فوتبال دختران ایران؛ کلاه های گشاد یا مرزهای جدید حجاب


فوتبال دختران ایران؛ کلاه های گشاد یا مرزهای جدید حجاب

حضور دختران فوتبالیست ایرانی در المپیک نوجوانان سنگاپور، واکنش های بین المللی فراوانی به همراه داشت

تیم ملی فوتبال نوجوانان دختران ایران با شکست برابر تیم ترکیه، در نخستین حضور بین المللی خود، رتبه چهارم مسابقات المپیک نوجوانان را کسب کرد.

کسب این رتبه در میان شش تیم شرکت کننده، بحث درباره ارزش‌های فنی حضور دختران فوتبالیست ایرانی را کم ارزش می کند؛ اما در همین حال، موضوع لباس‌های ورزشی این تیم، بازتابی بسیار فراتر از میدان‌های ورزشی داشت.

در سال های اخیر، بارها از لباس های ورزشی اسلامی رو نمایی شده است، اما ظاهر شدن تیم دختران ایران در میدانی بین المللی و ورزشگاهی که مردان نیز حضور داشتند، شکست روز اول و آخر آنها برابر تیم ترکیه را به راحتی تحت شعاع خود قرار داد.

اکنون با اتمام این بازی‌ها، موضوع کلاه و لباس ورزشی این دختران، سوالات جدیدی را در زمینه پوشش ورزشی زنان ایرانی به وجود آورده است.

چنانچه حاضر شدن دختران ایرانی در برابر مردان خارجی، با کلاه هایی مشابه آنچه تیم دختران ایران بر سر داشتند، مشکلی شرعی و قانونی نداشته است، آیا دختران و زنان ایرانی می توانند از این پس با کلاه هایی مشابه در خیابان و برابر مردان ایرانی ورزش کنند؟

آیا اکنون زنان ایرانی می توانند با پوششی مشابه تیم فوتبال دختران، در خیابان‌ها و ورزشگاه‌های عمومی ایران فوتبال بازی کنند و یا به ورزش‌های همگانی در اماکن عمومی بپردازند؟

حسن شریعتمداری، پژوهشگر مسایل دینی، معتقد است که احتمالا حکومت اسلامی ایران، ظاهر شدن دختران و زنان با پوششی مشابه آنچه دختران تیم فوتبال ایران بر تن داشتند را در خیابان های داخل این کشور، نخواهد پذیرفت.

آقای شریعتمداری می گوید: "از آنجا که ایران دارای حکومتی ایدئولوژیک است، مقامات حکومتی خود را موظف می دانند که درباره تمامی شعائر و رفتارهای اجتماعی افراد و مطابقت آنها با موازین ایدئولوژیک، تصمیم گیری کند."

او همچنین معتقد است که نگاه ایدئولوژیک به مساله حجاب و پوشش زنان در ایران باعث شده است که فدراسیون های ورزشی این کشور دو سیاست متفاوت برای ورزش بانوان در داخل و خارج ایران اتخاذ کنند.

سیاست هایی که در داخل ایران و بنابر جغرافیای بومی، گاه سهل و گاه سخت می شوند. اما در خارج از مرزها و بر اساس قوانین بین المللی، نظیر آنچه فیفا برای دختران فوتبالیست وضع کرده است، گاه بسیار متفاوتند.

'ترک موتور نشستن با دوچرخه سواری تفاوتی ندارد'

حجاب ورزشی و ورزش زنان در اماکن عمومی ایران، موضوعی تازه نیست و در سالهای گذشته نیز تعریف مرزهای جدید برای حضور زنان در میادین ورزش قهرمانی یا فراهم کردن امکانات برای ورزش همگانی زنان، همواره میان جناح های مختلف سیاسی و مجامع مذهبی محال مناقشه بوده است.

احداث و اختصاص ورزشگاه‌های ویژه بانوان، طراحی لباس‌های ورزشی برای تیم های اعزامی به خارج از ایران و برگزاری مسابقات ورزشی زنان کشورهای اسلامی، از جمله اقداماتی بوده است که در ایران و طی سالهای اخیر مورد توجه قرار گرفته است.

در همین حال، گاه انتشار تصویری از دوچرخه سواری یا اسب سواری یک چهره سیاسی زن به جنجالی بزرگ تبدیل شده و گاه انتشار عمومی تصاویری از رقابت های دختران ایرانی در خارج از این کشور، به محرومیت‌ها و محدودیت‌های جدید برای ورزش زنان انجامیده است.

