مستند مصدق , نفت و کودتا - ساخته بی بی سی


مستند مصدق , نفت و کودتا - ساخته بی بی سی

این مستند، حوادث و اتفاقات دوران نخست وزیری دکتر مصدق از جمله کودتای 28 مرداد را بررسی می کند و با چهره هایی همچون عزت ا.. سحابی، عمویی، پسر کاشانی، نوه مصدق و حتی عباس رمضانی، نوچه ی طیب نیز مصاحبه کرده است.

بخش اول


جهت نمایش ویدئو در یوتوب اینجا کلیک کنید.

https://www.youtube.com/watch?v=T_avUt3OjNw

بخش دوم


جهت نمایش ویدئو در یوتوب اینجا کلیک کنید.

https://www.youtube.com/watch?v=CHk8iYhVdlw

بخش سوم


جهت نمایش ویدئو در یوتوب اینجا کلیک کنید.

https://www.youtube.com/watch?v=jlrNyrrxJU0

بخش چهارم


جهت نمایش ویدئو در یوتوب اینجا کلیک کنید.

https://www.youtube.com/watch?v=6BezKF2ZDvM

فایل های دانلود

دانلود بخش اول

دانلود بخش دوم

دانلود بخش سوم

دانلود بخش چهارم

ARTEMIS-SW - فرانسه - پاریس
عجب گرچه عجب هم ندارد انگلیس در ورای اکثر حوادث سیاسی جهان است در میان این همه فاجعه که مثل بختک بر ایران زمین سایه انداخته باز رجوع به 50 سال پیش که چه کسی فرشته بود یا دیو. دستپخت خودتان در حادثه ی 1979 را مورد کاوش قرار دهید و فاش کنید کدام دستی خمینی را از خرابشده نجف به پاریس برد کدام دستی حواریون او را از سراسر جهان به پاریس فرا خواند 150 میلیون دلار کارتر در زمینه ی پیروزی خمینی چگونه هزینه شد و تبلیغات جهانی برای حقنه ی خمینی و اسلامش و این زلزله ی تاریخی که ایران را به این روزگار تباهی کشاند......چند هفته که سر ملت را با مطالب مربوط به شاه گرم کردید حال هم به 28 مرداد!!!!خودتانید
یکشنبه 31 مرداد 1389

persisch007 - اتریش - وین
با این ویدئو حرفی برای گفتن نمونده جز اینکه جامعه که همون مردمه باید به بلوغ اجتماعی برسند یعنی درصد بیشتر مردم باید باهم برای پیشرفت و اسایش و ازادی خودشون و ایندگانشون موافق و هم جهت باشند و به هر حرکت سیاسی در ایران دقت کنند . جاوید ایران بزرگ
یکشنبه 31 مرداد 1389

zartusht67 - المان - فرانکفورت
بر پدر انگلیس و بی بی سی لعنت
یکشنبه 31 مرداد 1389

i.am.the.world - لوکزامبورک - اش
ملی شدن نفت بهیچوجه تا امروز به نفع ایران و ایرانیان نبوده. این یک فکت محرز است, چه شما جیغهای عقیدتی بکشی چه شعار بدهی, واقعیت سرد یا گرم نمیشود و تغییری نمیکند. مصدق مردم فریب نبود, اما خودش فریب مردم را خورد و احساس کرد میتواند تاجگذاری کند. در این موارد با کسی بحث هزار و یک شب نخواهم کرد و به کاوش در قبرستان تاریخ و نبش قبر گذشته نخواهم پرداخت. ما یا مطلبی را میبینیم یا خیر. والسلام. لطفا ادرس کتابهایی را که خوانده اید ندهید. شادباشید.
یکشنبه 31 مرداد 1389

ContractorQatar - قطر - دوحه
دقیقا!! ملی کردن نفت چه ضرورتی داشت؟! باید میذاشتیم استعمار طی یک قرارداد 85 ساله(تا 1986 )منابع طبیعیمون رو غارت کنه و فقط 10% فروش رو مثل غذای سگ پرتاب کنه جلومون.این یک فکته!!یا همین امیر کبیر مرتیکه خودشو مسخره کرده رفته یقه استعمار رو گرفته به فکر استقلال مملکته زرشک! مگه نمیدونی به نفع ایران و ایرانیان نیست!حالام همچین رگ بالا و پایینت رو بزنیم تا دیگه از این غلطا نکنی! اصلا فردوسی غلط کرد که شاهنامه رو نوشت یا همین بابک خرمدین ساده لوح چه معنی داشت که بخواد جلوی خلیفه برای استقلال ایران قد علم کنه.این یک فکته!! همین گاندی بیشعور رو ببینید پاشد یقه علیا حضرت ملکه دولت فخیمه انگلیس رو گرفت و دیگه ول نکرد تا مثل سگ با یه لگد بندازتش توی اقیانوس!! د مرتیکه احمق تو فکر نکردی که این مسئله به نفع هند و هندیان نیست.این یک محرزه!! هو ایرونی نفهم چته؟میخوای یقه علیا حضرت ملکه دولت فخیمه رو بگیری؟جمش کن بابا! اونی که مصدق و امیر کبیر بود کله پاش کردیم تو که عددی نیستی! ببین یقه علیا حضرت رو ولش کن! .. شرخ (سیلی)! وای بدبخت شدیم! این مصدق زد توی گوش علیا حضرت ملکه دولت فخیمه!
یکشنبه 31 مرداد 1389

SarayeAzadi - انگلیس - لندن
دخالت و نقش دو دولت وقت انگلستان و آمریکای آن زمان در امور داخلی کشور و تحمیل اراده سیاسی خود بر خواستۀ ملت اشتباه بزرگی بوده.و در اینکه مصدق یک سیاستمدار میهن پرست و ملی بود شکی نیست اما در موضعگیری های خصمانه اش در عرصه سیاست خارجی(علیه دولتهای انگلستان و آمریکا) زیاده روی کرده بود. مگر ملی شدن صنعت نفت تا به امروز جز عقب ماندن صنعت نفت و گاز ایران چه سودی عاید ایران و ایرانی شد؟ به عبارت واضح, میزان سهم ملت بزرگ و ستمدیده ایران از درآمد منابع نفت و گاز کشور چیست؟..تاریخ بهترین آموزگار است.امروز در کجای تاریخ قرار گرفتیم ؟ آیا آگاهی کافی برای تعیین سرنوشت مملکت داریم ؟.
یکشنبه 31 مرداد 1389

ContractorQatar - قطر - دوحه
ایرانیان گرامی!! از این پس چنانچه در هنگام مراجعه به منزل مشاهده فرمودید دزدی محترم ( ترجیحا با ملیت انگلیسی) مشغول جمع کردن اثباب و اثاثیه منزلتان میباشد توصیه میگردد که بنا به دلایل امنیتی هیچ واکنشی نشان ندهید(به هر روی ممکن است به دردسر دچار شوید و یا خدای نکرده سختیهایی متحمل شوید که البته این برای ارامش اعصاب اصلا خوب نیست در ضمن گور پدر انکه گفت هر که فیل خواهد جور هندوستان کشد) بگذارید هر چه میخواهد را ببرد بعدش بروید داخل گنجه ها و کمدها را بگردید شاید یه دیگی بشقابی کاسه ای کاردی برایتان به یادگار مانده باشد. با تشکر!! مامور I am the MI6 - روابط عمومی تشکیلات سلطنتی اطلاعات و امنیت دولت فخیمه انگلستان
یکشنبه 31 مرداد 1389

Azadikhah - هلند - تکسل
متاسفم
یکشنبه 31 مرداد 1389

i.am.the.world - لوکزامبورک - اش
دوست عزیز از قطر: شما جدن معتقدید که منابع طبیعی در ایران به جیب و سفره مردم ایران میرود؟! اگر چنین باوری دارید, هیچ حرفی برای گفتن نمیماند. بقیه چیزهایی که نوشته اید پر از احساسات انفجاری و کولیگری است. مگر نه؟ شعار و هیاهو فقط بر پریشانیهای زندگیتان افزوده میکند. انتخاب با شماست. با احترام و ادب. شادباشید.
یکشنبه 31 مرداد 1389

mashady - انگلیس - منچستر
ContractorQatar - قطر - دوحه حال کردیم دمت گرم
یکشنبه 31 مرداد 1389

ContractorQatar - قطر - دوحه
i.am.the.world - لوکزامبورک - اش // فکر کنم شما تصمیم داشتید با کسی بحث هزار و یکشب نکنید درسته؟ ما هم که اسم کسی رو نیاوردیم شما چرا به خودتون گرفتید؟؟!! ولی اگر اهل منطق هستید بهم بگید که من دقیقا در کجا و چه سطری از کامنتم نوشته ام که امروزه پول منابع طبیعی توی جیب و سفره مردم میره؟ کجا نوشتم؟؟ اگر قرار بود با منطق شما قضایا در دنیا دیده بشه که امروزه تعداد کشورهای مستقل دنیا به تعداد انگشتان دو دست هم نمیرسید چون همه باید یوغ استعمار رو روی گردنشون تحمل میکردن و صدای کسی هم در نمیومد چون استقلال طلبی ممکنه دارای خطرات و مصائبی باشه. خیلی ساده بگم: در ملی کردن صنعت نفت قرار بود پول حاصل از فروش نفت ابتدا به خزانه و سپس به جیب و سفره مردم منتقل بشه(مستقیم یا غیر مستقیم) امروزه هم به برکت فداکاری مرحوم مصدق پول نفت به خزانه واریز میشه ولی بعد از اون یکسره به جیب گشاد ملاها حواله میشه. خوب پس میشه نتیجه گرفت که کار مرحوم مصدق و ملی کردن صنعت نفت اشتباه بوده؟؟؟؟
یکشنبه 31 مرداد 1389

sepher - استرالیا - سیدنی
i.am.the.world - لوکزامبورک - اش . شما جدن معتقدید که منابع طبیعی در ایران به جیب و سفره مردم ایران میرود؟. دیگه مصدق نمیتواند بیاید ببنید کجا میرود ان درامد تا ابد و دهر! ایشان وظیفه اش را انجام داد و تا به امروز هزینه تحصیل و درمان و سوبسیدهای کلان نان و سوخت و برق و اب وجاده و کارخانه و امنیت کشور مدیون ان شادروان است! روحش شاد و نام او و بزرگمرد تایخ ایران دکترفاطمی همیشه زنده باد.
یکشنبه 31 مرداد 1389

i.am.the.world - لوکزامبورک - اش
اقایان چرا به تله ایدئولوژیهایتان میافتید: ملی شدن صنعت نفت به نفع این ملت بوده یا نه؟ همین. اینهمه شعار دیگر چیست؟ قبلا انگلیس میبرده؛ حالا هم انگلیس؛ هم فلسطین؛ هم روسیه؛ هم سوریه و هزار و یک فامیل میبرند. مگر نه؟ شما فکر میکنید اینهمه فقر و نابسامانی و فرار از ایران به برکت درامدهای نفت ملی است؟!! عجب! باز ننشینید علتش را با ایدئولوژیهایتان تفسیر کنید. اقا, سئوال معلوم و محرز است, مصدق و زاهدی هم در گور خودشان ارامیده اند: ایا ملی شدن نفت تا امروز برای ملت ایران سودی داشته است؟ همین. شادباشید.
یکشنبه 31 مرداد 1389

xixix - انگلیس - منچستر
این (چرا) اولین گام کلیدی و هوشمندانه ایست در جهت شناخت درد (ها) و بالطبع آن شناخت و تشخیص درمان آنها. سوالی کلیدی همچنین اینجا بی مناسبت نیست که مطرح شود؛ که چرا برای رسیدن به برخی اهداف، ما باید اینچنین زور بزنیم و درجا بزنیم ؟ چرا درسها بایستی اینچنین تلخ و گزنده باشد، و هنوز باز نتوانیم متوجه اشتباهات خود شویم.. چی کجا اشتباه است ؟؟ واقعا چه چیز، کجا لنگ میزند ؟؟؟
یکشنبه 31 مرداد 1389

shomali - ایران - لاهیجان
اینترنت ما راه نمی رود؟!!!
یکشنبه 31 مرداد 1389

amir-amir - کانادا - تورنتو
علاوه بر مسئله نفت و دشمنى انگلیس عوامل مهم و اساسى که در سقوط دکتر مصدق نقش اساسى داشته حزب توده که به نام پشتیبانى از دولت با حرکت هاى نابجایش اینطور القا کرده بودند که اگر دکتر پا بر جا بماند بلشویک هاى روسى جایگزین خواهند شد که این خود یکى از عوامل ترس غربى ها و مشوق آنان براى براندازى دولت مصدق بود و همینطور القاى این ایده در روحانیت و مردم که دکتر به طور تدریجى عامل حکومت کمونیستى خواهد شد و در همین راستا بود که آیت اله کاشانى که در ابتدا همراه با دکتر بود و نفوذ ویژه اى نیز در مردم داشت نه تنها از همکارى با دولت مصدق سرباز زد بلکه همسو با کودتاچى هاى زاهدى وارد عمل گردید و البته دیر عمل کردن دولت مصدق در دستگیرى عوامل کودتا که بعضا مشخص بودند مى تواند عاملى براى سقوط دولت نیز باشد
یکشنبه 31 مرداد 1389

xixix - انگلیس - منچستر
ContractorQatar - قطر - دوحه . دوست عزیز با تشکر از کامنت انتقادی اتان. ما راه درازی پیموده ایم و بدون شک یکی از پر افت و خیزترین تاریخ های جهان را گذرانده ایم. سخن از رنج ها و مصائب بسیار گفته شده (و البته باز هم باید گفته شود) اما سخن از علت ها، در فرهنگ عامی ما امری نامتداول و یا غیر ریشه ای است. به دفعات شاهد این هستیم که گفته میشود: پول نفت به جیب شاه و یا شیخ می رود. اما هرگز دلیل مستند و مستدل ارائه نمی شود که چرا می رود ! . ادامه
یکشنبه 31 مرداد 1389

ContractorQatar - قطر - دوحه
بعضی از کامنت ها به جای پرداختن به اصل موضوع یعنی کودتای 28 مرداد دارن off road میرن. بیشتر پهلوی زده ها که پیداشون نیست چون رفتن واسه شازده رضا [پسر فاتح بحرین] گل بچینن اونایی هم که تشریف دارن با چراغ خاموش و دنده سنگین حرکت میکنن. بالاخره بهترین روش برای انحراف افکار عمومی از اصل موضوع, پرداختن به حواشی بی ربط به روش گاز و شقیقه میباشد.حقم دارید چون رسوایی این قضیه خیلی بزرگتر از اونه که با ماله های Made in Pahlavi بشه ماله کشی راه انداخت. ننگ خدمت به استعمار در کودتا ,کنسرسیوم ,کاپیتولاسیون ,جدایی بحرین ,نوشته روی دیوار باشگاه انگلیسی های بوشهر (ورود سگ و ایرانی ممنوع!!) تا ابد از دامان سلسله پهلوی پاک شدنی نیست.
یکشنبه 31 مرداد 1389

