شستن صورت؛ چقدر و چگونه


شستن صورت؛ چقدر و چگونه

چه پوست شما خشک، باشد چه حساس و چه چرب، با فرآورده‌ ها و توصیه ‌های گوناگونی برای تمیز کردن صورت مواجه هستید.

در چنین وضعیتی این که چند وقت به چند وقت باید صورت را شست و این که از چه موادی باید استفاده کرد،‌ ممکن است گیج‌ کننده باشد.

پاک کردن بیش از حد صورت با آب و صابون یا حلال ‌ها ممکن است کارکرد طبیعی پوست به عنوان سد محافظتی را مختل کند و به قرمزی و خشکی پوست منجر ‌شود. با این حال این مشکل معمولا دست ‌ها و نه صورت را مبتلا می‌ کند و افرادی که به طور مرتب دست‌ های ‌شان در معرض آب قرار دارد یا دست‌ های ‌شان را برای کارشان به طور مرتب می‌ شویند مانند جراحان و پرستاران و نیز گاهی افرادی که وسواس تمیزی دارند، بیشتر در معرض آن هستند.

شستن صورت‌، حتی اگر به صورت نسبتا مکرر انجام شود، نباید مشکلی ایجاد کند، مگر این که دچار یک اختلال زمینه ‌ای مانند اگزما (درماتیت آتوپیک) باشید.

با این وجود احتیاط به خرج دادن در مورد موادی که با آن ها صورت‌ تان را می‌ شویید، ضرری ندارد. شستن با آب تنها برای زدودن کثیفی‌‌ های چسبیده به صورت کمک نمی‌ کند. به علاوه بسیاری از افراد نیاز به استفاده از نوعی پاک ‌کننده دارند، ‌زیرا پوستی چرب ناشی از فعالیت زیاد غدد سباسه (غدد چربی پوست) دارند.

استفاده از صابون ‌های معمولی در بسیاری از موارد، برای شستن صورت مناسب است. صابون‌ از لحاظ شیمیایی یک نمک سدیم یا پتاسیم محسوب می ‌شود(نمک در اینجا به معنای ترکیبی است که از ترکیب یک اسید و یک باز تشکیل شده است) ‌و از جمله شایع ‌ترین انواع ترکیبات صابون در حال حاضر تالوویت سدیم (sodium tallowate) و کوکویت سدیم (sodium cocoate) هستند.

صابون یک ماده قلیایی است (pH آن 9 تا 10 است)،‌ بنابراین حتی برای یک پوست طبیعی که معمولا اندکی اسیدی است (pH آن 5.6 تا 5.8 است) ممکن است اندکی تحریک ‌کننده باشد.

صابون‌ های مصنوعی که اغلب به اشکال مختلف بسته ‌بندی می ‌شوند و اغلب روی آن ها برچسب "عاری از صابون "soap-free" زده می‌ شود، برای برخی از افراد بهتر هستند زیرا pH آن ها به پوست طبیعی نزدیک ‌تر است. در صورتی که صابون معمولی پوست صورت ‌تان را تحریک می ‌کند،‌ امتحان کردن این فرآورده‌ها ارزشش را دارد.

کرم ‌های لایه ‌بردار (Facial scrubs) که لایه بیرونی پوست را برمی ‌دارند و صورت را پاک می ‌کنند، نیز مناسب هستند، اما بسیاری از افراد بیش از حد لزوم از آن ها استفاده می‌ کنند و این کار به تحریک پوست منجر می ‌شود. همین مسئله در مورد لیف ‌ها و اسفنج ‌های زبر هم صادق است.

جدا از این که از چه نوع صابونی استفاده می ‌کنید،‌ بهتر است برای شستن صورت از آب گرم و نه داغ، استفاده کنید.

برخی از افراد هستند که از استفاده نکردن صابون بر روی صورت ‌شان مشکلی احساس نمی‌ کنند و برخی از افراد موهبت داشتن پوستی عالی را دارند. این که چگونه این افراد از پوست صورت‌ شان مراقبت می ‌کنند،  ممکن است ربطی به ظاهر پوست ‌شان نداشته باشد.

