تاثیر پذیری کانت و هگل از ابن سینا


تاثیر پذیری کانت و هگل از ابن سینا

دکتر اعوانی با تأکید بر تأثیر ابن‏سینا در غرب، گفت: بزرگترین متفکر مسیحی، سنت توماس آکویناس در جای جای آثار خود از ابن‏سینا نام می‏برد. همچنین بسیاری دیگر از متفکران در قرون وسطی متأثر از ابن‏سینا بوده‏اند. "

به گزارش خبرآنلاین به نقل از مهر، دکتر غلامرضا اعوانی در مراسم بزرگداشت ابن سینا گفت: بزرگترین متفکر مسیحی، سنت توماس آکویناس در جای جای آثار خود از ابن‏سینا نام می‏برد. همچنین بسیاری دیگر از متفکران در قرون وسطی متأثر از ابن‏سینا بوده‏اند. من حتی می‏توانم بگویم کانت، هگل و هایدگر نیز از تأثیرات ابن‏سینا بی‏بهره نبوده‏اند.

رئیس مؤسسه پژوهشی حکمت و فلسفه ایران با اشاره به اینکه اعتقاد دارم ابن‏سینا یکی از بزرگترین فیلسوفان دنیاست، افزود: متأسفانه 35 در صد آثار ابن‏سینا به صورت نسخه خطی هستند که حتی یک بار هم چاپ نشده‏اند. این در حالی است که بزرگترین متفکر مسیحی، سنت توماس آکویناس و بسیاری از متفکران دیگر در قرون وسطی متأثر از ابن‏سینا بوده‏اند.

دبیر علمی همایش بین‏المللی بزرگداشت روز جهانی فلسفه در سال 2010 یادآور شد: بوعلی عادت داشت به درخواست افرادی که از وی کتاب می خواستند پاسخ مثبت داده و کتابی برای آنها بنویسد و تقدیمشان کند، هر چند متأسفانه نسخه‏ای از آنها بر نمی‏داشته است و به همین دلیل بسیاری از آثار او به دست ما نرسیده‏اند.

وی سپس ایران را تنها کشوری دانست که حکمت در آن حیات مستمر داشته است و یادآور شد: ابن‏سینا در کل تاریخ فلسفه مقام والایی دارد. بدون شک وی در مسائل الهی و تاریخ فلسفه تأثیرات بسیاری بر جای گذاشته است.

اعوانی با اشاره به اینکه تمام قضایا با استفاده از اصول بدیهی و موضوعه، اثبات می‏شوند، تصریح کرد: علوم، پایه همه چیزند و پایه علوم، برهان است. بنابراین باید برای هر فرضیه‏ای برهانی ارائه شود. در واقع ابن‏سینا همه علوم را اصل موضوعی کرده و در تمام ابعاد فلسفه، منطق، علم الهی و پزشکی آثار مهمی از خود بر جای گذاشته است.

این استاد فلسفه افزود: ابن‏سینا تمامی این علوم را برهانی کرده است که این امر را در ارسطو هم نمی‏توان دید. بنابراین باید توجه داشت که ابن‏سینا به هیچ وجه شارح ارسطو نیست.

leila leila - سوئد - گوتنبرگ
جالب اینجاست که عربها در کمال پر روئی ادعا میکند که ابن سینا عرب و عراقی بوده و وقتی بشنوند کسی بگوید ابن سینا ایرانیست با عصبانیت و حالتی تهاجمی اصرار بر عرب بودن این دانشمند بی نظیر میکنند
جمعه 5 شهریور 1389

titan - ایران - ایران
اگه به محل تولد نگاه کنیم ابن سینا ایرانی و مولوی افغانیست. اگر به زبان آثار نگاه کنیم ابن سینا عربی و مولوی ایرانیست
جمعه 5 شهریور 1389

saraee - ایران - اهواز
ما که خندیدیم از توهمات شما چطور؟ !!!!
جمعه 5 شهریور 1389

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.