ترکیه خواستار توضیح رسمی ایران در مورد سخنان نماینده احمدی‌نژاد شد


ترکیه خواستار توضیح رسمی ایران در مورد سخنان نماینده احمدی‌نژاد شد

در پی اظهارات حمید بقایی، نماینده ویژه محمود احمدی‌نژاد در امور آسیا، مبنی بر اطلاق «نسل‌کشی» به رویدادهای سال ۱۹۱۵ علیه ارامنه در دوران عثمانی، ترکیه خواستار توضیح رسمی مقام‌های تهران شد.

رسانه‌های ترکیه به تازگی به نقل از خبرگزاری دولتی ایرنا نوشته‌اند که حمید بقایی، رئیس سازمان میراث فرهنگی و نماینده ویژه رئیس‌جمهور در آسیا، در همایشی در روز چهارشنبه از «نسل‌کشی ارامنه» توسط امپراتوری عثمانی سخن گفته است.

سخنان بحث‌برانگیز رئیس سازمان میراث فرهنگی ایران، نخستین اظهارات رسمی وی از زمان انتصاب به عنوان نماینده ویژه رئیس جمهور در امور آسیاست.

در ارتباط با این سخنان، شبکه‌ تلویزیونی «ان تی وی» ترکیه نیز مدعی شد که حمید بقایی در این همایش اعلام کرده است که ارامنه از سوی ترک‌ها به صورت دسته‌جمعی کشته‌ شده‌اند.

دولت عثمانی در خلال سال‌های ۱۹۱۵ تا ۱۹۱۸ شماری از ارامنه را بازداشت یا اعدام کرد و علاوه بر آن بسیاری از آنان را مجبور به کوچ کرد که در جریان این تبعید اجباری نیز شمار زیادی جان خود را از دست دادند. ترکیه می‌گوید این قربانیان در جریان درگیری‌های جنگ داخلی کشته شده‌اند، و آن را «نسل‌کشی» نمی‌داند، اما سازمان ملل و بیش از ۲۰ کشور این واقعه را به عنوان «نسل‌کشی» پذیرفته‌اند.

همایش مورد اشاره رسانه‌های ترکیه، همایش «ایران، پل پیروزی» است که حمید بقایی در موضوع دریافت غرامت‌های جنگ جهانی دوم در آن سخنرانی کرده بود.

گرچه گزارش ایرنا اکنون حاوی نقطه‌نظر آقای بقایی در مورد وقایع ۱۹۱۵ نیست، اما در گزارش خبرگزاری ایسنا، از قول این مقام رسمی ایران و در توجیه علل درخواست غرامت‌های جنگ جهانی دوم از سوی ایران آمده است که «در برخی از کشورها حتی موضوعاتی کمرنگ‌تر از موضوع ایران پیگیری شده که در این باره ... می‌توان به درخواست ارامنه درباره نسل‌کشی دولت عثمانی در سال ۱۹۱۷ اشاره کرد که ارامنه این موضوع را به عنوان عرق ملی دنبال می‌کنند».

انعکاس این موضوع با واکنش مقام‌های رسمی ترکیه روبه‌رو شد و از جمله آن طور که وزیر خارجه ترکیه به خبرنگاران گفته است که وزارت خارجه ترکیه بلافاصله پس از انتشار سخنان آقای بقایی با سفارت ایران در آنکارا تماس گرفت و به سفارت ترکیه در تهران نیز مأموریت داده شد تا با مقام‌های وزارت خارجه ایران در تهران تماس بگیرد و موضوع را تعقیب کند.

احمد داود اوغلو همچنین اعلام کرده است که روز جمعه در تماس تلفنی با منوچهر متکی، همتای ایرانی خود، به سخنان حمید بقایی واکنش نشان داده و در این زمینه خواستار توضیح آقای متکی شده است.

بر اساس گزارش روزنامه حریت، منوچهر متکی در این مکالمه تلفنی با همتای ترکیه‌ای خود گفته است که همایشی که حمید بقایی در آن سخنرانی کرده، توسط اسفندیار رحیم مشایی، رئیس دفتر رئیس جمهور، برگزار شده است و مربوط به جنگ جهانی دوم بوده، نه جنگ جهانی اول.

وزیر خارجه ایران همچنین گفته است که در موضع تهران در قبال حوادث سال ۱۹۱۵ تغییری حاصل نشده است.

