آمار وضعیت ازدواج موقت در ایران

 
آمار وضعیت ازدواج موقت در ایران

یک پژوهشگر حوزه زنان با استناد به نتایج مطالعات یک پژوهش در مورد وضعیت زنان در ازدواج موقت گفت: «مدت اغلب ازدواجهای موقت بین یکساعت تا پنج ماه بوده و مشکلات اقتصادی مهمترین عامل تن دادن زنان به این نوع از ازدواجهاست.»

معصومه پریش در مورد نتایج این پژوهش گفت: «در این مطالعه از روش تحقیق کیفی استفاده شده و براساس نظریه مبنایی و مصاحبه های عمیق با زنانی که یا در عقد موقت بودند و یا تجربه ازدواج موقت را داشتند و حداقل زمان عقد موقت آنها یکساعت و حداکثر ۹۹ ساله بود مراحل آن انجام شد.»

کمک سازمانهای حمایتی در حد ضروریات زندگی است

وی با بیان اینکه اغلب زنانی که به ازدواج موقت درمی آمدند زنانی خانه دار بودند و هیچ منبع درآمدی نداشتند ادامه داد: «تعدادی از این زنان نیز تحت پوشش سازمانهای حمایتی مانند کمیته امداد و بهزیستی بودند که از کمک این سازمانها ناراضیند چرا که کمک آنها در حد ضروریات زندگی و خورد و خوراک است ولی این زنان اغلب دارای مشکل مسکن بودند و هزینه گزافی باید بابت اجاره خانه می دادند. »

وی با بیان اینکه اغلب زنانی که در ازدواج موقت بودند و یا تجربه آن را داشتند در کارهای خدماتی مانند پرستار سالمندان و دیگر مشغول بودند گفت: «معمولا زنانی که سابقه ازدواج موقت داشتند پیشینه ای از آسیب خانواده در زندگی آنها بود و یا درگیریهای خانوادگی و طلاق داشتند.»

اغلب زنان علیرغم میل باطنی ازدواج موقت می کنند

پریشی بر این باور است که اغلب این زنان بعد از طلاق و یا فوت همسر تکیه گاه خود را از دست داده و دچار بحران بودند و به دلیل مشکلات مالی سعی می کردند ازدواج کنند. چون شرایط ازدواج دائم برای این زنان و به ویژه زنانی که دارای فرزند هستند فراهم نیست علیرغم میل باطنی اقدام به ازدواج موقت می کردند.

وی گفت: «بسیاری از این زنان می دانستند که بسیاری از مردان توانایی مالی لازم را ندارند ولی با اندک وجهی که دریافت می کردند راضی بودند چون چاره ای جز این کار نداشتند. »

مردان به بهانه سردمزاجی همسر ازدواج موقت می کنند

وی ادامه داد: «این زنان معتقد بودند اغلب مردان به دور از چشم همسر خود با دلایل مختلفی مانند سردمزاجی همسرانشان ازدواج موقت را انتخاب می کنند.»

ازدواج موقت به شغل و منبع درآمد تبدیل شده است

این فعال حوزه زنان ادامه داد: «بر اساس نتایج این تحقیق مردان حاضر نیستند که ازدواجهای طولانی مدت را انتخاب کنند. اما این سوال مطرح است که بعد از این ازدواج کوتاه مدت زن باید چه کار کند در حالی که طبق قوانین شرعی این زنان بین ۴۵ روز تا دو ماه باید عده نگه دارند و ازدواج نکنند. این زنان بعد از یک ازدواج کوتاه خود دوباره به عقد مردی دیگری درمی آیند و ازدواج موقت به عنوان شغل و تجارت برای آنها درآمده است و باید دید آیا شرع با این مسئله موافق است.»

وی با بیان این که اغلب زنان تامین نیاز مالی را دلیل ازدواج موقت خود ذکر کردند ادامه داد: «تامین نیازهای مالی، عاطفی و جنسی در رده بندی قرار داشت و بیشتر زنان به تامین نیازهای عاطفی خود تاکید می کردند. تعداد محدودی نیاز به حمایت اجتماعی را دلیل ازدواج موقت خود ذکر می کردند.»