ContractorQatar - قطر - دوحه
کودتای شاه و شیخ و سیا علیه منافع ملی مبارک سلطنت طلب ها باد که افتخارشون نوکری بیگانه(تقدیم چاکرانه منابع نفتی به کنسرسیوم در مقابل فقط 10%) و آخوندهاست (دستمزدهای چند میلیون دلاری که به طور پیوسته بعد از کودتا تا سرنگونی پهلوی توسط دربار به ملاهای سرشناس پرداخت میشده - بالاخره شاه آدم قدرشناسی بوده و نقش آخوندها رو در کودتا از یاد نمیبرده!!).شاهی که به واسطه کودتای ملا و سیا روی کار بیاد و به جای تکیه بر مردم و میهن پرستان با پنهان شدن زیر عبای ملا [خمینی رفته بود برای کودتا فتوا بگیره] و تکیه بر پشتیبانی بیگانه و حمایت مشتی چاقو کش و عربده کش(شعبون بی مخ, رمضون یخی, حسن خالدار, ناصر قمه, حسن جگرکی, ابرام آتقی و ...) به حکومتش ادامه بده سرانجامش همون آوارگی و در به دری و دریوزگیه که دیدیم و دیدیم که همین ملا و سیا که شاه به عنوان متحد بهشون اعتماد داشت در بهمن 57 اینبار خود شاه رو با پس گردنی آواره کوه و بیابون کردن و شاه موقعی فهمید که باید به ملت تکیه کنه (اعتماد به شادروان شاپور بختیار - از یاران جوان دکتر مصدق) که دیگه خیلی دیر شده بود ...
یکشنبه 31 مرداد 1389

ARTEMIS-SW - فرانسه - .پاریس
ContractorQatar - قطر - دوحه . اقای اسلامی شعار روی باشگاه فکر نمی کنم ننگیتراز امام امام امثال شما و بزرگترین فاجعه ی تاریخ ایران حکومت اسلامی باشد که جزو عقب مانده ترین رفرم ها در تاریخ نوین در جهان بوده و برای لا پوشانی در تمام کامنتها پاچه حکومت قبل را میگیرید تا فریب 57 ادامه یابد چند نفر مثل خودت هم با شعار //نه شاه نه شیخ//مساوی اسلام ما!!!!! طرفدارت بس کنید فریب ملت را هیچکدام چه راست چه چپ چه مجاهد هیچ شانسی ندارید در سطل زباله ی رژیم فعلا چند نفر رزروهستند.
یکشنبه 31 مرداد 1389

i.am.the.world - لوکزامبورک - اش
xixix دوست ارجمند و محترم, با درود و مغتنم شمردن حضور شما, با هم نگاه میکنیم. ایا قدرتهای ایدئولوژیک یا مذهبی میتوانند به منافع مردم فکر کنند؟ شما نفت را ملی کن و بدست یکسری ادم مذهبی یا ایدئولوژیک بده که در راس قدرت هستند؛ خب؛ مثل روز روشن است که انرا در جهت تقویت باورها و استحکام قدرتشان مصرف میکنند. مگر نه این است؟! مگر مطلب جلوی چششممان نیست؟ خودمان را به کوری زده ایم یا نمیخواهیم ببینیم؟! سئوال شما درست و مستقیم است: چی, کجا اشتباه است؟ چه چیز کجا لنگ میزند؟ حالا نگاه کنید. هیچکس به این سئوال نزدیک نمیشود. اما ساده ترین کار این است که بیائیم بنویسیم: جاوید مصدق!! روحش شاد!! نابود کننده استعمار پیر!! ووو . بله عزیز؛ این رسم ماست. شعار خالص!! اصلا نه به مصدق کار داریم و نه در اندازه ایی هستیم که ایشان را تائید یا تکذیب کنیم. بنده از ایدئولوژی و باور گریزانم. داریم فقط به انچه که هست نگاه میکنیم. ایا نفت؛ گاز؛ مس؛ طلا؛ و منابع ملی یک کشور؛ وقتی بدست ادمهای ایدئولوژیک یا مذهبی بیافتد؛ امکان دارد به جیب ملت و دخل مردم وارد شود؛ یا باید صرف تحکیم ایدئولوژی و قدرت مذهبی حاکم شود؟
یکشنبه 31 مرداد 1389

Pezhman - اتریش - وین
درود بر مصدق, سردار ملی.
دوشنبه 1 شهریور 1389

ContractorQatar - قطر - دوحه
i.am.the.world - لوکزامبورک - اش // قرارداد 85 ساله (تا 1986 - بعدش با یک متمم تا سال 1993 )حق اکتشاف, بهره برداری و فروش نفت از تمام حوزه های نفتی مکشوف و غیر مکشوف جنوب و جنوب غرب را در اختیار شرکت نفت انگلیس و ایران قرار میداد و فقط 10% فروش حق ایران بود. یعنی اگر سال 1956 تا 1993 را درنظر بگیریم بین 1 تا 6 دلار در هر بشکه نصیب ما میشد میدونی با توجه به مصرفی بودن کشور ما در طی 50 سال گذشته معنیش چیه؟یعنی ما الان چیزی مثل چاد,کنگو و یا افغانستان بودیم. چون اقتصاد ما بعد از دولت مرحوم مصدق تا به امروز هرگز تولید کننده واقعی نبوده و بالاترین میزان صادرات غیر نفتی ما در 50 سال گذشته 8 میلیارد دلار بوده در 2004 (نه کالاهای صنعتی بلکه خرما, پسته, فرش, صنایع دستی و برخی محصولات پتروشیمی اونم بخاطر ملی بودن نفت والا طبق قرارداد ما اجازه هیچگونه فعالیت نفتی و یا حتی داشتن پالایشگاه برای تولید بنزین و گازوئیل و پتروشیمی بصورت مستقل را نداشتیم).
دوشنبه 1 شهریور 1389

ContractorQatar - قطر - دوحه
// ادامه // یعنی تولید ناخالص ملی کشور بدون احتساب درامد حاصل از ملی شدن نفت مبلغی مضحک میشده و درامد سرانه ای کمتر از 200 دلار اونم در سال 2004. و حال این کشور 30 میلیونی نه 70 میلیونی باید تمام نیازهای خود را اعم از گوشت, برنج, شکر, چای, روغن, گندم, کودهای شیمیایی, دارو, ماشین الات صنعتی, تجهیزات پزشکی, صنایع نساجی, بنزین, گازوئیل و .. با همین بودجه از خارج وارد کنه که قطعا غیر ممکنه بنابراین عرضه جوابگوی تقاضا نخواهد بود (قدیم ها به این وضعیت میگفتن قحطی) که اولین بازخورد آن تورم سرسام آور(شروعش در حدود 1000 % - همانند زیمباوه امروزی) و طبقاتی شدن شدید جامعه است (از نوعی که تصورش هم یک کابوسه) و سپس هرج و مرج و آشفتگی و انقباض شدید بازار و نهایتا فروپاشی نظام پولی و ارزی کشور و انجماد کامل اقتصادی.
دوشنبه 1 شهریور 1389

ContractorQatar - قطر - دوحه
// ادامه // اگر درآمد سرانه ما در زمان شاه 2200 دلار (عددی قابل قبول در آن زمان) و امروز 1100 دلاره فقط به دلیل درآمد حاصل از فروش نفت بوده و کلیه پروژه های زیربنایی و زیرساختهای اقتصادی و ساز و کارهای پولی و اعتباری که چه در زمان شاه و چه در زمان آخوندها به بهره برداری رسیده همگی با تکیه بر درآمد حاصل از فروش نفت بوده عزیز جان!! و همین امروز که ملت ایران درآمدی بخور و نمیر دارن و البته زمان شاه وضع کمی بهتر بود تمام و کمال به برکت صنعت نفتی است که خادم بی ادعای این مرز و بوم از حلقوم استعمار بیرون کشید و دودستی تقدیم من و شما کرد و الحق که ما نیز به نیکی سزایش را دادیم!! حال اگر شاه و آخوند عرضه (شاید هم اجازه) بهره برداری از این درآمد سرشار در جهت صنعتی کردن کشور را نداشتن و مشغول بذل و بخشش به کس و ناکس بودن و هستن این دیگه گناه شادروان دکتر محمد مصدق و ملی شدن صنعت نفت نیست.سرفراز و ایرانی باشید.
دوشنبه 1 شهریور 1389

ARTEMIS-SW - فرانسه - .پاریس
این ملت اسطوره سازاست همیشه بوده هست خواهد بود چون از مطالعه ی بی تعصب گریزان است شاه فقید شد//خدایگان.اریامهر و و// و در 57 ان شد.مصدق صبح شد زنده باد عصر شد مرگ بر.. همسر دکتر فاطمی در نشست لندن مجیز گوی خامنه ای و عنترش شد.. همین کروبی قبل از تابستان گذشته دزد قلمداد می شدمثل بقیه حالا شد رهبر فکری موسوی که جزو کسانی بود که در تصویب قانون شرم اور سنگسار جزو امضا کنندگان بود همینطور و و و// گروههای سیاسی هم هر کدام خدایگان خود را دارند وتا این ذهنیت اسطوره سازی باقیست ایران همین جهنم خواهد بود .بختیار رادمردی که صادقانه پیشقدم شد لقب نوکر بی اختیار و وافور را بیار شد چون خطر خمینی را گوشزد کرد.خود را فریب ندهید ودیگران را.کافیست
دوشنبه 1 شهریور 1389

mashady - انگلیس - منچستر
ContractorQatar - قطر - دوحه عزیز حرفهاتو باید با طلا نوشت زیاد همARTEMIS-SWرو جدی نگیر اون همه حرفهاش به فحاشی به دین ختم میشه و به همه تهمت اسلامی بودن میزنه
دوشنبه 1 شهریور 1389

ContractorQatar - قطر - دوحه
ARTEMIS-SW - فرانسه - .پاریس// واقعا موجود عجیبی هستی و از شرافت و کرامت انسانی هیچ بویی نبردی. یک پهلوی زده مالیخولیایی واقعی که سواد سیاسیش زیر صفره و تحلیلش فحش و دریدگیه!! بوی حذف و ترور و شکنجه توی کامنتهای آلزایمریت غوغا میکنه.اتهام زدن و تخریب برات ساده ترین کار دنیاست.آقای اسلامی!!؟ امام!!؟ آها چون گندکاریهای اعلاحضرتت رو ریختم بیرون شدم اسلامی و امامی؟ یه سری به مطالب 20 روز پیش این سایت بزن تا ببینی اعلاحضرتت چه جوری در حال احرام بستن و نماز خوندن و ضریح بوسیدن و به جا آوردن آداب و شعائر اسلامی و پابوسی امامزاده های ...سر از پا نمیشناسه.اعلاحضرتت که اسم همه بچه ها و خواهر و برادرهاش عربیه!! مادرش جزو متعصب ترین و مذهبی ترین زنان عصر خودش بوده! روزهای عاشورا و تاسوعا که سوار بر جیپ صحرا با پیراهن مشکی آستین کوتاه برای عزاداری حسین شورشی میومد یادت رفته آلزایمر خانوم؟ اورمزدا !! این مرز و بوم را از آفت دروغ, خشکسالی, اسلام, کومونیزم, بسیجی, شاه اللهی و حزب اللهی دور بدار.
دوشنبه 1 شهریور 1389

shahram khosh maram - ایران - تهران
قسمت اول: من برای دکتر مصدق خیلی ارزش قائلم. دوره کوتاه رهبری نهضت نفت, دوره کوتاه صدارت امیرکبیر, دوره جنگهای ایران و روس, دوره نوسازی اداری و صنعتی ایران در زمان رضاشاه, انقلاب و جنگ ایران و عراق به نظر من مقطعهای مهم تاریخ معاصر ما هستند و من سعی میکنم در مورد انها بیشتر بدانم. خوشبختانه در مورد دوره دکتر مصدق اسناد و گفتگوهای کافی وجود دارد و من راحت میتوانم به یک جمع بندی برسم. مدیریت عالی نهضت نفت توسط دکتر مصدق انهم بدون کمک خارجیها به نظر من یک شاهکار بود. انگلیسیها بزرگترین پالایشگاه جهان را در ابادان ساخته بودند و کشتیهای غول پیکر انها دائم از بنادر خوزستان که عملا تحت کنترل انها بود, نفت را به انگلیس میبردند یا به کشورهای دیگر صادر میکردند. دولت ایران نقشی در استخراج و پالایش و صادرات نفت نداشت و حسابداران اصلی انگلیسی بودند.
دوشنبه 1 شهریور 1389

shahram khosh maram - ایران - تهران
دوم:بسیاری از انگلیسیها در ابادان به دنیا می امدند. ارزوی بیشتر جوانان ایران این بود که در شرکت نفت ایران و انگلیس کارگری کنند. پیروزی متفقین در جنگ جهانی تا حد زیادی به نفت مسجد سلیمان بسته بود که اخرش هم با پایان یافتن نفت, به سرعت به یک شهر کم سکنه و سوت و کور تبدیل شد. انگلیس بسیار باابهت بود. تمام خلیج فارس عملا مال انها بود. ایران یکی دو تا کشتی جنگی کوچک و قدیمی داشت و ناوگان مشهور و معروف انگلیس هنوز در خلیج فارس بود.این ناوگان یکبار با نیرو پیاده کردن در بوشهر, ناصرالدین شاه را مجبور کرده بود هرات را به انگلیس ببخشد. امارات هنوز مال انگلیس بود. هشت سال قبل المان, دشمن شماره یک انگلیس نابود شده بود و سه سال قبلش انگلیس توانسته بود به همراه روسیه به طرز تحقیرامیزی فقط در عرض 24 ساعت ایران را تسخیر کند.
دوشنبه 1 شهریور 1389

shahram khosh maram - ایران - تهران
قسمت سوم:در این شرایط یک اقلیت ملی گرا در مجلس به رهبری دکترمصدق معتقد بودند پالایشگاه و تاسیسات و ساختمانها و بندرگاهها باید متعلق به ملت ایران باشد. به نظر من مصدق در مجلس کارش بیست بود. او ارام ارام روی مجلس و مردم تاثیر گذاشت. به نظر من او یکی از محصولات مشروطه بود. او خوب اجتماع و سیاست را یاد گرفته بود. نطقهای پرحرارتش کار خود را کرد. البته در اینجا حمایت ایت ا.. کاشانی که رییس مجلس بود بسیار مهم بود. او و قوام هر دو شانس اوردند که رضا شاه بلایی سرشان نیاورد چون از این دو متنفر بود (خاطرات سلیمان بهبودی, منشی رضاشاه).
دوشنبه 1 شهریور 1389

