به یاد دلکش، ملکه ترانه های ایرانی

 
به یاد دلکش، ملکه ترانه های ایرانی

دلکش خواننده ترانه های بیاد ماندنی در هفتم اسفندماه ۱۳۰۳ خورشیدی در شهر بابل به دنیا آمد و در یازدهم شهریورماه سال ۸۳ در هشتاد سالگی از این دنیا رفت. هنرمندی که در یک خانواده پر اولاد به دنیا آمد و در ۱۲ سالگی به تهران فرستاده شد تا نزد خواهرش زندگی کند.

در تهران بود که معلم موسیقی مدرسه به صدای پر حجمش پی می برد و عصمت باقرپور را که بعدها به دلکش شهره شد به روح الله خالقی موسیقیدان سرشناس آن زمان معرفی می کند. عبدالعلی وزیری دیگر موسیقیدان سپس ماموریت می یابد این استعداد جوان را با زیر و بم موسیقی سنتی آشنا کند. در همین اوان است که وزیری به خاطر گیرایی و جذبه صدا نام هنری دلکش را برای عصمت بر می گزیند.

دلکش درخاطراتش با اشاره به چگونگی گرایش خود به هنر آواز و خوانندگی از دوران کودکی خود هم یاد کرده است. دورانی که بعدها در ترانه ای نشست. بانو دلکش پس از گذراندن یک دوره آموزشی نزد عبدالعلی وزیری به تدریج با دیگر استادان موسیقی هم آشنا می شود و همکاری با آنها را پی می گیرد.

مهدی خالدی اما در ساخت ترانه های دوره نخست هنری بانو دلکش سهم بیشتری بر عهده داشت. این همکاری از ۱۸ سالگی بانو دلکش آغاز شد و تا سی و یک سالگی ادامه یافت. ازدواج با شاپور یاسمی فیلمساز، بانو دلکش را به سینما هم کشاند و در مجموع در ۱۰ فیلم ظاهر شد. فیلمهایی که سرگرم کننده بود و نمی توان در ردیف آثار تاثیرگذار سینمای ایران قرار داد. هنر آواز بانو دلکش اما بر عکس تاثیر گذار بود و بسیاری از خوانندگان جوان از دهه ۴۰ خورشیدی به بعد را به سوی خود جذب کرد.

یکی از این خوانندگان هایده بود:
«من خوانندن آواز و تصنیف را در واقع از طریق رادیو و شنیدن صدای بانوی آواز ایران خانم دلکش آموختم. زنده یاد الهه دیگر خواننده سرشناس که سه سال پس از مرگ بانو دلکش از این دنیا رفت، دلکش را پس از بانو قمر بزرگترین خواننده زن دانست:
«من برای قمر ملوک وزیری احترام قائلم. برای اینکه قدمی که او برداشت آن شرایطی که کسی نمی توانست بیاید بخواند ولی بعد از او همه باید بدانند خانم دلکش خواننده پر قدرت و مسلط بود.»بانو دلکش که از او به عنوان ملکه ترانه های ایرانی هم یاد می شود اگرچه پیش از وقوع انقلاب اسلامی در ایران زندگی پرجنب و جوش و مرفهی داشت، پس از انقلاب اما به گونه ای ناخواسته به انزوا رانده شد و برای گذران زندگی تنها به میهمانی های خصوصی راه می یافت. بانو دلکش سه سال پیش از مرگش چند کنسرت در اروپا و آمریکا برپا کرد و در آغاز هر کنسرت با دوستاران خود این طور سخن گفت:
«اول سلام عرض می کنم به تمام هموطنانم. امشب شب خاطرات است. شبی که با آهنگهای من تجدید خاطرات می کنید. من با شما ها جوان بودم و با شماها پیر شدم و افتخار می کنم که امشب در جمع شما هستم.»

khosh bavar - ایران - کرمان
روحش شاد, که با صدای دلنشینش نسلها را بهم نزدیکتر میکرد و باعث میخکوب شدنشان میشد.
شنبه 13 شهریور 1389

sam69 - ایرلند - دوبلین
روحش شاد باد
شنبه 13 شهریور 1389

zari goli - ایران - کرمانشاه
روحش شاد
شنبه 13 شهریور 1389

ARTEMIS-SW - فرانسه - پاریس
زنده و جاویدان نامش و دیگر زنانی که با صدایشان لحظات غم ایرانیان را با جاذبه ی موسیقی و صدا تبدیل به شادی کردند و در ع.قلاب شکوهمند اسلامی خاموش شدند.
شنبه 13 شهریور 1389

pelle - سوئد - استکهلم
چرا تمام هنرمندان قدیمی با فقر و تنگدستی از دنیا رفتند ؟ بجز اینکه اموال آنها شد باج سبیل ملا های بیشرف هرزه.
شنبه 13 شهریور 1389

