر اسم فرستاده خدا عوام رو چاپیدن و هنوز هم در قرن 21 عده ای جاهل انگار که صبح با خدا صبحانه خورده باشن از وجودش دفاع میکنن.عجب داستانی این خدا.
یکشنبه 14 شهریور 1389

mahyar1212 - ایران - تهران
این حرف دل منو گفت انسان باایمان به جهل خودش اعتراف کرده به نظرمن انسانهای شکاک همواره در حال جستجو و کشف هستند ولی انسانهای با ایمان میخواهن با جنبه اعتقادی خودشون به هر سوالی پاسخ دهند. قومی متفکرند، در مذهب و دین جمعی متحیرند، در شک و یقین. ناگاه منادئی در آید ز کمین کای بیخبران، راه نه آن است و نه این
یکشنبه 14 شهریور 1389

پسر کرد ایران زمین - ایران - تهران
راستی ما آدمها چقدر بدبخت هستیم. اعتقاد ما مسلمانان این است که تمام انبیاء برای اثبات خداوند مبعوث شده اند و امامان را نیز به این دلیل می پرستیم که انسانهای بهتری در درک و عمل به دستورات خدا هستیم. حال اگر این آقای هاوکینگ یکی از امامان یا پیامبر ما را رد می کرد همه کفن پوشان به خیابانها می ریختند اما حالا که خدا را انکار کرده انگار نه انگار .
یکشنبه 14 شهریور 1389

mashady - انگلیس - منچستر
دین نه چگونه ها رو پاسخ میده نه چراها رو . دین تنها محدودیت است و افیون ملتها
یکشنبه 14 شهریور 1389

capochin0o - امارات - شارجه
استیفن هاوکینگ چی میشد اگه میمردی و این چرندیات رو نمی بافتی!!حالا وقتی رفتی اونجابهت میگه کار من هست یا نه.....
یکشنبه 14 شهریور 1389

khosh bavar - ایران - کرمان
100 افرین اریک پریست, که بدون ترس و اغراق از ناتوانی علم بشریت, چاره ای جز به میان کشیدن فاکتوری بنام خدا نباید در طرح " صورت مسئله " نادیده گرفته شه. حال, این فاکتور= خدا در جهت اثبات طرح صورت مسئله , بعنوان 1 یا هیچ بنمایش گذاشته میشه و یا هر دو فاکتور 1 و هیچ را با هم در نظر گرفت و و و..........! دوستان کاربری, چند روز پیش مطلبی خوندم که یک استاد پژوهشگر نامدار امریکایی که تمام دانشمندان روی اسم این دانشمند قسم میخوردند, بخاطر هدف و طز و ایدلوگی خودش " تمام " نتایج ازمایشگاهی که کرده بود , به طبق مزاق خودش درستکاری کرد و تغییر داد , اسم این دانشمند Marc Hauser از دانشگاه هاروارد بود. odin عزیز , مرسی از لینکتون , omid norway , هموطن , فراموش نکن و حتا دیگران و خودم , که یک واقعیت را از 3 جهت " مختلف" دید:1. یک جهت و درک قضیه را "شما" میبینید 2. جهت دیگر قضه را فقط " من " میبینم و 3.جهت سوم که خیلی " مهم " است نه شما و نه من میبینیم که شخص "سوم " انرا میبیند و درک میکند.
یکشنبه 14 شهریور 1389

khosh bavar - ایران - کرمان
قسمت 2): omid norway دوست عزیز, نباید همیشه حق بجانب بود و بطور کلی " حق " داشت = انسان کامل, که اگر اینطور میبود, ادمی در زندگی " تنها " خواهد شد و انسان به همنوع خودش احتیاج داره. tuti-lol , دوست عزیز, پیامت را دریافت کردم و مشتاقانه منتظر جواب شما. باز هم از همکاریتون متشکرم, پس تا بعد
یکشنبه 14 شهریور 1389

اتیلا - ژاپن - توکیو
 بشر درجهل  خدا را افرید پیامبران دروغین نیز مهر تائید بر این جهالت انسان زدند........... اما بااین وجود      . خدا زیباترین خرافه ایست که بشر خلق کرده.........
یکشنبه 14 شهریور 1389

alireza.iran.culture - المان - هامبورگ
نیچه: کافیست سری به یک تیمارستان بزنید تا بفهمید که ایمان هیچ چیزی را اثبات نمیکند.
یکشنبه 14 شهریور 1389

zebelkhan - آمریکا - سن خوزه
capochin0o - امارات - شارجه. چی میشد عقب مونده های ذهنی متعصب مذهبی مثل تو میمردند و انسانهای خردمند و هوشمند و دانشمندان بشر رو به سعادت میرسوندند. حالم از هالوهایی مثل تو که گول شیادیهای مشتی .. بنام پیامبر و امام را خورده اند بهم میخورد. دنیا به واسطه تلاشهای دانشمندان به اینجا رسیده نه بخاطر کتابهای سراسر دروغ به اصطلاح آسمانی که بجز مرگ و نیستی و جهل و خرافه چیزی برای بشر نداشته اند. برو یک جو عقل پیدا کن. باور کن چیز خوبیه و ضرر نمیکنی. هرچند که تربیت نا اهل را چون گردکان بر گنبد است.
یکشنبه 14 شهریور 1389

zebelkhan - آمریکا - سن خوزه
( دین نوعی بیماری روانی است در سطح جهانی ... ولتر ) - ( بی خدایی گناه معدودی انسان هوشمند است ... ولتر ) - ( همه دینها ساخته و پرداخته انسانند ... ناپلیون بناپارت ) - ( خدا شناسی دانش دروغهای آسمانی است ... بوکانین ) - ( دین همیشه دشمن علم و پژوهش و اندیشه بوده است ... اینگرسل ) - ( از کسی که خدایش در آسمانهاست بر حذر باش ... جرج برنارد شا )
یکشنبه 14 شهریور 1389

