نوشابه بدون قند ننوشید!


نوشابه بدون قند ننوشید!

مرباها، نوشابه ‌ها و انواع مواد غذایی مخصوص دیابتی ‌ها در بازار وجود دارد، اما من توصیه می‌ کنم از این مواد غذایی برای افراد دیابتی چه بزرگسال و چه کودکان استفاده نکنید.

دلایل زیادی دارم که چنین توصیه‌ ای می ‌کنم.

اول از همه این که وقتی برای کودک دیابتی ‌تان از این غذاهای مخصوص تهیه می‌ کنید و به او در جمع دیگران توصیه می ‌کنید این غذاهای خاص را بخورد، از نظر روانی یک ضربه روحی به او زده ‌اید که این ناراحتی روانی اصلا مناسب او نیست. علاوه بر این ناراحتی های روانی، برای کنترل قند خون مضر هستند.

 

دلیل دوم گرانی نسبی این مواد غذایی است. شما با تهیه این مواد هزینه بیشتری را به خانواده تحمیل می ‌کنید، در حالی که سودی به خاطر این هزینه‌ اضافی عایدتان نمی ‌شود. به علاوه از نظر محتوای موجود، کالری و انرژی این مواد غذایی از غذاهای مشابه که برای افراد سالم استفاده می ‌شود، بیشتر است. با این که در این محصولات از قندهایی مثل گلوکز استفاده نشده است، اما از قندهای مصنوعی استفاده شده که کالری و انرژی ‌شان بیشتر است.

علاوه بر این، معمولا مزه این غذاهای رژیمی تا حدی متفاوت است و فرد دیابتی که از این محصولات استفاده می‌کند از نظر روانی احساس می ‌کند با دیگران فرق دارد. این حس متفاوت بودن در کودکان دیابتی می ‌تواند برای آن ها بسیار آزاردهنده باشد.

در بعضی از این محصولات مخصوص دیابتی ‌ها از قند مصنوعی به نام "سوربیتول" استفاده شده است و همان ‌طور که می ‌دانید مصرف زیاد سوربیتول، باعث بروز عوارضی مثل دل درد و اسهال می ‌شود. به همین دلیل معمولا توصیه نمی ‌شود که غذاهای مخصوص دیابتی ‌ها که در بازار وجود دارد را استفاده کنید.

اگر تا امروز حتی در مسافرت ‌ها و مهمانی‌ ها چنین اشتباهی را مرتکب شده ‌اید، بهتر است آن را تکرار نکنید. غذا خوردن سالم و کنترل دایمی قند خون، به همراه داشتن تحرک بدنی متناسب با سن می ‌تواند به همه دیابتی ها این امکان را بدهد که همانند بقیه مردم زندگی کنند، غذا بخورند و خلاصه این که نباید مدام احساس کنند که با دیگران متفاوت هستند.

تنها موضوعی که باید همواره به خاطر بسپارند این است که حواس ‌شان به مقدار قند خون‌ شان باشد و در صورتی که در شرایط خاص سفر به قول معروف ناپرهیزی کردند، وعده انسولین تزریقی خود را بیشتر کنند و بعد از غذا قند خون ‌شان را اندازه‌ گیری کنند. در این شرایط نیازی نیست که برای خود غذای خاصی تهیه کنند.

دکتر محسن خوش ‌نیت - فوق تخصص بیماری ‌‌های غدد و متابولیسم

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران

khatat - المان - حسنکیاده
منظورت اصلی تو چیه با این حرفها؟اقای دکتر
پنج‌شنبه 11 شهریور 1389

dokhtare_ariaei - ایتالیا - میلان
نوشابه فقط کوکا کولا مشکی...واقعا مشکی رنگ عشق
پنج‌شنبه 11 شهریور 1389

dokhtare_ariaei - ایتالیا - میلان
نوشابه فقط کوکا کولا مشکی...واقعا مشکی رنگ عشق
پنج‌شنبه 11 شهریور 1389

msforugh - ایران - تهران
dokhtare_ariaei - ایتالیا - میلان .. کارت درسته رفیق .
پنج‌شنبه 11 شهریور 1389

