مشایی فرستاده ویژه رئیس جمهور در امور خاور میانه شد


مشایی فرستاده ویژه رئیس جمهور در امور خاور میانه شد

آقای مشایی چهره ای جنجال برانگیز بوده است

اسفندیار رحیم مشایی رئیس دفتر ریاست جمهوری ایران که اظهارات اخیرش درباره ماهیت ایران و اسلام به شدت بحث انگیز شد، به عنوان فرستاده ویژه محمود احمدی نژاد در امور خاور میانه منصوب شده است.

آقای احمدی نژاد روز یکشنبه 31 مرداد (22 اوت) در حکمی با تقدیر از "دانش، شایستگی ها و تجارب" آقای مشایی او را به این سمت منصوب کرد.

او با اشاره به آنچه تلاش "قدرت های سلطه گر" برای "تسلط" بر منطقه خاور میانه نامید، نوشت: "از این رو اتخاذ تدابیر هدفمند و هوشمندانه به منظور تعمیق روابط و گسترش همکاری های فرهنگی، سیاسی، اقتصادی و امنیتی با کشورهای منطقه و ایجاد یا تقویت تشکل های منطقه ای، سلطه گران را در نابودی استعدادها و چپاول ثروت های مادی و معنوی خاورمیانه ناکام خواهد کرد."

او "همه دستگاه ها و نهادهای مربوطه" را موظف دانست که در طراحی و اجرای سیاست های راهبردی خاورمیانه به اسفندیار رحیم مشایی یاری برسانند.

محمود احمدی نژاد در این روز همچنین طی حکمی حمید بقایی را نماینده ویژه رئیس جمهور در امور آسیا، محمد مهدی آخوندزاده را نماینده ویژه در امور دریای خزر و ابوالفضل ظهره وند را فرستاده ویژه در امور افغانستان نامید.

آقای رحیم مشایی، رئیس دفتر آقای احمدی نژاد، چند هفته پیش گفته بود: "از مکتب اسلام دریافت‌های متنوعی وجود دارد، اما دریافت ما از حقیقت ایران و حقیقت اسلام، مکتب ایران است و ما باید از این به بعد مکتب ایران را به دنیا معرفی کنیم."

این سخنان، که در همایش ایرانیان مقیم خارج ایراد شد، با انتقاد شماری از مقامات سیاسی و روحانی محافظه کار در جمهوری اسلامی از جمله تعدادی از حامیان شناخته شده آقای احمدی نژاد مواجه شد که آقای رحیم مشایی را به تفوق بخشیدن به "مکتب ایرانی" در برابر "مکتب اسلامی" متهم می کردند.

آقای مشایی در توجبه سخنان خود گفته است که از نظر او، تنها اسلامی قابل قبول است که در ایران وجود دارد و افزوده که نظرات او پیش از توسط آیت الله روح الله خمینی هم ابراز شده بود.

بعدا نمایندگان اصولگرای طرفدار رئیس جمهوری ایران در مجلس نیز در اعتراض به اظهارات آقای مشایی به رئیس جمهوری نامه نوشتند.

این چندمین بار است که اظهارات و اقدامات آقای رحیم مشایی با اعتراض شدید محافظه کاران مواجه می شود.

او در دوره اول ریاست جمهوری محمود احمدی نژاد رئیس سازمان میراث فرهنگی و گردشگری بود و پس از اعلام پیروزی محمود احمدی نژاد در انتخابات ریاست جمهوری خرداد 1388 که با تردید گسترده بسیاری از ایرانیان روبرو شد، او ابتدا به عنوان معاون اول رئیس جمهوری برگزیده شد.

اما انتخاب وی به این سمت با انتقاد شدیدی رو به رو شد و آیت الله علی خامنه ای از آقای احمدی نژاد خواست که وی را برکنار کند. او در نهایت رئیس دفتر رئیس جمهوری شد.

چند سال قبل حضور آقای رحیم مشایی در مراسمی در ترکیه که گفته می شود در آن رقاصان زن به پایکوبی پرداختند، اظهارات او در مورد دوستی با مردم اسرائیل و حضور او در مراسمی در تهران که در آن قرآن با همراهی نوای دف به صحنه آورده شد از جمله موارد جنجال برانگیز بود.