در تازه‌ترین مناقشه بر سر دوچرخه سواری زنان در ایران، گزارش ها از برخورد نیروهای انتظامی با دختران دوچرخه سوار تهرانی حکایت دارد.

معصومه ابتکار، عضو شورای شهر تهران، روز چهارشنبه سوم شهریور (۲۵ اوت) با انتقاد از جلوگیری از دوچرخه سواری دختران، این پرسش را مطرح کرد که "میان نشستن زنان بر ترک موتور سیکلت به همراه همسر یا اعضای خانواده شان و دوچرخه سواری زنان چه تفاوتی وجود دارد؟"

به نظر می رسد منظور خانم ابتکار وضعیت فیزیکی بدن زنان به هنگام قرار گرفتن بر زین موتور سیکلت یا دوچرخه است که وضعیتی مشابه دارد.

خانم ابتکار در گفت و گوی خود با خبرگزاری ایلنا می گوید: "نمی توان اعلام کرد که زنان در مکان‌های محدودی سوار دوچرخه شوند، چرا که اماکن محدود برای دوچرخه سواری زنان وجود ندارد."

او همچنین به استفاده زنان از دوچرخه به عنوان یک وسیله نقلیه در رفت و آمد های شهری اشاره کرده و گفته است که "متاسفانه به دلیل برخوردهای غلط با این مساله، دوچرخه سواری زنان به یک معضل سیاسی تبدیل شده و جوانان را دچار سرگردانی‌های مضاعف کرده است."

این عضو شورای شهر تهران خواستار آن شده است که چنانچه موضوع دوچرخه سواری زنان با محدودیت‌های شرعی روبرو است، مراجع دینی درباره آن اظهار نظر کنند و فتوا و احکام آنها به نحوی "صحیح" به جامعه منتقل شود.

اما وضع استاندارهای قانونی و مذهبی برای پوشش ورزشی زنان در ایران، موضوعی نیست که مورد "اجماع" تمامی مراجع تقلید و جناح های سیاسی این کشور قرار گیرد.

از نظر آقای شریعتمداری، با وجود اینکه بسیاری از کشورهای اسلامی البسه ورزشی مورد تایید فدراسیون های جهانی طراحی کرده اند، در ایران، استانداردی در این مورد وجود ندارد و نحوه پوشش ورزشی بانوان بنابر "توازن سیاسی" و "موازین بین المللی" از زمانی به زمان دیگر تغییر می کند.

این پژوهشگر دینی با توجه به تاریخچه مواجهه با پوشش ورزشی زنان ایرانی می گوید: "هنگامی که اعتراضات توسط مراجع تقلید قم یا آیت الله علی خامنه ای (رهبر ایران) بالا می گیرد، محدودیت ها برای پوشش ورزشی زنان هم بیشتر می شود."

بهر صورت با بازگشت تیم فوتبال دختران ایران از المپیک جوانان، شاید فصل تازه‌ای از مناقشات بر سر حجاب ورزشی زنان در ایران آغاز شود.

در این میان ممکن است نحوه حضور زنان ورزشکار در اماکن عمومی ایران تحت تاثیر نتایج این اختلاف نظرها قرار گیرد و یا مرزهای نوینی برای ورزش همگانی زنان تعریف شود.

دختران ایرانی در سالهای اخیر و در مسابقات بین المللی رشته های مختلف ورزش دو و میدانی به مدال های مختلف دست یافته اند

حضور تیم فوتبال دختران ایران در مسابقات المپیک نوجوانان سنگاپور با استقبال مسئولان فیفا رویرو شد

تیر اندازی از رشته های ورزشی است که زنان ایرانی در آن موفقیت های بین المللی متعددی کسب کرده اند

مرجان کلهر، اسکی باز دختر ایرانی در المپیک زمستانی ونکوور 2010

تیم ملی فوتسال زنان ایران

مسابقات آزاد دو همگانی که تیر ماه امسال در تهران برگزار شد

sanama - امریکا - سیاتل
چه کاریه / وقتی ما مهارتی نداریم چرا اینهمه پافشاری می کنیم / با این لباسها فقط زمینه را برای بهتر و بیشتر خندیدن تیمهای دیگر مهیا می کنیم
جمعه 5 شهریور 1389

parsa moshiry - نیوزیلند - ولینگتون
نگرش این حکومت عقب افتاده به زن در طول این سی و اندی سال اینقدر بیمقدار بوده است و اینقدر ضرر و زیانهای روحی و روانی به جامعه مقدس زنان ایرانی وارد اورده است که برای جبران ان نیاز به سالهای طولانی هست تا اثرات شوم جنگهای پنهانی و اشکار این حکومت وحشی با زنان ایران زمین رو از بین برد در هر صورت از چیز دیگری هم باید خوشحال بود و ان اینکه امروز زن ایران حق خودشو میشناسد و فردا روز تجلی تحول در روح و روان زنان ایرانیست
جمعه 5 شهریور 1389

