افسردگی به حس بویایی آسیب می ‌رساند


افسردگی به حس بویایی آسیب می ‌رساند

اگر نمی ‌توانید بوی گل رُز را احساس کنید، شاید به افسردگی مبتلا هستید؛ چون نتایج یک تحقیق جدید نشان داده است که بخشی از مغز بیماران افسرده که مسوول حس بویایی است، کوچک تر از اندازه ی طبیعی است.

به گزارش سرویس بهداشت و درمان ایسنا، یافته ی جدید می ‌تواند توجیه کند که چرا بسیاری از اختلالات روانی مثل افسردگی، شیزوفرنی و اختلال افسردگی فصلی می ‌توانند حس بویایی را سرکوب کنند و این تحقیق کاربردهایی برای درمان خود افسردگی دارد.

به گزارش مجله علمی نیوساینستیت، محققان دانشکده پزشکی یک دانشگاه در آلمان برای رسیدن به این نتیجه 21 فرد مبتلا به افسردگی حاد و 21 فرد سالم را در معرض یک ماده شیمیایی با بوی بسیار خفیف قرار دادند که به تدریج بر غلظت این بو افزوده شد تا جایی که داوطلبان توانستند آن را استشمام کنند.

محققان همچنین پیازهای حس بویایی را در داوطلبان اندازه ‌گیری کردند که بخشی از مغز هستند و حس بویایی را در ما ایجاد می ‌کنند.

پژوهشگران دریافتند، کسانی که به افسردگی دچار نبودند، می ‌توانستند در غلظت‌ های بسیار پایین، بوی این ماده ی شیمیایی را استشمام کنند. در حالی که افراد افسرده قادر به این کار نبودند. به علاوه در بیماران افسرده اندازه ی پیازهای بویایی 15 درصد کوچک تر بود.

khosh bavar - ایران - کرمان
یعنی 72 میلیون ایرانی حس بویایی بدی دارند?! اخوند, میبینی, حتی دماغ مردم هم از دستت مانده ! ان طالبان بی همه چیز دماغ میبره, و اخوند بیپدر هم حس بویایی رو از مردم دزدیده !
پنج‌شنبه 28 مرداد 1389

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.