او یک بار"مردم ایران را دوست مردم اسرائیل" توصیف کرده بود که جنجال زیادی به پا کرد.

آیت الله علی خامنه ای رهبر ایران برای پایان دادن به آن جنجال ها یک بار در نماز جمعه با انتقاد ملایمی از آقای رحیم مشایی به علت اظهاراتش درباره اسرائیل، خواستار پایان دادن به فشارها به اعضای دولت آقای احمدی نژاد شد.

در تمامی این موارد، محمود احمدی نژاد، که پسرش داماد اسفندیار رحیم مشایی است، از آقای مشایی حمایت کرده است.

پسر محمود احمدی نژاد با دختر آقای رحیم مشایی ازدواج کرده است و به این ترتیب آقایان احمدی نژاد و رحیم مشایی، به جز نزدیکی های فکری، پیوندهای خانوادگی هم با یکدیگر دارند.

بینوایان - ایران - تهران
علی مطهری دق میکنه ((:
دوشنبه 1 شهریور 1389

svenskpojke - سوئد - یمتلند
هر چی بیشتر میگوید عزیزتر میشود
دوشنبه 1 شهریور 1389

marsel - ایران - تهران
بینوایان - ایران - تهران:. و تو هم همچنان ذوق میکنی که چنین رئیس جمهور دگمی داری که داره به عالم و آدم دهن کجی میکنه و به ریش امثال تو میخنده!
دوشنبه 1 شهریور 1389

khosh bavar - ایران - کرمان
چطوری Mr. Bean ! میتونی واسه تاریخ ایران نقش بوریس یلسین را بازی کنی و اول شمال ایران و بعد کل ایران را از دست این اخوند شپشوها نجات بدی, چرا نه ?!
دوشنبه 1 شهریور 1389

iranazadiran - ایران - تهران
خاله بازیه دیگه هر غلطی که دوست دارین بکنین تا ملت بیش از پیش از شما و اعمالتان بیزار شوند . ای گدازاده های عقده ای. پیامبر خدا از کودکی با شرف و بزرگی رشد کرد نه در پستی و نوکری . نوکری حرفه بسیار شریفی ست که عده ای زحمتکش آن را انجام می دهند صفت نوکری و چاکری زشت است که تمام وجود شماها را گرفته و در آن دست و پا می زنید و به هم پست و مقام کیلویی می دهید دور دور نامردان بی صفت دزد است.
دوشنبه 1 شهریور 1389

togyan - انگلیس - لندن
تا امدیم یه کامنت بنویسیم دیدیم باز یه خاک بر سر نفهمی امده اینجا اول صف فکر کرده اینجا هم ساندیس پخش میکنند. وگرنه مردم میدونند اینها همه نمایشهای ننه من غریبم, با عنوان ما هم دمکراسی داریم, است.
دوشنبه 1 شهریور 1389

mehrdad2004 - کره جنوبی - سئول
داره این مرتیکه رو گنده میکنه و اماده واسه رئیس جمهوری بعد از خودش از ان طرفم علی گدا مجتبئ خامنه ای رو داره واسه رهبری بعد اماده میکنه امدادایه غیبی لازمه تا ملت ایران از چنگال این خائنین بی سواد نجات پیدا کنن
دوشنبه 1 شهریور 1389

zartusht67 - المان - فرانکفورت
گاو فرستاده خر شد
دوشنبه 1 شهریور 1389

Black Chador - امریکا - ولدن
اینهم بیلاخ تقلبی نژاد به علی چکه ای و مجلس. بامید شروع یک جنگ داخلی بین اوباشهای دو گروه تازی صفت و ازادی ایرانی ها.
سه‌شنبه 2 شهریور 1389

hadirm - ایران - خوزستان
آقای رئیس جمهور دمت گرم . خوشم میاد کسائی را انتخاب میکنی شجاع و نترس که از این همه جنجال و هیاهوئی که برایش می سازند باکی ندارند . حتی ان غوغا سالاران از خودیهای جو زده تا متحجرین چشم تنگ و یا خائنین فرصت طلب. انشا اله همیشه موفق باشی .
سه‌شنبه 2 شهریور 1389

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.