اما به نوشته روزنامه حریت، احمد داود اوغلو گفت که این سخنان رضایت وی را جلب نکرده و منتظر توضیح شخص حمید بقایی است و آقای متکی نیز در پاسخ گفته است که حمید بقایی در این ارتباط توضیح خواهد داد.

با این همه، تاکنون توضیحی از سوی نماینده ویژه محمود احمدی‌نژاد در آسیا انتشار نیافته است.

تکذیب «اظهارات منتسب به بقایی»

در همین حال، سفارت ایران در آنکارا با انتشار بیانیه‌ای، انتساب طرح موضوع نسل‌کشی ارامنه به حمید بقایی را تکذیب کرد و افزود که سخنان وی به درستی انعکاس نیافته است.

همچنین اداره کل روابط عمومی و امور فرهنگی اجتماعی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری نیز با اتخاذ همین موضع افزود که «شماری از رسانه‌ها از اظهارات وی در خصوص مسایل فی مابین دولت عثمانی و ارامنه در جریان جنگ جهانی برداشت‌های خود را منعکس کرده‌اند».

این سازمان که حمید بقایی ریاست آن را بر عهده دارد اضافه کرده است که او «صرفاً به موضوع فوق‌الذکر به عنوان مطروحه بین دو کشور ترکیه و ارمنستان بدون ارائه هیچ گونه تحلیل یا نقطه نظری خاص اشاره کرده است».

در همین حال، خبرگزاری فارس در گزارشی در این مورد به نقل از رسانه‌های ترکیه نوشت که رئیس‌جمهور ارمنستان سخنان حمید بقایی را به عنوان یک سند دیپلماتیک و رسمی از مقامات ایرانی به سازمان ملل و سازما‌ن‌های مربوطه ارسال کرده و به این دلیل از حمید بقایی تشکر کرده است.

این خبرگزاری نزدیک به دولت محمود احمدی‌نژاد «بنگاه‌های تبلیغاتی آمریکا و رژیم صهیونیستی» را متهم کرد که درصدد اخلال در روابط تهران و آنکارا برآمده‌اند، ولی با این همه از مسئولان خواست «در اظهارات خود دقت بیشتری داشته باشند».

dook - امارات - .دبی
این خود چراغ سبزیست به سرور این اخوندها اسرائیل کاری به این شعارهای ما نداشته باشید. ما با شماییم
یکشنبه 7 شهریور 1389

monte - امریکا - کالی فر نیا
با درود بر تمام هموطنانم بنده یک ارمنی ایرانی هستم و  با استناد مدارک مجود باور دارم که این واقعه هولناک چیزی جز نسل کشی نبوده وتا اخرین لهظه زندگیم به مبارزه برا احقاق خون دگر هم زبانانم می ایستم و یقین دارم که ما پیروزیم.
یکشنبه 7 شهریور 1389

iranazadiran - ایران - تهران
ترکیه زمانی چهره خبیث این جنایتکاران را می شناسد که کشورش و نام ترکیه را به گند بکشند و هر چه رهبران ترکیه منجمله آتاتورک ماشت تا اینها سالها از آن درو کرده و مصرف کنند به خاکستر مبدل کنند. اتفاقا بد نیست صابون اینها به جامعه ترکیه بخورد تا بفهمند مردم ایران چه میکشند.
یکشنبه 7 شهریور 1389

ARTEMIS-SW - فرانسه - پاریس
monte - امریکا - کالی فر نیا . درود بر شما نسل کشی ارامنه در 1915 و نسل کشی یهودیان کولی ها در زمان هیتلر یک حقیقت غیر قابل انکار است چه کسی قبول کند چه نه!!!پیروز باشی.
یکشنبه 7 شهریور 1389

alexxx - اتریش - وین
مخصوصا در اروپا از این سخنان بقایی استفاده خواهد شد برای پیشگیری ورود ترکیه به اتحادیه اروپا. مورد دوم استفاده از این سخنان گرانبهای بقایی, چوبی لای چرخ روابت ایران و ترکیه است. واقعا جالبه احمدی نژاد انقدر که در حد امکاناتش هست سخنرانی میکنه, که در هر یک از اونها یه گندی میزنه و یک معرکه بپا میکنه. اونجایی هم که خودش نتونه نماینده هاش این گند رو میزنن. در واقع برای بقای دولت ج ا بد نیست . اقایان احمدی, مشایی, بقایی ادامه بدین که کارتون خیلی درسته. با وجود شماها دولت احتیاج به دشمن نداره. بامید روز X ...
یکشنبه 7 شهریور 1389

