شیوه جنگ نامتقارن؛ استراتژی سپاه در خلیج فارس

 
شیوه جنگ نامتقارن؛ استراتژی سپاه در خلیج فارس

قایق تندرو سراج

رادیو فردا : روز دوشنبه وزیر دفاع  ایران خط تولید دو شناور جدید را افتتاح کرد که به گفته وی در طراحى و ساخت ‌آنها از «پیشرفته‌ترین و جدیدترین فناورى‌ها» استفاده شده و قابلیت حمل و پرتاب موشک‌هاى تهاجمى را نیز دارند.

 حسین آرین، کارشناس نظامی رادیو فردا، درباره قابلیت‌های این دو نوع قایق می‌گوید:

حسین آرین: نیروی دریایی سپاه دو نوع شناور را به آب انداخته، آن گونه که وزیر دفاع ایران گفته است. یکی شناور سراج۱ است  و دیگری نسل جدیدی از شناور ذوالفقار مجهز به موشک کروز نصر یک است.

ما اطلاع دقیقی در مورد موشک نصر یک نداریم. ولی به نظر می‌رسد که این موشک بر پایه موشک C۷۰۴ چینی ساخته شده است. البته برخی از کارشناسان می‌گویند که این از موشک TL۶ چینی الگو برداری شده است. به هر حال این موشک بردش حدود ۳۵ کیلومتر است. اگر ما این را در نظر بگیریم،  یک کروز کوتاه برد است.

ـفرمانده نیروی دریایی سپاه گفته که حداکثر سرعت ناوهای آمریکایی ۳۱ گره دریایی است. اما شناورهای ایرانی حدوداً دو برابر این سرعت را در اختیار دارند. آیا این درست است؟

در حال حاضر من فکر نمی‌کنم که شناورهایی که سپاه پاسداران در اختیار دارد چنین سرعتی را داشته باشند. ولی ایران اکنون درحال الگوبرداری است و همینطور به فکر اینست که یک نوع از قایق‌های تندرو را به تولید انبوه برساند. این مشابه قایقی است که در مسابقات قایقرانی دور جزایر بریتانیا شرکت کرده بود و با سرعت متوسط ۱۱۶ کیلومتر در ساعت در عرض ۲۷ ساعت دور جزیره بریتانیا را زد. این قایق پس از چند بار دست به دست شدن از آفریقای جنوبی سر در آورد و ایران این قایق را خرید.

هم‌اکنون  در بندرعباس ایران سعی می‌کند که از این الگوبرداری کند. چنانچه این قایق ساخته شود و ایران بتواند این را به سلاح‌های مختلف از جمله اژدر یا موشک مجهز کند، آنوقت شاید این ادعا درست باشد. ولی تا آنجا که ما می‌دانیم و قایق‌هایی را که ایران در اختیار دارد و ناوچه‌هایی را که نیروی دریایی سپاه پاسداران در اختیار دارد، چنین سرعتی را ندارند. سرعتشان حدود ۳۰ تا ۳۵ گره دریایی است.

ـ فرمانده نیروی دریایی سپاه همچنین در صحبت‌هایش گفته که ما در صحنه دفاع دریایی به قدرت بی نظیری رسیده‌ایم. به طور کلی استراتژی دفاعی نیروی دریایی سپاه پاسداران بر چه مبنایی است؟

اولاً این نکته را بگویم که در رابطه با دفاع مرزهای آبی ایران، به طور کلی آب‌های ساحلی ایران تقسیم کار شده است. سپاه پاسداران مسئولیت خلیج فارس را به عهده دارد و نیروی دریایی ارتش مسئولیت را در دریای عمان. ولی اینکه نیروی دریایی سپاه پاسداران بی‌نظیر است، این قابل بحث است.

استراتژی سپاه بر پایه استفاده از قایق‌های تندرو و زیردریایی‌های کوچک به اسم میجت که حدود ۱۲۰ تن وزن دارد، موشک های ساحل به دریا، مین‌گذاری، عملیات کماندویی پی ریزی شده است. در واقع سپاه پاسداران از شیوه جنگ‌های نامتقارن و غیرکلاسیک برای رویارویی با دشمن استفاده می‌کند. این که ادعا می‌کند که از نظر قدرت یا از نظر دفاعی بی نظیر است، من فکر می‌کنم این قابل بحث باشد. ایران و نیروی دریایی سپاه پاسداران هنوز به آن درجه نرسیده که بتواند چنین ادعایی کند.

siah76 - امریکا - لوس انجلس
ناو را با شناور مقایسه میکنه این پشمالو...
جمعه 5 شهریور 1389

surena1611 - آلمان - اشتوتگارت
همین روزهاست که آمریکایی ها از وحشت شون پا به فرار بذارن!!! حالا خوبه از قایقهای پارویی استفاده نمیکنن!!!
جمعه 5 شهریور 1389

haghighatgo - آلمان - برلین
ببین سپاه چی جون ...باریکلا چی میسازی ...موفق باشی در تولیدات وان حمام 120 تنی با موتور.. همه غربی ها ترسیدن و جون تو از ترس شلوارشون هم حیس کردند....حالا ببین تو پاکستان چندین میلیون آوره مارزده اسلامی که اکنون در اثر سیل خدواند متعالشان آوره شدند و دربدر دنبال یه تکه زمین خشک میگردند که لونه شون اونجا برپا کنند و قرآن خونشون هم راه بندازند..ببین پاسدارچی قدری تو اون کله قلدر و به مخت بشین فکر کن ..که اگر امریکا سوت اجازه شروع ورود به ایران را بزند موج آورگان پاکستانی است که مثل مور و ملخ به ایران خواهند ریخت ..و اصلا احتیاج به موشک پرانی غربی ها نخواهد بود
شنبه 6 شهریور 1389

zartusht67 - المان - فرانکفورت
اولین موشک شلیک بشه همین کثافت سوراخ موش میخره ضمنا برید تو سر نامها سراج ذولفقار قدیر کوفت زهر مار حال ادم بهم میخوره از اسم های عربی
شنبه 6 شهریور 1389

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.