رسانه‌های روسیه: نیروگاه بوشهر بهانه‌ای برای یک جنگ


رسانه‌های روسیه: نیروگاه بوشهر بهانه‌ای برای یک جنگ

روزنامه‌های روسیه از "کاراندازی فیزیکی نیروگاه بوشهر" ستایش کردند. در عین حال برخی از مفسران روسی درباره‌ی "احتمال حمله‌ی نظامی آمریکا و اسرائیل علیه ایران" هشدار دادند و پیرامون پیامدهای احتمالی آن برای روسیه نوشتند.

نیروگاه اتمی بوشهر

میزگرد رونامه‌ی "کامسومولسکایا پروادا" درباره‌ی ایران

 

برخی از روزنامه‌های روسیه کاراندازی نیروگاه بوشهر را بهانه‌ای برای بروز یک جنگ تفسیر می‌کنند. حضور بیش از ۲ هزار متخصص روسی در ایران نیز بحث بر سر احتمال "ضربه‌ی نظامی" اسرائیل علیه نیروگاه بوشهر را در رسانه‌های روسیه تشدید کرده است.

 

روزنامه‌ی "کامسومولسکایا پراودا"، چاپ مسکو با برگزاری میزگردی تحت عنوان "حمله‌ی احتمالی آمریکا به ایران" به موضوع یک جنگ احتمالی  دامن زد. مفسر نظامی این روزنامه در تشریح وضعیت کنونی ایران اظهار داشت که ارتش ایران به حالت آماده باش در آمده است.

 

رجب صفراف، مدیر "مرکز مطالعات ایران معاصر" در این میز‌گرد گفته است که در صورت تغییر رژیم در ایران، رژیمی طرفدار غرب در این کشور به قدرت خواهد رسید. به عقید‌ه‌ی صفراف، "ایران طرفدار غرب و آمریکا، برای روسیه خطرناک‌تر از یک ایران اتمی است".

 

کارشناس: "اجتناب‌ناپذیری جنگ بین ایران و اسرائیل"

 

تأکید برخی از رسانه‌های روسیه بر این امر است که نیروگاه اتمی بوشهر خطری برای اسرائیل و آمریکا تلقی ‌نمی‌شود

یوگنی ساتانوفسکی، رئیس "انستیتو خاورنزدیک" در مسکو، در گفتگو با دویچه‌وله به اجتناب‌ناپذیربودن حمله‌ی اسرائیل علیه ایران اشاره می‌کند. به عقیده‌ی او جنگ غیرمستقیم بین اسرائیل و ایران اکنون بیش از ۳ دهه در لبنان، غزه، شمال آفریقا، کردستان عراق و در "مسئله‌ی ترکیه" ادامه دارد و مقابله‌ی اسرائیل با ایران در آینده با توجه به تلاش ایران برای دستیابی به سلاح هسته‌ای اجتناب ناپذیراست.

 

وی در ادامه گفتگوی خود با دویچه‌وله همچنین تاکید می‌کند: «عملا جنگ بین اسرائیل و ایران در دیگر جبهه‌ها ادامه دارد. در طول ۳ سال گذشته زمینه‌ی احتمال وقوع یک جنگ رو در رو بین دو کشور نیز وجود داشت. اسرائیل برای دفاع از خود مجبور خواهد شد ضربه‌ی نخست را به ایران وارد کند.»

 

کارشناس: کاراندازی نیروگاه بوشهر با اطلاع اسرائیل بود

 

یوگنی ساتانوسکی در گفتگو با دویچه وله این نظر برخی از رسانه‌های روسیه را نیز تائید می‌کند که در وضعیت کنونی خطری از سوی نیروگاه بوشهر متوجه‌ اسرائیل و آمریکا نیست.

 

وی می‌افزاید: «روسیه مناسبات بسیار خوبی با اسرائیل دارد و این روابط بهتر از رابطه ما با ایران بوده است. گفتگوی هر دو کشور در خصوص نیروگاه بوشهر نیز در ده ساله‌ی گذشته شفاف بود. مقامات روسی در مذاکرات خود با سران اسرائیل تاکید داشتند که نیروگاه بوشهر راه‌اندازی شود و اسرائیل از این مسئله آگاه بود».

 

سیاست محتاطانه‌ی روسیه به دلیل همسایگی با ایران

 

رسانه‌های روسیه هشدار می‌دهند هرگونه برخورد با ایران پیامدهای مستقیمی برای روسیه خواهد داشت. به نظر آنها روسیه به دلیل همسایگی با ایران مجبوراست با احتیاط بیشتری با مسائل مربوط به ایران برخورد کند.