وی تصریح کرد: «زنانی که چندین بار ازدواج موقت کرده بودند این نوع ازدواج برای آنها تبدیل به شغل شده بود. اغلبشان عنوان می کردند که در ازدواجهای اول وابستگی به همسر داشتند اما تجربه به آنها ثابت کرد که از این وابستگی آسیب می بینند. برای این زنان در دفعات اولی که به ازدواج موقت مردی در می آمدند و یا مدت صیغه آنها زیاد بود وابستگی عاطفی ایجاد می شد. نتایج این مطالعه نشان داد که بین افزایش مدت ازدواج موقت با وابستگی ایجاد شده برای زنان رابطه مستقیمی وجود دارد.»

اعتقادات مذهبی دلیل ازدواج موقت نیست

وی در مورد این که پیش از این مطالعه گمان می شد که افراد مذهبی تمایل بیشتری به این نوع ازدواج داشته باشند گفت: «نتایج این پژوهش نشان داد که هیچکدام از دو گروه زنان معتقد به مذهب و کمتر معتقد دلایل ازدواجشان را تاثیر مذهب اعلام نکرده اند.»

khosh bavar - ایران - کرمان
ازدواج چند ساعته دیگه چیه ? ! یعنی مرد اجازه هر کار خلاف را که با زن دراز مدتش انجام میده داره و میتونه به ادامه کار خلافش بپردازه ? و اگر اره, کجا باید رفت و بکار خلافش ( رد و بدل احساسات ) بپردازد ? و ایا باید پیش اخوند رفت تا صیغه چند ساعته بشیم ? باور کنید سوالاتم جدیست و منتظر جواب شرافتمندانه هستم.
یکشنبه 31 مرداد 1389

سید ابوالقاسم واعظ - اندونزی - جاکارتا
فاحشه گی قدیمی ترین کسب و کار بشر است. با این وجود ادیان و مروجان اخلاق هرگز با این شغل سازگاری نداشته اند و تنها جایی که در آن تن فروشی با حمایت دین انجام می شود ایران است. نکته اینجاست که تن دادن به رابطه جنسی موجب تن فروشی نمی شود چرا که در همه جای دنیا زنانی هستند که به خاطر پول ازدواج (دائمی) می کنند و کسی هم آنها را فاحشه نمی نامد. تنها عاملی که شخص را فاحشه می کند داشتن رابطه جنسی با افراد متعدد در مدت زمان کوتاه است که با عدم رعایت دوماه (و نه 45 روز) فاصله بین دو ازدواج می توان گفته صیغه در ایران عین فحشاست.
یکشنبه 31 مرداد 1389

iranazadiran - ایران - تهران
بهتر است که زنانی که همسرانشان دنبال صیغه و این کوفت و زهر مارها میروند آنها هم دنبال پیدا کردن مردانی باشند که از نظر عاطفی می توانند آنان را تامین کنند به قول همسرانشان آنها چون سرد مزاجند نمی توانند پاسخگوی شهوت خرس گونه مردانشان شوند اما دل که دارند و هیچ اشکالی هم ندارد نمی خواهند که رابطه جنسی برقرار کنند رابطه ای دوستانه و احساسی ست وگرنه افسرده شده و از ادامه زندگی به طور نرمال دور میشوند این است که بر آنها برای سلامتیشان واجب است به فکر درمان باشند خداوند هم درمان را واجب دانسته و ضروری و اگر کسی با بدن خود دشمنی بورزد نزد او مسئول است و جوابگو. ...
یکشنبه 31 مرداد 1389