shahram khosh maram - ایران - تهران
قسمت سوم:در این شرایط یک اقلیت ملی گرا در مجلس به رهبری دکترمصدق معتقد بودند پالایشگاه و تاسیسات و ساختمانها و بندرگاهها باید متعلق به ملت ایران باشد. به نظر من مصدق در مجلس کارش بیست بود. او ارام ارام روی مجلس و مردم تاثیر گذاشت. به نظر من او یکی از محصولات مشروطه بود. او خوب اجتماع و سیاست را یاد گرفته بود. نطقهای پرحرارتش کار خود را کرد. البته در اینجا حمایت ایت ا.. کاشانی که رییس مجلس بود بسیار مهم بود. او و قوام هر دو شانس اوردند که رضا شاه بلایی سرشان نیاورد چون از این دو متنفر بود (خاطرات سلیمان بهبودی, منشی رضاشاه).
دوشنبه 1 شهریور 1389

shahram khosh maram - ایران - تهران
قسمت پنجم:مرحله اول با موفقیت به انجام رسید و شاه با نخست وزیری مصدق موافقت کرد. مصدق اولین سیاستمدار خاورمیانه بود که توانست از رادیو به عنوان یک ابزار قوی در جهت دادن به مردم استفاده کند. اشنایی او با حقوق بین الملل و اگاهی او از اوضاع جهانی باعث شد که او تسلیم تهدیدهای شرکت نفت و انگلیس نشود و سرانجام نفت را ملی کند. من جرات او را در اتکا به کارمندان و کارگران ایرانی شرکت نفت ستایش میکنم. کار بزرگ بعدی او دفاع از ملی کردن نفت در سازمان ملل و دیوان داوری لاهه بود. در اینجا دوباره اگاهیش از حقوق بین المللی و استفاده از مشاوران خوب کارساز واقع شد. موفقیت نهضت ملی نفت, مصدق را به یک قهرمان مبارزه با استعمار تبدیل کرد. بعدها مصر عکسش را تمبر کرد و اردن به نامش سکه زد. کشورهای دیگر هم از ایران تبعیت کردند که سرامدشان ملی شدن کانال سوئز توسط جمال عبدالناصر بود. دوره کوتاه دکتر مصدق از نظر من دوره درخشان و غرورافرینی از تاریخ معاصر کشور ماست.
دوشنبه 1 شهریور 1389

ali.tooti - سوئد - لوند
ContractorQatar - قطر - دوحه با درود بدون شک از مصدق وامیرکبیر میتوان بعنوان پدر معنوی ایران یاد کرد. وخوبی این سایت اینه که ادم میتونه بحثها رو دنبال ودوتا نظر متفاوت رو برسی کنه ولی بعضیها فقط میخوان اسمان وریسمان رو به هم ببافند که نه این طور نیست و اکثرا توی عالم هپروت شایدم حپروط یا هپروط یا حپروت سیر میکنند با پوزش املای هپروت کدوم درسته
دوشنبه 1 شهریور 1389

iranazadiran - ایران - تهران
ContractorQatar - قطر - دوحه بیزار از عرب در قطر چه میکنی. اگر شاه فقید ارادت به اهل بیت داشت مانند شنا عاشق نژاد عرب نبود که در بینشان زندگی کند. اعراب به دست بوسی اش آمده و همواره چشمشان به دست سخاوتمند و گشایش گر شاه فقید بود تا مشکلات مادی و غیره اشان را حل کند و شاه فقید چون پادشاهی دادگر هم به ملت خود میرسید و هم همسایگان و دیگر ممالک محتاج را به رسم ایرانی بودن و مسلمانی لحاظ میکرد. نه مانند این حکومت خائن دستمال فلسطینی و نوکری برای اعراب بر می داشت و نه مانند شما عشق لولیدن در بین اعراب و زندگی کردن با آنها داشت....
دوشنبه 1 شهریور 1389

iranazadiran - ایران - تهران
.....او عاشق مرام و جوانمری سخاوت و محبت و غنای طبع و ایثار اهل بین بود و به آنها به چشم انسانهای برتر مینگریست نه محدودیت اقلیمی. او آنها را جهانی میدید و برکت برای جهانیان. او هم فرهنگ ک.رش و داریوش را می شناخت و هم فرهنگ متعالی و به خدا رسیده اهل بیت را. کدام یک از پادشاهان ایرانی و یا هر جای دیگر را سراغ داری که با مردم به گونه ای نشست و برخواست کند که از آنها شناخته نشود مانند آنها بخورد و بخسپد و زندگی کند که پیامبر کرد. ...
دوشنبه 1 شهریور 1389

iranazadiran - ایران - تهران
.....کدام یک از حاکمان و پادشاهان را سراغ داری که با خویش و نزدیک خود کاری کند که پیامبر با دخترش زهرا کرد و به خاطر نصب یک پرده نو به خانه رویش را از او برگرداند و تا زمانیکه متوجه عملش نشد با او مراوده اش را قطع کرد و یا کاری که علی با برادرش عقیل کرد. نگاهی به حکومت شیطان صفت ایران بیانداز تا تفاوت و ادعای هجو آنها را ببینی و تفاوت را متوجه شوی. گاندی ساده زندگی کرد و مردمی اما میدانی مقتدا و الگوی او همان به قول تو حسین شورشی بود. خداوند شاه فقید را قرین رحمت الهی خود کند که با علم به رشد و نموش از کودکی در ممالک فرنگ خود را و اصالت ذاتیش را نباخت و با شهامت و صراحت تا دم آخر از اعتقاد صادقانه اش گفت و شاهدی که در زمان او چه برکت و آرامش و امنیت و سر بلندی و بزرگی بر ایران حاکم بود و بعد از او همه چیزهای خوب از ایران رخت بر بست. قدرش را ندانستیم و هنوز هم آزارش داده و دست از سرش بر نمی داریم خداوند خود او را با اهل بیت و اولیا انبیا محشور کند. 
دوشنبه 1 شهریور 1389

i.am.the.world - لوکزامبورک - اش
از ARTIMIS , contractor Qatar و xixix بسیار متشکرم. همه انچه که فرموده و نگاشته اید یعنی همین دو جمله: مشکل در ماست. ما تا در خودمان متحول نشویم هیچ تحولی امکان ندارد. شعار, تاریخ, مرگ و درود گفتن, و در پشت باور یا ایدئولوژی سنگر گرفتن ما را به همین هیچستانی میبرد که در ان هستیم. عجیب است که چنین مطلب ساده ایی را نه میبینیم و نه میفهمیم. عجیب نیست؟! شادباشید.
دوشنبه 1 شهریور 1389

i.am.the.world - لوکزامبورک - اش
حضور shahram khosh maram هم, صفا و ارایش زیباتری به این صفحه داد. از ایشان نیز مثل همیشه سپاسگزارم. ایکاش ARTIMIS که واقعا قلب حساس و مهربانی دارد, بر احساسات انفجاری و زبان بیقرارش کمی مسلط باشد و انسانها را مثل خودش بداند. با کلمات بسادگی میشود هزاران سال نفرت و دشمنی را امتداد داد. نه؟ به همه شما تعظیم میکنم. شادباشید.
دوشنبه 1 شهریور 1389

ContractorQatar - قطر - دوحه
i.am.the.world - لوکزامبورک - اش // اتفاقا ما دقیقا میبینیم و میفهمیم که مشکل از ماست که هر زمان میهنمان به همت و پایمردی و ایستادگیمان نیازمند بوده و هرگاه مرد میدان و زن میدان طلب میکرده ما بدون توجه به مصالح و منافع میهنی دل به برند مد روز(پهلوی, خمینی, رجوی, لنینی و ...) بستیم و از سر منافع شخصی و یا ترس از مصائب پیش رو پشت میهن و خادمین بی رنگ و ریای آن(بابک, جلال الدین, امیرکبیر, مصدق و ...) را خالی کردیم وگرنه آن بزرگواران جز خدمت به میهن و سرفرازی آن چیز دیگری نمیخواستند به همین روی نامشان در تاریخ میهن جاودانه شده است. ایرانی باشید.
دوشنبه 1 شهریور 1389

ARTEMIS-SW - فرانسه - .پاریس
ContractorQatar - قطر - دوحه . تو به شرافت و کرامت دینت بپرداز که همین رژیم هم از سرت زیاد چون کامنتهای من حقیقتی را بیان می کند که از پاسخ عاجزید اسمان و ریسمان را بهم می بافید تا حرف خود را به کرسی نشانید بله کسانیکه به//جمهوری اسلامی نه یک کلمه بیش نه کم// و کسانیکه ابلهانه اری گفتند لابد از سیاره ی دیگری بودند ولی عجیب است که فارسی بلد بودند!!!!!پیش برادران عربت بنشین و به کرامت و شرف مجازیت بیندیش.عزیز دل برادر.الزایمر جنابعالی دارید کی گفت شاه مذهبی نبود??ولی این اعمال شرم اور اسلام/ اعدام در ملا عام حجاب اجباری قطع دست و پا و و و و و و و بود????????????????خجالت بکش عقب افتاده ی ذهنی
دوشنبه 1 شهریور 1389

ARTEMIS-SW - فرانسه - پاریس
i.am.the.world - لوکزامبورک - اش . دوست عزیز در این سایت برای 90 در صد مرغ یک پا دارد یکی مرغش در مرغدانی کمونیسم ان دیگری در پایگاه اشرف و تعدادی مرغ را در سفر مکه سوریه کربلا به جای گذاشته و با قد قدهای گوشخراش در بلندگوها می دمند بی تفکر و با مغزی که در سفرهای پارانویای فضائی در حفره های سیاه اسمانی به تحلیل رفته.همین..پیروز و برقرار باشی.
دوشنبه 1 شهریور 1389

sepher - استرالیا - سیدنی
xixix - انگلیس - منچستر. من تحقیقم هم این مسئله بود و جواب رو پیدا کردم اما گفتنش باعث سواستفاه بیشتر میشه!!
دوشنبه 1 شهریور 1389

sepher - استرالیا - سیدنی
shahram khosh maram - ایران - تهران . سپاسگذارم عزیزم. دکتر مصدق مرد بود و نهراهسید بعضی ها که انتقاد میکنند شهامت ندارند و معنی کلمه خانه را نمیفهمند. بزرگترین اشتباه شاه این بود که از مردان می هراسید. می هراسید که کودتا کنند و بهمن دلیل به نامردان بها داد و نامردان ان کردند که همیشه میکنند. مصدق دشمن شاه نبود مردی بود از تبار ایران و هرچه ما داریم از اوست.
دوشنبه 1 شهریور 1389

sepher - استرالیا - سیدنی
shahram khosh maram - ایران - تهران . سپاسگذارم عزیزم. دکتر مصدق مرد بود و نهراهسید بعضی ها که انتقاد میکنند شهامت ندارند و معنی کلمه خانه را نمیفهمند. بزرگترین اشتباه شاه این بود که از مردان می هراسید. می هراسید که کودتا کنند و بهمن دلیل به نامردان بها داد و نامردان ان کردند که همیشه میکنند. مصدق دشمن شاه نبود مردی بود از تبار ایران و هرچه ما داریم از اوست.
دوشنبه 1 شهریور 1389

ContractorQatar - قطر - دوحه
iranazadiran - ایران - تهران // به تو میگن یک پهلوی اصیل و اوریجینال 12 سیلندر BiTurbo که به هیچوجه سعی نمیکنه تعلق خاطر و ارادت خالصانه و تعهد قسم خورده و اتحاد ناگسستنی خاندان پهلوی رو به اهل بیت و امامان شیعه و اسلام ناب محمدی پنهان کنه نه مثل اون ARTEMIS-SW - فرانسه -پاریس(یک پهلوی تقلبی به روغن سوزی افتاده) که سعی میکنه از عمامه چرکین و آب گل آلود و عبای ژنده آخوندهای حاکم بر ایران, برای شازده رضا تاج کیانی و شراب شیراز و ردای ملوکانه بسازه.
دوشنبه 1 شهریور 1389

xixix - انگلیس - منچستر
ali.tooti - سوئد - لوند . دوست گرامی املای درست همانگونه که اول نوشتید هپروت است.
سه‌شنبه 2 شهریور 1389

iranazadiran - ایران - تهران
ContractorQatar - من نه پهلوی هستم نه حزب الهی نه نون به نرخ روز خور. تنها واقع گرا و حقیقت جویی هستم که هر جا واقعیت و حقی باشه ازش دفاع می کنم و هر جا دروغ و ریا و تقلب باشه ازش انتقاد مخصوصا در مورد ایران و مردم وطنم که حق آب و گل دارم و وظیفه ام ایجاب می کند که سیب زمینی نباشم یا اینکه پیشرفت و بهبود اوضاع کشور و مردم را در نظر بگیرم نه سلیقه شخصی و ایدئولژی خودم را. داشتن ایدئولژی اعتقاد و نگاه خاص خودم را برای خودم و ارزشهای خود نگاه میدارم و از تحمیل آنها به دیگران حتی المقدور دوری کرده و آنها را شخصی می کنم اما در مورد موارد عمومی از شخصی کردن آن معذور و ناتوانم چرا که به جمع ربط دارد.....
سه‌شنبه 2 شهریور 1389

iranazadiran - ایران - تهران
....پیامبران خدا که از سوی او انتخاب و مبعوث میشدند و خداوند همه چیز را روشن و واضح به انها نشان داده و یا لقمه را می جوید و در دهانشان می گذاشت بارها خطا کردند و کارت قرمز یا زرد گرفتند دیگر چه رسد به شاه فقید که با مشکلات شخصی خود شخصیتی دست تنهایی جامعه نیمه متمدن و قجر زده و قحطی زده ایران روبرو بود. اگر اینرا متوجه می شوید او و پدرش در مورد ایران معجزه وار عمل کردند که فبها در غیر اینصورت آب در هاون کوبیدن است هزار بگوییم نر است باز می گویید بدوش. نمی دانم ایرانیان چرا اینقدر پر توقع و برای دیگران ایده آلیست هستند اما به خودشان که میرسد به هیچ عنوان تلاش نمی کنند که ایده آل دیگران واقع شوند. فقط توقع غرولند رویا پروری زیاده خواهی دماغ بالایی و انگار ببخشید سوراخ بزرگی در آسمان باز شده و تلپ و تلپ افتاده اند برزمین. اما در زمان عملکرد خود و میدان داری از همه بدتر عمل می کنند. صفات رجز خوانی تعصب کینه ورزی اعراب در ما حلول کرده و آنها گذاشته اند و روبه عمل و اتحاد و روشنفکری آورده اند ما بر داشته ایم.....
سه‌شنبه 2 شهریور 1389