zebelkhan - آمریکا - سن خوزه
مذهب مردم را متقاعد کرده که : مرد نامرئی در آسمانها زندگی میکند که تمام رفتارهای تو را زیر نظر دارد ، لحظه به لحظه آن را . و این مرد نامرئی لیستی دارد از تمام کارهایی که تو نباید آنها را انجام دهی و اگر یکی از این کارها را انجام دهی، او تو را به جایی میفرستد که پر از آتش و دود و سوختن و شکنجه شدن و ناراحتی است و باید تا ابد در آنجا زندگی کنی، رنج بکشی، بسوزی و فریاد و ناله کنی . ولی او تو را دوست دارد! " جورج کارلین"
یکشنبه 14 شهریور 1389

zebelkhan - آمریکا - سن خوزه
( یک فیلسوف تابحال هرگز یک روحانی را نکشته است، در حالیکه روحانیون فلاسفه زیادی را کشته اند."دنیس دیروت" ) - ( وقتی که مردم بیشتر آگاه میشوند، کمتر به روحانی و بیشتر به معلم توجه میکنند."رابرت گرین اینگر سول" ) - ( ادیان همه مانند یکدیگرند، مبتنی بر افسانه ها و اسطوره ها هستند." توماس جفرسون" ) - ( وقتی مروجین مذهبی به سرزمین ما آمدند، در دستشان کتاب مقدس داشتند و ما در دست زمینهایمان را داشتیم، پنجاه سال بعد، ما در دست کتاب های مقدس داشتیم و آنها در دست زمین های ما را داشتند." جومو کیانتا" ) - ( روحانى نسبت به برهنگى و رابطه طبیعى دو جنس حساسیت دارد، اما از کنار فقر و فلاکت مى گذرد."سوزان ارتس" ) - ( روحانیون مى گویند که آنها به مردم بخشیدن و خیریه را مى آموزند. این طبیعى است. چون آنها از پول صدقه مردم زندگى مى کنند. همه گداها مى آموزند که مردم باید به آنها پول بدهند."رابرت گرین اینگر سول" ) - ( قسمتهایى از انجیل را که من نمى فهمم ناراحتم نمى کنند، قسمتهایى از آن را که مى فهمم معذبم مى کنند."مارک تواین" )
یکشنبه 14 شهریور 1389

kame_tanha - انگلستان - بیرمنگهام
مجموعه منظم واسه اثبات وجود خدا کافیست.....
یکشنبه 14 شهریور 1389

omid norway - نروژ - اسلو
khosh bavar - ایران - کرمان:دوست عزیز مساله بحث حق به جانب بودن نیست موضوع این که یکسری نمیتوانند به عقاید دیگران احترام بذارند اصلا همه مردم دنیا منکر خدا بشوند برای من مهم نیست،اگر من به خداوند اعتقاد دارم سعی‌ می‌کنم عمل خودم درست کنم نه دیگران ،ولی‌ یکسری بهشون فشار میاد که چرا اکثر ایرانیها مسلمان هستند ،و فقط فحش میدهند این هم نشانگر تربیت خانواده شون و نهایت بیشوری آنهاست،اگر علم تونست با معادلات ش عشق یک مادر را به فرزندش ثابت کنه حق با منکرن خداست،زمانی‌ که فیزیکی‌ نبود چطور در قرآن بحث فیزیک بود آن هم ۱۴۰۰ سال پیش آیا این یکی‌ از نشان‌های خداوند نیست!!??
یکشنبه 14 شهریور 1389

alireza.ch - سوییس - نوشاتل
احسنت به این دانشمند، حداقل اینقدر می داند که می فرماید خدای دین خدای پاسخ دادن به سوالات غیر علمی است و به نظر من، این همه حقیقت پیدایش خداوند در ذهن انسان است.
یکشنبه 14 شهریور 1389

bidin - ایران - ارومیه
درود بر این دانشمند راستین. چون اقای هاوکینگ نمیتونه وجود چیزی رو درک و توجیه کنه دلیل بر نبودن او نیست. اقای هاوکینگ اگر میخوان در زمینه افریدگار تحقیق کنند بهتره که رشتشونو عوض کنن بیاین بیولوژی یا شیمی,اونوقت وجود خدا رو با تمام وجود خودش حس خواهد کردچیزی که بسیاری از دانشمندان در این رشته از دانشها بارها بهش اعتراف کردند.
یکشنبه 14 شهریور 1389

zebelkhan - آمریکا - سن خوزه
امروز علم بشر هنوز در ابتدای راه قرار دارد و مسلما جوابگوی تمامی پرسشهای ما نیست ولی دست کم جواب یک سوال انسانها را به طور واضح میدهد. آن سوال اینست: آیا این جهان نیازمند آفریدگار است؟ جواب علم اینست : خیر - در واقع وجود آفریدگار خود پارادوکسی ایجاد میکند که قابل توجیه نیست و این پارادوکس یک دور تسلسل بیهوده را سبب میشود. بدین ترتیب که با فرض لزوم آفرینش یک ساختار پیچیده, چنانچه نیازمند آفریدگاری پیچیده تر باشیم این سوال مطرح میشود که آن آفریدگار پیچیده تر توسط چه کسی آفریده شده است؟! جواب خام و کوته بینانه تمام خداپرستان و کتابهای آسمانی این است: . خدا علت العلل است! بوده ، هست و خواهد بود!!! بهمین سادگی! اگر بپرسید چرا ؟ یا شما ملحد هستید و باید نابود شوید یا جواب تنها سکوت خواهد بود. در واقع پاسخ موهوم گرایان یعنی خداباوران به اصلی ترین پرسش بشر سفسطه ای بیش نیست. توجیح گر این سفسطه هم برهان نظم است در حالیکه جهان خلقت طبق برنامه ریزی قبلی و نقشه بوجود نیامده که بتوان آنرا به آفریدگار عالم و دانا نسبت داد.
یکشنبه 14 شهریور 1389