iranazadiran - ایران - تهران
.....در صورتیکه در بعضی موارد بعد از ایجاد روابط عاطفی سردمزاجی زنان بر طرف شد و دوست داشتند رابطه ای نزدیکتر ایجاد کنند باز هم بر مریض حرجی نیست خداوند همواره به انسانها سفارش کرده که اعضاء و جوارح و مغز و قلب امانتی ست در دست انسانها و آنها نباید باعث قتل نفس خود یا دیگری هم چنین زیان رساندن به خود و یا دیگری شوند. مگر فقط مرگ مغزی یا جسمی زیان دارد مرگ احساس قلبی و انگیزه زنده بگوری ست خداوند عادل است و همه چیز را به طور مساوات بین زن و مرد تقسیم کرده اگر زنان از سهم خود استفاده نمی کنند از کوتاهی و ناآگاهی خودشان است. چگونه است آقایون که باید سنگ زیرین آسیاب باشند تا این حد تیتیش مامانی تشریف دارند و در هیچ موردی نباید بر فرض از کمبودهایشان دست بکشند اما خانمها باید. مظلوم است که ظالم پرور است. خانمهای ایرانی مظلوم واقع شدن را دوست دارند که محبوب خدا شوند در صورتیکه بر عکس بعدا باید جوابگو خدا هم باشند.
یکشنبه 31 مرداد 1389

Esfahan Nesfe Jahan - آلمان - برلین
چندی پیش رادیو اسرائیل مصاحبه ای اینترنتی را که توسط خانم خبرنگاری با خانم 26 ساله ای را بود پخش کرد. این خانم بعد از ازدواج با همسرش و بچه دار شدن پی برده بود که شوهرش معتاد است. تمام جهیزیه و وسایل زندگیش را برای درمان و ترک اعتیاد شوهرش فروخته بود. در نهایت چاره ای جز طلاق نداشت . تعریف میکرد من حتی پول کودکستان فرزندم را نمیتونم پرداخت کنم. خانه ای اجاره کردم و شماره موبایلم را به شخصی دادم تا مردان در صورت نیاز با من تماس بگیرند چون دوست ندارم کنار خیابون بایستم و منتظر درخواست بشم. به کمیته امداد هم برای گرفتن بخاری منزل مراجعه کردم حاج اقائی که اونجا بود از دادن بخاری خوداری میکرد. وقتی علت را جویا شدم گفت چاره اش اینه که تو یک شب را با من باشی اون خانم 26 ساله هم گفت گرچه چندشم میشد ولی درخواست او را قبول کردم و فردای اونروز موفق به گرفتن بخاری شدم. برای پرداخت اجاره و مایحتاج روزانه ام هم در ساعاتی که فرزندم در کودکستان بسر میبره مشغول خودفروشی میشم که بارها بعد از پایان خودفروشی مردان نه تنها پولی پرداخت نکردند بلکه منو با کتک بیرون انداختند. بسیار مصاحبه دردناکی بود.
یکشنبه 31 مرداد 1389

mashady - انگلیس - منچستر
اسلام ناب محمدی همه رو گیج کرده حتا فرهنگ مون . تو کشورهای غربی اول دوست میشن بعد صمیمی میشن بعد سکس و اخرش ازدواج ولی تو کشور ما برعکسه اول از دواج میکنن و بچه دار میشن بعد سعی میکنند دوست بشن و صمیمی که معمولن به قسمت اخر نمیرسن و جاشو با تحمل عوض میکنند
یکشنبه 31 مرداد 1389

sepher - استرالیا - سیدنی
Esfahan Nesfe Jahan - آلمان - برلین . مشگلشون توی کشوری مثل استرالیا که دولت بهشون خونه و پول هفتگی میده چیه? اینجا دنیا امده ها و بزرگ شدهاشون که هم کار میکنند و هم سر دولت شیره میمالان وپول میگیرن و هم اخرین مدل ماشین زیز پاشون چه مرگشونه? تحصلایتاشون هم اونهای که من می شناسم دکتر دارو ساز ,دندونپزشگ ,مدیر فروش, ارایشگر, وکیل,مهندس..... اصل بد نیکو نگردد زانکه بنیادش بد است!!!.
یکشنبه 31 مرداد 1389

sepher - استرالیا - سیدنی
در این مطالعه از روش تحقیق کیفی !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!. در روش کیفی عمومیت دادن غیر ممکن است نتیجتا نمیشود از روش کیفی امار تهیه کرد !! خانم معصومه پریش روش تحقیق شما با عنوان مقالاتان نمی خواند و تنیجه گیری «مدت اغلب ازدواجهای موقت بین یکساعت تا پنج ماه بوده>> غیر علمی و مردود است! دانشجو بیسواد دکترایت مبارک!!
یکشنبه 31 مرداد 1389