سید ابوالقاسم واعظ - اندونزی - جاکارتا
مساله پوشش زنان فقط یک امر قانونی و شرعی نیست. این مساله بیشتر به فرهنگ جامعه بر می گردد. بخش بزرگی از جامعه بی حجابی را نمی پذیرد، کسانی که زمان شاه را به یاد دارند می دانند که زنان بی حجاب خصوصا به صورت پیاده وارد محله های فقیر نشین نمی شدند چون مورد اهانت یا حتی ضرب و شتم قرار می گرفتند (البته بی حجابان هم به حجاب ها اهانت می کنند و این بی فرهنگی حتی در کامنت های این سایت دیده می شود). همین دید این که ترک موتور را می پذیرد (چون موتور وسیله نقلیه قشر فقیر است) اما دو چرخه سواری تنها را نمی پذیرد (چون دوچرخه سواری را کار مرفهین می دانند). این دید روز به روز در حال تغییر است و تا امروز زمینه پذیرش زنان با این پوشش در ورزش های قهرمانی فراهم شده و شاید طی چند دهه آینده فرهنگ جامعه آنقدر رشد کند که دختر و پسر، با حجاب و بی حجاب، از هر قشر و طبقه ای، کنار هم ورزش کنند و هیچ مزاحمتی برای همدیگر فراهم نکنند.
جمعه 5 شهریور 1389

khosh bavar - ایران - کرمان
عمامه ورزشی !
جمعه 5 شهریور 1389

arman_keyvan - کانادا - ونکوور
اینا دختر بودن الان...
جمعه 5 شهریور 1389

behnam2009 - انگلستان - لندن
sanama - امریکا - سیاتل شما اصلا می دونی با همین وضعیت لچک به سری با این گرما چندم شدند؟ چهارم. یعنی اگر اون فشار عصبی بهشون وارد نمی شد سومی رو شاخش بود. قابل درک برات که یکی از راه اومده چهارم شده یعنی چی؟
جمعه 5 شهریور 1389

kian ahvaz - ایران - اهواز
زن درنگاه اسلام یعنی برده جنسی
جمعه 5 شهریور 1389

kame_tanha - انگلستان - بیرمنگهام
ورزش نکنند بهتر از اینکه با این وضعیت مورد تمسخر قرار بگیرند....
جمعه 5 شهریور 1389

ARTEMIS-SW - فرانسه - پاریس
سید ابوالقاسم واعظ - اندونزی - جاکارتا . اقا موعظه کافیست با هزار حیله و نیرنگ می خواهید این حجاب ننگین را توجیه کنید پوزه بندی به شهوت بیمار گونه ی اسلامتان که مرد را حیوانی مجسم کرده که فقط منتظر دیدن موی زنیست برای تجاوز!!!!!بزنید کافیست بجای اسمان و ریسمان را بهم بافتن!!!!!
جمعه 5 شهریور 1389

elni - استرالیا - سیدنی
به این دخترها باید آفرین گفت چرا که با تمام فشارهای حکومت برای حذف زنان از کلیه فعالیتهای اجتماعی باز هم تلاش می کنند تا از صحنه جهانی محو نشوند .آنها بیشتر از همه از پوشیدن چنین لباسهای نامناسب  رنج میکشند اما دست از مبارزه نمی کشند
جمعه 5 شهریور 1389

zartusht67 - المان - فرانکفورت
مسخره تر از این تو عمرم ندیدم بیچاره زنها در اسلام وسیله ارضای مردان
جمعه 5 شهریور 1389

odin - بلژیک - انتورپن
سید ابوالقاسم واعظ - اندونزی - جاکارتا -اقای عزیز شما از جامعه حرف میزنی که بی حجابی را نمیپذیره! این جامعه شما زنانی که حجاب را دوست دارن خوب مگه کسی جلوشون رو میگیره؟ خوب ازادن حتا تو تخت خوابشون هم حجاب بذارن، اما اگه منظورت اقایونه که از این میترسن که تحریک بشن بنظر من همچین مردهایی که همه اغذیه فروشیها رو مییبندن تا روزه بگیرن یا همه زنها رو داخل گونی میکنن چون بند شلوارشون رو نمیتونن نگه دارن یا اینکه همه عالم و ادم باید سر ظهر دولا زاست بشن که ایشون هم نماز بخونه، خوب این کجاش از روی میل و عشق بدین و الله و این چیزاست؟ همه دنیا در عذاب باشن که اقا میخواد بره بهشت؟ اصلآ با شکنجه یه ملتی این ادمها میرن بهشت؟ بعد شما که از فرهنگ حرف میزنی بخدا اصلآ اگه بتونی فرهنگ رو تعریف کنی.حتا نمیدونی چیه اما ادعای شنناختن فرهنگ مردم رو داری. بسه دیگه این عوامفریبیها.
جمعه 5 شهریور 1389