iranazadiran - ایران - تهران
alireza.iran.culture - المان - هامبورگ. متاسفانه امثال آقای نیچه روا شدن حوائج بشری و یا نبودن بیماری را دلیل نبود خدا و یا عدالت او میدانند در صورتیکه حکمت خدا و یا امور بشر و عکس العمل آن به سوی خودش چیزی ست که ما از درک آن عاجزیم. خدایی که برای پیامبران خود و مقربین درگاه خود همواره بیشترین مصیبتها و سختیها را رقم زده است. امثال آقای نیچه که . مغز بیزنسی دارند کره زمین را با بهشت اشتباه گرفته اند و گمان بهشت را از اینجا دارند .
یکشنبه 14 شهریور 1389

senator7 - آلمان - برلین
باید این واقعیت را قبول کرد که انسان بر روی هرچه که حس کرد نام نهاد و آنچه را که ندید، نشنید و لمس نکرد حتی در موردش فکر هم نکرد چه برسه به اینکه براش اسم هم بگذاره، به همین دلیل انسان موجودی ناطق و منطقی است.
یکشنبه 14 شهریور 1389

ARTEMIS-SW - فرانسه - پاریس
capochin0o - امارات - شارجه . خودت بمیر ..که به کوچکترین مخالفتی حکم مرگ را می دهید هاوکینگ افلیج بدنی است با مغزی پر از جستجو !!- امثال تو مغزی فندقی و افلیج در بدنی بی مصرف.
یکشنبه 14 شهریور 1389

kafechi - ایران - تهران
اتیلا - ژاپن - توکیو. بمیر بابا
یکشنبه 14 شهریور 1389

DrPhil - دانمارک - نوبغو
این عکسی که گذاشتین منو یاد فیلم رینگ انداخت. خداییش فیلم باحالی بود.این یارو هم دم مرگش بره فیلم ببینه بهتره تا بشینه چرت و پرت ببافه.
یکشنبه 14 شهریور 1389

odin - بلژیک - انتورپن
برتراندراسل جمله معروفی داره که میگه:خداباوران و کسانیکه به پیدایش جهان بوسیله جادو و اجی مجی اعتقاد دارن مثل اینه که بگن در مدار خورشید یک قوری چای هست، حال اگر شما باور ندارید بیایید ثابت کنید که در انجا قوری ای درکار نیست! در کتاب خلاصه ای از تاریخ زمان نوشته هاوکینگ در مقدمه میگه: یک فیزیکدان احتمالآ راسل در کنفرانسی داشت تشریح میکرد مدار زمین و خورشید و کهکشانها و غیره را بعد از مدتها صحبت کردن یک پیرزن کوچک اندام بلند شد و گفت: همه اینها که تو گفتی بیهوده است چون همه میدانند که زمین صاف است و روی پشت یک لاک پشت عظیم است! دانشمند یک لبخند معنی دار زد و پرسید لاکپشت کجا ایستاده؟ پیرزن : تو خیلی زرنگی مردجوان اما لاکپشت اون پائین پائینهاست! صحبتی هم که اقای پریست کرده فرق زیادی با توجیه اون پیرزن نداره اما حتا اگر دانشمندانی که هاوکینگ تنها یکی از بیست چهره سرشناس فیزیک در بین انهاست اشتباهاتی هم داشته باشند، که بدون شک دارن، همانطور که هاوکینگ هم در کنفرانس سال 2006 اعتراف کرد که در یکی از تزهاش طی سی سال اشتباه داشته،
یکشنبه 14 شهریور 1389

odin - بلژیک - انتورپن
اما مهم اینه که دنبال جواب میرن، این خاصیت علمه. دین و خدا با یک جمله«همه اش کار خداست» و یا «چون خدا خواسته» سوالها را از سر باز میکنن.همونطور که اقای پریست از طرفی اعتراف کردن اما از طرفی دیگه مغلطه دوم را بمیان میارن که البته جواب اونهم در A Brief history of time داده شده بود، باین صورت که: اغلب خدا باوران وقتی از شروع هستی از درون یک singularity بحث بمیان میاد مپرسن خوب قبل از ان چه بوده! درصورتی که سینگولاریتی (مرکز بلک هول) که در واقع جایی نیست، در انجا زمان معنی ندارد، وقتی ما از یک فنجان صحبت میکنیم از سه زمان حرف میزنیم گذشته فنجان و زمانی که ساخته شده، حال و اینده که فنجان بزمین میافتد، اما زمانی که هنوز فنجان درست نشده ما فنجانی نداشتیم که گذشته ای پیش از ان داشته باشد! بیگ بنگ یعنی نقطه شروع زمان، زمان 1خط کسری 10 بتوان منفی 43 که بوسیله مه بانگ از درون سینگولاریتی رانش بر گرانش چیره میشود و 3درصد از جرم درون خود را بصورت ماده
یکشنبه 14 شهریور 1389

odin - بلژیک - انتورپن
(که تمام این کهکشانها تنها 3 تا 5/3 درصد هستن)ازاد میکنه و نزدیک به 25درصد ماده سیاه و بیش از 70درصد انرژی سیاه. اقای پریست درست میگن از این نظر که بله singularity را هنوز دانشمندانی مثل اقای هاوکینگ نمیشناسن، جایی که همه قوانین فیزیک اونجا بهم میریزه، هیچ چیزی قانون نداره ایا اونجا قانون طبیعت و اینکه چیزی نمیتونه از سرعت نور بگذره صدق میکنه یا اصلآ جرم singularity با بزرگی و کوچکی بلک هول ها تغییر میکنه؟ یا اصلآ سایز داره هیچکدام اینها در حال حاضر جواب نداره اما همونطور که چند دهه پیش اغلب دانشمندها به بودن بلک هول هم باور نداشتن چون قابل روئیت نیست، امروز هم عدم شناخت کافی از singularity موضوعی برای اعتراض دانشمندان سنتی است درست مثل افلاطون و ارسطو. اولی باور به دست پنهان خدا از بالا داشت و زمین را صاف میدونست و دومی حداقل در 2400سال پیش سه دلیل محکم بر گرد بودن زمین داشت. خوشبختانه زمان برای دانشمندان سنتی مثل اقای پریست بسرعت داره میگذره. یکی از موارد بحث این دانشمندها تکیه روی بعضی ناهماهنگیها در دو نظریه نسبیت عام و کوانتوم فیزیک است.
یکشنبه 14 شهریور 1389