Black Chador - امریکا - ولدن
تیتر این مقاله باید این بشه: امار فحاشی اسلامی در ایران.
یکشنبه 31 مرداد 1389

baas - هلند - روتردام
تعجب اوره بعضی از زنها از اسلام و قوانین زن ستیزی ان حمایت میکنند .
یکشنبه 31 مرداد 1389

s4yes4r - انگلستان - لیدز
والا صدرحمت به همون عربهای 1500سال پیش که زن رو همون بدو تولد زنده به گور می کردند. اینا دارن زنان روبه تمام معنا بی حرمت وخرد می کنن جالب اینجاست که در کمال وقاحت این ظلم وستمشون روهم به صورت قانون در می ارن وحق مسلم مردان شرم اور تر از اون اینه که به اسم دین وکلام خدا این ستمها رو حق خوشون و روش پاک و بادیانت زندگی کردن به جامعه تزریق می کنند در حقیقت می خوا هند یک کلاه شرعی با حمایت اسلام وبه اسم لایحه و قانون رو سر ملت بگذارند چه بسا فردا چد تا ایه و سوره و کلی حدیث از معصومین سرو کله شون پیدایشه برای حمایت از این عمل پاک وانسان دوستانه ای بابا چی بگم . بیچاره زنان ایرانی که زیر این ظلم وستم مردان مسلمان ایران هستند
یکشنبه 31 مرداد 1389

Esfahan Nesfe Jahan - آلمان - برلین
sepher - استرالیا - سیدنی .. دوست عزیز حرف بر سر ازدواج موقت و نیاز مالی هست. کسانیکه در اینطور کشورها با وجود بی نیازی مالی و یا مسکن دنبال این برنامه ها هستند در واقع از سر تفریح و تنوع طلبی دست به چنین کارهائی میزنند. بگذریم در ایران هم اینطور افراد هستند که دنبال تفنن و تفریح و در واقع هوسبازی هستند من فکر نمی کنم کسانیکه نیاز مالی ندارند تن به ازدواج موقت بدهند.
یکشنبه 31 مرداد 1389

alexxx - اتریش - وین
از زمانی که اسلام به ایران امد در زمان یزدگرد سوم , خادمان اسلام و مراجع تقلید و ولایات فقیح رقابت رو با صاحبان فاحشه خانه ها به این شکل شروع کردن. گفتن ما پول به این صنف نمیدهیم . و چون خودشان از هر قشری از جامعه بیشتر به این صنف احتیاج داشتن صیغه رو رایج کردن, هم زنان و هم مردان مذهبی از این قانون برای رفع احتیاجات کمر به پایین خود سوئاستفاده کردن. در نتیجه ملاهایی که صیغه میکنن ......کشای اسلامییند. مبارکشون.
یکشنبه 31 مرداد 1389

Pezhman - اتریش - وین
اگر مردی مسلمان باشد واز قوانین اسلام دفاع کند.برایم تا حدود زیادی قابل فهم است. اما واژه زن مسلمان(زن موافق با پایمال شدن حقوق زنان) تعجب وتاسف برانگیز است.
دوشنبه 1 شهریور 1389

حاجی لک لک - ایران - اهواز
طرح خوبیه اگه قسطیش کنن ! .
سه‌شنبه 2 شهریور 1389

sepher - استرالیا - سیدنی
Esfahan Nesfe Jahan - آلمان - برلین . . بدون شک نیاز عامل تحرک انسان است و ازدواجهم برای رفع نیاز بوجود امده حالا این نیاز یامادی است یا معنوی. با تشکر از پاسختون من زیاد تحت تاثیر این دروغگوان قرار نمیگیرم اینا نیاز های فراوان و غیرقابل تصور زیادی دارند و خودشان میدانن چطور از زندگی لذت ببرن . باسپاس فروان.
سه‌شنبه 2 شهریور 1389

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.