 

یک کارشناس روس در این باره به دویچه وله می‌گوید که بین روسیه و ایران اقیانوس اطس و یا دریای مانش واقع نیست؛ بین دو کشور دریای خزر و مرز مشترکی وجود دارد که روسیه را مجبور می‌کند در قیاس با آمریکا و اروپا با احتیاط و نرمشی بیشتر با همسایه‌ی جنوبی خود برخورد کند.

 

"حمله به نیروگاه بوشهر چرنوبیل دوم خواهد بود"

 

یوگنی ساتانوسکی رئیس انستیتو خاورنزدیک "بمباران احتمالی نیروگاه بوشهر" را به وقوع حادثه‌ی "چرنوبیل کوچکی" در خاورمیانه تشبیه می‌کند. اما او با توجه به مناسبات نزدیک روسیه و اسرائیل وقوع چنین حمله‌ای را در وضعیت کنونی محتمل نمی‌داند. اما این کارشناس نیزمثل بسیاری از مفسران روزنامه‌های روسی تاکید دارد که اسرائیل با احساس خطر درباره دستیابی ایران به بمب اتمی، دست به چنین اقدامی خواهد زد.

 

به نظر این کارشناس، اگر نابودی اسرائیل از سوی رئیس جمهور ایران مطرح نبود، اسرائیل مشکلی با ایران اتمی نداشت و ایران نیز مثل کشورهای منطقه هندوستان، پاکستان و چین صاحب بمب اتمی می‌شد.

 

یوگنی ساتانوسکی رئیس "انستیتو خاورنزدیک" در مسکو ضمن اشاره به بحث‌های اخیر روزنامه‌های روسیه پیرامون نیروگاه بوشهر، به دویچه‌وله می‌گوید، نیروگاه بوشهر بهانه‌ای برای آغاز یک جنگ احتمالی می‌تواند باشد. اما به دنبال سرد شدن روابط روسیه و ایران راه اندازی فیزیکی نیروگاه بوشهرمی‌تواند سرآغازی برای از بین رفتن موانع توسعه‌ی مناسبات دو کشور نیز باشد.

Dadar2010 - ایران - تهران
بر پدر و مادر هر چی آخوند حکومتی لعنت . حضور بیش از ۲ هزار متخصص روسی در ایران . حالا اگر دوران شاه بود . همین آخوند های بی همه چیز هر شب منبر میرفتند و چه سخنرانی ها نمیکردند که آهای مردم وا مصیبتا وا اسلاما این کمونیست های بی خدا این مستشاران اجنبی در این مملکت چه میکنند ؟ چه میخواهند ؟ حالا که به قدرت رسیدند همین کمونیست ها برادر عزیز تر از حان شدند .
سه‌شنبه 2 شهریور 1389

bavar88 - هلند - امستردام
نمی دونم که چرا از روسیه خوشم نمی اد...هر چند اینها هم مکار و حیله گر هستند ولی برای اینکه ایران به دست امریکا و اروپا نیافته حاظرند و مجبورند که با ایران بر سر برنامه هسته ای همکاری کنند. نگاه کنید که خاورمیانه کلا دست امریکا است و روسیه نمی خواهد که امریکا همه به دهن بگیرد. انشاالله بعد از حل شدن قضیه هسته ای نوبت روسیه است که حالش را بگیریم.
سه‌شنبه 2 شهریور 1389

senator7 - آلمان - برلین
bavar88 - هلند - امستردام تو فکر میکنی مثلاً جنوب شهر تهرانه و طیب میخواد روی رمضون یخی رو کم کنه واسش خط نشون میکشه که به موقع حالت رو میگیرم؟
سه‌شنبه 2 شهریور 1389

