سنجاب‌ زاگرس؛ قربانی جدید قاچاق حیوانات خانگی در ایران + عکس


سنجاب‌ زاگرس؛ قربانی جدید قاچاق حیوانات خانگی در ایران

سنجاب‌ها نقش مهمی در بارور ساختن درختان جنگلی دارند

در تازه‌ترین تهدید زیست محیطی در ایران، سنجاب دامنه‌های زاگرس هدف قاچاقیان حیوانات خانگی قرار گرفته و تلاش برای زنده گرفتن این حیوان به جنگل های بلوط استان لرستان آسیب وارد کرده است.

به گزارش خبرگزاری مهر، کشف ۲۵ قلاده سنجاب گرفتار شده، توسط محیط بانان لرستان طی هفته گذشته، از گسترش فعالیت قاچاقچیان برای صید و فروش این موجودات در بازار حیوانات‌ خانگی پایتخت حکایت دارد.

سنجاب های زاگرس که اغلب بر فراز درختان بلوط آشیانه دارند، به علت نقش اساسی‌شان در بارور ساختن و حفظ جنگل های بلوط، عضو مهمی از اکو سیستم دامنه‌های غربی و جنوب غربی سلسله کوه‌های زاگرس محسوب می شوند.

به گفته محمد حسین بازگیر، مدیرکل محیط زیست استان لرستان، قاچاقچیان برای صید زنده سنجاب‌ها به آتش زدن درختان بلوط می پردازند تا آنها را وادار به خروج از لانه‌هایشان کنند و این موضوع موجب آسیب دیدگی جدی جنگل های بلوط لرستان شده است.

جنگل های بلوط دامنه های زاگرس نقش مهمی در تثبیت و غنی سازی خاک این منطقه دارد که یکی از اصلی ترین مراکز دامداری و باغداری در ایران است.

مدیرکل محیط زیست استان لرستان، در مورد اقدام جدید قاچاقچیان حیوانات خانگی در ایران به خبرگزاری مهر گفت: "مطابق برخی اطلاعات کسب شده، این سنجاب‌ها بعد از انتقال به تهران و پس از رنگ آمیزی، قلاده گذاری شده و به عنوان سنجاب‌های اهلی به فروش می رسند."

آقای بازگیر از کشف بیش از ۵۰ قلاده سنجاب گرفتار شده طی ماه های گذشته خبر داده و گفته است که برخی از سنجاب‌های کشف شده به علت فضای کم و شرایط بد نگهداری توسط قاچاقچیان، خفه شده اند، اما بقیه آنها به جنگل های بلوط استان لرستان بازگردانده شده اند.

او با انتقاد از پایین بودن مبلغ جریمه برای شکار و قاچاق این حیوانات، گفته است که هم اکنون تنها ۲۰۰ هزار تومان جریمه برای شکار غیرقانونی سنجاب‌ها تعیین شده است که در برابر مبلغ خرید و فروش آنها در بازارهای سیاه، عامل بازدارنده موثری به حساب نمی آید.

مراتع واقع شده در محدوده شهرهای خرم آباد، بروجرد و دورود که به دشت های سیلاخور شهرت دارند، از پرآب‌ترین و حاصلخیزترین مناطق ایران است که پس از زلزله فروردین ماه سال ۱۳۸۵ و بازسازی صدها روستای آسیب دیده در این مناطق، هم اکنون به یکی از اصلی‌ترین مراکز دامپروری و کشاورزی مدرن در ایران تبدیل شده است.

سطح بارندگی در برخی نقاط این منطقه گاه از میانگین بارندگی در شهرهای شمالی ایران نیز بیشتر است و بیم آن می رود که تخریب جنگل های بلوط در این نواحی موجب سرازیر شدن سیلاب های عظیمی شود که هم اکنون توسط این درختان و در قالب صدها رود و نهر به سرچشمه های اصلی رودخانه‌های کارون و زاینده‌رود می پیوندند.

جاذبه های طبیعی و گونه های جانوری این مناطق نیز به علت تنوع و کمیاب بودن، موجب آن شده است که شهرستان دورود به عنوان یکی از نامزدهای کسب عنوان "پایتخت طبیعت ایران" مطرح شود.

سنجاب، سمندر لرستان، عقاب طلایی زاگرس، کرکس، گرگ، خرس، پلنگ، قوچ و گراز از معروف ترین گونه های جانوری این منطقه اند که صدمات زیست محیطی سالهای اخیر حیات آنها را به خطر انداخته است.

دامنه های زاگرس اصلی‌ترین کوچ‌گاه عشایر مرکز ایران در فصل بهار و تابستان است

عقاب طلایی که در مرکز ایران و دامنه های زاگرس زندگی می کند یکی از گونه های جانوری است که حیاط آن مانند درختان بلوط، با زیست سنجاب ها گره خورده است

دامنه های زاگرس سرچشمه اصلی دو رود بزرگ کارون و زاینده رود در ایران است

تنوع گونه‌های جانوری در دامنه‌های زاگرس این منطقه را نامزد پایتخت طبیعت ایران کرده است

دشت سیلاخور از حاصلخیز ترین سرزمین های ایران و مراتع آن چراگاه هزاران گله عشایر ایران است

محیط بانان استان لرستان پس از کشف سنجاب‌های صید شده آنها را به مکان زیست خود در جنکل های بلوط لرستان باز گرداندند

قلعه فلک الفلاک خرم آباد از آثار باستانی مشهور استان لرستان است

عشایر ایران با آغاز بهار به دامنه های لرستان می آیند تا گله های خود را در مراتع سرسبز آن بچرانند