odin - بلژیک - انتورپن
البته هاوکینگ در خلاصه تاریخ زمان بین ایندو وحدت بوجود اورد اما تزی که بعدها مطرح شد و دکتر کامران وفا هم از بزرگترین نظریه پردازان ان هستن «تز ریسمانها» این وحدت رو بیشتر کرد، در برخی جاها هم حتا اشتباهات هاوکینگ را گرفت، اشتباهاتی که خودش انها را در کنفرانس معروفش بیان کرد و سر همانها نفر بیستم شد. اینکه پروفسور هاوکینگ اشتباه داره؟بله حتمآ هم داره اما اینکه ما هدفمون رو بجای جواب به سوال گرفتن اشتباه هاوکینگ بکنیم و از دیدن اشتباه یک دانشمند هورا بکشیم و از ان سوءاستفاده کنیم گرچه اشتباه او(اگر هم مرتکب شده باشه) دلیل بر درست بودن اینکه جهان در شش روز خلق شده نیست. دلیل بر بودن یک جواب بهتر است، نه قبول کردن مغالطات و داستانهای عصای موسی و شق القمر با ذولفقار!
یکشنبه 14 شهریور 1389

khosh bavar - ایران - کرمان
zebelkhan - آمریکا - سن خوزه : دوست محترم, شما دچار اشتباه هستید که به capochin0o - امارات - شارجه توهین کردید ! زیرا اگر ایشان از ازادی بیان و عقایدش استفاده نمیکرد و ترس از شماها داشت, که باعث رسوایی شما و خوشحالی دشمنت = اخوند میشد, و از طرفی اگر ایشان عقایدش را بیان نمیکرد, شما مجبور نبودید اینهمه اطلاعات دسته اول تقدیم سایت کنید که ماها هم از اطلاعات شما فیض ببریم, پس اشباه احمقینژاد را نکن که بما لقب خس و خاشاک داده, هرچند همین خس و خاشاک سهم بزرگی در اکوسستم دارند.
یکشنبه 14 شهریور 1389

khosh bavar - ایران - کرمان
omid norway - نروژ - اسلو : دوست عزیز و محترم: هموطنانت, دل پری از اسلام دارند و دردها کشیدند و بهترین اعضای خانواده شان را بنام اسلام از دست دادند و مانند ادم مار گزیده هستند که از ریسمان سیاه هم وحشت داره و بانی همه دردها و اوارگیها را در این دین اخوندی اسلام میبینه و اگر کسی مثل شما باز دم از اسلام و خدا بزنه, برای انها فعلا غیرقابل درکه. پس دوست عزیز, خودتو جای هموطنت بگذار که دردها کشیدند و میکشند .
یکشنبه 14 شهریور 1389

ARTEMIS-SW - فرانسه - پاریس
zebelkhan - آمریکا - سن خوزه . دوست گرامی سپاس از نوشته هایت ولی باور کن///تعدادی را کلنگ گور کن نیز از خواب بیدار نمی کند///مگر می شود انسانی اینهمه جنایت و حماقت را در دینی ببیند و باز 4 چنگولی به ان بچسبد.!!!!
یکشنبه 14 شهریور 1389

jamshidabd - امارات - دبی
وقتی یک نفر دچار توهم میشود میگویند دیوانه شده وقتی عده زیادی دیوانه میشوند میگویند اینها دیندارهستند
یکشنبه 14 شهریور 1389

alireza.iran.culture - المان - هامبورگ
iranazadiran - ایران - تهران با تشکر از کامنت شما.تویه کتابی خوندم ( دنیای سوفی) هر جا ایمان هست حقیقت هم همونجاست.به نظرم قشنگ اومد.ولی نیچه با این مننطق ساده و قابل فهم غلط بودن این تفکر را ثابت کرد.حتما میدانید که بعضی انسانها حتی الت جنسی مردررا پرستش کرده وبدان ایمان دارند(هند). بنده معتقدم یقینا حقیقتی وجود دارد ولی ما انسانها بدلیل محدودیتهای ذاتی قادر به ددرک ان ننیستیم. جنگ هفتاد و ملت همه را عضر بنه چون ندیدن حقیقت ره افسانه زدند.
یکشنبه 14 شهریور 1389

bastam.persian - اتریش - وین
اولا ممنون از دوست عزیز@odin_بلژیک_انتورپن به خاطره توضیحات کامل و اطلاعات کاملت.من کاملا با مقوله دین و خرافاته ساخته دست بشر مخالفم و همه چیز رو با عقل و شعور خودم قبول می‌کنم،اونا که منکر خداوند میشن مگه شماها برق رو می‌بینید ولی‌ همیشه ازش تو زندگی‌ استفاده می‌کنید و بهره میبرید،پس خدا هم تو زندگی‌ ما و همه عالم هستی‌ وجود داره و به هیچ وجه نمی‌شه منکر این چنین نیروی بزرگ و قوی در عالم هستی‌ شد.در این دنیا هیچ علتی بی‌ ملول نیست.
یکشنبه 14 شهریور 1389