khosh bavar - ایران - کرمان
بوشهر, بهترین بهانه برای رسیدن صلح " نهایی " در منطقه, زیرا شیخ نشینشان پولدار خلیج که در سیاستهای اقتصادی امریکایی نقش بزرگی بازی میکنند ( بعنوان مثال, چه فاجعه اقتصادی برای usa پیش خواهد امد که این شیوخ پولهای انچنانیشان را از بانک امریکایی بیرون بکشند و به سویس یا کشور دیگر انتقال بدهند ?! ), و یا بخاطر گران شدن قیمت نفت ( بعنوان مثال, اگه " 1 "دلار قیمت نفت بالا بره, ضرر ان فقط برای یک کشور معادل " 1 میلیارد " دلار خواهد شد ), اجازه حمله را به usa نخواهند داد, زیرا اینها گروگان رادیو اکتیو بوشهر هستند, که ممکنه خود اخوند این نیروگاه را تحت حمله نظامی نابود کنه, و بخاطر خراب نشدن محیط زیست توسط مواد رادیو اکتیوی و بهم خوردن تعادل سیاسی در منطقه و و و هیچوقت خبری از جنگ نخواهد شد, و فقط این داستانها برای " بازار " داغ کردن فروش اسلحه به کشورهای منطقه و باعث تضعیف شدن نیروهای اپوزیسونی داخل کشور و دست روی دست گذاشتن مردم, به امید روزیکه usa این جزام ایرانی ( اخوند ) را نابود کنه.
سه‌شنبه 2 شهریور 1389

surena1611 - آلمان - اشتوتگارت
senator7 - آلمان - برلین هموطن عزیز. از مزدور ولی وقیح و احمقی نژاد بیش از این توقع نداشته باش!!! مگه مموتی که مثلا استاد دانشگاه!!! و رئیس جمهوره بهتر از این ساندیس خورها حرف میزنه؟!!! شاد و سربلند باشید
سه‌شنبه 2 شهریور 1389

alexxx - اتریش - وین
bavar88- خودت نشون میدی چقدر عقل و فهمت محدوده, خوب در غیر اینصورت اویزون این دجالهای دغل نمیشدی. از طرفی باعث تاسف ادم میشین از طرفی اینقدر شورش رو در میارین که میشه گفت حقتونه ...
چهار‌شنبه 3 شهریور 1389

andyjapan - زابن - ناگویا
-khosh bavarایران کرمان به امید روزی که usa این جزام ایرانی اخوند را نابود کنه میدانید که چه میگویی چرا امریکا یعنی انهایی که تو ایران هستند همچی عرضه ای ندارند اگر ندارند همین جوری باشه بهتر نیست بالاخره میگن ظلم بایدار نمیماند ولی اگر مشکلی تو یک خانه ی هست بهتره توسط افراد خانه حل بشه نه غریبه البته ببخشیدا.
چهار‌شنبه 3 شهریور 1389

andyjapan - زابن - ناگویا
-khosh bavarایران کرمان به امید روزی که usa این جزام ایرانی اخوند را نابود کنه میدانید که چه میگویی چرا امریکا یعنی انهایی که تو ایران هستند همچی عرضه ای ندارند اگر ندارند همین جوری باشه بهتر نیست بالاخره میگن ظلم بایدار نمیماند ولی اگر مشکلی تو یک خانه ی هست بهتره توسط افراد خانه حل بشه نه غریبه البته ببخشیدا.
چهار‌شنبه 3 شهریور 1389

khosh bavar - ایران - کرمان
andyjapan - زابن - ناگویا : من 3 بار خواندم, زیاد متوجه منظورتون نشدم, که ایا تایید و یا تکذیب نظرم هستید?! یادم میاد, بعد از انقلاب, همه چشم به usa و یا ارتش فراری شاه خدا بیامرز چشم دوخته بودند, زیرا " همیشه " این شایعات بود که تا 6 ماه دیگه ارتش کودتا میکنه, و مردم که از جنگ و خون به حق خسته بودند, خود را از صحنه سیاسی عقب کشیده, و الان داریم چوب این شایعات و عقب نشینی مردم میخوریم, که این جزام 31 سال ایران و دنیا را با این شایعات اخوندی مچل کرده و به خوناشامی خود ادامه میدهند.
پنج‌شنبه 4 شهریور 1389

khosh bavar - ایران - کرمان
andyjapan - زابن - ناگویا : دوست عزیز, بعد از 5 بار خواندن کامنت شما, متوجه شدم, که چی داری میگی. اول از همه دوست عزیز, موقع نوشتن کامنت از کوما, " ", و نقطه فراموش نکنید که باعث سوتفاهم نشه. شما منظورم را بد متوجه شدی, زیرا من هم معتقدم که این شایعات باعث چنین فکر و ارزوی " غلطی " در مردم ایران بوجود میاره, که چون, مثلا usa قصد حمله به ایران را داره, خودشان را از صحنه سیاست خارج کرده و دست به اعتراض نمیزنند. جان کلام : خود اخوند این شایعات را به بازار سیاسی ایران پخش میکنه, و مردم ایران را در حالت " اغما " نگاه داشته!!
پنج‌شنبه 4 شهریور 1389

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.