قاضی حیدری فر : کهریزک، قانونی بود؛ ما هم تبرئه شدیم


قاضی حیدری فر : کهریزک، قانونی بود؛ ما هم تبرئه شدیم

سه قاضی معلق؛ حیدری‌فر، مرتضوی، حداد

مردمک :درپی اعلام حکم تعلیق سه مقام ارشد قضایی مرتبط با پرونده کهریزک طی دو روز گذشته، علی‌اکبر حیدری‌فر، دادیار سابق شعبه یک امنیت دادگاه انقلاب تهران و یکی از کسانی که نامش در این پرونده آمده است، به آن واکنش نشان داد.

وی با ارسال نامه‌ای به روزنامه جمهوری اسلامی، اعتراض خود را نیز نسبت به حکم مذکور نشان داده و نوشته است که سه قاضی مرتبط با این حکم «تبرئه» شده‌اند.

آقای حیدری‌فر با تاکید بر «قانونی» بودن بازجویی اولیه متهمان توسط قضات امنیت و اشاره به حکم دادسرای کارکنان دولت مبنی بر تبرئه او و دو قاضی دیگر حاضر در پرونده متهمان کهریزک، اقدام سازمان قضایی نیروهای مسلح را «غیرعادلانه و غیرمعمول» عنوان کرده است.

دادیار سابق دادسرای ویژه امنیت در آغاز نامه خود با یادآوری ماجرای 18 تیر که به زعم خود آن را «براساس فراخوان رسانه‌های ضدانقلاب و گروه‌های معاند خارجی و داخلی متعاقب فتنه‌های بعد از انتخابات» عنوان می‌کند، ادعا می‌کند که براثر این حادثه، تعدادی از پرسنل پلیس امنیت تهران در اثر «اصابت چاقو و قمه مضروب و عده‌ای از آنها در حالت کما و بی‌هوشی» در بیمارستان بستری شدند.

به گفته آقای حیدری‌فر، افراد دستگیر شده به اتهام «دستگیری حین ارتکاب جرم علنی» به مدت 24 ساعت در بازداشت اولیه در پلیس امنیت به‌سر برده‌اند.

این قاضی 35 ساله درمورد مسئولیت رسیدگی قضائی و صدور قرار تامین مناسب نوشته است: اینجانب به عنوان یکی از قضات ویژه امنیت تهران، پرونده‌های مربوطه را با نظارت معاون امنیت دادستان تهران رسیدگی و قرار تامین قانونی با لحاظ محتویات پرونده، گزارش پلیس امنیت و اظهارات متهمین وفق مقررات صادر نمودم.

آقای حیدری‌فر، مسئولیت این امر را برعهده خود و معاون امنیت دادستانی تهران گذاشته و عنوان می‌کند که تنها دررابطه با «تناسب قرار صادره و تصمیم قضائی با محتویات پرونده» پاسخگو خواهد بود.

دادیار سابق دادسرای ویژه امنیت نوشته است: بسیار بدیهی است که قضات رسیدگی کننده هیچگونه مسئولیتی نسبت به اقدامات خودسرانه مأ‌موران خاطی ندارند و نسبت به جرایم احتمالی منتسب به مامورین زندان کهریزک پاسخ‌گو نخواهند بود.

«زندان کهریزک، زندان رسمی و قانونی بوده است»

علی‌اکبر حیدری‌فر در بخش دیگری از نامه خود با تاکید بر قانونی بودن اقدامات صورت گرفته، زندان کهریزک را «زندانی رسمی و قانونی» توصیف می‌کند.

دادیار سابق شعبه یک امنیت دادگاه انقلاب تهران در این نامه نوشته است: «زندان کهریزک، زندان رسمی و قانونی بوده و اقدام نیروی انتظامی و پلیس امنیت و سایر نیروهای امنیتی در دستگیری اغتشاشگران 18 تیرماه که علنا و آشکارا مرتکب حرکتی خلاف امنیت ملی گردیده بودند و همچنین نوع و نحوه رسیدگی انجام شده در بازجویی اولیه متهمان توسط قضات امنیت کاملا منطبق با موازین قانونی و شرعی بوده است.»

این قاضی 35 ساله با تاکید بر جدا بودن «هر اقدام و عمل انجام شده در بازداشتگاه کهریزک» از دو موضوع مطرح شده در بالا، اقدامات صورت گرفته در بازداشتگاه را «بی‌ارتباط با قضات دادگستری» عنوان می‌کند.

«ما تبرئه شده بودیم»

قاضی حیدری‌فر با اشاره به حکم دادسرای کارکنان دولت مبنی بر تبرئه سه قاضی مرتبط با پرونده کهریزک، رسیدگی دوباره به پرونده‌ای را که حکم آن صادر و قطعی شده است، «غیرمعمول» عنوان می‌کند.

به گفته آقای حیدری‌فر، پرونده آنها در دادسرای کارکنان دولت به دقت بررسی شده و از مراجع مربوطه از جمله دادسرای نظامی تهران، بیمارستان‌های مربوطه، شورای پزشکی قانونی استعلام شده و درنهایت با بررسی دلایل و مدارک، «رأی بر بی‌گناهی و عدم توجه هرگونه اتهامی در خصوص حوادث کهریزک» سه نفر قضاتی که در این پرونده از آنان شکایت شده بود، صادر شده است.

آقای حیدری‌فر تاکید کرده است که این حکم «با ارجاع به قاضی اظهارنظر دادسرای کارکنان دولت، تأیید و قطعی و به طرفین پرونده ابلاغ شده است.»