iranazadiran - ایران - تهران
....بعد این فسیل مغزهای عوضی ادعای اسلام ناب محمدی می کنند. زمان شاه حکومت اسلام ناب محمدی بود که عیسی به دین خود بود و موسی به دین خود همانگونه که در زمان خود پیامبر بود و کسی دیگری را به زور به حجاب و شریعت بازی محکوم نمی کرد. ضمنا من یک سیلندر هم ندارم و خاطر جمع باشید که پنچر پنچرم چه رسد به داشتن دوازده تا. این نفسهای نیمه ناقص را هم برای دیگران و سنگ آنها را به سینه زدن میکشم نه خودم. شما و امثال شما باید چهار نعل و یا پر سیلندر بتازید که می توانید.
سه‌شنبه 2 شهریور 1389

xixix - انگلیس - منچستر
درد کاملا" شفاف و ابراز وجود آن رساست. مسلما" با وجود تنوع دیدگاهها و اصرار بر برحقی و بی نقصی ارزیابی و نقدمان، بینایی مان در درک واقعیات وجودی مسایل نقصان مییابد و حتما هم به خطا میرود. درک سخن دوستمان i.am.the.world - لوکزامبورک - گشایشی بزرگ بر دردهای موذی اییست که زیر سایۀ شاه و شیخ ما را همانند سایه مشایعت و همراهی میکند. درک آن برای ذهن خالی از تعصب و جانبدار کاملا واضح و مستدل است.
سه‌شنبه 2 شهریور 1389

i.am.the.world - لوکزامبورک - اش
Contractoratar Qatar دوست محترم: خیر, باور نمیکنم که اشکال را میبینیم. دیدن سرشار از ACTION و اقدام است. نه؟ شما با دیدن مار از جایتان میپرید. نه؟ این یعنی دیدن, عنایت دارید؟ ما اگر اشکال را دیده بودیم بهیچوجه در جایی که امروز قرار گرفته ایم, نبودیم. نه؟ ما اگر اشکال را دیده بودیم, تحت هیچ عنوانی با بحثهای ایدئولوژیک بجان همدیگر نمی افتادیم و به یکدیگر خراش نمیزدیم.اینطور نیست؟ قربان, پشت سر چیزی جز کدورت, خستگی, و مشاجرات لا یزال وجود ندارد. ما پر از ایده, عقیده, جهت گیری, و شعاریم, چطور میتوانیم ببینیم؟! در حال کنونی, ما فقط انچه را که میخواهیم ببینیم میبینیم. و این دیدن نیست. مگر نه؟ شاد و خرمدل باشید.
سه‌شنبه 2 شهریور 1389

m.mohajer - المان - ماینز
xixix - انگلیس - منچستر درود بر دوست عزیز کاملا حرف شما صحیح است.. ما در این 100 سال اخیر دارای واژگان ملت ودولت شده ایم ودر ادامه بحث های قبلی باید اضافه کنم که علل واقعی قضایای تاریخی یا معطوف برحاکمیت اجتماع است(شاه,سلطان,شیخ) یا بر روابط اجتماعی(ملت) گزینه ملت, اجتماع,شهروند,پارلمان که تا دیر سالان بروز و نمود نداشته وعلت ومعلول قرینه دستگاه حاکمیتی است که مشروعیت را نه از ملت, بلکه از خدا یا خلیفه گرفته است...بدبختی یکی دوتا نیست حاکمان هم یا بازیچه خلیفه وزن و دولتهای مرکانتلیسم زده یا مغ واخوند...اگر شانس داشتیم ویک پادشاه مثل میجی(ژاپن)برما حکمفرما بود جبر تاریخی راسل را به پایان تاریخ فوکویاما تغییر می دادیم وقتی هم ما (ما) شدیم سنگینی تاریخ گلویمان را می گیرد وهنز در بین سنت ومدرنیسم دست وپا می زنیم.....
سه‌شنبه 2 شهریور 1389

ContractorQatar - قطر - دوحه
ARTEMIS-SW - فرانسه - .پاریس // تندیس آلزایمر!! به جای دری وری بافی و جفت کردن کفش پهلوی ها که خودشون هم میدونن چه غلطی کرده اند(پیام رادیویی شخص شاه که خطاب به انقلابیون میگفت من صدای انقلاب شما را شنیدم - آلزایمر مزمن سرکار علیه یادآوری میشود) و امروز پسرش از اعمال پدر برائت میجوید و میگوید من را با اعمال پدرم نسنجید که شخص دیگری هستم(مجددا یادآوری آلزایمر مزمن سرکار علیه)برو به یکی از دانشکده های علوم سیاسی پاریس و جزوه " آسیب شناسی سیاسی" نوشته رندل دوبیکی که در همه محافل علوم سیاسی دنیا به عنوان منبع تدریس میشه را تهیه کن در ص 185 فصل "دگردیسی" : " اگر در جامعه ای حکومتی توتالیتر بر سرکار باشد و آن جامعه در آستانه بلوغ سیاسی قرار نداشته باشد چنانچه حکومت مذکور با رویکردی خشونت بار به زیر کشیده شود رژیمی که پس از آن بر سرکار خواهد آمد از جنس حکومت سرنگون شده ولی با چهره ای متفاوت و دارای رفتاری به مراتب شنیع تر خواهد بود."
سه‌شنبه 2 شهریور 1389

ContractorQatar - قطر - دوحه
// ادامه // میدونی این یعنی چی؟ یعنی حکومت فعلی خلف صدق و جانشین بر حق حکومت پهلویه یعنی تنها حکومتی که میتونسته از انقلاب خشن 57 بیرون بیاد حکومتی بوده دقیقا با مشخصات حکومت پهلوی اما با ظاهری متفاوت (تاج رفته عمامه اومده, شعبون بی مخ رفته حاجی بخشی اومده, ساوک رفته اطلاعات اومده و ...) و مقصر مستقیم این قضیه خود شاهه که به رفرمها و فضای باز سیاسی و مطبوعاتی و انتخابات آزاد مجلس تن نداد و خودکامگی پیشه کرد و از فرصتهای طلایی که امثال مرحوم مصدق پیش پایش گذاشتند بهره نبرد و رفته رفته مردم را به جایی رساند که به این نتیجه رسیدن که این حکومت اصلاح شدنی نیست و تنها راه باقی مانده سرنگونی رژیم از طریق تظاهرات و جنبش مسلحانه است.اما امروز مردم ایران به این درک رسیدن و به همین دلیله که اسم جنبش سبز رو میشنوی(تظاهرات 6 میلیونی در 25 خرداد - تهران)چون مردم میدونن که سقوط این حکومت به روش خشونت بار(جنگ های مسلحانه) نتیجه معکوس میده همانند سال 57 .
سه‌شنبه 2 شهریور 1389

ContractorQatar - قطر - دوحه
// ادامه // پس باید با اصلاحات تدریجی ذره ذره شیره جان حکومت را مکید و آن را نحیف و نحیف تر کرد تا به طور خودکار از هم فروپاشد.به همین دلیله که محافل حقوق بشری و فعالان سیاسی و نهادهای دمکراتبک مستقل در غرب و شرق از جنبش سبز حمایت میکنن نه از دریدگی و گلوپاره کردن و فحش دادن امثال تو چون خودشون قبلا این راه رو رفتن و میدونن چه کسانی راه درست و ثمر بخش را برای مبارزه برگزیده اند.افتاد؟ فکر نکنم! البته خیلی هم اهمیت نداره چون قرار نیست همه چیز رو همه بفهمن پس شما همچنان به فحش دادنت و گلوپاره کردنت و تحلیل های صد من یه غازت ادامه بده.
سه‌شنبه 2 شهریور 1389

xixix - انگلیس - منچستر
زمان فرصت داد تا توضیحاتم را بر سخنان دوست عزیز ContractorQatar - قطر - دوحه کاملتر کنم . ببینید ما عادت داریم مسایل را دور سرمان بپیچیم و پیچ و تاب دارش کنیم. قضیۀ رخدادهای تاریخی اتفاقاتی است که رخ داده و رفته است و از این رهگذر ما نقدش میکنیم تا فقط بر قسمتی برسیم که به یک *به به* و یا * اه اه * گفتن و جمع بندی سرسری بسنده کنیم.. ادامه.
سه‌شنبه 2 شهریور 1389

xixix - انگلیس - منچستر
شاه راه محکوم میکنیم که به واسطه کودتای ملا و سیا روی کار میاد و اینکه به جای تکیه بر مردم و میهن پرستان، با تکیه بر پشتیبانی بیگانه و حمایت مشتی چاقو کش و عربده کش به حکومتش ادامه میدهد و . ولی آن قسمتش را نمی بینیم که چرا چنان شاهی مشروطه خواهی پس از 12 سال سلطنت سرانجام تصمیم بر انتخاب چنین راه و چاره ای میگیرد. چرا چنین فردی هر چه بیشتر از سلطنتش میگذشت فاصله اش از مردمش بیشتر میگشت ؟؟.. ادامه.
سه‌شنبه 2 شهریور 1389

xixix - انگلیس - منچستر
چه خصلت مشترک آزار دهنده ای در مردمش می دید که علیرغم تمام هم و غمش برای سر و سامان دادن ایران و ایرانی ، وی را از تماس با ملتش بی نیاز میکرد؟ چه مدرکی میتوان ارائه داد که ملی گرایان پس از نافرجامی کودتای 32 میتوانستند به خوبی از عهدۀ مملکت داری برآیند، آنهم با توجه به خودفروختگی حزب توده و کینه توزی اسلامیون؟ از تکیه بر کدام قسمت مردم حرف میزنید و از شاه ایراد میگیرید؟؟ .. ادامه.
سه‌شنبه 2 شهریور 1389

xixix - انگلیس - منچستر
چه مدرکی میتوان ارائه داد که ملی گرایان پس از نافرجامی کودتای 32 میتوانستند به خوبی از عهدۀ مملکت داری برآیند، آنهم با توجه به خودفروختگی حزب توده و کینه توزی اسلامیون؟ از تکیه بر کدام قسمت مردم حرف میزنید و از شاه ایراد میگیرید؟؟ طرفداران ایدئولوژیک حزب توده و یا فدائیان اسلام و . یا هواداران احزاب باد و چماق ؟! انصاف در قضاوت خیلی زیباست هموطن گرامی .
سه‌شنبه 2 شهریور 1389

ContractorQatar - قطر - دوحه
iranazadiran - ایران - تهران // حقیقت جویی هستی که هر جا واقعیت و حقی باشه ازش دفاع می کنی؟؟ از جدایی بحرین بگو ببینم! معطلش نکن. از کاپیتولاسیون و کنسرسیوم و کودتای 28 مرداد هم بگو منتظرم.حاشیه نرو رک و پوست کنده راجع به این چهار مورد دونه به دونه با حوصله توضیح بده (بدون اینکه با اون 12 تا سیلندر هات از این شاخ به اون شاخ بپری و بخوای با حاشیه پردازی این چهار تا مسئله رو لوث کنی) بعدش دونه به دونه به باقی مسائل زمان شاه هم می رسیم تا بینیم اعلاحضرتت بدون پول نفت به کجای این مملکت میتونست خدمت کنه(بیابون های اطراف قم رو که دیدی برهوت برهوته!! 10 میلیارد دلار بده من چنان بهشتی ازش بسازم که زبانزد سه نسل اینده جهان بشه - نه داداش! این ترکیه اس که باید به حاکمینش افتخار کنه که بدون یک دلار درامد نفتی فقط با تکیه بر عقل و تلاش دسته جمعی به اینجا رسیدن که میبینی)بریم سراغ اون چهار تا موضوع اول کامنت.
سه‌شنبه 2 شهریور 1389

MIRZADEH E ESHGHI - آلمان - دوسلدورف
ContractorQatar - قطر - دوحه .دوست گرامی.چقدر از نبودن یا معدود بودن افراد وطنپرست( مصدق دوستی) مثل تو در این سایت رنج برده ام.چند روزه که سکوت کردم وهیچ ننوشته ام که ببینم چطور گالیله وار به مصاف جهالت این نوچه های شعبون ودست (گور)بوس های اون بی جربزه گ به گ بحرین بخش میری.پیروزباشی دلاور.
سه‌شنبه 2 شهریور 1389

MIRZADEH E ESHGHI - آلمان - دوسلدورف
فاتح بزرگ در زمان جاری-رخش تاریخ ذولجلال توست
سه‌شنبه 2 شهریور 1389

MIRZADEH E ESHGHI - آلمان - دوسلدورف
shahram khosh maram بزرگوار.از اینکه در این سایت افتخارآگاهی وآشنایی با نظریات افرادی چون شما را دارم بسی خوشوقتم.می بینم خون قلب شهید فاطمی در رگهای عاشقان ایران ومصدق جاریست.
سه‌شنبه 2 شهریور 1389

sepher - استرالیا - سیدنی
متاسفانه هر وقت یه بحث تاریخی مطرح میشه بعضی از دوستان بجای تجزیه و تحلیل تاریخ و یاد گرفتن نکات اموزنده ان یا بحث انحرافی مطرح میکنند یا درس تهذیب نفس راه میاندازان یا سئوالهای بچه گانه مطرح میکند! تاریخ یعنی گذشته یعنی تمام شد و رفت! سئوال و انتقاد از مصدق بی معنا است او مردی بود که از برق چاقو حاج طیب وگلوله تانک نمیهراسید! نه عزیزم شما درموقیعیت ایشان نیستی وازکارد میوه خوروی هم میترسی! درس اخلاق مال کلاس اخلاق است! ژان پل سارتر هیچگاه درس اخلاق در مورد تاریخ نمیداد! قهرمانان تاریخ قهرمانندوما نیستیم! مصدق در پاسخ به شاه که به گفته بود نامرد نوشت: روزی که وزد برمن وتو باد مهرگان انروز معلوم شودکه مرد ونامرد کیست!!! هر دو مردند و معلوم شد نامرد کیست.
سه‌شنبه 2 شهریور 1389

sepher - استرالیا - سیدنی
راستی دقت در چهرهای نوه ها کردید! ژنتیک را بینید! نوه اقای کاشانی مثل جد بزرگواراشان دروغ میگوید. فکر میکند اگر حقیقت رابگوید خودش زیر سئوال میرود. رفتار های ژنتیک ثابت شده است البته با تربیت تا حدودی قابل اصلاح است. راستی نوه شیخ فضل الله نوری---> کیانوری ریئس حزب خائن توده نامی ازش نبود.
سه‌شنبه 2 شهریور 1389

xixix - انگلیس - منچستر
sepher - استرالیا - سیدنی . دوست عزیز بحث اینجا جنبۀ تأملی و تعقلی و انتقادی دارد. ما برای تعریف و تمجید بیهوده جمع نشده ایم. از نظرات شما استقبال میکنم. درود بر شما.
سه‌شنبه 2 شهریور 1389

i.am.the.world - لوکزامبورک - اش
همین. ما در تخیلات ایدئولوژیکی و ارمانی بسر میبریم. مینشینیم و با پازل فکرمان, که مخدوش و اعتقادی است, قهرمان میسازیم و مدینه فاضله سرهم میکنیم: "اگر انطور میشد, امروز اینطوری بودیم"!!! اینها همه توهمات اذهان ایدئولوژیکی است. اینها هیچ ارتباطی با واقعیات ندارند. فقط اذهان جهتدار انسانها, که کاملا درمانده و مستاصل هستند, با این دستاویزها به جان هم میافتند و زندگیشان را به هیاهو و جنجال میکشند. ما چون نمیتوانیم با بدبختیهایمان مستقیم برخورد کنیم و انها را مستقیم بفهمیم, بدنبال قضاوت در وقایع تاریخی براه میافتیم و همیشه نیز مقصر را پیدا میکنیم! بله: اگر انطور شده بود, حالا اینطور نبودیم!! اینها همه خودفریبی و فرار است. ماانسانها عاشق این بازی هستیم. در صورتی که اگر همه انرژی و بینشمان را در فهمیدن و درک انچه که هست بگذاریم, رهایی و خروج از بن بست را بلادرنگ میفهمیم. اما با موضعگیری, شعار و نگاههای خسته تاریخی یا ایدئولوژیک, دیگر برای دیدن و درک کردن انرژی نخواهیم داشت. و تا ابدالدهر در همین دایره بدور خود خواهیم چرخید. ازادی از درون اغاز میشود. و ازادی درونی, بیرون را ازاد میکند.
سه‌شنبه 2 شهریور 1389