alexxx - اتریش - وین
zebelkhan-سن خوزه- با سلام دوست عزیز. اطلاعاتت و تعلیماتت در حد قابل تحسین است . ولی دوست عزیز تو دین را بزبان افراطیون و مذهبیان اوام شرح دادی. این اصلا توضیح وجود خدا نیست که شما اشاره کردید. من شخصا شدیدا مخالف حزبالله و مسیحیان مشابه ودیگر سواستفاده گرانی که به اسم دین جبهه های خود را تقویت میکنند هستم . ولی خدا را به شکلی که من شناختم رد نمیکنم البته نه ان مرد نا مرعی ویا خدایی که در مساجد و مدارس ما تدریس میشود, بلکه خدایی که حافظ هم شناخت ابوعلی سینا, ارشمیدوس, افلاطون, داروین و بسیاری از عالمان دانشمندان دیگر هم شناختند و به ان ایمان داشتند. دوست گرامی نمیخوام در اینجا وارد بحث بشیم. اگر علاقه ای داری با کمال میل میتونیم با mail و یافیس بوک یا مسنجر مکالمه یا مکاتبه کنیم واز همدیگه فیض ببریم. همیشه شاد و پیروز باشی.
یکشنبه 14 شهریور 1389

omid norway - نروژ - اسلو
khosh bavar - ایران - کرمان.دوست عزیز مثل اینکه شما اطلاع ندارید اقوام درجه یک بنده را در سال ۶۰ اعدام کردندولی‌ من آگاهم که این حکومت ربطی‌ به دین اسلام نداره ظاهر قضیهٔ به نام دین ، ولی‌ انسان نباید اینقدر سطحی نگر باشه روز قیامت هرکسی عمل خودش بر دوش میکش و نمیتونه بی‌ ایمان یشو تقصیر حکومتها بندازه،حکومتی که بر پای یک ایدولوژی باشه خواه نا‌ خواه دیکتاتوری می‌شه،چه پادشاهی باشه ،چه مذهبی‌،چه کارگری،یا ملی‌،پادشاهی مثل بعضی‌ از پادشاهان ایران ،کارگری مثل حکومت کمونیستی لنین در روسیه،ملی‌ مثل حکومت هیتلر،مذهبی‌ هم مثل حکومت فعلی‌ ایران،حکومت باید بر پای آزادی واقعی‌ باشه آزادی بیان ،نه آزادی که جامعه را به سوی حیوانیت سوق بده و جوانان را فاسد کنه،حکومتی که همه حزبها بتونند نظرشون بیان کنند و بتونند کاندید بشوند حالا یا رای میارند یا نمیارند،مهمترین مطلب باید دولت سعی‌ کنه آسایش مردم فراهم کنه،در زمان پیامبر اسلام هم همینطور،زمان حضرت علی‌ هم همینطور بود شما عهد نامه مالک اشتر بخونید.
یکشنبه 14 شهریور 1389

omid norway - نروژ - اسلو
khosh bavar - ایران - کرمان.حکومت‌ خود را با ریختن‌ خون‌ حرام‌، استوار نکن‌.¤بزرگواری‌ با خرد و ادب‌ است‌، نه‌ با اصل‌ و نسب‌.¤¤بی‌ ارزشترین‌ مردم‌، کم‌ دانشترین‌ آنهاست.خداوند به‌ مردم‌ پناه‌ داده‌ تا از ستم‌ دور باشند.برای دنیا به گونه ای زندگی کن که گویی تا ابد زنده ای و برای آخرت به گونه ای زندگی کن که گویی لحظه مرگت نزدیک است.¤¤ فرزندان‌ خود را بااخلاق‌ خود تربیت‌ نکنید، زیرا که‌ آنان‌ برای‌ زمانی‌ غیراز زمان‌ شما خلق‌ شده‌اند.¤¤* هیچ‌ فقیری‌ گرسنه‌ نمانده‌ مگر درسایه ‌آنکه‌ ثروتمندی‌ از حق ‌او بهره‌مند گشته‌ است.حضرت علی(ع)
یکشنبه 14 شهریور 1389

zebelkhan - آمریکا - سن خوزه
khosh bavar - ایران - کرمان . جناب خوش باور! من سر حرفم هستم! کسی که آرزوی مرگ یک دانشمند فلج را دارد که تمام عمرش را روی صندلی چرخدار گذرانده و در تلاش برای کاویدن راز هستی سراسر در رنج بوده, نه تنها انسان نیست و حق حرف زدن ندارد (چه رسد به آزادی بیان) بلکه خودش شایسته واصل شدن به درک است. انسان باید یک جو شعور و عقل حرف زدن داشته باشد تا قبل از هر چیز نام او را انسان بگذارند. هالوی عقب مانده ای که در تمام عمرش فقط به حیات ننگین خودش فکر کرده و آرزوی مرگ دانشمندی را دارد با ابلیس هیچ فرقی ندارد. حتی دیکتاتورهای دنیا مثل هیتلر هم برای یک دانشمند ارزش ویژه ای قائل بودند. لطفا در طرفداری از چنین انسان نماهایی پیش قدم نشوید که خودتان را زیر سوال میبرد. در ضمن بنده به خاطر حرف این عقب مانده ذهنی روشنگری نمی کنم و برای خودم رسالت قائل هستم. من فقط خواستم جواب لاطایلات این موجود منفور را داده باشم تا دیگر غلط زیادی نکند و آرزوی مرگ یک انسان فرهیخته را نداشته باشد.
یکشنبه 14 شهریور 1389

