برخورد دو سنگ آسمانی به زمین عامل انقراض دایناسورها بود


برخورد دو سنگ آسمانی به زمین عامل انقراض دایناسورها بود

نظریه های تثبیت شده قبلی به برخورد یک شهاب سنگ به زمین اشاره داشت

یک مطالعه تازه حاکیست که دایناسورها 65 میلیون سال قبل در اثر برخورد حداقل دو سنگ آسمانی به زمین، به جای برخورد فقط یک سنگ، منقرض شدند.

دانشمندان در گذشته محل برخورد یک سنگ عظیم آسمانی در خلیج مکزیک را شناسایی کرده اند و می گویند آن برخورد سرنوشت محتوم دایناسورها را رقم زده است.

اکنون شواهد تازه ای از یک برخورد دیگر، این یکی در اوکراین، کشف شده است.

به این ترتیب این احتمال مطرح می شود که زمین ممکن است هدف اصابت یک رشته شهاب سنگ بزرگ قرار گرفته باشد.

نتایج مطالعه تازه توسط تیمی به سرپرستی پروفسور دیوید جولی از دانشگاه آبردین در نشریه "ژئولوژی" منتشر شده است.

طرح این نظریه برای اولین بار در سال 1980 که دایناسورها در اثر پیامدهای ناشی از برخورد یک شهاب سنگ نابود شده اند، بسیار بحث انگیز بود.

بعدها کشف گودال موسوم به "چیکسولوب" در خلیج مکزیک به عنوان "شاهد قطعی" درست بودن آن نظریه مورد ستایش قرار گرفت.

اکنون براساس مطالعه تازه، کشف یک گودال دیگر در اوکراین حاکیست که دایناسورها در اثر فاجعه ای دوگانه نابود شده اند.

خبر کشف گودال "بولتیش" در اوکراین ابتدا در سال 2002 منتشر شد. با این حال تاکنون معلوم نبود که اهمیت این کشف در ارتباط با انقراض دایناسورها چیست.

در مطالعه جاری، دانشمندان "گرده و هاگ" فسیل گیاهان را در لایه های گلی که در گودال وجود داشت بررسی کردند. آنها دریافتند که بلافاصله پس از برخورد، سرخس ها محل اصابت شهاب سنگ را پوشاندند.

سرخس گیاهی است که توانایی فوق العاده ای برای رشد و نمو پس از وقوع فاجعه در یک محیط دارد. وجود لایه هایی از هاگ سرخس در زمین "نشانگر" خوبی از برخورد شهاب سنگ ها است.

با این حال، کشف غیرمنتظره ای در انتظار دانشمندان بود.

آنها "هاگ سرخس" را همچنین در لایه دیگری، یک متر بالاتر از اولی پیدا کردند. این نشانه برخورد یک شهاب سنگ دیگر در دوره ای اخیرتر است.

کشف لایه دوم نشان می دهد که برخوردهای بولتیش و چیکسولوب به طور همزمان اتفاق نیافتاد، بلکه شهاب سنگ ها به فاصله چند هزار سال از یکدیگر به زمین برخورد کردند که همان فاصله زمانی میان فسیل های دو "هاگ سرخس" است.

علت نامعلوم

پروفسور سایمون کلی از دانشگاه "آزاد" که از نویسندگان این مقاله است گفت: "کاملا ممکن است که در آینده شواهد برخوردهای دیگری را پیدا کنیم."

محققان اکنون فکر می کنند که دایناسورها به جای آنکه در اثر فقط یک برخورد نابود شده باشند، در اثر برخورد یک رشته شهاب سنگ ها در طول چند هزار سال منقرض شده اند.

به سختی می توان حدس زد که چه چیزی باعث آن شهاب باران شد.

پرفسور مونیکا گریدی، کارشناس شهاب سنگ در دانشگاه "آزاد" که در این مطالعه شرکت نداشته است گفت: "یک احتمال آن است که این بارندگی، ناشی از برخورد سنگ هایی در نزدیکی زمین به یکدیگر بوده باشد."