ContractorQatar - قطر - دوحه
i.am.the.world - لوکزامبورک - اش // آفرین بر هوشمندیتان به قلب طوفان نزدیک شدید تنها یک اشتباه شما را از هدف دور کرد.شما یک Action با ماهیت انفرادی را منطبق بر یک Action با ماهیت جمعی فرض کردید در حالیکه در یک Action با ماهیت انفرادی, Demand بصورت Momental رخ میدهد(مار را میبینید) بنابراین Answering Demand نیز Momental خواهد بود(میپرید) و این یعنی پایان Demand. اما در یک Group Action (کنش دستجمعی) Demand بصورت Gradual (تدریجی) رخ میدهد و Answering Demand نیز باید Gradual باشد(تازه این همه مصیبت نیست.در حالت انفرادی, Demand دارای بازه صفر است یعنی یک Action یک پاسخ و دیگر هیچ ولی در حالت جمعی, Demand هرگز منفرد نیست بلکه متغیر به همراه دارد یعنی شما با بازه ای از Demand ها سر و کار دارید[مطالبات اجتماعی طبقات مختلف جامعه در قالب یک Demand - مثلا تظاهرات اقشار مختلف جامعه در یک روز در صفوفی به ظاهر متحد اما از نظر ماهوی کاملا متفاوت] که هر یک Answering Demand خاص خود را مبطلبد جوری که هیچیک اثر دیگری را خنثی نکند!!).
سه‌شنبه 2 شهریور 1389

ContractorQatar - قطر - دوحه
// ادامه// مشکل عوام ما این بود که از فقر درک سیاسی رنج میبرد و هرگز دموکراسی را در کوچه و خیابان تمرین نکرده بود و طی سالیان سال فقط گوشش به منبر بود و چشمش به دربار.خوب پاسخ به Demand های چنین ملتی هرگز سریع و آسان نخواهد بود (یعنی دیدند و میبینیم ولی پاسخگویی زمان میطلبد).پاسخ باید تئوریزه شود و از طریق آموزش, مطبوعات مستقل, برنامه های مدت دار فرهنگی در رسانه های صوتی و تصویری به جامعه تزریق شود. شاه در آن زمان میتوانست نقش کلیدی به عنوان مظهر وحدت ملی ایفا کند یعنی از طریق همراهی با مصدق این پیام را به ملت برساند که همه اماده تغییر تدریجی باشیم و شروعش هم از دربار خواهد بود.ولی افسوس که خودکامگی و ترس از بیگانه نگذاشت ولی اگر چنین میشد امروز میهنی به مراتب آبادتر و آزادتر و نزدیکتر به دموکراسی واقعی داشتیم. ایرانی باشید
سه‌شنبه 2 شهریور 1389

i.am.the.world - لوکزامبورک - اش
بیرون ساخته و پرداخته درون ماست. بیرون بازتاب درونی ماست. نه؟ بیرون و درون دقیقا یک حرکت هستند. انچه ما با دنیا کرده ایم؛ بزتاب درونی ماست. یعنی اجتماع همان است که ما هستیم. این رد کردنی نیست. واقعیتی محرز و روشن است. ما کشور؛ اجتماع؛ و جامعه را درست بر اساس انچه که هستیم بنا میکنیم. اینها را خودتان میتوانید با تامل و حوصله ببینید. قدم اول از ما و در ما اغاز میشود. بدون تحول و تغییری رادیکال در روان و رفتار ما, هیچ چیزی عوض نخواهد شد. چرا: شاه و شیخ فقط جایشان عوض میشود!! مگر نه؟ شادی و خرمدلیتان را ارزو دارم.
سه‌شنبه 2 شهریور 1389

ContractorQatar - قطر - دوحه
xixix - انگلیس - منچستر // بزرگترین مشکل ما عدم تمکین از قانون توسط شاه بود.قانون اساسی مشروطیت با وجود برخی نواقص(نبود قوانین تشکیل نهادهای نظارتی بر ساختار قدرت نظیر: مطبوعات آزاد, احزاب خارج از ساختار قدرت, سازمانهای غیر انتفاعی دیده بان حقوق ملت و ..) این ظرفیت را داشت که بتوان با آن چرخ دموکراسی را در کشور به حرکت درآورد.در این قانون ساختار قدرت به شکل دایره ترسیم شده بود که مراکز قدرت در سطح آن پخش بودند.شاه با استفاده از نواقص قانون, آن را دور زد و ساختار دایره ای قدرت را به ساختار هرمی که یک راس و یک قاعده دارد و قدرت از راس به قاعده بصورت آبشاری توزیع میشود تبدیل کرد. چنین ساختاری بنا به طبیعتش و نبود نهادهای نظارتی در جامعه, با خود فساد و خود کامگی به ارمغان خواهد آورد.تدریجا شاه از ترس از دست دادن راس هرم, روز به روز ارتفاع هرم را بیشتر کرد و به همان نسبت از مردم فاصله گرفت و با دستان خود فضای نارضایتی و ناامیدى را در جامعه ایجاد کرد.در این بین اشخاصی به ظاهر انقلابی که در باطن با مردم صادق نبودند از این فضا و اعتماد ملت بهترین بهره را بردند و نتیجه: تب رفت و طاعون آمد.
سه‌شنبه 2 شهریور 1389

i.am.the.world - لوکزامبورک - اش
sepher جان, دوست عزیزم. جانت سلامت. فقط این چند جمله را بجهت ارادت و دوستی مینویسم. قربان تاریخ هیچ چیز اموزنده ایی ندارد و هیچ چیز به انسانها یاد نداده است. اگر تاریخ به ما انسانها چیزی یاد میداد نه دیگر شاهد جنگی برروی زمین بودیم نه دیکتاتور یا استعماری وجود داشت. نه؟ قربانت بروم از ژان پل سارتر یا هیچکس دیگر چیزی را قبول و نقل قول نکن. سارتر خودش تا خرخره در بحران زندگی میکرد و مسکالین میخورد تا دچار توهم شود و کتاب بنویسد. (به نقل از سیمون دوبوار) قهرمانان تاریخ مرده اند و وای بحال ملتی که به قهرمان نیاز دارد. همین. شاد باشی سپهرداد.
سه‌شنبه 2 شهریور 1389

xixix - انگلیس - منچستر
ContractorQatar - قطر - دوحه . هموطن آگاهم، نتایج تمکین شاه را به قانون اساسی در دو سال نهایی حکومتش ( فضای باز سیاسی) دیدیم. مردم آرام نگرفتند مگر خانه ویران شدند. این در حالی بود که ملت در رفاه نسبی بسر میبردند.. عرض کردم ملتی که از روی هیجان و احساس به حرکت در میآید، جوش و خروشش ویرانگر خواهد بود. ساختن هرم قدرت توسط شاه نیز جهت مطیع ساختن و زمینۀ فرمانبرداری روح سرکش و هرج و مرج طلب ایرانیان زیر دست بود. خیانتها، اهمال کاریها، نافرمانیها و اعمال سلیقه توسط زیر دستانش، تمامی آرمانهایش را جهت شکل دهی نظام پادشاهی مشروطه، فرو ریخت.. قضاوت خیلی سخت است.
سه‌شنبه 2 شهریور 1389

xixix - انگلیس - منچستر
سخنانی که در بالا در مورد مردم خودمان عنوان کردم، نه برای ایجاد دلسردی و ناراحتی بوده، بلکه نگاهی انتقادی برای یافتن لنگ زدن های تاریخی مان است. وجدانم گواه است که اعتقادم بر اینست در دنیا هیچ چیز قشنگتر از دیدن یک ایرانی خوب و صدیق و با شرافت برایم نبوده. اما در این فرصت لازم است نقاط ضعف مان را اصولی و بنیادی درک کنیم.. روایت است زنده یاد مصدق در عصر روز کودتا در مقابل دوربین گریست .. از سست عنصری و تغییر رنگ طرفدارانش گریست ! . عقیده ام بر اینست که ملتی که معنای آزادی را نشناسد در پیکارهایش برای آزادی به بیراهه، بسیار خواهد رفت و دائم در حال سوق دادن سیستم های حاکم بسوی استبدادگری خواهد بود.
سه‌شنبه 2 شهریور 1389

ContractorQatar - قطر - دوحه
xixix - انگلیس - منچستر // دوست میهن پرستم. دو سال نبود فقط دو ماه بود. یعنی شادروان بختیار دو روز بعد از رسیدن به نخست وزیری در جلسه ای با رسانه ها گفت دوره اختناق به سر رسیده از این پس آزادید با رعایت مسائلی اخلاقی هرچه میخواهید بنویسید(اونا اول باور نکردن تا اینکه حکم انحلال ساواک رو بهشون داد) سپس دستور بازداشت نصیری و انحلال ساواک و ضبط اموال بنیاد پهلوی(که مردم خیلی روش حساس بودن) و انحلال حزب رستاخیز و آزادی زندانیان سیاسی را صادر کرد و قول داد به زودی به حکومت نظامی هم پایان بده .ولی دیگه خیلی دیر شده بود قربونت برم.جوری که بعدها فرح پهلوی به شادروان بختیار گفت اگه شاه سرسختی نمیکرد(شاه با اکراه به بختیار حکم داد چون او مصدقی بود و شاه تا آخرین روزهای عمرش از شنیدن اسم مصدق وحشت داشت) و شما شش ماه زودتر نخست وزیر میشدید ما الان همه مون تهران بودیم. اشتباهات این مرد تمومی نداشت عزیز دلم.
سه‌شنبه 2 شهریور 1389

ContractorQatar - قطر - دوحه
// ادامه // تغییر ساختار قدرت هم دقیقا بعد از کودتا که فرصت بسیار مناسبی بود انجام شد.دلیلش هم کاملا واضح بود چون شاه نمیخواست مصدق دیگه ای پیدا بشه(بودند از یاران دکتر, همین بختیار که سالها بعد از دکتر در زندان بود) و همینم شد نخست وزیرها یکی از یکی بی رگ تر به جز علی امینی که مورد غضب واقع شد(روزی امینی و وزرا میرن نیاورون.امینی میره داخل میگه وزرا برای مشورت در فلان مورد اجازه شرفیابی میخوان. شاه با فریاد میگه من با کی مشورت کنم؟با مشتی بز و گوسفند؟[دکتر ناتل خانلری وزیر فرهنگ بود!!!] بگو مرخص شن من خودم تصمیم رو به اطلاعت میرسونم. امینی میگه جسارتا بنده هم جزو همون بز و گوسفندها هستم سلطنت ملوکانه مستدام باد. میره که دیگه پیداش نمیشه! - این همون تغیر ساختار قدرته که عرض کردم) و این شد بلای جان شاه چون انقلابیون مدام در بوق و کرنا میکردن که شاه از قانون اساسی عدول کرده.
سه‌شنبه 2 شهریور 1389

odin - بلژیک - انتورپن
بالاخره بنده فرصت کردم تا در سکوتی که موقتآ توانسته ام در منزل پیدا کنم این کلیپها را ببینم و کامنتها را بخوانم. درست بروش گذشته برادران مکتبی اعتراض و رقی جون و هر روز یک اسم جدید اقای همه دنیا در اول صحبتها سر وکله شان پیدا شده و با مغلطه ای به بزرگی 50 دقیقه فیلم بالا تلاش در چند سانسور تاریخ و واقعییت بکنند، در کل صفحاتی که ایشان در این صفحه نوشتند همه مطالبشان در این خلاصه شده:1-ملی شدن نفت بد بود و این یک فکت است!! ایشان البته فکتی غیر از حرف خود ارائه نمیدهد و جایی هم که شواهدی بر عکس نظرشان میبینند به سغری کبری های همیشگی دچار میشوند، و کلآ منظور ایشان این است تلاش کردن بد است پس بنشینیم نگاه کنیم، انشالله گربه است.2 مصدق قدرت طلب بود و میخواست تاجگذاری کند!!خوب اینهم لجن پراکنی جدیدی از دارو دسته شعبان خانها! اما طلا که پاکه چه منتش به خاکه، و البته ایشون خودشون رو راحت کردن و نوشتن که بهیچکدام از هزاران کتاب تحقیقی و تاریخی غیر از مرغ یک پای خودشان(بقول ارتمیس) اهمییتی نمیدهند،
سه‌شنبه 2 شهریور 1389

