سوخت گذاری نیروگاه هسته ای بوشهر آغاز شد


سوخت گذاری نیروگاه هسته ای بوشهر آغاز شد

قرارداد احداث نیروگاه بوشهر در سال های قبل از انقلاب سال ۱۹۷۹ با یک شرکت آلمانی بسته شد

مهندسین ایرانی و روس عملیات سوخت گذاری نیروگاه هسته ای بوشهر را آغاز کرده اند.

ایران می گوید سوخت گذاری نیروگاه بوشهر نقطه عطفی در تولید انرژی هسته ای در داخل این کشور است.

عملیات سوخت گذاری تا اواسط سپتامبر ادامه خواهد داشت و نیروگاه در ماه اکتبر یا نوامبر برق تولید خواهد کرد.

آژانس بین المللی انرژی اتمی بر روند سوخت گذاری نظارت خواهد داشت.

علی اکبر صالحی، رئیس سازمان انرژی اتمی ایران و سرگئی کریینکو ، رئیس سازمان انرژی اتمی روسیه، در مراسم عملیات سوخت گذاری شرکت داشتند.

عو لی اکبر صالحی ورود سوخت به قلب نیروگاه را معادل آغاز راه اندازی آن دانسته و گفته است که پس از راه اندازی، برای اتصال نیروگاه به شبکه برق کشور به دو ماه زمان نیاز است.

او همچنین به خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا) گفته است: "در حال حاضر سوخت قلب رآکتور را برای یک سال در اختیار داریم ولی یک سوم آن هر سال باید عوض شود."

سرگئی کریینکو پیشتر ضمن اعلام خبر نزدیک شدن به سوخت گذاری در نیروگاه بوشهر، تاکید کرده بود که روسیه به تعهداتش در قبال این نیروگاه پایبند است.

او گفته بود: "این شنبه ۲۱ اوت ما مرحله راه اندازی فیزیکی نیروگاه را شروع می کنیم. با هم و با نظارت آژانس بین المللی انرژی اتمی. کانتینرهای سوخت که یک سال پیش با موافقت متحدانمان به ایران تحویل دادیم، باز خواهد شد."

این مقام روس افزود: "این یک پروژه عظیم بین المللی است که یک بار دیگر نشان می دهد ایران می تواند با نظارت آژانس و رعایت قوانین بین المللی انرژی صلح آمیز هسته ای داشته باشد و اینکه روسیه به تعهداتش پایبند است."

آمریکا تاکید دارد که راه اندازی نیروگاه بوشهر ثابت می کند که ایران نیازی به غنی سازی اورانیوم ندارد.

به گفته کاخ سفید، از آنجایی که روسیه سوخت این نیروگاه را تامین می کند و سپس سوخت مصرف شده را پس می گیرد، ایران نیاز ندارد که به توانایی غنی سازی دست پیدا کند.

اما علی اصغر سلطانیه، نماینده ایران در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، تاکید کرده است که با راه اندازی نیروگاه بوشهر چرخه هسته ‌ای کشورش کامل خواهد شد.

به گزارش خبرگزای ایرنا وی گفته است: "پروژه نیروگاه اتمی بوشهر در تاریخ صنعت هسته‌ای و صنابع بطور کل منحصر بفرد است زیرا پس از نزدیک به سه دهه تاخیر راه اندازی می‌شود. این تاخیر ناشی از سیاست‌های غیرمنطقی غرب در سیاسی کردن یک پروژه کاملا فنی و با اهداف صلح آمیز است."

قرارداد احداث نیروگاه بوشهر در سال های قبل از انقلاب سال ۱۹۷۹ با یک شرکت آلمانی بسته شد اما بعد از انقلاب، این طرح متوقف شد.

در اواسط دهه ۱۹۹۰ میلادی، ایران قرارداد ساخت این نیروگاه را با یک شرکت روس منعقد کرد و انتظار داشت تولید برق از این نیروگاه حدود پنج سال بعد از امضای قرارداد آغاز شود.

تاکنون چند بار دو طرف از آغاز به کار نیروگاه در تاریخی مشخص خبر داده اند اما هر بار طرف روس راه اندازی این نیروگاه را با ذکر دلایل مختلف به تعویق انداخته است.

سوخت نیروگاه اتمی بوشهر توسط روسیه تامین می شود و پس مانده سوخت نیز به روسیه انتقال می یابد.