بابا فیروز - ایران - اصفهان
زنده باد نام شیر زنان آریایی ایران زمین
شنبه 13 شهریور 1389

dokhtare_ariaei - ایتالیا - میلان
روحش شاد و یادش گرامی.
شنبه 13 شهریور 1389

dokhtare_ariaei - ایتالیا - م
روحش شاد و یادش گرامی.
شنبه 13 شهریور 1389

ahura - ژاپن - توکیو
روحش شاد
شنبه 13 شهریور 1389

rezanl - هلند - امستردام
این عناوین رو از کجا پیدا میکنید. راستی جالبه یه لیست تهیه کنید از تمام هنرمندا با لقبشون تا بدونیم کی کیه !
شنبه 13 شهریور 1389

Nader Jahanbani - کانادا - تورنتو
اموال پوران, دلکش, بانو مرضیه و بسیاری دیگر از هنرمندان موسیقی و سینما در بعد از عن قلاّب اسهالی!! ب توسط رژیم روضه خوانها ووسیله ملاّیان حرام لقمه مصادره و بالا کشیده شد.!
شنبه 13 شهریور 1389

30omin - ایران - تهران
گذاشتم تا امروز بگویم. خدا از افتخاری نگذرد که با کپی کردن بی اجازه ( حتی تلفنی ) و مغلوط آثار ایشان اولین ضربهء جدی را به سلامتی بانو دلکش وارد کرد و باعث اولین سکتهء وی شد.
شنبه 13 شهریور 1389

mdice7 - ایران - تهران
یاد و نامش گرامی
شنبه 13 شهریور 1389

zartusht67 - المان - فرانکفورت
شادروان صدای زیبایی داشت
شنبه 13 شهریور 1389

babre mazand - هلند - امستردام
روحت شاد همشهری عزیز و خوش صدایم
شنبه 13 شهریور 1389

SnakeEater - ایران - تهران
موی تو قرارم به هم می‌زند * * چشم تو به مستی رهم می‌زند * * لبهای تو خون در دلم می‌کند *‌ * یاد تو ز خود غافلم می‌کند - - چه گوهران درخشانی در سینه این خاک سرد که با زمزمه صدای آسمانی تو به پای چوبه‌های دار و جوخه‌های آتش رفتند. - - هرکجا سازی شنیدی * *‌ شعر و آوازی شنیدی * * یاد من کن! یاد من کن! یاد من کن!
یکشنبه 14 شهریور 1389

Pezhman - اتریش - وین
نامش دلکش ویادش جاودان باد.بانویی پیشرو ومدیست.صدایی دلکش و گوشنواز داشت. زبان شیرین واستوار پارسی را خدمتگزار بود. تا زبان پارسی جاریست, نام دلکش باقیست.نامش جاودان باد
یکشنبه 14 شهریور 1389

khosh bavar - ایران - کرمان
به همه کاربران: تعجب میکنم که کسی از جذابیت این عکس زیبا " چیزی " نگفته ??!! یا از روی حسادت ?! و شاید بخاطر سن بالای کاربرهای مرد این web site ?! میبینید , چقدر جذاب و دلکش هست. روحت شاد
یکشنبه 14 شهریور 1389

dokhtare_ariaei - ایتالیا - میلان
khosh bavar - ایران - کرمان سلام به شما.اره خوب خدایش جذاب و زیباست.روحش شاد.
یکشنبه 14 شهریور 1389

iranazadiran - ایران - تهران
چقدر مشابه این صداهای جاودانه در سی و یکسال اخیر در ایران خاموش شد و ناشناخته باقی ماند. هر کس توانست به خارج برود و نی ناش ناناش کند اسمش. بر سر زبان افتاد و شناخته شد اما تکلیف امثال صداهایی مانند دلکش پریسا هایده و دیگران چه میشود. روحش شاد چه صدای کوبنده قوی و براستی دلکشی. 
یکشنبه 14 شهریور 1389

sepher - استرالیا - سیدنی
روحش شاد .
دوشنبه 15 شهریور 1389

Azadikhah - هلند - تکسل
روحش شاد. عکس هم زیبا هست
دوشنبه 15 شهریور 1389

+2
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.