خبرگزاری مهر چندهفته پیش خبر داده بود که برای پرونده شکایت از سعید مرتضوی در رابطه با بازداشتگاه کهریزک، قرار منع تعقیب صادر شده است.

دادیار سابق شعبه یک امنیت دادگاه انقلاب تهران با تاکید بر اینکه رسیدگی‌های قضایی نباید تحت تاثیر فضای سیاسی صورت گیرد، رسیدگی مجدد به موضوعی را که وفق مقررات در مورد آن رسیدگی شده، «امری خلاف قواعد آمره قانون آئین دادرسی کیفری» عنوان کرد.

علی‌اکبر حیدری‌فر کیست؟

علی اکبر حیدری‌فر 35 ساله و اهل شهر فسا است که از سال 1378 زیرنظر حسن حداد، به‌عنوان دادیار شعبه یک امنیت دادگاه انقلاب تهران فعالیت می‌کرد.

به گفته فعالان حقوق بشر، علی اکبر حیدری‌فر و حسن حداد در اعزام بازداشت شدگان به بازداشتگاه کهریزک نقش فعال داشته‌اند.

نام آقای حیدری‌فر همچنین در جریان رسیدگی به پرونده فعالان دانشجویی بارها مطرح شده است. او در بسیاری از محاکمه‌ها از جمله دادگاه رسیدگی به متهمان انفجار حسینیه رهپویان وصال شیراز به عنوان نماینده مدعی العموم حضور داشته است.

همچنین آقای حیدری‌فر در رسیدگی به پرونده قضایی بسیاری از فعالان جنبش زنان در سال‌های اخیر نقشی اساسی داشته است.

خبرگزاری مهر در 31 مردادماه خبر داد که حکم تعلیق آقای حیدری‌فر به همراه دو قاضی دیگر، سعید مرتضوی و حسن حداد صادر شده است.

در خبر منتشر شده توسط خبرگزاری مهر، نام و مشخصات این سه قاضی ذکر نشده بود. اما وکیل یکی از کشته‌شدگان بازداشتگاه کهریزک اعلام کرد که سعید مرتضوی، حسن حداد و علی‌اکبر حیدری‌فر سه مقام قضایی هستند که برکنار شده‌اند.

به گفته این وکیل دادگستری، با رفع مصونیت قضایی از این سه نفر، راه برای رسیدگی به اتهام‌های آنان در ارتباط با پرونده کهریزک هموار خواهد شد.

chengiz_khan - روسیه - مسکو
به خدا قسم هرشب و روز شما ها باید دعا کنید که حکومت بر نگرده.اگر نظام عوض بشه وای به حالتون.بخدا یک ماهیتابه بزرگ درست میکنیم و در میدان ازادی نده زنده سرختون میکنیم.
سه‌شنبه 2 شهریور 1389

zartusht67 - المان - فرانکفورت
بی وجدانهای بی شرف جنایتکار تخمه تجاوز تازیان مرگ بر دین..
سه‌شنبه 2 شهریور 1389

shahab46 - المان - هانوفر
احمق اگه تبرئه نمی شدی جای شک بود.کدام قانون را میگی ما که هر چی میگردیم قانونی نمی بینیم
سه‌شنبه 2 شهریور 1389

senator7 - آلمان - برلین
اینها باید طبق قوانین خوشون قصاص بشوند و در حضور همه خودشون به خودشون تجواز جنسی بکنند.
سه‌شنبه 2 شهریور 1389

surena1611 - آلمان - اشتوتگارت
ولی وقیح از این جانورها زیاد داره. حالا مرتضوی و حیدری و . هر جانور دیگه ای که برکنار بشه مهم نیست و یک جانور وحشی و مریض جنسی دیگه ای مثل مرتضوی میاد سرکار!!! حتی اگه این لاشخورها اعدام هم بشن باز هم دردی دوا نمیشه. عاملین اصلی این جنایتها ولی وقیح و آشغالهایی مثل تمساح یزدی و احمقی نژاد هستند. مرگ بر خامنه ای و مزدوران جنایتکارش
سه‌شنبه 2 شهریور 1389

niagara - ایران - تهران
کثافتهای عوضی سگهای خامنه ای منتظر قطعه قطعه شدن به دست مردم باشید.قانونو اون روز نشونتون میدیم
سه‌شنبه 2 شهریور 1389

ARTEMIS-SW - .فرانسه - پاریس
اقدامات قانونی بوده خوب بدبخت راست می گوید از دید اسلام و ملایش مخالفین محارب بوده و تجاوز شکنجه و قتل روا _ !!همان کاری که 1400 سال پیس با اجداد ایرانی کردند
سه‌شنبه 2 شهریور 1389

marsel - ایران - تهران
"chengiz_khan - روسیه - مسکو" دمت گرم رفیق! میبینم که برای این جانوران Plan ریختی! رو منم حساب کن که کلی ایده دارم! قبلش حتماً یه تماس با خودم بگیر D:
چهار‌شنبه 3 شهریور 1389

Atheist-0 - کانادا - ونکوور
در معرفی این جانور تنها صحبتی که بمیان نیامده تحصیلات وی بعنوان یک قاضی است. طبیعیست افرادی نظیر این که بچه حرامزاده ....و سرشار از عقدهای جنسی و روانیست وقتی بر مسند قضاوت مینشنیننداین نوع اعمال برایشان عادی و قابل دفاع است.
پنج‌شنبه 4 شهریور 1389

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.