آخرین نیروهای رزمی آمریکا از عراق خارج شدند


آخرین نیروهای رزمی آمریکا از عراق خارج شدند

هفت سال پس از آنکه نیروهای ائتلاف تحت رهبری آمریکا، صدام حسین، رییس جمهوری سابق عراق را سرنگون کردند، آخرین نیروهای رزمی آمریکا از خاک عراق خارج شدند.

آخرین یگان های 'رزمی' ارتش آمریکا در تاریکی هوا و از طریق کویت عراق را ترک کردند. آمریکا تا پایان ماه اوت ۲۰۱۰ به 'عملیات رزمی' در عراق پایان خواهد داد.

یکی از خبرنگاران بی بی سی در بغداد می گوید بیشتر عراقی ها، آمریکا را مسئول خشونت های گسترده ای می دانند که از زمان اشغال این کشور در سال 2003 در آن جریان دارد.

در جریان این خشونت ها، حدود چهار هزار و پانصد پرسنل آمریکایی و ده ها هزار عراقی کشته شدند.

تیپ چهارم از لشگر دوم زمینی ارتش آمریکا آخرین واحد رزمی بود که عراق را ترک کرد.

بر اساس گزارش ها، حدود چهار هزار نیروی این تیپ سوار بر خودروهای زرهی و نفربرها و تحت پوشش هوایی جت ها و هواپیماهای بدون سرنشین از مرز کویت عبور کردند.

بر اساس گزارش ها، تعدادی از پرسنل لجستیک و اداری این یگان همچنان در عراق هستند و تا روز پنجشنبه عراق را ترک خواهند کرد.

وزارت دفاع آمریکا (پنتاگون) هنوز رسما پایان "عملیات آزادی عراق" را اعلام نکرده است.

پنتاگون، تهاجم به عراق در ماه مارس ۲۰۰۳ را که به سرنگونی حکومت صدام حسین انجامید، "عملیات آزادی عراق" نام نهاده است.

آمریکا تا دسامبر سال ۲۰۱۱ حدود ۵۰ هزار نیروی احتیاطی در نقش "مشاور" در عراق خواهد داشت.

گفته می شود که حدود ۴۵۰۰ نفر آنان از نیروهای ویژه و بقیه جزء واحدهای عادی هستند و ادامه آموزش نیروهای عراقی و کمک به دولت برای مبارزه با پیکارجویان ماموریت اصلی آنهاست.

ژنرال استفان لانزا، یکی از سخنگویان ارتش آمریکا به شبکه ان بی سی گفته است که در حال حاضر حدود ۵۶ هزار نیروی آمریکایی در عراق هستند اما تا پایان اوت این رقم به ۵۰ هزار نفر خواهد رسید.

قرار است که از ابتدای سپتامبر نام ماموریت نیروهای آمریکایی از "عملیات آزادی عراق" به "عملیات افق تازه" تغییر کند.

این در حالیست که یک فرمانده ارشد ارتش عراق اخیرا از تصمیم آمریکا برای خروج نیروهایش انتقاد کرده بود.

ژنرال بابکر زیباری، رئیس ستاد مشترک ارتش عراق هشدار داده بود که ارتش این کشور تا ده سال دیگر هم آمادگی کنترل اوضاع را ندارد.

به گفته او: "سیاستمداران باید راه های دیگری برای پر کردن این خلاء پس از سال ۲۰۱۱ پیدا کنند... اگر از من درباره خارج کردن نیروها سوال شده بود، من به سیاستمداران می گفتم که ارتش آمریکا باید تا سال ۲۰۲۰ که ارتش عراق کاملا آماده می شود، در این کشور بماند."

تمام نیروهای آمریکایی بر اساس توافقی که جورج بوش، رئیس جمهوری سابق ایالات متحده با دولت نوری مالکی منعقد کرد، باید تا ۳۱ دسامبر ۲۰۱۱ عراق را ترک کنند.

فیلیپ کراولی، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا، گفته است که از این پس این کشور بر امور غیرنظامی و دیپلماتیک در عراق تمرکز خواهد کرد.

او به تلویزیون ان بی سی آمریکا گفت: "ما به جنگ عراق پایان می دهیم، اما کارمان در عراق تمام نشده است. تعهد ما نسبت به عراق بلندمدت است."

حداقل ۴۴۰۰ سرباز آمریکایی طی هفت سال گذشته در عراق کشته و هزاران نفر نیز زخمی و معلول شدند.

آمار دقیق تلفات عراقی ها روشن نیست اما گفته می شود که ده ها هزار نفر غیرنظامی در خشونت های قومی-مذهبی و نیز حملات نیروهای آمریکایی جان خود را از دست داده اند.