zebelkhan - آمریکا - سن خوزه
ARTEMIS-SW - فرانسه - پاریس . سرور گرامی. با تو هم عزیز فرزانه عقیده هستم که اکثریت این دنیا را عوام و مردمی که تمایلی به تحقیق ندارند و تنها به باورهای خود دلخوش هستند و تعصب دارند تشکیل میدهند اما دنیا در آستان تحولی عظیم و جهشی غیر قابل باور قرار دارد. من چون در زمینه تکتولوژی فعال هستم و دستی در کار دارم به شما قول میدهم که فناوریهای نوین و پیشرفتهای علمی ظرف 10 سال آینده نسلی را بوجود خواهد آورد که پشیزی برای مهملات و دروغهای آسمانی قائل نخواهند بود و راه خود را از طریق خرد و علم باز خواهند یافت. تکنولوژی فرهنگ خاص خودش را به همراه میاورد و این فرهنگ بر فرهنگ مردگان 1400 سال پیش یا 2000 سال پیش برتری دارد. پاینده باشی دوست من.
یکشنبه 14 شهریور 1389

tuti_lol - ایران - تهران
اینجا 2 تا تجربه بیان شده که درباره دنیا موازی با علم وعقیده بیان شده می تونید بخونید صحت ان را برای ما روشن کنید سایت های دیگری هم هست که همینطور درباره انتقال در زمان با علم وعقیده ثابت کرده !. https://www.mavaraha.blogsky.com/page/1/
یکشنبه 14 شهریور 1389

khosh bavar - ایران - کرمان
tuti_lol - ایران - تهران ; دوست عزیز, دستت درد نکنه. مشتاق خواندن و مطالعه کردن این " شگفتیها " بودم, پس تا بعد, شاد باشی
دوشنبه 15 شهریور 1389

khosh bavar - ایران - کرمان
omid norway - نروژ - اسلو: دوست محترم, من نمیدانم چرا ما ایرانیها اینقدر موضوع را دیر میگیریم و عوض راه حل مشکلات, برای خودمون مشکل درست میکنیم. دوست عزیز, همه حرفهای شما قبول, ولی " جامعه " خواهان این داستانها نیست. بعنوان مثال, حزب فاشیستی هیتلر, بعد از جنگ جرات نداشت حرف بزنه, ولی بعد از گذشت 60 سال میبینیم که این زالو الان در جامعه اروپا در حال رشد است. پس فعلا با یک کم رعایت احوال مردم ( دمکراتی = اکثریت بر اقلیت) , خود را عقب کشید! حتا گالیله بخاطر فرار از اتش منکر ایده اش شد !
دوشنبه 15 شهریور 1389

khosh bavar - ایران - کرمان
zebelkhan - آمریکا - سن خوزه : شما منو متعجب کردی, که گفتی: من با پشتبانی از افرادی, خود را زیر سوال میبرم: پس خوب شد اینو عنوان کردی که واست توجیه کنم: ازادی بیان= با اینکه مخالف طرز فکر من هستی, شما باید از ازای بیانم دفاع کنی, اگر کسی مخالفم هست و بمن اجازه حرف زدن نمیده ! و از طرفی, بفرما بشین و یا به تمرگ, هردوتایش یک معنی میده. باید برخورد اصولی کرد و مثل بسیجی نباید با عقاید مخالف دیگران برخورد کرد.
دوشنبه 15 شهریور 1389

jamshidabd - امارات - دبی
کسانی که میگو یند ما به هیچ دینی اعتقاد نداریم فقط به خدا اعتقاد داریم این خودش یک مغلطه است فراموش نکنید که این خدایی که بهش اعتقاد دارید همان خدایی است که قبلا به دینش اعتقاد داشتید حالا چون از گندگاری نمایندگان خداتون خسته شده اید و بخا طر ترسی که دارید میگوید ما فقط به خدا اعتقاد داریم
دوشنبه 15 شهریور 1389

SATTARKHAN - کانادا - تورونتو
omid-norway بابا بحث علمی.چرا با نوشتن این اراجیف باعث میشی بهت بخندن برادر?بابا جان تو اینجوری از دین دفاع نکنی خیلی بهتره. به قول سعدی یا سخن دانسته گو ای مرد عاقل یا خموش.
دوشنبه 15 شهریور 1389

sepher - استرالیا - سیدنی
می بخور ,منبر بسوزان, مردم ازاری نکن! ....بخصوص منبر سوزاندن خیلی ثواب داره ! ;-).
دوشنبه 15 شهریور 1389

farhad1124 - امارات - دبی
کپی پیست از همین مقاله تقدیم به چشمانی که خود خاسته نمیبینند((اریک پریست در پایان می نویسد هیچ کس نمی تواند ثابت کند که آیا خدا وجود دارد یا وجود ندارد ... باور و یا ناباوری به خدا به آگاهی و وجدان هر یک از ما بستگی دارد ولی برای بسیاری از ماها وجود خدا یک عامل بسیار مهم در غنای زندگی و هستی ماست.))
دوشنبه 15 شهریور 1389

zebelkhan - آمریکا - سن خوزه
khosh bavar - ایران - کرمان. دوست عزیزم. متوجه منظور من نشدید. بنده هم به آزادی بیان معتقدم و بسیاری از افراد هم در این وب سایت نظر مخالف بنده دارند و با متانت بیان میکنند. اما وقتی کسی مثل دیوانه ها آرزوی مرگ یک دانشمند را میکند چون خدای او یا باورهای کوته بینانه آن مجنون را قبول ندارد چنین موجودی از دایره آزادی بیان خارج است. چه کسی گفته که هر عقیده ای محترم است؟ این یکی از مغلطه های بزرگ در عصر حاضر است. اگر اینطور باشد باید به عقیده هیتلر هم احترام گذاشت چون او به نژاد پرستی ایمان داشت! هر عقیده ای قابل احترام نیست. تنها عقایدی قابل احترام هستند که اولا بر طبق اصول و ضوابط پذیرفته شده جوامع انسانی باشند و ثانیا از استدلال و صحت عقلی و عرفی و اجتماعی برخوردار باشند. هر کسی میتواند با هاوکینگ مخالف باشد ولی آرزوی مرگ یک دانشمند و معلم را داشتن عین خباثت است. باز هم از شما تقاضا دارم از چنین دیوانگانی فاصله بگیرید چون شما را فردی سالم و خردمند میدانم. آن فردی که چنین حرفی را زد روح پلیدی دارد و نه تنها حق بیان ندارد بلکه باید توی دهانش زد تا دیگر چنین مهملاتی را بعنوان کامنت نگذارد.
دوشنبه 15 شهریور 1389