odin - بلژیک - انتورپن
البته ایشان یا از روی عمد و یا از روی نااگاهی از تاریخ ملی شدن نفت و 25 سال پس از ان که در فیلمها همه نشانگر عقب ماندگی ایران از مدرنیسم و بقیه جهان است میگذرند. اما حقیقت و ایران حتا امروز پس از طاعون اسلامی و سی و یک سال انهدام و نابودی چیز دیگری را نشان میدهند. ایشان بعمد از روی زیر سازی و بوجود امدن طبقه متوسط شهری رد میشوند چون نه در حیطه معلوماتشان و نه منافعشان است که از ان سخنی بمیان بیاید. و اتفاقآ یکی از علل انقلاب هم دقیقآ همین بود که سرعت مدرنیسم از فرهنگ سازی ان پیشی گرفته بود.کشوری که بقول خودشان به خوان کارلوس در اسپانیا قرض میداد، به بادوین در بلژیک، سهام بنز و جگوار را میخرید و در اطاقهای بین المللی بورس جایگاهی ویژه داشت سرمایه هایش نه تنها در ایران، که در همه جهان بکار افتاده بود. اما ایشان از روی همه این شواهد که یک پرش سه گام میکنند و یکمرتبه میرسند به حکومت الله بر زمین و اینکه چون امروز دزدیها باین صورت در امده و علنی دزدها میبرند و میخورند پس اصولآ ملی شدن ان اشتباه بوده
سه‌شنبه 2 شهریور 1389

odin - بلژیک - انتورپن
و همان بهتر که انگلیسها میخوردند و ما هم در همان عقب ماندگی و دعوا سر کلاه پهلوی یا قاجاری باقی میماندیم!این است منطق و حرف این اقا! یعنی اقا جان شهر چون پر از دزد است شما بشین سر جات و کار نکن،تلاش نکن، پول پس انداز نکن چون احتمال اینکه دزد انرا ببرد زیاد است. هیچ منطق و دلیل و برهانی را هم قبول نمیکنم چون خودم با این عقل و کمالات که میبینید علامه دهرم!!! بعله این لپ کلام ایشان است! فکت همان است که ارائه نکردم و حرف هم همین است. تاریخ را هم قبول ندارم چون بر خلاف انچه من میگویم نوشته! یعنی اقا جان نه سواد دارم و نمیخواهم داشته باشم و نه احترامی اصولآ برای علم و اگاهی های بشری و محترمین ملی قائلم! اما سوال بنده در اینجاست: کسیکه حتا دشمنانش و کودتاچیها برای او بعنوان یک انسان بزرگ و سیاستمداری ملی و پاک احترام قائلند، دامنش بچنین لجنهایی الوده میشود؟ البته که خیر من ایشان و این گل پرتاب کردنهایشان را درست مثل نوشته های ان مزدور ولگردی که برعلیه فردوسی و شاهنامه و کورش بزرگ مینویسد میبینم. گرچه میلی به بردن نامش ندارم اما پورپیران مستاجر مقام عظما را عرض میکنم.
سه‌شنبه 2 شهریور 1389

sepher - استرالیا - سیدنی
. xixix - انگلیس - منچستر . تحلیل بسیار زیبایی بود اما توجه بیش از حد به بدها و فراموش کردن خوبها زمینه ساز این شده که هر چه سبکتر است روی اب بیاید با سپاس. سپهراد
سه‌شنبه 2 شهریور 1389

xixix - انگلیس - منچستر
m.mohajer - المان - ماینز . خوشحالم از شما کامنتی در اینجا می بینم. من عقیده دارم بافت فرهنگی و سنتی جامعه ایران دارای پیچیدگی های فراوان و ویژه ایست. از دلایل بقاء آن همین پیچیدگی ها و غیر پیش بینی بودن آن است. برای چنین جامعه ای نمیتوان از روی شابلونی مشخص ومنسجم، برنامه های دراز مدت پی ریزی کرد. مقایسۀ کشورمان با دیگر کشورها به تناسب شرایط مشابه آنها، میتواند نتایج وارونه ببار بیاورد... هوای ماینز چگونه است؟
سه‌شنبه 2 شهریور 1389

sepher - استرالیا - سیدنی
i.am.the.world - لوکزامبورک - اش . دوست عزیزم نظرات شما و من در خیلی مواقع هم سو بوده و بعضا هم متفاوت بوده هیچ خللی در احترام که برای شما دارم وجود ندارد اما زمینه بحث فلسفی شما انگونه که من میفهم نهلیسم است البته شاید نظر شما این نباشد اما من از نوشتار شما اینطور میفهمم نظر شما هر چه باشد نظر شماست. اما بحث تاریخ مهمترین قسمت فرق بشر با حیوانان است تنها موجودی که پی برد قبل از خودش چه بوده بشر بود, متاسفم دوست من تاریخ چراغ را ماست. اینکه کسی یاد نمیگیرد درست نیست, اموزش تاریخ و تحلیل ان یک تخصص است . قهرمانان نمرده اند بی ادعا هستند و دیگر جلب توجه نمیکنند! خلبان یک خط هوایی یک قهرمان است! پزشک شیفت شب یک قهرمان است! پاسبانی که تا صبح توی خیابان میچرخد یک قهرمان است مسئول اییIT و حفاظت سیستمها کامپیتوری قهرمان است. و لوئی پاستور همیشه چراغ راه ماست! با سپاس. سپهراد
سه‌شنبه 2 شهریور 1389

m.mohajer - المان - ماینز
xixix - انگلیس - منچستر بادرود به شما هوا ابری ومعتدل...صحبت شما به صورت کلی درست است اما باید توجه داشت که تمدنها از هم تاثیر می پذیرند همچنین کشورها .. رضا شاه هم از اتاتورک به طور ناقص تاثیر پذیرفت. حقیقتا نفت هیچ گاه دراین کشور ملی نشدچون بالاخره به قرارداد کنسرسیوم منجر شد...به نظرم خیلی از مشکلات تاریخ معاصر ما به دلیل نپذیرفتن قرارداد1919 وثوق بود اگر می پذیرفتیم شاید ما لااقل مثل هند اصول دموکرسی را زودتر می اموختیم ویا...
سه‌شنبه 2 شهریور 1389

i.am.the.world - لوکزامبورک - اش
odin جون شیرازیها میگن: نقاره چی کم بود از ..هم اومد!! اخه موزائیک تو مال این حرفهایی؟ میرزا اذیت نکن. تو پیت نفت هم ندیدی. صنعت نفت رو ول کن, با اسکیزوفرنی صفا کن. ..تو فعلا واسه یکسال لودگی تا یکسال دیگه بدهکاری. از نوری زاده هم نمیتونی کپی بزنی کمی پکری. نه؟ میرزا تو نخودی هستی توی این بحثها. مگه نه؟ از چپ جواب بده. حالا 10 بار بنویس "صغری" نه سغری!! جون odi به سفارش خودت اینا رو واست میپیچم. حال بکن بااجق وجقات. چند روز دیگه مسافرم. انتظامات چی بازی یادت نره. همه رو هل بده تو صف. افرین. شادباشی میرزا.
سه‌شنبه 2 شهریور 1389

i.am.the.world - لوکزامبورک - اش
sepher عزیز و ارجمند: بزرگوار بنده هیچ زمینه ایی ندارم. نیهلیسم یک نوع نگاه و ایدئولوژی فیکس است. بنده هیچ ایده و نگاه فیکسی در زندگی ندارم. با انچه که هست و در انچه که هست نظر دارم و زندگی میکنم. عرایضم در مورد تاریخ مشخص, ساده و روشن بود. یا شما انرا میبینید یا خیر. اصراری در میان نیست. نه شخصیت پردازم, نه برایم مهم است که تاریخ چه گفته و چه نگفته. کسی که دنبال این چیزها میدود میخواهد خودش را به یک نتیجه گیری و یک ایده فیکس کند. فیکس شدن یعنی مرگ بینش. یعنی محدود کردن مغز و رفتن به خلسه. اینها نه ایده هستند و نه عقیده. اینها فکتهای زندگی هستند و هر انسانی میتواند خودش ببیند. پس دوست گرامی من, بنده نه ایده دارم و نه از نقطه ای فیکس حرف میزنم. هیچ معلوماتی هم در مغزم بار نمیکنم و حرکت یا چابکی مغز را با این اطلاعات یا عقاید فیکس و منجمد دچار اختلال نمیکنم. در هر لحظه زندگی میکنم و از ان لحظه میمیرم. همین. پس با هیچ زمینه یا ایده قبلی با شما یا دیگری گفتگو نکرده و برای هیچ موجودی هورای تندیسی نمیکشم. به شما با ارادت و احترام تعظیم میکنم. شادباشید.
سه‌شنبه 2 شهریور 1389

ContractorQatar - قطر - دوحه
i.am.the.world - لوکزامبورک - اش // دوست من!! مگر نفرموده بودید که خراش زدن و به جان یکدیگر افتادن مردوده؟ آخه این چه طرز صحبت کردن با یک منتقده؟ ایشون پسر خاله بنده نیست ولی من توی کامنتشون ناسزا ندیدم تنها انتقاد تند بوده و انصاف حکم میکرد شما هم پاسخ تند بدهید نه یه دوجین ناسزا که هر یک, بار معنایی عمیق و شدیدا مخربی در خود دارد. برادرانه عرض میکنم که کار ناپسندی بود. بنده از odin خواهش میکنم که پاسخ نده.
چهار‌شنبه 3 شهریور 1389

ContractorQatar - قطر - دوحه
i.am.the.world - لوکزامبورک - اش // یار گرامی با پوزش بنده اون کامنتتون درباره نقش تاریخ را دارای منطق قوی نمیدانم.من گمان ندارم که شما یک مارکسیست هستید ولی آنچه که فرمودید ایدئولوژی مارکس است که میگه: "تاریخ مجموعه ای از بزرگترین دروغ هاست که توسط قشر بورژوازی و خرده بورژوازی یک جامعه در جهت حفظ منافع خود و فریب اقشار پایین دست آن جامعه به هم بافته شده که ریسمانی پوسیده است و جایی برای چنگ زدن ندارد.مهم ایجاد نظمی نوین برای امروز و فرداست که در آن منافع قشر زحمت کش جامعه لحاظ شده باشد." هردوت: " تاریخ مجموعه ای از رخدادها و دانسته ها در یک حوزه مشخص جغرافیایی است که پیشینه آن و هویت مردمش را مکتوب و آشکار کرده و چگونگی حفظ و بسط منافع آن حوزه و مردمش را در آینده رهنمود میدهد." تاریخ دارای سه مؤلفه است: سیاسی, فرهنگی و اجتماعی.گفتید تاریخ یک آموزگار نیست یعنی هیچیک از سه مؤلفه آموزه ای برای آموختن ندارند.در حالیکه شاهنامه فردوسی و دیوان حافظ و ..که از آنها بسیار آموخته ایم در مؤلفه فرهنگی, نوروز و چهارشنبه سوری و ..که نماد پیوند ملی هستند در مؤلفه اجتماعی قرار دارند.
چهار‌شنبه 3 شهریور 1389

shahram khosh maram - ایران - تهران
sepher - استرالیا - سیدنی , i.am.the.world - لوکزامبورک - اش , MIRZADEH E ESHGHI - آلمان - دوسلدورف :خیلی از لطف شما ممنونم. سرافراز باشید.
چهار‌شنبه 3 شهریور 1389

ContractorQatar - قطر - دوحه
//ادامه// اما در فراز دیگری گفته اید: که اگر تاریخ(در واقع مؤلفه سیاسی تاریخ) آموزه ای داشت, اثری از جنگ و .. وجود نمیداشت.در واقع شما در اینجا سعی میکنید که مؤلفه سیاسی تاریخ را مورد ارزشیابی اخلاقی قرار دهید ولی مؤلفه سیاسی تاریخ یک کشور , تنها و تنها بر مبنای منافع ملی آن کشور ارزشیابی میشود نه اصول اخلاقی! یعنی مؤلفه سیاسی و اخلاق هیچ سنخیت و تقاربی با یکدیگر ندارند. زیرا مبنای اخلاق, درک متقابل است اما مؤلفه سیاسی فقط به منافع ملی می اندیشد و از لگد مال کردن اخلاق در زیر سم اسبان چابک سواران خود ابایی ندارد.انگلستان 300 سال دمار از روزگار مستعمرین خود درآورد ولی مردم آن به تاریخ سیاسی خود میبالند(که درست هم هست) و یا خود ما همواره در کتب و داستان ها و از زبان پدر و مادر و حتی خلوت خود از کشور گشایی های شاهان ظفرمند ایرانشهر در چهار گوشه جهان بسیار شنیده ایم و خوانده ایم و لذت برده ایم و بالیده ایم که برای 1000 سال فرمانروای صف شکن نیمی از جهان بوده ایم و همواره برق شمشیر بازوان پر توان سربازان هخامنشی , اشکانی و ساسانی خواب را از چشم نیم دیگر جهان ربوده بود.
چهار‌شنبه 3 شهریور 1389

shahram khosh maram - ایران - تهران
قسمت اول: بررسی وقایع تاریخی کمک میکند که شناخت بهتری از خود و جامعه خود پیدا کنیم. اشغال ایران توسط متفقین یک فاجعه بود و دخالت بیگانگان را در ایران بیشتر کرد و نزدیک بود که به جدایی اذربایجان ختم شود. البته حسنش این بود که دموکراسی و ازادی و عدالت نسبی برای مدتی برقرار شد و افرادی مثل پزشک احمدی که قاتل بسیاری از مخالفین بود به مجازات رسیدند. روزنامه ها و کتابها دوباره انتشار یافتند و احزاب و اجتماعات فعال شدند.
چهار‌شنبه 3 شهریور 1389

shahram khosh maram - ایران - تهران
قسمت دوم: به نظر من در ان زمان چند گروه قدرتمند و تاثیرگذار در ایران وجود داشت. یکی حزب توده بود که اکثر تحصیلکردگان و نخبگان عضوش بودند. این حزب کم کم کاملا به شوروی متمایل شد و به علت ماهیت کمونیستی, جوانانی پرشور, ضد مذهب , ضد سلطنت و ضد غرب عضوش بودند. گروه دوم نظامیان بودند که به شدت طرفدار سلطنت بودند. انها رضا شاه را میستودند و به شاه وفادار بودند. گروه سوم اسلام گرایان بودند که مخالف محدودیتهای رضاشاه و مخالف کمونیسم بودند ولی هنوز با شاه مشکل اساسی نداشتند. گروه چهارم ملی گرایان بودند که از اشغال ایران بسیار سرخورده شده بودند و ضد شوروی و انگلیس بودند و با دخالت مذهب خیلی موافق نبودند. تعداد انها ارام ارام زیاد میشد. برایند این نیروها بود که حوادث ایران را رقم میزد.
چهار‌شنبه 3 شهریور 1389

shahram khosh maram - ایران - تهران
قسمت سوم: مصدق در جریان نهضت نفت و به ویژه در مجلس توانسته بود به خوبی با ایت ا.. کاشانی یک جبهه متحد ایجاد کند و در نتیجه ملی گرایان, اسلامیها و بازار را در یک جهت قرار دهد. بعد حزب توده را هم به این مجموعه افزود و در عمل موفق شد بر فشار انگلیس و نظامیان و دربار غلبه کند. نتیجه ملی شدن صنعت نفت بود. برای همین به نظر من مدیریتش در قضیه ملی کردن نفت عالی و بی نقص بود.
چهار‌شنبه 3 شهریور 1389