خانه به دوش - سوئد - اسکهلم
آمریکا با این کار خواست جامه عمل بپوشاند چراکه در صورت حمله به ایران بهانه به هیچکسی ندهد که برای کشور عراق و خودش درده سر دستکند همچنین برای مقابله با هرنوع حمله و تهدید نیرو تازه نفس میخواهد امید است که نیروگاه بوشهر را به جهنم ملایان تبدیل کنند هر کسی که ضد رژیم ایران و آخونده و وووووووو
پنج‌شنبه 28 مرداد 1389

MIRZADEH E ESHGHI - آلمان - دوسلدورف
چه دموکراسیی آوردن!چقدر حقیر شدن!با چه خفتی دمشون رو گذاشتن رو کولشون!یاد افغانستان واتحاد جماهیر ودولت دکترنجیب افتادم.کارهای اوباما وگورباچف خیلی شبیهه.
پنج‌شنبه 28 مرداد 1389

Pezhman - اتریش - وین
قصدشان سرنگونی صدام بود. به هدفشان رسیدند.زودتراز عراق بیرون می رفتند,بهتر بود.
جمعه 29 مرداد 1389

m.mohajer - المان - ماینز
تنها کارشون این بود که گروههای القاعده رو وارد اون کشور همیشه مصیبت زده کنند تا مردم رو گله گله سرببرند یا با بمب بترکونن...
جمعه 29 مرداد 1389

زیتون بهبهان - ایران - بهبهان
خفتی بالاترازاین.اگه بخوبی رفتیدکه هیچ.امااگه بخواهیدقلدربازی دربیارید جنازه هاتون رابایدبسته بندی کنن وبفرستن برا ماماناتون.هری یانکی....
جمعه 29 مرداد 1389

بهدین - آمریکا - نشویل
دموکراسی رو توی گونی و با کشتی نمی آورند کە بشود بین آحاد یک ملت توزیع کرد. میرزادە عشقی فکر میکند مملکت را باید بە شیوەی نادرشاە و آقامحمدخان چرخاند. نادر شاە ها و آقا محمد خانهای عراق در طول تاریخ معاصر تاکنون چنان عراق را با ضرب گلولە و اعدام یکپارچە نگە داشتەاند کە الان این حال و روزش است! کشتار و ایجاد وحشت برای وحدت ممکن است در یک مقطع مردم را ساکت نگە دارد ولی بسیار سادەلوحانە است کە فکر کنیم مسألە حل و تمام شدە است. در این سکوت اشتباە برانگیز زخمها و شکافها با سرعت مضاعف گسترش پیدا میکنند بە قدری کە عربی سنی از استان الأنبار حاضر است بە همراە بمبش تکە تکە شود بە شرطی کە چند نفر شیعە یا کرد را هم با خوذش قصابی کند! عرب شیعە برای مقابلە بە مثل جنایتهای دوران صدام با عناوین رسمی و با نامەی اداری عرب سنی را روانەی گورستان میکند. این اتحاد اجباری کە دوستمان از آن همچون نعمت یاد کردە است حس تمامیت خواهی را در اطیاف و گروههای مختلف جامعە بە شدت افزایش میدهد بە طوری کە حاضر بە توافق و سازش نیستند و ناگزیر خشونت و عربدە کشی را پیشە میکنند.
جمعه 29 مرداد 1389

ARTEMIS-SW - فرانسه - .پاریس
MIRZADEH E ESHGHI - آلمان - دوسلدورف . تو به دموکراسی اسلامت که ایران و جهان را مسلخ جان و اندیشه کرده بپرداز با این ای دی دزدیده شده ات...موقوق
جمعه 29 مرداد 1389

zartusht67 - المان - فرانکفورت
وای وای دارن برنامه حمله به ایران را میچینند امیدوارم جنگ نشه ولی با حماقت این احمقهای حزب الهی وضعیت داره خطرناک میشه
جمعه 29 مرداد 1389

perspolisi - استرالیا - سیدنی
. زیتون بهبهان - ایران - بهبهان . اگه آمریکا به ایران حمله کرد جان اون بهبهانت اینجا نیا، (چون سوراخ موش اینجا نداره)برو پیش باور تو هلند با هم زندگیه خوبی‌ داشته باشین. خوب کوچولو؟؟.
جمعه 29 مرداد 1389

zartusht67 - المان - فرانکفورت
بهدین-امریکا -نشویل با شما هم رای هستم درست گفتید
جمعه 29 مرداد 1389

استبداد فکری - ایران - ماهشهر
آمریکا بهترین کار ممکن را انجام داد اگه زودتر می رفت خیلی بهتر میشد. هم خیال خودش و هم مردم عراق را راحت کرد ه. بهانه را از تروریستهای اجاره ای گرفت.
جمعه 29 مرداد 1389

HADIRM - ایران - خوزستان
باز شرمساری دیگری مانند ویتنام - باز تاریخ تکرار شد . شرمندگیش ماند برای امریکا و هم پیمانانش و البته پاچه خواران داخلی و خارجی از نوع ایرانی فرضی . که به خاطر خود شیرینی و لوس بازی همیشه به اربابا نشان ابراز نوکری و ارادت دارند.
شنبه 30 مرداد 1389

danial nabi - سوئد - استکهلم
آخرین نیروهای رزمی آمریکا از عراق فرار کردند.معلوم شد امریکا به مردمش اهمیتی نمیده .ویتنام عراق افغانستان این همه سرباز سربریده امریکائی رتبه اول را داراست .واقعن که سزاوارشان همین است عادی شده براشون.
یکشنبه 31 مرداد 1389

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.