dokhtare_ariaei - ایتالیا - میلان
khosh bavar - ایران - کرمان جالب گفتی کلی خندیدم
جمعه 5 شهریور 1389

بچه شمرون - هلند - روترام
من شنیدم به دختر خانم های فوتبالیست گفتن که حق هد ( سر) زدن ندارید چون احتمال داره کلاه از سرشون بیافته, راست یا دروغش رو نمیدونم اما از این بی ناموسا و بیشرفا همه چیز غیر منطقی بر میاد
جمعه 5 شهریور 1389

برگشته - بحرین - محرق
ورزشکاران خانم با حجاب الآن توی خیلی از کشورها جا افتاده حتى در المپیک وجود داشتند و در مسابقات بین المللى حضور دارند و کسى آنها را تمسخر نمیکند مگر کسانیکه کینه دارند و یا خود باخته اند و به عقیده و فرهنگ دیگران احترامی قائل نیستند.
جمعه 5 شهریور 1389

schany - المان - المان
افرین به تو که اگر بزارن با لیاقتی. خدا انتخابش غلط نبوده که تو را مادر . هستی کرده . فدای دل لطیف تو مادر.......u r love
جمعه 5 شهریور 1389

sapho - ایران - اصفهان
این راهش نیست به خدا. باید مبارزه کنیم با تظاهرات اعتصاب تحصن نباید زیر بار حرف زور رفت
جمعه 5 شهریور 1389

iraneslam89 - کلمبیا - کلمبیا
zartusht67 - المان - فرانکفورت / مسخره تر از این تو عمرم ندیدم بیچاره زنها در اسلام وسیله ارضای مردان ؟. چرا اگر بدقت در گوشه خرابه ای بنشینی و خوب در اینه نگاه کنی خودت را می ببینی. و تو فکری به حال بیچاره خودت کن این خانهای محترم نیازی به دلسوزی تو و امثال تو ندارد و نخواهند داشت
جمعه 5 شهریور 1389

Black Chador - امریکا - ولدن
سید ابوالقاسم واعظ - اندونزی - جاکارتا . بیخود حرف میزنی. من در دوران شاه در ایران مدرسه میرفتم. با اینکه هیچوقت حجاب نداشتم با دوستانی بمدرسه میرفتم که چادر سرشون میکردند. پدر من چادر را حتی برای مادرم غدقن کرده بود. بنظر من حجاب یک مسئله شخصی هست. مردهای مسلمان چون نمیتونن اراده شخصیشون رو کنترل کنند باید طبق معمول اینکارو زنهابراشون بکنند. مردهایی مثل پدرمن به زن و دخترهاش افتخار میکرد و ازادی شخصی مارو فدای ترس حرف مردم نمیکرد.
جمعه 5 شهریور 1389

shir del - انگلیس - نیوکاسل
این که حجاب این تیم چه سرب داغییه بدل بعضیها و جالب اینکه چهارم شدن این تیم چقدر بی اهمیت.در عوض امروز استقلال 4 بر 3 سپاهان را برد بیربط بود نه؟
جمعه 5 شهریور 1389

Grappa - المان - برمن
تو عکس اخر اون نالوتی پسره چیکار میکنه??????لووووووووووووووول
جمعه 5 شهریور 1389

Kaweh - آلمان - مونیخ
عکس پنج انگاری دختره آدامس خروس نشان باد کرده، و اگه سینه های همه رو تو عکس 7 قیچی کنی میشن تیم فوتبال سبیل کلفتها،
شنبه 6 شهریور 1389

khosh bavar - ایران - کرمان
dokhtare_ariaei - ایتالیا - میلان : تنهایی خندیدی یا با دیگران ?
شنبه 6 شهریور 1389

zartusht67 - المان - فرانکفورت
iraneslam89 کلمبیا چرا اسم شهرت را نمینوسی میترسی رابط مواد مخدر رژیم در سفارت جمهوری اسهالی تو اگر کامنت نگذاری خیلی ها خوشحال میشن فکر میکنند شهید در راه فتح کربلا شدی افسوس که قسمتت نشد و غیرتمندان واقعی همه در راه وطن کشته شدن ولی فرصت طلبان .... امثال تو در حال دزدی از مال مردم ایران هستن و ان اسم زیبای ایران را به ان نام نچسبان مزدور
شنبه 6 شهریور 1389