پایانی بر باورهای غلط، اعتقادات عامیانه و شگردهای بازاریابی در مورد مراقبت مناسب از پوست به خصوص در مورد پوست صورت وجود ندارد. حقایق درست و واقعی، مقدارشان کم است.

khosh bavar - ایران - کرمان
1. فوت به اب بزنید 2. با دست راست صورت طرف چپ را بشورید 3. بهنگام شستن به یاد لب تشنه امام باقر باشید 4. بهنگام خشک کردن صورت با حوله 3 بار صلوات بفرسید
پنج‌شنبه 4 شهریور 1389

armin_taroos - نیوزلند - وایتینگا
ما توی زندان با تاید خودمون را میشستیم. الان 32 سال دارم همه موهام ریش و سبیلم حتی موهای دماغم سفید شده . یعنی در اثر تاید بوده؟؟ کمک اکز کسی میدونه؟
پنج‌شنبه 4 شهریور 1389

khosh bavar - ایران - کرمان
armin_taroos - نیوزلند - وایتینگا: دوست عزیز, امیدوارم, شوخی کرده باشید, زیرا من شما را جدی نگرفتم, ولی یک ندای باطنی بمن گفت , که شاید چوپان دروغ نباشید و بدین خاطر چون تا حالا از این بیماری نشنیده بودم, در google بدنبال بیماری با علائم بینی سفید جستجو کردم, که یک مطلبی پیدا کردم:https://en.wikipedia.org/wiki/Raynaud%27s_disease , که امیدوارم کمکت کنه و بد نمیدانم که شما منو در جریان بیماری و بهبودی بیماریتان بگذارید, که ایا واقعا این بیماری اینه که پیدا کردم ?
پنج‌شنبه 4 شهریور 1389

armin_taroos - نیوزلند - وایتینگا
khosh bavar - ایران - کرمان . نه دوست عزیز چرا باید در مورد خودم دروغ بگم, من این سایت را دیدم اما این دست ها رو نشون داده که سفید شده . مال من موها رو میگم ریش و سبیلو موها سر. به هر صورت خوشحالم کردی کمک کردی . اگه تو ایران ده تا مثل شما را داشتیم این همه مشکلات نمیداشتیم. تشکر از لطف شما.
جمعه 5 شهریور 1389

khosh bavar - ایران - کرمان
armin_taroos - نیوزلند - وایتینگا :خواهش میکنم دوست عزیز, وظیفه خودم میدونستم که بشما کمک کنم. اگر اجازه بدی, میخوام بشما اطلاعاتی در مورد سفید بودن مو بدم, من در جایی خواندم که سفیدی موی سر بخاطر " ذخیره " شدن امونیاک در پیاز مو هست. و چون مجبور بودید متاسفانه خود را با تاید بشورید, و تاید هم باید " امونیاک " داشته باشه برای سفید کردن لباس, حتما به امونیاک در تاید ربط داره و شاید کمکی برای دکتر باشه که بتونه این سم را از بدنتان خارج کنه. امیدوارم هر چه زودتر شفا پیدا کنید و تا بعد.
شنبه 6 شهریور 1389

khosh bavar - ایران - کرمان
armin_taroos - نیوزلند - وایتینگا : خواهش میکنم دوست عزیز, اینو وظیفه خودم میدانم. من دیشب یک مطلبی نوشتم, انگار به site نرسید که در اینجا بگذارند. دوست عزیز, من در جایی خواندم, که سفیدی مو بخاطر جمع شدن امونیاک در پیاز مو که " ذخیره " شده است,میباشد, و چون شما متاسفانه خود را با تاید شستید,و در تاید باید امونیاک باشه برای سفیدی لباسها. شما باید به دکترت بگویید که یک دارو برای دفع امونیاک از بدن برای شما تجویز کند, که امیدوارم چنین متدی برای دفع امونیاک باشه. به امید بهبودی شما, پس تا بعد
شنبه 6 شهریور 1389

+0
رأی دهید
-1

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.