به همین دلیل، فعالیت این نیروگاه با اعتراضی از سوی کشورهای غربی مواجه نشده است هرچند این کشورها نسبت به صلح آمیز بودن برنامه های اتمی ایران ابراز تردید کرده کرده اند.

روسیه ارسال سوخت به نیروگاه بوشهر را از اواخر سال ۲۰۰۷ میلادی آغاز کرد.

khosh bavar - ایران - کرمان
اگر احمقینژاد این گزافگوییها را نمیکرد که اسرائیل باید محو شود و این شپشوها انسانیتر با مردمش رفتار میکردند و اگر این سنگسارها, تجاوزها ( روحی و بدنی ) و اعدامهای خیابانی نبود و اگر این جریمه ها بخاطر چکمه, حجاب و ارایش موی پسران نبود و اگر اگر اگر......اگر را کاشتیم که شاید در نیامد !, روز بسیار زیبایی هست برای مردم مهربان علم و ادب ایرانی که مدتهاست خواهان این تکنیک هستند و بالاخره به ارزویشان رسیدند. امیدوارم خدا هم به ارزوی دیگر مردم ازادیخواه گوش کنه و انرا به ما اعطا کنه: ایران سکولاری
شنبه 30 مرداد 1389

svenskpojke - سوئد - یمتلند
اگر هزینه هایی را که برای اینکار داده است برای انرژی خورشیدی مصرف میکرد بهتر بود امنیتش بیشتر است و هزینه اش و زباله هم ندارد و پاکتر هم است و جنجال هم ندارد و . نمیدانم بقیه اش را شما بگویید
شنبه 30 مرداد 1389

andyjapan - زابن - ناگویا
امیدوارم که با راه اندازی این نیروگاه ملت ایرانمان مشکل کمبود و گرانی برق را نداشته باشند وبقیه مشکلات نیز بزودی زود برطرف گردد
شنبه 30 مرداد 1389

khosh bavar - ایران - کرمان
عجب حکمتی در این ضرب المثل ایرانی نهفته, که وقتی بطور ناگهان اب بر روی فرش ریخته میشه, بلافاصله اینرا میگیم: هیچ مسئله ای نیست, اب روشنایی میاره ! و بعد از هزاران سال شاهد این قضیه هستیم که از طریق توربین ابی, برق تولید میشه !?
شنبه 30 مرداد 1389

naslesookhteh - ایران - تهران
پس جنگ داره شروع میشه. با این کار به امریکاییها خوش آمد گفتن.
شنبه 30 مرداد 1389

mashady - انگلیس - منچستر
گرچه تا یه کشور درستو حسابی شدن خیلی راهه و چشممون هم اب نمیخوره ولی باز هم ای ول حال کردم
شنبه 30 مرداد 1389

ananas 3 - فنلاند - واسا
ایران دوست دارم این حقه مسلم ماست که نیروگاه اتمی داشته باشیم لازمه اون فقط همبستگی است خدا حفظ کونه کسانی که به این مملکت خدمت میکنند تنها مذهبی که دنیا رو نجات میده فقط وفقط اسلامه ایران بدونه اسلام هرگز.
شنبه 30 مرداد 1389

danial nabi - سوئد - استکهلم
دیدید امریکا غلطی نتوانست بکند.حالا تحریم کنن تهدید کنن .ایران که عربستان نیست .ماشاله شیرند .خوردید حالا .زورگوئی با ایرانیها بی معنیست.این روز به ایرانیان مبارکباد.
شنبه 30 مرداد 1389

خانه به دوش - سوئد - استکهلم
درست مثل حمله آمریکا به عراق نصف شب بود الان هم نصف شبی دیگر نوبت نیروگاه هسته ای بوشهر فقط امیدوارم ملت بی گناه ایران بخصوص استان بوشهر در امان باشند و ریشه ملا برای همیشه از ایران خشک و کنده شود
شنبه 30 مرداد 1389

diaco321 - ایران - شیراز
khosh bavar - ایران - کرمان دوست عزیز توربین فقط یه محرک مکانیکی هست برای چرخش روتور ژنراتور . وگر نه از محرک های دیگه هم میشه استفاده کرد مثل نیروگاه بادی یا خورشیدی . ژنراتور برق تولید میکنه .
یکشنبه 31 مرداد 1389

diyarim - اذربایجان - باکو
خوشحالم
دوشنبه 1 شهریور 1389

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.