وزیر نفت: ایران واردات بنزین را قطع می‌کند


وزیر نفت: ایران واردات بنزین را قطع می‌کند

مسعود میرکاظمی، وزیر نفت می‌گوید که ایران در زمینه تولید بنزین خودکفا شده است و به زودی با افزایش ظرفیت تولید، واردات بنزین را قطع خواهد کرد.

به گزارش پایگاه اطلاع‏رسانی دولت، آقای میرکاظمی امروز (سوم شهریور) گفت: به زودی 20 میلیون لیتر در روز به تولید ما اضافه می‌شود و به آنهایی که قصد دارند در زمینه بنزین بر ما فشار وارد کنند، اعلام خواهیم کرد که ایران هر گونه بخواهد تصمیم می‌گیرد.

بنزین، بزرگترین بخش واردات ایران در سال 88 را تشکیل می‌دهد و 4.5 میلیارد دلار برای آن پرداخت شده است. همچنین در این سال واردات بنزین در مقایسه با سال 87 بیش از 67 درصد افزایش داشته است.

جمهوری اسلامی با این که پنجمین تولیدکننده بزرگ نفت جهان است، حدود 40 درصد از بنزین مصرفی خود را وارد می‌کند که بخشی از آن سوخت موردنیاز خودروها و موتورسیکلت‌ها را تامین می‌کند.

وزیر نفت پیش‌تر نیز در ششم مرداد گفته بود که ایران با ساختن پالایشگاه‌های جدید و بهره‌برداری از آنها، تا پایان سال 1392 امکان تولید روزانه 170 میلیون لیتر بنزین را خواهد داشت و تاسیسات پتروشیمی منطقه عسلویه برای تولید آزمایشی روزانه بیش از 15 میلیون لیتر بنزین در شرایط خاص و اضطراری آماده‌اند.

آقای میرکاظمی از اعلام خودکفایی بنزین فراتر رفت و گفت که در سال 1392 بنزین مورد نیاز کشور بیش از 66 میلیون لیتر در روز نخواهد بود و ایران خواهد توانست مازاد تولید بنزین را صادر کند. وزیر بازرگانی درباره شیوه برآورد نیاز داخلی به بنزین در سه سال آینده توضیحی نداد.

در ماه‌های گذشته به دنبال تصویب چهارمین قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل علیه ایران و تحریم‌های آمریکا و متحدانش، بیشتر شرکت‌های بزرگ نفتی بین‌المللی از بستن قراردادهای جدید با ایران خودداری کرده‌اند.

مقابله با تحریم‏های بین‏المللی

محمود احمدی‌نژاد در واکنش به تحریم صادرات بنزین به ایران توسط آمریکا، گفته بود که جمهوری اسلامی توان افزایش تولید داخلی بنزین و کاهش مصرف را دارد تا با تحریم مقابله کند.

وی اوایل مرداد ماه امسال گفته بود که آرزو دارد بنزین تحریم شود و و این که «اگر بنزین تحریم شود، ظرف دو روز 17 میلیون لیتر جایگزین می‌کنیم.»

ایران همچنین در آمارهای رسمی ماه تیر امسال اعلام کرده بود که مصرف بنزین در شش ماه پیش از آن به دلیل جیره‌بندی تا 20 درصد کاهش داشته است.

دولت همچنین پیش‌بینی کرده است که اجرای طرح هدفمند کردن یارانه‌ها به کاهش مصرف بنزین و ذخیره آن بینجامد.

بنا به گفته کارگروه اقتصادی، با اجرای طرح هدفمندکردن یارانه‌ها، بنزین به صورت نیمه یارانه‌ای و به قیمت 400 تومان فروخته خواهد شد.

با این حال، علیرضا ضیغمی مدیرعامل جدید شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی هم قیمت 950 تومان را برای بنزین پیش‌بینی کرده است.

براساس گزارش خبرگزاری کار ایران (ایلنا)، میزان فروش بنزین در تیرماه امسال از 150 هزار لیتر در روز به حدود 90 هزار لیتر کاهش یافته و این روند کاهشی در مرداد ماه بیشتر بوده است.

از سوی دیگر، ایران برای مدرنیزه کردن صنعت پالایشگاه‌های نفتی خود نیاز به سرمایه‌های خارجی دارد اما شرکت‌های خارجی به دلیل تحریم‌ها از تمایلی به سرمایه‌گذاری در این زمینه ندارند. 