به این معنی که تکه سنگ های ناشی از این برخورد بعدا به زمین افتاده است.

ناسا اخیرا برنامه ای موسوم به "حفاظت فضایی" را راه اندازی کرد. هدف این برنامه زیر نظر داشتن اجرامی که به زمین نزدیک می شوند است تا شاید بتوان راهی برای جلوگیری از برخورد آنها به زمین پیدا کرد.

هووارد فالکون-لنگ - گزارشگر علمی بی بی سی

pariha - کویت - کویت
خدا کنه دوباره دو سنگ آسمانی یکراست به بیت رهبری - و دفتر ریاست جمهوری برخورد کنه وعامل انقراض این موجودات عجیب و قریب و بی سرو پا بشه - الهی آمین
سه‌شنبه 9 شهریور 1389

mehrnoosh - ایران - اهواز
بابا بزارین بخوره به زمین من که دیگه حوصله زندگی ندارم حال خودکشی هم ندارم والا! اقلا بالای سرخونه آخوندا یه سوراخ بزارین یه تشعشعی چیزی بخوره بهشون آزاد بشیم خسته شدیم دیگه! قبض برق 300هزار تومااااااااااااااان میوه 10کیلو100هزارتومان ماهی ده کیلو 130هزار تومان اینها قیمت های موجود در اهواز هست . پس بزارین این شهاب سنگ ها بیان!
سه‌شنبه 9 شهریور 1389

khosh bavar - ایران - کرمان
بیاد ایه های قران میافتم که میگه: ما شما ( ادمی ) را از اب, اتش, خاک بوجود اوردیم ! که این 3 عنصر در شهاب سنگ دیده میشوند. و وقتی دانشمندان بمباران کره مشتری را که بمدت چندین روز مشاهده کردند, بیاد کره زمین در چندین میلیون سال قبل افتاده اند که از این طریق " زندگی " در کره زمین مهیا شد !
سه‌شنبه 9 شهریور 1389

huka - نیوزلند - ولینگتون
احتمالا در بین(( دائی ناصرها )) مانند قوم لوط همجنس بازی و لواط دیده شده و خداوند خشمش گرفته و غضبش شامل حال آنها شده و باران سنگ برسرآنها باریده است
سه‌شنبه 9 شهریور 1389

فضول میرزا - سوئد - استکهلم
با توجه به وجود آخوندها معلوم میشود که نسلشان کاملا منقرض نشده!
سه‌شنبه 9 شهریور 1389

senator7 - آلمان - برلین
این فرضیه نمیتونه درست باشه چون در ایران دایناسورهایی دارند حکومت میکنند که متعلق به دوران پیش از پارینه سنگی هستند و افکارشون مربوط به دوره ای است که زمین هنوز حالت مذاب داشته.
سه‌شنبه 9 شهریور 1389

iranesabz - هلند - آمستردام
پس چرا جنتی هنوز زنده است.
سه‌شنبه 9 شهریور 1389

iraneslam89 - کلمبیا - کلمبیا
pariha - کویت - کویت. خدایشان رحمت کند انسانهای قدیمی که حقیقت هایی که گفتند و از دنیا رفتند حال ای مردک گوش کن با دعالی گربه سیاه باران نمی بارد و اگر می دانی دعایت موجب استجاب می شود دعا کن وطن فروشان دست از ایران و ایرانیان بردارند و اینقدر برای خود و مردگانشان نفرین و دعای بعد نخرند.
سه‌شنبه 9 شهریور 1389

zartusht67 - المان - فرانکفورت
نسلشون کاملا از بین نرفته نمونه اخوندها و بسیجی ها
چهار‌شنبه 10 شهریور 1389

zartusht67 - المان - فرانکفورت
iraneslam89 کلمبیا ای نادان جاهل چقدر اراجیف میگویی برو به جهنم پیش امامت
پنج‌شنبه 11 شهریور 1389

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.