دانش آموزان ایرانی دیگر انشا نمی نویسند


دانش آموزان ایرانی دیگر انشا نمی نویسند

کتابهای "بخوانیم و بنویسم"برای تقویت مهارت های دانش آموزان تدوین شده اند و دیگر جایی برای زنگ انشا نمانده است

از تهران گزارش شده که با تدوین کتاب های ادبیات فارسی در مقاطع تحصیلی ابتدایی کشور، درس انشا حذف شد.

به گزارش خبرگزاری کار ایران(ایلنا)، از این پس درس مستقلی به نام انشا وجود ندارد و دانش آموزان تنها تمرین هایی برای خاطره نویسی و توصیف انجام می هند.

در تدوین کتاب های فارسی جدید دروس املا، آیین نگارش، زبان شناسی و دستور زبان دیده می شوند.

در سال گذشته و با روی کار آمدن دولت دهم، بحث تغییر و تحول در آموزش و پرورش ایران مطرح شده است.

واگذاری مدیریت تعدادی از مدارس به حوزه های علمیه، حضور نیروهای پلیس در مقابل مدارس، تشکیل پایگاه های بسیج دانش آموزی در مدارس ابتدایی و راهنمایی، اعزام 4 هزار مدرس تربیت سیاسی و هزار روحانی به مدارس از جمله اتفاقاتی است که پس از بازگشایی مدارس در سال تحصیلی جدید مطرح شده است.

پیش از این و با تدوین کتاب های "بخوانیم و بنویسیم" عملا جایی برای زنگ انشا در مدارس وجود نداشت.

کتاب فارسی در دو جلد جداگانه با عنوان بخوانیم و بنویسیم تدوین شده است. کتاب بخوانیم برای تقویت مهارت های خواندن، گفتن و شنیدن و کتاب بنویسیم برای تقویت مهارت نوشتن است.

در این کتاب هم چنین دانش آموزان، تمرینهایی در زمینه علوم، تعلیمات اجتماعی و دینی انجام می دهند.

حمید رضا حاجی بابایی، وزیر آموزش و پرورش ایران سال گذشته در همایش استانداران سراسر کشور، از تدوین سندی ملی برای "تحول بنیادین در آموزش و پرورش" خبر داده بود.

بنابر اظهارات وزیر آموزش و پرورش ایران، دوره ابتدایی در مدارس این کشور یکسال افزایش خواهد یافت و کتاب های درسی نیز بر اساس سن دانش آموز تعیین خواهد شد. سپس در ۹ سالگی، کتاب های درسی بین دختران و پسران متفاوت می شود و از پایان دوره ابتدایی، این کتاب ها به سمت تخصصی سوق پیدا می کند.

standard - انگلیس - لندن
یادش بخیر کلی بهار و تابستان را تعریف کردم و از فواید گوسفند نوشتم چند بار هم تعطیلات تابستان را جگونه گذراندید را توضیح دادم ولی حالا چی نه تابستونی نه گوسفندی نه تعطیلاتی
دوشنبه 8 شهریور 1389

dokhtare_ariaei - ایتالیا - میلان
چه جالب.کاشکی زمان ماها حذف میشد..همیشه از انشا فراری بودم با اینکه درس جالبی.همیشه سر کلاس انشا غایب بودم .یادش بخیر.( این قافله عمر عجب میگذرد مثل برق و باد )
دوشنبه 8 شهریور 1389

khosh bavar - ایران - کرمان
یاد دوستم, جمشید پر شهامت, بخیر ! تنها کسی بود که " حقیقت " را گفت و زیر بار دغلبازی نرفت: تیتر انشائ خسته کننده که بچه ها را به دروغگویی وا میداشت: علم بهتر است یا ثروت ?! که همه از ترس و چاپلوسی به معلم مینوشتند علم از ثروت بهترست.
دوشنبه 8 شهریور 1389

amordad - ایران - تهران
به عنوان یک معلم این کاررامی پسندم امیداست که کتاب هابارمحتوایی لازم رابرای ظهورتوانمندی های آفرینشی دانش آموزان داشته باشند درواقع این یک تصمیم درست است وخیلی وقت پیش بایداتفاق می افتاد
دوشنبه 8 شهریور 1389

venoosi - بلژیک - ورویر
لا اقل به جاش قران و دینی رو حذف میکردید که هیچ کجای این دنیا به دردمون نمیخوره .حداقل بچه ها با انشا نوشتن هم دست خطشون بهتر میشد و هم جمله بندی هاشون.اموزش و پرورش به دست چه روانیهایی افتاده.
دوشنبه 8 شهریور 1389

anohe - هند - میسور
من یه بار سوم دبستان انشا رو تقلب کردم,درباره ی تعطیلات نوروز باید می نوشتم, بلد نبودم هیچی بنویسم
دوشنبه 8 شهریور 1389