پس از اعلام تحریم‏ها، قرارگاه خاتم‌الانبیا وابسته به سپاه پاسداران که بزرگ‌ترین پیمانکار پروژه‌های دولتی است، گفت که می‌تواند جای خالی شرکت‌های خارجی را در ایران پر کند.

قرارداد با شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی برای ساخت سه خط لوله انتقال فرآورده‌های نفتی از بندرعباس به رفسنجان، به ارزش نزدیک به 850 میلیون دلار از جمله پروژه‌های اقتصادی این قرارگاه بوده است.

kholidar - ایران - رشت
خداوند عمرش را قطع کند که مادر رانندگان را به عزایشان نشاند
سه‌شنبه 9 شهریور 1389

borzoopersia - انگلستان - بیرمنگهام
رو که نیست سنگ پای قزوین است. مرتیکه هیچ کس بهتون بنزین نمیده حالا میخواهید مثلا دست پیش بگیرید.
سه‌شنبه 9 شهریور 1389

خانه به دوش - سوئد - استکهلم
ای تو اون ذات و روح کثیف و پلیدت مرتیکه مفتخور روزی میرسد که این گردن کلفتت را در برابر هر چی راننده تاکسی خم کنی و این همه پول بی زبان نفت را مثل سیفون wc از گلویتان خواهیم کشید بیرون
سه‌شنبه 9 شهریور 1389

Larkiden - لوکزامبورگ - لوکزامبورگ
خانه به دوش - سوئد - استکهلم . دوست گرامی حالا چرا مثل سیفون ؟؟؟
چهار‌شنبه 10 شهریور 1389

ekman - ‫ایران - شیراز
‫چی میشد که بجای انرژی اتمی که آنهم شالوده و قراردادش در رژیم قبلی بسته شده بود،در مدت این ۳۱سال حکومتشان لااقل چند پالایشگاه میساختند .خیلی مسخره است که کشوری نفت خیز داشته باشیم ،بازهم مجبور به واردات ۴۰٪یا پنجاه در صدی از خارج باشیم.حالا احمدی نژاد ملت را بیشتر به ازدیاد جمعیت امت مسلمان تشویق نماید، همین الآن زیرش زائیده اند، سی و یک سال پیش جمعیت ایران زیر سی میلیون بود و وسائل نقلیه شخصی و حتی عمومی اینهمه نبود و پالایشگاهای موجود که تا کنون هم به آنها اضافه نشده جوابگوی احتیاجات مردم بود و بنزین هم لیتری ۶ ریال و ۸ ریال بود.
چهار‌شنبه 10 شهریور 1389

SATTARKHAN - کانادا - تورونتو
عزیزم وقتی طرفداراتون کسانی مثلbavar88وبینوایان هستند هر مزخرفی دوست داری میتونی بگی.بگو ناسا مال ایرانه کی به کی.
چهار‌شنبه 10 شهریور 1389

iran1 - لوکزامبورگ - لوکزامبورگ
زرشک,,,,,
چهار‌شنبه 10 شهریور 1389

mashkok - ایران - ایران
از این اخوندزادها هرکاری بگی برمیاد
چهار‌شنبه 10 شهریور 1389

zartusht67 - المان - فرانکفورت
شیشکی از راه دور خوب بد نیست مثل جد و ابادتان تازیان متجاوز سوار الاغ شوید
چهار‌شنبه 10 شهریور 1389

hassan5 - ایران - تهران
وزیر نفت تو در مورد خودکفائی بنزین که راست میگی ولی لعنت بر پدر و مادر هرچی دروغ گو.گربه دستش بگوشت نمیرسه میگه پیف پیف بو میده
چهار‌شنبه 10 شهریور 1389

kishmish sabz - آمریکا - لس آنجلس
ایران واردات بنزین را قطع میکند؟ پس از این ببعد آخوند ها هم مثل مردم کمبود بنزین را احساس میکنند؟ یا اونها تو باک ماشین های ضد گلوله شون ادرار میکنند؟.
پنج‌شنبه 11 شهریور 1389

shahab46 - المان - هانوفر
کسی بهشون نمی فروشه حرف مفت میزنه.گربه دستش به گوشت نمی رسه میگه پیف پیف بو میده
پنج‌شنبه 11 شهریور 1389

Black Chador - امریکا - ولدن
کشورتون رو برای پنج سال تعطیل کنید تا بنزینتون شاید اماده بشه.
جمعه 12 شهریور 1389

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.