pahlavi100 - آمریکا - کالیفورنیا
سید ابوالقاسم واعظ - اندونزی - جاکارتا --- دوست عزیز از روی باد معده فتوا صادر نکنید. در دوران سلطنت پادشاه، اولا مردم زیر تعلیمات حکومت اسلامی اینقدر بی‌ فرهنگ نشده بودند که به بی‌ حجاب ها اعتراضی کنند، ثانیا قدرت و دیسیپلین نیروی انتظامی به قدری بود که اگر کسی‌ از طایفهٔ شما هم می‌خواست دست از پا خطا کند ، جلو گیری کنند. دورانی که شما آرزوی به آن رسیدن را داری که با حجاب و بی‌ حجاب بدون در گیری کنار هم آسوده زندگی‌ کنند، سی‌ سال پیش در ایران تجربه میشد.
شنبه 6 شهریور 1389

maryam-germany-71 - المان - برلین
افرین به اراده اتون
شنبه 6 شهریور 1389

dokhtare_ariaei - ایتالیا - میلان
khosh bavar - ایران - کرمان عزیزم با دیــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــگران خندیدم مطمئن باش.همیشه شاد و سبز باشی
شنبه 6 شهریور 1389

dokhtare_ariaei - ایتالیا - میلان
khosh bavar - ایران - کرمان عزیزم با دیـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــگران خندیدم مطمئن باش.موفق و سبز باشید.
شنبه 6 شهریور 1389

ARTEMIS-SW - فرانسه - پاریس
برگشته - بحرین - محرق . خود باخته جنابعالی هستید که کار کثیف ملایان کشاندن حجاب ننگین به ورزش را تائید می کنید جان بجانتان کنند اسلامی هستید و عقب افتاده و ملا از افکاری شبیه شما برای سواری کمک می گیرد حجاب پوشش نیست بلکه اسارت یک زن هست برای مردان بیمار جنسی که در خیابان و مجامع عمومی قادر به کنترل هوسهای خود نیستند تحمیق کافیست.
شنبه 6 شهریور 1389

فریدون شیرازی - ایران - شیراز
zartusht67 - المان - فرانکفورت /برای شما پبغامی در تبادل نظر پرنیان گذاشته ام
شنبه 6 شهریور 1389

freedom-is-not-free doom - ایران - تهران
pahlavi100 - آمریکا - کالیفورنیا. کاملا باهات موافقم..
یکشنبه 7 شهریور 1389

Darvish101 - انگلیس - لندن
ARTEMIS-SW - فرانسه - پاریس / درود بر تو
یکشنبه 7 شهریور 1389

Darvish101 - انگلیس - لندن
sanama - امریکا - سیاتل / درود بر شما , اخه نمیشه گفت این چه کاریه ؟ یعنی اصلآ ورزش کردنو کنار بذارن ؟ پس فکر کنم غذا خوردنم کار الکی باشه نه ؟ بدرود
یکشنبه 7 شهریور 1389

axlll - امریکا - سانتا مونیکا
حق مردم ما از اینم کمتره .ایران طالبن میخواهد . ایشالااااا که کم کم داره رو کارمیاد. حالا هی انقلاب کنین
یکشنبه 7 شهریور 1389

salarkhan - آلمان - هامبورگ
زن در حجاب مثل مروارید است در صدف یا آلت تناسلی در شورت!!!
یکشنبه 7 شهریور 1389

Pezhman - اتریش - وین
برگشته - بحرین - محرق ...عزیز اگر حجاب اجباری باشد,که هست. بد است.دل بخواهی مشکلی ندارد. اما وقتی در هوای گرم 50 درجه زنان ورزشکار را بر خلاف میل آنان, مجبور به گذاشتن پالان و توبره میکنند.آن وقت نظرتان چیست.ثانیا" دراستادیوم ورزشی, فاصله تماشاچیان باورزشکاران زیاد است واگر لخت مادرزاد هم باشندآدم درست وواضح نمی بیند.وازتلویزیون هم مانند.نگاه کردن از آئینه به زنان است.
دوشنبه 8 شهریور 1389

zartusht67 - المان - فرانکفورت
فریدون -شیرازی پیامت را گرفتم حتما سعی خواهم کرد مرسی از یاد اوری در ضمن شکلات کجایی
دوشنبه 8 شهریور 1389

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.