shahram khosh maram - ایران - تهران
قسمت چهارم: ولی بعد نتوانست جلوی انشعابات درونی را بگیرد. مصدق ذاتا به سلطنت مشروطه اعتقاد داشت و معتقد به دخالت دین نبود. در ضمن کلا ضد کمونیسم بود. اتحادش با گروههای مذهبی و چپ صرفا برای ملی کردن نفت بود و این نمونه بارز همان ائتلاف احزاب به همان شیوه کشورهای دموکراتیک بود. با ملی شدن نفت هدف اصلی دیگر حذف شده بود و از طرف دیگر قدرت گرفتن این ائتلاف اعضای داخل انرا هم میترسانید. ائتلاف حزب توده ای که طرفدار جمهوری ضد دینی بود با اسلامیهای طرفدار سلطنت فوق العاده سست بود , همینطور با ملی گراها و ناسیونالیستهای ضد شوروی.
چهار‌شنبه 3 شهریور 1389

shahram khosh maram - ایران - تهران
قسمت پنجم: از طرفی با تحریم ایران و کارشکنی های مخالفان, وضع اقتصادی بسیار بد شد و بازاریان و کارمندان هم کم کم از او فاصله گرفتند. روسها در این شرایط کار را بدتر کردند و طلاهای ایران را توقیف کردند. به نظر من در اینجا مصدق اشتباه کرد. به جای اینکه سعی کند ائتلاف داخلی را تحکیم بخشد, سعی کرد امریکا و مخالفان را بترساند. مانورهای حزب توده و صحبتهای دکتر فاطمی و داشتن وزارت جنگ, خیلی ترسناک بودند. شاه و درباریان و نظامیان به شدت ترسیده بودند. گروههای اسلامی هم همینطور. مردم هم نگران جنگ داخلی و کمونیسم بودند. یک بستر مناسب برای سقوط مصدق ایجاد شد و با اینکه مردم در انتخابات نشان داده بودند هنوز مصدق را دوست دارند, کودتای 28 مرداد اتفاق افتاد. روزنامه ها بسته شدند و احزاب تعطیل شدند و یک فرصت تاریخی برای نهادینه کردن نظام پارلمانی و قانون از دست رفت. به نظر من 28 مرداد خیلی در انقلاب57 نقش داشت. درسی که من میگیرم این هست که در مسائل اجتماعی باید ارام عمل کرد و باید سعی کرد تا حد امکان ائتلاف گروههای مختلف مردم را حفظ کرد و انها را نترسانید. به امید سرفرازی ایران عزیز.
چهار‌شنبه 3 شهریور 1389

ContractorQatar - قطر - دوحه
//ادامه// بنابراین در مؤلفه سیاسی تاریخ هیچ آموزه ای اخلاقی برای آموختن وجود ندارد اما مؤلفه های فرهنگی و اجتماعی تاریخمان سرشار از آموزه ها و پندهای اخلاقی وحقایق عبرت آموزی است که هر ایرانی باید بخواند و بداند.از مؤلفه سیاسی فقط باید درس میهن پرستی آموخت و بس. آموزه ای به زبان پارسی پهلوی ساسانی:کوکی خوشتر هچ ایرانشتر نیست. برگردان به فارسی دری امروزی:جایی برتر از ایرانشهر نیست- ایران یگانه اس مینوی خرد به پهلوی ساسانی: پت نوکی کی بوندک تر؟ هنی دنک تر برگردان به فارسی دری امروزی: به نیکی چه کسی برتر؟ آنکه داناتر
چهار‌شنبه 3 شهریور 1389

pesare korosh - آمریکا - فلوریدا
مصدق، شاه، آخوند(کاشانی) مواظب باشید باز معلوم نیست بی‌ بی‌ سی‌ و انگلیس دارن چه کلکی سوار می‌کنن بعد از ۵۵ سال.
چهار‌شنبه 3 شهریور 1389

i.am.the.world - لوکزامبورک - اش
Contractor Qatar عزیز و ارجمند: یکی از سخترین کارهای مغز و ذهن بشری اینست که از یک نقطه مشخص و ثابت, برای دیدن و گفتگو کردن استارت نزند. عزیزم بنده نه از مارکس چیزی خوانده و میدانم نه از طناب هیچ مورخی بالا میروم. این مثل روز روشن است که ما انسانها هزاران سال است در این تله ها در جازده و بدور خودمان میچرخیم. ما برای همه چیز متخصص داریم و از هر چیز فلسفه و داستان ساخته ایم. مگر خودمان کوریم که مستقیم و بیواسطه ببینیم و درک کنیم؟! دیدن و درک مستقیم یعنی رهایی از انچه که هست. این مطلب فوق العاده ساده است. اما مغز ما به توضیحات کارشناسی و بی پایان عادت کرده؛ لاجرم سنگین شده و فقط به فهمیدن تظاهر میکند. ما اگر مستقیم و برای یک بار میدیدیم که "کشتن" بربریت مطلق است, و قتل هر انسانی قتل بشریت است, امکان نداشت پس از هزاران سال زندگی بر روی زمین باز همدیگر را و فرزندانمان را بکشیم. اما نه میبینیم و نه این مهم را میفهمیم. متخصصین برایمان مرگ را توجیه میکنند و ما را با توجه به باورهایمان, برای تکرار خونریزی و جنایت اماده میکنند.
چهار‌شنبه 3 شهریور 1389

i.am.the.world - لوکزامبورک - اش
Contractor Qatar دوست گرامی: در این مورد و این ادم هرزه نگار و موارد یکسال اخیر حضرتعالی نه مستحضر هستید نه از قرار معلوم چیزی میدانید. به کرات و مرات در یکسال اخیر در برابر خیرگی و بی ادبیهای این ادم کرنش کرده و خواستم بر دامان دوستی بنشیند. متاسفانه ما کرنش و محبت را ضعف میدانیم. مگر نه؟ همه ما دچار اشکال و ناراحتی هستیم. حتی شما که از توهین به مزار و جنازه محمدرضا پهلوی و تحقیر ان لذت میبرید. اینطور نیست؟ از این بابت بسیار متاسفم. برای خودم؛ ایشان و همه ما که چنین توهینگر و پرخاشجو مانده ایم. شادباشید.
چهار‌شنبه 3 شهریور 1389

i.am.the.world - لوکزامبورک - اش
2) دوست گرامی: چرا من و شما برای درک و فهمیدن زندگیمان به تاریخ احتیاج داریم؟ میترسیم گم شویم؟ خب چه اشکالی دارد؟ مگر نه اینکه برای پیدا کردن, باید گم شویم؟ کدام تاریخ با اکنون در ارتباط است؟ مشکلات انسانها با مدرنیته و تکنولوژی روزبروز بیشتر و پیچیده تر میشوند, در این میان برای حل این مشکلات جدید؛ داشتن ذهنی ساده و درک مستقیم از ضروریات نیست؟ تاریخ؛ مذاهب؛ ایدئولوژیها؛ و متخصصین همواره زندگی ما را پیچیده تر و سختتر نکرده اند؟ قربان انرژی بگذارید و این واقعیات را بینید. تاریخ ما را به سرگیجه واداشته و از درک و فهم مستقیم و ملموس مشکلاتمان دور کرده. ما را بر سر لحاف ملا به جان هم انداخته و انرژیمان را با هیاهو و نفرت از بین برده است. ما تا خرخره در مشکل و بحران زندگی میکنیم؛ اما فیلترها و نگاههای مذهبی؛ تاریخی یا ایدئولوژیک ما را کاملا مسخ کرده و بچرخیدن در پیرامون خودمان واداشته است. نه؟ دیدن این واقعیات برای یک ادم ایدئولوژیک و باورمند طبعا سخت و دشوار است. چرا که این ادم سنگربندی کرده و خودش را در باورهایش ایستا و منجمد کرده است.
چهار‌شنبه 3 شهریور 1389

sepher - استرالیا - سیدنی
i.am.the.world - لوکزامبورک - اش . . سپاس از کامنتان. پیام شما در بیشتر مواقع برای خواننده روشن نیست و شکی نیست که از عقیده ثابتی دفاع نمیکنید اما در گفتگو و تبادل نظر برای دیدن چیزی که شما میگوئید روشن است نیازی به سیستم کد گذاری روشن و دقیقی است که پیام را واضح منتقل کند . مثال میزنم: شما در لحظه زندگی میکنید! از نظر من این جمله یعنی کامنت قبلی شما را نباید خواند چون دیگرجزوتاریخ است! تمام موجودات در لحظه زندگی میکنند اما هرگز زندگی نباتی مورد بحث ما نیست. زمان وابسته به مکان است و حاکم است بر ما(انسانها: باکتریها بزرگ!). خلاصه کنم بر اساس نظرشما این نظری که برایتان مینویسم تا بدستان برسد مربوط به گذشته است و ارزش خواندن ندارد! من بی خود مینویسم یا شما می بینید من چه میکویم یه نه!! شاید منظور شما این نبوده اما پیامتان این معنایی القا میکند. باقی بقایتان.
چهار‌شنبه 3 شهریور 1389

i.am.the.world - لوکزامبورک - اش
3) قطعن با درایت و انرژی همه این واقعیات را میبینید. اینها نه عقیده یا تئوری است نه ایده یا سنتز. اینها واقعیت روزمره و مشخص زندگیست. هر کسی میتواند به تنهایی ببیندو انرا مستقیم و بیواسطه درک کند. با بحثها و ناظرات ایدئولوژیک ما تااخر عمرمان در یک دایره میچرخیم و هیچ خروجی میسر نخواهد بود. درست مثل هزاران سالی که گذشته است. ما عمر زیادی نداریم. اما فکرمانع از دیدن پایان و مرگ است. پدرانمان در سراب ازادی و صلح جان دادند و ما نیز چنین خواهیم بود. چرا که ما پیش از هر چیز در اسارت باورها و ایدئولوژیها به دام افتاده ایم. دیدن این واقعیت سخت نیست. شادوخرمدل باشید.
چهار‌شنبه 3 شهریور 1389

sepher - استرالیا - سیدنی
ContractorQatar - قطر - دوحه . . مارکس گفته(من شنیده ام مطمئن نیستم) جبر تایخ نیروهای مولد و کارگر را به قدرت میرساند. مباحث طولانی دارد در مورد جبرتاریخ! این بااین جمله تاریخ مجموعه ای از بزرگترین دروغ هاست که.. در تناقض است! از یک المانی این اشتباه عجیب است. باسپاس
چهار‌شنبه 3 شهریور 1389

iranazadiran - ایران - تهران
ContractorQatar - قطر - دوحه. کمی کسالت داشتم و در حال پنچری گرفتن بودم اینه که الان جواب میدم. من نه امر می کنم نه امر میشم. حتی نسبت به خدا هم مثل بز و گوسفند و مرغ و خروس که هی و کیش کیشش میکنن تا بره تو آغل تو که جای خود داری. امر نکن دوست داشتم باهات بحث میکنم دوست نداشتم نمی کنم این اختیار منه نه امر و تاکید تو. پس اول برو بحث کردن را بیاموز بعد اگه موفق شدی بیا که به اتفاق دیگران و با هم ببینیم ما ملت چه مریضی لاعلاجی داریم که سالها حداقل به درازای صد سال نتوانسته ایم آن را درمان کنیم. آیا علتش نداشتن حکیم حاذق بوده و یا اینکه کرم از خود درخت بوده است.
چهار‌شنبه 3 شهریور 1389

xixix - انگلیس - منچستر
ContractorQatar - قطر - دوحه . هموطن عزیزم، 2 سال نهایی حکومت شاه فضای نسبتا" باز سیاسی بود. وقوف شاه بر بیماریش ، و همچنین فشارهای غرب بر عملکرد آزادی بیان در ایران از عوامل موثر بر این چرخش ملایم و محتاطانۀ شاه بود.. مهم نیست 2 ماه یا سال، آنچه مهم است رسیدن گروهی و جمعی مان به برهانی است که در پس هر رویکردی، دلایلی عمیق تر و واقعی تر از پندارهای ما و قضاوت های ما نهفته است. اگر بر مسند قضاوت میخواهیم نظر برانیم، وظیفه داریم از تمامی شواهد و استنادات مطلع باشیم و بیطرفانه قضاوت کنیم. از همراهی همۀ دوستان متشکرم .
چهار‌شنبه 3 شهریور 1389

i.am.the.world - لوکزامبورک - اش
shahram جان, قربانتان بروم چرا ما اینهمه دور سر خودمان میچرخیم؟! بررسی وقایع تاریخی کمک میکند که شناخت بهتری از خود و جامعه خود پیدا کنیم؟!! قربانت بروم یعنی چی؟!! در همین یکصد سال اخیر ما از مشروعه به مشروطه و از مشروطه به مشروعه رفته ایم. همین!! کدام شناخت؟! کدام اگاهی؟!این علاقه به پیچیده کردن همه چیز و خوش اهنگی کلمات یعنی چه؟! مگر شما نمیتوانید این جامعه را مستقیم و با چشم خودتان ببینید و شناخت پیدا کنید؟! تحیر اور است!! نمونه بیاورم؟! تا ظهر عاشورا میشود مثال برای شما ارائه کنم. اقا تاریخ هیچ کمکی به تحول ما نکرده است و نخواهد کرد. این مطلب جدن برای شما گنگ است؟! ما خودمانرا با نتایج تاریخی فیکس و ایستا میکنیم. همین. چرا همه چیز را پیچ میدهید؟ اینها مگر بدیهیاتی ساده نیست؟ مگر به این چهر ملت مفتخر تاریخی که تا خرخره در گل مانده و با تاریخشان نشئه میشوند نگاه نمیکنید؟ مگر یونان؛ مصر, ایتالیا و ایران را نمیبینید؟! عجب! چرا برای فهم و درک انچه که میگذرد و انچه که هست شما به تاریخ احتیاج دارید؟ چرا؟ شما مگر وقتی دندانتان درد میکند, میروید تاریخ دندان درد را میخوانید!!
چهار‌شنبه 3 شهریور 1389

i.am.the.world - لوکزامبورک - اش
2) بله؟! یا مثلا صبر میکنید تا یک ایدئولوژی بیاید و دندان درد را توضیح دهد؟!! خیر؛ شما فقط اقدام میکنی. میروی و انرا میکشی و معالجه میکنی. همین. والسلام. چه چیز پیچیده ایی در این مطلب وجود دارد که شما نمیبیند؟! تاریخ یعنی اکت را ول کن و بشین اتل متل توتوله بازی کنیم!! درک و بینش فوری و در هر لحظه وجود دارد نه در گذشته و تاریخ. عجب!!! بله! هزاران سال است با تاریخ مشغولیم و تحلیل میکنیم!! و همین وضعیتی را داریم که عیان است!! حرف بیشتری ندارم. یا انسان میبیند یا خیر. همین. با ارادت و دستی به شما تعظیم میکنم. شادباشید.
چهار‌شنبه 3 شهریور 1389