odin - بلژیک - انتورپن
khosh bavar - ایران - کرمان -ببین عزیز من بعد از دیدن بعضی نوشته های شما تصمیم نداشتم جوابی به حرفاتون بدم، فقط بخاطر ادبیات شما و اینکه به مخالفت احترام گذاشتی این چند جمله را مینویسم. شما یکبار دیگه هم بهتون میگم برین این چرندیاتی که این اقای tuti_lol - ایران - تهران در ان وب لاگ گذاشته را چک کن.ایشون در همین صفحه به کتاب داستان بچه ها و اینکه اون کوتوله های سفیدبرفی واقعیت دارن استناد کرده بعد بهمچین وب لاگی بعنوان سندی در رد گفته های یک دانشمند تکیه کرده!اما در مورد این دموکراسی! شما اجازه نداری باسم ازادی بیان بری تو سینما داد بزنی بمب و ملت رو در حال فرار بکشتن بدی.گالیله!در شهری همه طاعون گرفتن و شما که سالمی چون در اقلیتی بهت حکم کنن بری طاعون بگیری دموکراسی نیست، دموکراسی یک اصل در قوانین جامعه است نه در روش زندگی خصوصی. گالیله اگر عذرخواهی کرد از اینکه گفته ماه و ستارگان را دیده برای دموکراسی نبود که برعکس برای حکومت جهل بر جهان بود.
دوشنبه 15 شهریور 1389

khosh bavar - ایران - کرمان
SATTARKHAN - کانادا - تورونتو : واقعا عجیبه, چنین اسم دهان پرکنی واست انتخاب کردی, ولی مثل " روقیه " که به ماها اهانت میکرد, شما هم به عقاید دیگران اهانت میکنی ? کسی به ایشان که خیلی محترمانه با ما وارد بحث شده, نخندید , برچسب میزنی و جریحه دارش میکنی ! شاید ایشان " اگاهی و شناخت " شما را نداشته باشه و به حد فکری و سنی نرسیده و تجربه نداره, و شمایی که دم از ازادی بیان و افکار میزنی, نباید بعنوان " معلم " یا " خان " الگوی بدی باشی برای امثال ایشان و به هدفت که کار توضیحی است, نتیجه برعکسی بگیرید !
دوشنبه 15 شهریور 1389

khosh bavar - ایران - کرمان
zebelkhan - آمریکا - سن خوزه : من فقط بخاطر شخصیت شما میگم , که با ارامی و ملایمت بهتره که بمقصد میرسه, و اگر خوب توجه کرده باشید, ایشان یک تیکه انداخت و رفت, و بمقصدش, که انحراف ما از " تبادل نظر بهم " بود, رسید که شما و من داریم, بیهوده انرژی مصرف میکنیم. Zebelkhan , شما که بهتر میدانید که حزب فاشیستی که 150 میلیون مرگ به ارمغان اورده, الان در اروپا رو به توسعه است, از نوه موسولینی در ایتالیا بگیر تا المان, انگلیس و حتی در شوروی ! پیروز و شاد باشید !
دوشنبه 15 شهریور 1389

khosh bavar - ایران - کرمان
odin - بلژیک - انتورپن : ببین odin عزیز, من بنوبه خودم دوست دارم, به سوالاتی که دارم, " الان " دنبال جواب مذهبیش باشم, نه یک کلمه کم و نه یک کلمه زیاد ! ماها, خودمان بهتر میدانیم که باید با تمسخر دیگران حساب بکنیم, ولی ماها مشکلی با برخورد شماها نداریم, و این دالی بر ان نیست که با خواندن یک کتاب تحت تاثیرش قرار بگیرم. من دارم " فقط " از ازادی مجازیم حداکثر استفاده را میکنم و اینرا بدان در کشوری که هستید, کاری که ما با هم انجام دادیم, یعنی " معرفی " کتاب, یک امر طبیعی در زندگی " حقیقی " دنیای اول. من از توجتان بسیار متشکرم, جای نگرانی نیست, شاد باشید !
دوشنبه 15 شهریور 1389

ISLAM - ایران - کردستان
خدا رو شکر که جهالت یک فیزیکدان توسط یکى از خودشون کشف شد, ای بی دینها باز چه میگین؟ ایا تا به حال از خودتون پرسیدید که هر یک از شماها چگونه و از کجا به وجود امدین؟ این که یک قانون فیزیک نیست که از راهش جواب بدین, بلکه تنها عقل سلیم و فطرت سلیم جواب انرا میداند, و جواب همان خالق هستی (الله) است, عقلها کجا رفتن؟؟؟؟؟ اشهد ان لا اله اله الل و اشهد ان محمدا رسول الله
دوشنبه 15 شهریور 1389

iranazadiran - ایران - تهران
alireza.iran.culture - المان - هامبورگ. شما لطف دارید . این جمله شاید یکی از زیباترین جمله هایی ست که تا به حال خوندم و شما اونو از کتاب مورد نظر نقل کردید . میدونید متاسفانه این هفتاد و دو ملت که ره افسانه زده اند همان راه یک ملتی که مولانا درست میداند و حقیقی را هم زیر سوال میبرند. ما بشدت از خود و نظرات تحمیلی و یا دریافتی لبریزیم این است که جایی برای جا دادن حقیقت نداریم. ایمان خود تعریف دارد اما ما به خود ایمان و رسیدن اوج باور یکرنگی صداقت و یقین در این مقوله نمی پردازیم به چیزی می . پردازیم که به آن چنگ زده ایم از خدا گرفته و بت و گاو یا هر چیز دیگر. نفس ایمان واقعی در روح خدا متجلی ست و هر کس که به اوج این تعالی برسد در درون خود به حقیقتی رسیده هر چند که به قول شما در هند و نسبت به عضوی از اعضا بشر باشد. به همین خاطر است که می گویند انسان جوابش را از ایمان خود میگیرد مهم نیست به چه چیزی باور داری مهم رسیدن به نقطه خالص شفاف یکی شدن ایمان است چرا که خداوند در این نقطه و جایگاه قطعا حضور دارد و در دنیای مجازی تنها حقیقت موجود خداوند است و بس. ....
دوشنبه 15 شهریور 1389