togyan - انگلیس - لندن
monte - امریکا - کالی فر نیا . هموطن گرامی تمام دنیا می دونه که این یک نسل کشی بوده. ولی هیچکس صداش درنمیاید چون همه کشورها بدنبال منفعتهای اقتصادی خود هستند. اگر هم دیدی اخوندها یه واق واقی کردند برای اینه که میخواهند باج سبیل بگیرند, در شرایط فعلی خیلی از هموطنهای ما در ترکیه پناهنده un هستند. و اخوندها میخواهند که دست پلیس امنیتیشون باز گذاشته شود تا بهتر بتوانند مخالفین را شکار کنند.
یکشنبه 7 شهریور 1389

ostajloo sadeghi - ایران - تهران
monte - امریکا - کالی فر نیا , من یک تورک اذری هستم. شبهه نظامیان ارامنه در طول جنگ اول جهانی دههاهزار نفر از اهالی ارومیه و خوی و دیگر شهرهای اذربایجان را قتل عام کردند. حدود 200هزار اذری جمهوری اذربایجان توسط ارامنه در طول سالهای 1998 تا 1994 درمنطقه قرباغ و 7استان همجوارقرباغ به قتل رسیدندو1.200000 اذری جمهوری اذربایجان از . ارمنستان و منطقه قرباغ و 7استان همجوارقرباغ توسط ارامنه اواره شدند. ما نیز از ارامنه باز خواست داریم.
یکشنبه 7 شهریور 1389

خانه به دوش - سوئد - استکهلم
اینها جنایتهایی هستند که در تاریخ بشریت ودر فکر و اندیشه هیچ انسانی فراموش نمیشود 1 جنایت نسل کشی عثمانی 2 کشتار و شکنجه سرکوب ملت ایران توسط ملا سپاه نیروی ناانتظامی
یکشنبه 7 شهریور 1389

ARTEMIS-SW - فرانسه - .پاریس
ostajloo sadeghi - ایران - تهران . مستر پان تورک?????? برای شستن ننگ قتل عام ارامنه دروغهای کثیفی گفته ای که مرغ پخته را براه رفتن وامیدارد در عرض 4 سال 200000 نفر از ترکها کشته شدند و دهها هزار نفر از رضائیه!!!!!! و جهان خبر نداشته فقط تو و علیوف می دانستید??????????خودتی مردک. جدائی طلب ننگین مزدور ملا.
دوشنبه 8 شهریور 1389

siabala - ایران - تهران
ارمنی های محترم توجه داشته باشند که اینجا ابرانه نه ارمنستان خوب برین از حقتون تو کشورتون دفاع کنین!! مگه ایرانیها نسل کشی کردن؟؟
دوشنبه 8 شهریور 1389

arashbehdin - امریکا - اتلانتا
ostajloo sadeghi -تو ترک آسیای میانه هستی نه اذری، بازمانده قزاقها، تو یکی لازم نکرده از آذریها دم بزنی و دروغهای علی اف را اینجا تکرار کنی.
دوشنبه 8 شهریور 1389

ostajloo sadeghi - ایران - تهران
ARTEMIS-SW - فرانسه - .پاریس . توهین خود را به خودت برمیگردانم.
دوشنبه 8 شهریور 1389

ostajloo sadeghi - ایران - تهران
. قتل و عام مردم آذربایجان توسط ارمنی هاhttps://khoyoghli.persianblog.ir/post/11. ...
دوشنبه 8 شهریور 1389

mashady - انگلیس - منچستر
چرا مرزها رو بر اساس زبان تقسیم بندی میکنید اینهمه کشور عرب زبان . انگلیسی زبان . ترک زبان و.... تو دنیا هست همشون بر اساس نوع زبان و گویش متحد و یکی اند خیلی ها انگلیسی بلدند ولی انگلیس راشون نمیدن . به من و هموطن ارمنی من و هموطن ترک من چه مربوط که ارمنستان و ترکیه چه رابطه ای با هم دارند
دوشنبه 8 شهریور 1389

h_doost2 - ایران - تهران
ارامنه هم بایستی جواب کشتار تو آذربایجان غربی رو بدهند.
دوشنبه 8 شهریور 1389

ali bidin - ایران - ساری
خیلی جالبه، با تمام وجود دنبال جنگ هست این ا.ن. خوب خیلیها میلیاردر شدن تو دوران جنگ 8 ساله از راه خریدهای نظامی و .. و تجربه شیرینی دارن.
چهار‌شنبه 10 شهریور 1389

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.