odin - بلژیک - انتورپن
shahram khosh maram - ایران - تهران -عزیز جان لیچار گویی و فحاشی مد شده، باینجا هم رسیده و حتا مسئولین این سایت را مرعوب کرده. کسیکه در تمام صفحات بیشتراز 40 صفحه A4 انهم کلمات تکراری و انشاهای 5دبستانی و فحاشی مینویسد و درست مثل دار و دسته شعبان جعفری و مرتضی تکیه و غیره روی نویسنده ها اسم میگذارد و در اغلب نوشته ها بهمه نویسندگان نیک نامهای انچنانی میدهد ازادی کامل دارد(که هیچ اعتراضی بان نیست) اما پاسخها اغلب تمامآ سانسور میشوند! در تمام زور زدنهای این اقا تنها یک چیز نهفته «من درست میگویم» و همه دروس، کتابها و علوم و متخصصین اشتباه میکرده اند، فکت و مکت هم قبول ندارم همین است که هست! دندان را که درد گرفت بدون انکه بدانی درد معده است یا نفخ شکم برو دکتر و هر چه داد بگیر و بخور یا خوب میشی یا نه.گرچه برای ایشان فرق جامعه شناسی با نفخ شکم یکیست. اما شما از کسیکه در معرفی خودش از امثال نوریزاده انهم بدروغ مایه میگذارد چه انتظار دارید؟ یکی از افرادی را که ایشان بعنوان رفیق خود معرفی کرده بود فقط من از نزدیک میشناختم و پاسخ ایشان در مورد این موجود واقعآ خواندنی بود.
چهار‌شنبه 3 شهریور 1389

odin - بلژیک - انتورپن
shahram khosh maram - ایران - تهران - لیچار نوشتن و اسم روی مردم گذاشتن من فکر میکنم ساده ترین کاریست که یکنفر میتواند انجام بدهد، یعنی ایرج میرزا شدن و در مورد بچه بازی کردن و فحش نوشتن برای عارف بشعر کاریست که بچه های پل امیربهادر و گمرک در تهران در زبان محاوره ای و شب و روز انهم برای خنده میکنند اما اگر کسی گفت «اشک انشب لبخند عشقم بود» او میشود شاملو و سیمین بهبهانی و اسماعیل خویی، این اقا در مقابل حرفی که در اول صفحه در رابطه با تاجگذاری مصدق نوشته تا الان هزار مورد برایش نوشته شده که یا بعمد ویا از روی نااگاهی این را نوشته اما بجای دفاع از حرف خودش ببینید چطور پاچه منتقدین را هدف قرار داده! اسم میسازن غلط املایی از کسانی میگیرن که حداقل در سه کشور مختلف به سه زبان مختلف درس خواندن، اما کوچکترین توجهی بنوشته نمیکنن، چرا؟ چون جوابی ندارن. شما یکبار ناصر پوپیران را دیدین که بیاد و جواب کسانی که از او اشتباه هایش را میگیرن بده؟ نخیر اقا روش و شیوه اینها ارعاب و فحاشی و مغلطه است « النصر و بالرعب».شما و دهها نفر دیگه و صدها نفر دیگر کتابها و مطالب نوشتید در مورد جنبش ملی شدن نفت.
چهار‌شنبه 3 شهریور 1389

odin - بلژیک - انتورپن
shahram khosh maram - ایران - تهران -این اقا بیکی از انها جواب داده؟ خیر اقا. فقط از مرغ تک پای خودش و اینکه تحلیل من درسته یا اینکه از مغزی که گویا فقط خداوند در کله ایشان کار گذاشته صحبت میکنند. اقای بهرام مشیری جمله معروفی دارن که میگن از انها که کتابهای متعدد خواندن و مکاتب و فلسفه های گوناگئن را میشناسن نباید ترسید اما از افراد تک کتابی و بیسواد باید ترسید
چهار‌شنبه 3 شهریور 1389

odin - بلژیک - انتورپن
shirzan48 - بلژیک - بروکسل -اقا جان یا چشمهای من عوضی انتورپن را بروکسل میبیند یا شما در نوشتن شهرت دچار اشتباه شدی! بنده ادرس دو تا سوپر در بروکسل را از شما پرسیدم اما شما دقیقآ ادرس سوپرمارکتی را دادین که درحال حاضر صاحبش بجرم قاچاق انسان بشهرها و کشورهای اروپا در زندانه! و ادرس شهری را میدین که پاسدارهای مستقر در بوسنی همه برای ادامه کار قاچاق انسان به ان امدند!!! عزیز جان بنده بیش از بیست ساله که در انتورپن هستم و امارم هم از همه جا اگر کامل نباشد اشتباه زیاد هم ندارد، شما به سوال جواب بده، در بروکسل کسی را نداشتی که برات پیدا کنه سوپرصدف را؟ عزیز جان حداقل نصف پناهنده هایی که در 10 سال اخیر به انگلیس امدند از همین انتورپن بوده! باز هم امار میخواین؟
چهار‌شنبه 3 شهریور 1389

Dionysos - فرانسه - پارسی
wordعزیز گفتگوی شما و سایر دوستان مرا وادار کرد که چند جمله ای بنویسم. شما نوشتید : « تاریخ هیچ کمکی به تحول ما نکرده و نخواهد کرد». در این مورد دوست عزیز با شما هم عقیده نیستم. آیا بی خبری از منابع تاریخی که از گذشته تا حال به ما رسیده کمکی به تحول ما خواهد کرد؟ ذهن بشر با کارکرد طبیعی خودش خاطره ایجاد می کند . انسان می تواند خاطره ها را یادآوری نکند اما نمی تواند از زمان فرار کند چه بخواهد چه نخواهد ذهن خاطره ایجاد می کند. تاریخ هم در دامنه زمان روی داده و می دهد. برای درک بسیاری از مسائل که روزانه با آن برخورد می کنیم نیاز به شناخت تاریخ داریم. برای درک زمان حال نیاز به شناخت گذشته داریم. خیلی از سمبلهایی که با آن بزرگ شدیم و فکر و تحلیل کردیم از گذشته به ما رسیده. ما نمی توانیم ساختار یک حکومت مدرن و امروزی و دموکرات را بدون تحلیل تاریخ بفهمیم. تمام نهادهای اجتماعی، طبقات اجتماعی، مجلس و پارلمان همه دست آوردهای تاریخی هستند. تاریخ نه تنها فاکتور اساسی تحول انسانهاست بلکه مکتب آزادی هم هست. شاد باشید
چهار‌شنبه 3 شهریور 1389

i.am.the.world - لوکزامبورک - اش
از همراهی و وقتی که گذاشته اید بسیار سپاسگزارم. سلامت و شادیتان را ارزو داشته. با خلوص و تواضع به همه شما عزیزان تعظیم میکنم. جانتان خوش باد.
چهار‌شنبه 3 شهریور 1389

i.am.the.world - لوکزامبورک - اش
حضور Dio باز بر کامنتهای نگارنده می افزاید: از اینکه با بنده همعقیده نیستید , یعنی ذهن در وسعت قرار دارد. همعقیدگی همیشه خطرناک و موجب درجازدن است. نه؟ تاریخ به ما کمکی نکرده. همین. تحول با تاریخ بدست نخواهد امد؛ فقط Perception و درک مستقیم از انچه که هستیم بخودی خود یعنی تحول. به همین سادگی. اما ما انچه که هستیم را نه میبینیم و نه میفهمیم. چرا که در ایده و "انچه که باید باشیم" به تله افتاده ایم. نه؟ در جلوی جمله شما که بدون فرو رفتن به ان عنوان کرده اید, اجازه میخواهم یک "چرا" بگذارم. چرا ذهن بشر خاطره ایجاد میکند, و واقعا ایا خاطره محصول و مونتاژ ذهن است؟ نمیشود از روی چین مسائلی خیز برداشت و ساده پرید. نه؟ فرار از زمان یعنی چه؟ و ایا خود انسان محصول زمان نیست؟ ایا "من" فراورده و محصول زمان نیست؟ بدون زمان ایا "من" وجود دارد؟ چرا مغز و ذهن ما؛ برای درک حال نیاز به شناخت گذشته دارد؟ چون بدون متد و نقشه یا الگو دچار اغتشاش میشود؟ مشروط شده که با مدل عمل کند؟ چرا؟ تمام نهادهای اجتماعی, طبقات اجتماعی؛ مجلس و پارلمان دستاوردهای فکر هستند و بالطبع عامل Division و confusion. نه؟
پنج‌شنبه 4 شهریور 1389

ContractorQatar - قطر - دوحه
sepher - استرالیا - سیدنی// دوست گرامی, تکیه کلام "جبر تاریخ" در واقع یک پاورقی بوده که متعلق به تدیاشویلی است(معروف به پاورقی تدیاشویلی)ولی به مارکس نسبت داده شده و در هر حال فرقی هم نمیکند چون با "مجموعه دروغ ها ..." کوچکترین تناقضی نداره.مارکس به هیچ عنوان تاریخ رو نفی نمیکرد و نمیگفت که دروغه بلکه برعکس سعی داشت از رویدادهای تاریخی بیشترین بهره را در جهت اشک تمساح ریختن برای اقشار ضعیف جامعه حاصل کنه.مارکس معتقده که "تاریخ را دستانی ناپاک و از احوال مستمندان بی خبر, نگاشته چون نگارنده یا از بورژوا ها (سیاسیون) بوده و یا از خرده بورژوا ها (کسبه و تجار و یا منتسبین به آنان) که توانسته به کانون های قدرت نزدیک بشه و وقایع را ثبت کنه و در این بین با غرض ورزی نقش و منافع اقشار پایین دست جامعه را در سیر وقایع تاریخی نادیده گرفته بنابراین آنچه که نگاشته چرندیاتی بیش نبوده و قابل اتکا نمی باشد - با این پیش فرض که بورژوازی و خرده بورژوازی همواره در طول تاریخ علیه منافع اقشار آسیب پذیر جامعه, با یکدیگر متحد بوده اند." ایرانی و سرفراز باشید
پنج‌شنبه 4 شهریور 1389

ContractorQatar - قطر - دوحه
i.am.the.world - لوکزامبورک - اش // دوست گرامی شما در اینجا یک قیاس مع الفارق فرمودید. شاه یک شخصیت Public بود که هر عمل و یا حرفی در مورد او مجازه ولی هر یک از ما در این سایت یک شخصیت Private محسوب میشویم. مثلا اگر در ایالات متحده شما در حضور پلیس هزار تا فحش هم به اوباما بدهید اتفاقی نمی افتد ولی اگر به یک رهگذر کوچکترین بی احترامی بکنید فورا بازداشت میشوید. ایرانی باشید
پنج‌شنبه 4 شهریور 1389

i.am.the.world - لوکزامبورک - اش
Contractor Qatar دوست ارجمند; با چنین روالی میشود هر دنائت و رذالتی را توجیه کرد, مگر نه؟ وانگهی هیشه و همواره اینکار را کرده ایم. مگر نه؟ هیچوقت نفهمیدیم که هیچ شنائت, ژاژخایی, توهین و رذالتی توجیه پذیر نیست. حال به هر چیز یا به هرکس. نه؟ سلامت و شادیتان را در سراسر زندگی ارزو دارم. با ارادت و دوستی.
پنج‌شنبه 4 شهریور 1389

i.am.the.world - لوکزامبورک - اش
Dino جان: قسمت دوم کامنت متاسفانه نیامده است و چیزی بخاطر ندارم. امیدوارم شادباش مرا بپذیرید. با احترام و دوستی.
پنج‌شنبه 4 شهریور 1389

i.am.the.world - لوکزامبورک - اش
2) تاریخ فقط انها را در حیله گری چابکتر و زبردست تر کرده است. اینطور نیست؟ تاریخ و ازادی؟! مگر ازادی میتواند مکتب داشته باشد؟! انچه که مکتب دارد همواره در زنجیر و انقیاد میماند. نه؟ تحول انسانها با تاریخ همان تحولی است که در چهار گوشه دنیا شاهد ان هستیم. تزلزل روز افزون؛ جنگ؛ بحران؛ بیکاری؛ سودجویی و طمع؛ خودخواهی و قبیله گرایی مدرن تحت عنوان ناسیونالیسم و یک ملیارد گرسنه با نام انسان. خیر دوست عزیز, ر این موجودتاریخی وتاریخ دوست هیچ تحولی دیده نمیشود. حداقل با چشمهای فارغ از ایدئولوژی و عقیده. شادی و سلامتتان را ارزومندم.
پنج‌شنبه 4 شهریور 1389

Dionysos - فرانسه - پارسی
word عزیز سوال من از شما این بود : « ایا بی خبری از تاریخ تحولی در ما ایجاد خواهد کرد؟» در مورد سوالتان که چرا ذهن خاطره ایجاد می کند؟ دقیقا مثل این است که از شما بپرسم چرا تشنه می شوید. بله ذهن بشر خاطره ایجاد می کند چون خاطره ایجاد کردن «کارکرد طبیعی» ذهن هست. این چرایی که شما فرمودید برای درک و پرسپسیون هم صدق می کند. ذهن اگر کارکرد طبیعی خودش را از دست بدهد قدرت درک و پرسپسیون را هم از دست خواهد داد. خیلی واضح و روشن است. شما می گویید انسان محصول زمان هست، من هم همین را گفتم و نوشتم انسان در فضا و زمان محصوره و نمی تواند از آن فرار کند پس کارکرد طبیعی ذهن طبیعتا در فضا و زمان قرار می گیرد. وانگهی درک و پرسپسون از چه چیزی؟ ذهن باید چه چیزی را درک و دریافت بکند؟ ایا «من» و درک و پرسپسیون از «من» همان خاطره ها ی ایجاد شده در زمان و درک آن نیست؟ مساله فقط متد و الگو برداری نیست. مساله کارکرد طبیعی ذهن در ایجاد خاطره برای خلق «من» در هندسی فضا و زمان است. تاریخ و خاطره های گذشته از «من» جدایی پذیر نیست.
پنج‌شنبه 4 شهریور 1389

Dionysos - فرانسه - پارسی
این صفحه امکان دارد بسته بشود من این گفتگو را جای دیگری ادامه خواهم داد. باز هم تکرار می کنم تاریخ مکتب آزادیست و باعث تحول انسانهاست : توضیح خواهم داد. شاد باشید
پنج‌شنبه 4 شهریور 1389

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.