ekman - ‫ایران - شیراز
‫آیا تا کنون برای شما اتفاق افتاده که در کلاس انشاء وقتیکه معلم مربوطه شما را برای خواندن انشاء تان به پای تخته فرا خوانده باشد،شما دفتر انشاء همکلاسی بغل دستی تان را بر دارید و بجای انشاء ننوشته خودتان بخوانید و یا با دفتر انشاء سفید انشاءتان را از بر بخوانید؟.
دوشنبه 8 شهریور 1389

iranazadiran - ایران - تهران
متاسفانه با فرهنگ غنی که ما داریم نسبت به اکثر مسائل اینگونه سطحی بر خورد کرده و به راحتی از آن عبور می کنیم. انشاء نوشتن یکی از راهکارهای بسیار زیبا و موثر برای تجلی افکار کودکان و نوجوانان است چه که فکر آنها را برای ابراز نظر نسبت به مسایل گوناگون و موضوعات مختلف باز کرده و آزادی بیان و عقیده و ایده را رایج کرده و مغز را به تفکر وا می دارد. بله در کشوری با حکومت دیکتاتور و جاهلی چون حکومت فعلی همواره باید چگونه نوشتن و یا مهات در نوشتن و یا دیکته کردن رایج شده و به آن پرداخته شود. و شکوفایی اندیشه به فراموشی سپرده شود. ...
سه‌شنبه 9 شهریور 1389

iranazadiran - ایران - تهران
...عوض اینکه بهترین و کار آزموده ترین معلمان را برای درس انشاء بگذارند و انگیزه نظر و بحث را در مورد موضوعات مختلف به آنها بدهند سعی در خاموش کردن اندیشه و نظر دارند. غیر از آن کودکی که می خواهد تابستان خود را شرح دهد باید ده ها سانسور و خط قرمز بگذارد تا موضوعی را بهم وصله پینه کند تا برای خانواده و خودش مشکل فراهم نشود. و یا اینکه در مورد موضوع علم بهتر است یا ثروت . چه می تواند بگوید در جامعه بیماری که سی و یکسال است زیر فتنه دروغ فساد و تبعیض و صدها معضل دیگر قرار دارد و از سلامتی روان و اندیشه آزاد دور شده چه انشایی باید نوشته شود چه حرفی و برای کدام گوش شنوا و یا . رسیدگی به چه کمبود احساسی و یا موارد دیگر. معلمی که خود حقوق معوق دارد و سر در گریبان بیچارگی خود چه دردی از معضل روحی روانی دانش آموزان می تواند بر دارد. ای وای که چه بر سر جامعه و مردم ما آورده اند.
سه‌شنبه 9 شهریور 1389

banoyemehr - ایران - تهران
نمیدونید چه گندی زدن به آموزش و پرورش من شنیدم که میگن باید دانش آموز قبول بشه حتی اگه بهش نمره بدین میخوان همه خنگا بشن همه کاره
سه‌شنبه 9 شهریور 1389

ben 15 munich - المان - مونیخ
من از تنبلی یکبار فقط دو تا سه سطر نوشته بودم و موقعه خوندن هی مطالب تازه یادم می افتاد که هی بطور حفظئ میخوندم بلاخره گندش در اومد. یادش بخیر هنوز هم خاطره است.
سه‌شنبه 9 شهریور 1389

mohabbat2009 - بحرین - منامه
من اصلا تو عمرم برا خودم انشاء ننوشته ام با اینکه انشاءام خوب بود ولی تقریبا برا نصف کلاس خودم می نوشتم......
سه‌شنبه 9 شهریور 1389

porharfi - هلند - آرنم
ekman-ایران-شیراز:کاربر گرامی...انشاء من در دبستان ودبیرستان بهترین بود. (خودستایی نباشه)زنگ تفریح برای 2 دانش آموز دیگه هم همان موضوع را مینوشتم!!اما.در اندازه و سطح همان دانش آموزان که آموزگاران شکی نکنند.. و اما ..اگه در کلاس کسی دفتر انشاء خود را نمیاورد!!بازخواستی نمیشد !!بجز. من!!که فراموش نمیکنم که دوبار اتفاق افتاد و من مجبور شدم که متن ِ انشاء. خود را از حفظ بیان کنم.."من عاشق نوشتــــن هستم..و متاسفم که بچه ها. نمیتوانند بنویسند ..! در بسیار لحظه ها انسان نیاز داره برای خودش هم. نامه ایی بنویسد..متاسفم که فرزند ان ِایران زمین "اسیـــــر چنگال ِ جانوران. ناطق هستند.."
سه‌شنبه 9 شهریور 1389

mahyar1212 - ایران - تهران
یادش بخیر من ته انشام یه شعر هم مینوشتم دوست دارم به گذشته برگردم
سه‌شنبه 9 شهریور 1389

فراز_نروژ - نروژ - تونسبرگ
زنگ انشا مرا تا نویسندگی پیش برد ولی زندگی چنان مسیرم را تغییر داد که سالهاست هیچ ننوشته ام.
چهار‌شنبه 10 شهریور 1389

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.