(_JuSt MujiZ_) - پاکستان - لاهور
شاید اولم.
جمعه 12 شهریور 1389

khosh bavar - ایران - کرمان
انسان, یک حیوان درنده که فقط به مادیات توجه داره, که چطور میتونه پولدارتر از دیگران بشه, حالا به هر قیمتی شده از فروش مهمات جنگی بگیر تا فروش بدن و پوست و گوشت حیوانات. حیوانات: به شکار حیوانات دیگر میرونند که ان هم یک غریزه طبیعی هست که باید شکمشان را با شکار کردن سیر کنه. جنگل بدون حیوانات مانند صحرای کویری ولی به رنگ سبز ! بقول گاندی: اگه میخواهید سطح سواد اجتماعی و اقتصادی یک کشور را بسنجید, باید به رفتار مردم به حیوانات دقت کنید ! ولی در جایی که فقر فرهنگی و اقتصادی حکومت کنه, نباید انتظار بیشتری داشت ?!
جمعه 12 شهریور 1389

sam69 - ایرلند - دوبلین
سرزمین زیبای من دوستت دارم!!:) هر چند که سرسبز بود دامنه ی الپ ,,,,, جون دامن البرز پر از چین و شکن نیست,,
جمعه 12 شهریور 1389

chingo - مالزی - کوالالامپور
پایه و اساس همه این بدبختی ها فقر اقتصادی و فرهنگیست . به قول معروف از دری که فقر وارد بشه , ایمان فرار میکنه .
جمعه 12 شهریور 1389

dannni - سوئد - استکهلم
هیچ جای دنیا به زیبائی ایرانپیدا نمیشه
جمعه 12 شهریور 1389

porharfi - هلند - آرنم
پلیس بخط شده در تهران بهتر نیست بجای "تهران" را قروق کردن به . شکار ِ شکارچیان قاچاقچی بپردازید؟؟؟!!!
جمعه 12 شهریور 1389

افسانه - المان - لندن
من فکر نکنم این زاگرس باشه مخصوصا دشت سیلاخور و دامنه های زاگرس. ولی چه فایده ایران باید خودش رو درست کنه بعد به اثار تاریخیش به نازه
جمعه 12 شهریور 1389

zartusht67 - المان - فرانکفورت
از وقتی این وحشی های تازی ایران ما را اشغال کردند همه چیز را خراب کردند جنگل ها که ریه تنفسی ایران است و محیط زیست را عوامل رژیم کثیف همه را به نابودی کشاندند نمونه جنگلهای شمال را پسر نا خلف جنایت کار اخوند مصباح یزدی از بین برد
جمعه 12 شهریور 1389

sam69 - ایرلند - دوبلین
کاملا صحیح است دوست عزیز:) از شهر زیبای کرمان!!!khosh bavar :)
جمعه 12 شهریور 1389

mehr47 - ایران - تهران
کاش پوست اخوندو ملا ارزش داشت یا حداقل میشد مثل حیوان خانگی ازشون استفاده کرد در عرض یک سال اینا منقرض میشدن. بالاخره اینم ارزوی ماست...
جمعه 12 شهریور 1389

Black Chador - امریکا - ولدن
khosh bavar - ایران - کرمان . . حرفت املا درسته متاسفانه ثابت کردن این قضیه که اگر حیوانات نباشن نسل انسان از بین یره را به ادمهای بیسواد و خرافاتی مشکله. روزانه در بازرا شکار در چین حیوانات کمیاب خرید و فروش میشن که طبق خرافا ت بعضی از مردهای چینی فکرمیکنن خوردن این حیونات بهشون قدرت سکسی بیشتری میده. چند سالپیش در یک جلسه من پیشنهاد کردم که مراکز حمایت حیوانات قرصهای Viagra را بطور مجانی در اختیار این مردهای نفهم بذارن. البته دولتهای چین و شورهای افریقایی حتما با این پیشنهاد مخالفت خواهند کرد.
جمعه 12 شهریور 1389

saasaan - ایران - شیراز
سلامkhosh bavar - ایران - کرمان. از کرمان چه خبر? من زمانی انجا دانشجو بودم.
جمعه 12 شهریور 1389

daiana - ایران - تهران
اکس اولی چقد قشنگه
شنبه 13 شهریور 1389

sam69 - ایرلند - دوبلین
سلام !! به شیراز و کرمان :)دامنه های زاگرس.
شنبه 13 شهریور 1389

*پسر شجاع* - ایران - تهران
odin - بلژیک - انتورپن . به جان خودت من فقط تو کامنت بالا تاکید کردک که طبق آخرین نظرات کارشناسی اسم ایشان هوکینگه تا یه وقت خدای نکرده کسی اشتباه نکنه وگرنه با شما کاری نداشتم ولی اگه میخوایی باز دست به قلم مو بشم شما رو دوباره قهوه ای کنم همچنان در خدمت هستم ...در مورد مسابقه کتاب خوانی که فرمودید منو یاد مسابقات قران خوانی آخوندها انداختین که سوره عنکبوت چندمین سوره قرآن هست و آیه 23 با چه کلمه ای شروع میشه .....
شنبه 13 شهریور 1389

barbud_daneshmand - بلژیک - گنت
چو ایران نباشد تن ما مباد......
یکشنبه 14 شهریور 1389

omid norway - نروژ - اسلو
chingo - مالزی - کوالالامپور .دوست عزیز این کلام سخن حضرت علی(ع)از دری که فقر بیاد ایمان میرود.¤¤در جایی دیگر فرمودند: عبرتها چه‌ بسیار است‌، لیکن‌ پند گرفتن‌ کمتر است.¤¤* هیچ‌ فقیری‌ گرسنه‌ نمانده‌ مگر درسایه ‌آنکه‌ ثروتمندی‌ از حق ‌او بهره‌مند گشته‌ است.
دوشنبه 15 شهریور 1389

+3
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.