iranazadiran - ایران - تهران
....نمی دانم می دانید لقب بابا طاهر به عریان به چه علت بر او گذاشته شد یا خیر . او که بشدت دنبال حقیت و کمال بود روزی از شخصی راه چگونه رسیدن به حقیقت را سوال میکند و شخص به قصد تفریح به او می گوید تو باید کاملا لخت شوی و شب را در حوض خانه در هوای سرد زمستان تا صبح سپری کنی. و بابا این کار را میکند و صبح سالم بدون اینکه یخ زده باشد بیرون آمده و از همان روز چشمه های حکمت در قلبش باز میشود و لقب بابا طاهر عریان را به این خاطر به او می دهند. جنس ایمان می دانید از چه جنسیست از جنس عشقی که مادر نوزاد مرده به فرزند خود میدهد و او زندگی از سر میگیرد. از جنس دم مسیح که روح القدس بر وجود مریم تابید و او هم به جنین خود منتقل کرد تا دم رحمانی با یقین پیدا کند چرا که در آینده با این دم کارها داشت و رسالت بزرگی را بر دوش حمل میکرد. ابراهیم با ایمان از آتش نمرود بیرون آمد و یا با یقین به عدالت خداوند و دوری او از ظلم قصد بریدن سر فرزند خود را داشت....
دوشنبه 15 شهریور 1389

iranazadiran - ایران - تهران
....ایمان خالص انواع دارد و دوای دردهای مختلف است قطعا کسی که به عضوی از اعضا انسان به عنوان پرستش می نگرد احوال مولانا و حافظ را در سر ندارد اما جواب خود را می گیرد و یا حاجت خود را. البته همانگونه که می دانیم همواره بشر در مقوله ایمان نسبت به هر چیز در کوران محک قرار می گیرد باز اینهم از محتویات و موادی ست که ساختار ایمان را می سازد. اگر شخص ایمانش کافی و کامل باشد در صورت ناکام بودن از ایمان خود دست نمیکشد او ایمان دارد که موجود مورد پرستشش حتی در این بر آورده نکردن ها گشایش و بر آورده کردن های بسیار دیگری نهفته است. اگر هم آن موجود را اعم از خدا یا هر چیز دیگر سزاوار پرستش می داند که اهل داد و ستدی نمی باشد و تکلیفش مشخص. ....
دوشنبه 15 شهریور 1389

tuti_lol - ایران - تهران
odin - بلژیک - انتورپن همه مردم سوادشون اونقدر نیست که با یک سری معادلات بیجده وریاضیات علمی را بفهمند یا وقتی زیادی ندارند مثل تو بخواهی به یک نفر یاد بدی که مثلا این ماشین فراری برواز می کند شما هم بروید ماکینه داخلیش بامب بنزین ترمز کلاج. را برای یک نفر شرح بدهی بهترین راهش یک تجربة که ثابت کنی منهم یک لینک را که بزبان فارسی بید گذاشتم و گرنه لینک های هست که بزبان خارجی که خیلی هم برتر بهر حال این که حقیقت داشت نه؟!. https://www.iranianuk.com/article.php?id=41280
دوشنبه 15 شهریور 1389

odin - بلژیک - انتورپن
tuti_lol - ایران - تهران -من یک عذرخواهی بخودم حداقل بدهکارم که جواب شما و افرادی مثل این اقاپسر شجاع رو میدم اما گاهآ وقتی ادم میبینه مخاطب چجور افرادی قرار میگیره دست خودش نیست، ناخوداگاه عکس العمل نشون میده. شما وقتی به جمنیها و هابتها استناد میکنی بنده با شما بحثی نمیتونم و نباید بکنم.مثل اینکه من بگم نزدیکترین منظومه بزمین 26 سال نوری فاصله داره و شما میگی نخیر کاپیتان کرک 40 سال پیش تو استارترک با کلینگانها تماس گرفت. باور کن اگه برای هر دانشجو و محقق فیزیکی تعریف کنن که همچین افرادی به استیون هاوکینگ اعتراض داشتن، نخونده همه نوشته هاش رو میپذیره. اون دوست دیگرتون 1 سال تموم اینجا گوش فلک رو پاره کرده بود در مورد اینکه مرید «هاوکینزه» و او بخدا اعتقاد داره و ثابت کرده و دانش اموخته است و چه وچه. اما یک سوال از ایشون در مورد اینکه اقا فقط بگو کتاب این اقا چند صفحه است نوشته هاش پیشکش، در رفت. اما زبون این اقا در فحاشی ماشالاه!6متره. شماها بالاغیرتآ در همون موارد ادم فضایی و این فیلمها نظر بدین، دست از سر علوم و هاوکینگ و پاتریک مور و غیره بردارین.
دوشنبه 15 شهریور 1389

tuti_lol - ایران - تهران
odin - بلژیک - انتورپن ای بابا من که بسر شجاع نیستم من طوطی ترسو هستم من را با شیخ , ملا قاطی نکن , هنوز من جونم اونم هر کسی هستش بگو برود به نمازش برسد که نمازش شکایت میکند.
سه‌شنبه 16 شهریور 1389

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.