سید ابوالقاسم واعظ - اندونزی - جاکارتا
دکی جون. منظورت اینه که کسی که دیابت داره یا از چاقی شدید رنج میبره همره با بقیه مربای و نوشابه قند دار بخوره ،تا به غرورش لطمه نخوره و پول زیادتر نده، و بعدش ریغ رحمت را سر بکشه. حالا خوبه فامیلت خوش نیته اگر بد نیت بود چی می گفتی.
پنج‌شنبه 11 شهریور 1389

massoudoslo - نروژ - اسلو
بابا iranianuk / شما یه مطلب میزارید که اسپرمها و نمیدونم ژن های مردان احتیاج به ۴۸ (!!!!)استراحت دارند که احیاء شوند و اگه میخایم بچه دار بشیم همش باید مرخصی ۴۸ ساعته بگیریم و الان که نوشابه خوردن رو حرام کردید :( آقا شما چرا اینقدر ما رو میترسند و هول و ولا میندازید تو دامنمون !!؟ از اون ور هم ۸ روش برا آب خوردن میارید !! اخه آب خوردن هم شد زندگی !!!؟آقا راحت بگید بریم مرتاض بشیم و خلاص کنید ما رو...مزاح بود :) مرسی برا مطالب و کارتون.
پنج‌شنبه 11 شهریور 1389

kishmish sabz - آمریکا - لس آنجلس
بالاخره تکلیف ما رو روشن میفرمائید که ما چی کوفت بفرمائیم؟ حتماً فردا هم میگین نوشابهء مایع ننوشید! یا غذای جامد نخورید!.
پنج‌شنبه 11 شهریور 1389

zorro - هند - میسور
دکتره خواسته یه چیزی گفته باشه.
پنج‌شنبه 11 شهریور 1389

khosh bavar - ایران - کرمان
dokhtare_ariaei - ایتالیا - میلان: مگه غیر از مشکی رنگ دیگری هم هست ?!
پنج‌شنبه 11 شهریور 1389

dokhtare_ariaei - ایتالیا - میلان
msforugh - ایران - تهران خوشحالم از اینکه شما هم کوکا کولا مشکی دوست دارید.khosh bavar - ایران - کرمان نه عزیزم رنگ دیگه ای نیست.
پنج‌شنبه 11 شهریور 1389

behnam2009 - انگلستان - لندن
جتی به دلیل هم نیاورده.
پنج‌شنبه 11 شهریور 1389

Pezhman - اتریش - وین
بابا اینهارو برای شماها که توی اروپا هستید ورابگان دمودیقه میروید پیش بهتربن دکترها و سواد هم داربد. نگفته.شنیده احمد جنتی(مارمولک) مرض قند داره.
جمعه 12 شهریور 1389

pedialex - فنلاند - هلسینکی
عجب چرندیاتی گفته, مثلا:. "از نظر محتوای موجود، کالری و انرژی این مواد غذایی از غذاهای مشابه که برای افراد سالم استفاده می ‌شود، بیشتر است. با این که در این محصولات از قندهایی مثل گلوکز استفاده نشده است، اما از قندهای مصنوعی استفاده شده که کالری و انرژی ‌شان بیشتر است". درست برعکس گفته!!!!. درسته که مصرف زیاد سوربیتول عوارض داره ولی بمراتب کمتر از عوارض قند وبیماریهای ناشی از مصرف زیاد مواد قندیه. عجب هیات علمی داره دانشگاه علوم پزشکی تهران. بابا جان, فوق تخصص بیماری ‌‌های غدد و متابولیسم رو عشقه نه کوکا کولا مشکی عزیزم
شنبه 13 شهریور 1389

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.