کنترل ماهوا‌ره‌ای نیروگاه اتمی بوشهر توسط سازمان سیا


کنترل ماهوا‌ره‌ای نیروگاه اتمی بوشهر توسط سازمان سیا

رییس سازمان «سیا» خبر از گشایش مرکزی جدید برای مقابله با توسعه سلاح‌های اتمی داد. از طریق دوربین‌های ماهواره‌ای بر فعالیت‌های سایت اتمی بوشهر امکان نظارت ۲۴ ساعته وجود دارد.

 

در حالی که خبر راه‌اندازی نیروگاه بوشهر بیشترین واکنش‌ها را در ۲۴ ساعت گذشته در پی داشته است، رییس سازمان سیا در اولین ساعات روز پنج‌شنبه (۲۸ مرداد / ۱۹ اوت) خبر از گشایش مرکزی جدید، همزمان با افتتاح سایت بوشهر و برای مقابله با هرگونه افزایش و توسعه سلاح‌های اتمی و کشتار جمعی می‌دهد. 

 

به گفته این مقام آمریکایی، راه‌اندازی این مرکز به طور خاص برای  تقابل با هر گونه ماجراجویی مسئولین ایرانی در زمینه تولید وگسترش سلاح‌های اتمی راه‌اندازی می‌شود. لیون پانتا، رییس این سازمان می‌گوید که بازرسان آژانس انرژی اتمی نیز با این مرکز همکاری خواهند کرد.

 

جرج لیتل، سخنگوی سازمان اطلاعات آمریکا پرونده افشای وجود راکتورهای پیشرفته در سوریه و نیروگاه مخفی قم در سال ۲۰۰۹ را نیز از همین دست فعالیت‌ها می‌داند؛ اما به گفته او، تشکیل این مرکز ویژه راه‌های جدیدتری در مقابله با تهدیدات کشورهایی چون ایران در اختیار جامعه جهانی قرار می‌دهد.

نیروگاه بوشهر

برنامه اتمی ایران تحت تاثیر افشاگری‌های «سیا»

 

تاکنون مسئولین این سازمان موفق شده‌اند با دستکاری تجهیزات صادراتی به سایت اتمی نطنز، موجب افت در تولید اورانیوم غنی شده در این نیروگاه شوند. مقامات اطلاعاتی آمریکا مدعی هستند که آخرین رآکتورهای صادراتی روسی به ایران را که برای پردازش اورانیوم در نیروگاه بوشهر تعبیه شده است، دستکاری کرده‌اند، به طوری که این دستگاه‌ها قابلیت تولید الکتریسیته لازم را در زمان پیش‌بینی شده نخواهند داشت.  

 

مقامات این سازمان تقریبا اطمینان دارند که با توجه به امکانات موجود در نیروگاه اتمی بوشهر، متخصصین ایرانی موفق به تولید بمب اتمی نخواهند شد. با این حال این نیروگاه تحت نظارت دوربین‌های ماهواره‌ی سیا در طول ۲۴ ساعت شبانه روز قرار می‌گیرد.

 

یکی از مقامات ارشد اطلاعاتی آمریکا می‌گوید به محض شروع به کار نیروگاه بوشهر، متخصصین برجسته به بررسی و تحلیل تولیدات این نیروگاه می‌پردازند. در واقع «سیا» از یک طرف در سایه همکاری با بازرسین سازمان جهانی اتمی و از طرف دیگر، در صورت ممانعت مقامات ایرانی، از طریق دوربین‌های مجهز ماهواره‌ای به صورت ۲۴ ساعته بر فعالیت‌های سایت اتمی بوشهر نظارت می‌کند.  

 

طی سال‌های آغازین قرن بیست و یکم مسئولان سازمان اطلاعاتی آمریکا درهمکاری با شرکت ماهواره‌ای «ژِئوآِی» تمام مراحل ساخت و بهره‌برداری نیروگاه نطنز را زیر نظرگرفته‌اند. نیروگاهی که افشای ساخت پنهانی آن از سال ۲۰۰۲ پای مامورین و بازرسان آژانس انرژی اتمی را به ایران باز کرده و برنامه اتمی این کشور را مبدل به یک بحران جهانی کرده است. تنها از سال ۲۰۰۵ بود که ایرانی‌ها توانستند با انتقال بخشی از سایت‌های هسته‌ای به زیر زمین، بار دیگر فعالیت‌های هسته‌ای خود را از نظارت دوربین‌های ماهواره‌ای به گونه‌ای دور کنند.

 

واکنش رهبر ایران به تهدیدها

پس از آنکه روز سه‌شنبه سخنگوی وزارت امور خارجه ایران هر گونه تعرض نسبت به نیروگاه بوشهر را موجب واکنش شدید از سوی ایران دانست، رهبر ایران شبانگاه چهارشنبه در دیدار با مسئولین دولتی، هر گونه مذاکره با دولت آمریکا در شرایط فعلی را منتفی دانست.

آیت‌الله خامنه‌ای هر گونه حمله نظامی به ایران را بعید دانسته و تاکید کرد در صورتی که این «حماقت» عملی شود، «میدان مقابله ملت ایران نه نتها منطقه خاورمیانه؛ بلکه میدان گسترده‌تری خواهد داشت».

رهبر جمهوری اسلامی گفت: « ما با دلایل واضح، مذاکره با آمریکا را رد کرده‌ایم چرا که مذاکره در سایه تهدید و فشار و ارعاب را مذاکره نمی‌دانیم و به همین علت، همچنان که مسئولان محترم کشور گفته‌اند ما اهل مذاکره هستیم اما نه با آمریکایی که خواستار گفتگو در سایه تهدید و تحریم و زورگویی است».

وی درباره درخواست‌های بین‌المللی از ایران برای تعلیق غنی‌سازی گفت: «ملت و مسئولان ایران از این حق کوتاه نمی‌آیند و انشاءالله با ایجاد نیروگاه‌های هسته‌ای و تولید سوخت آنها در داخل، این حق طبیعی خود را دنبال خواهند کرد».

رهبر جمهوری اسلامی گفت: «مسئولان کشور در مقابل قطعنامه تحریم و تحریم‌های یک جانبه آمریکا و اروپا، تصمیمات بسیار درستی گرفته‌اند و انشاءالله با این تدابیر و در سایه وحدت و همدلی، تحریم به یک فرصت تبدیل خواهد شد».

موضع اخیر رهبران جمهوری اسلامی واکنشی است به تهدیدهای تندی که در غرب در برابر راه‌اندازی نیروگاه بوشهر مطرح شده است.

جان بولتون، نماینده پیشین دولت آمریکا در سازمان ملل به مقامات اسراییل هشدار داد که مقامات این کشور تنها ۸ روز فرصت دارند تا مانع از دسترسی یکی از بزرگ‌ترین دشمنان این کشور به سلاح اتمی شوند.

مسئولین ایرانی روز دوشنبه خبر از آغاز به کار نیروگاه بوشهر در سی‌ام مرداد ماه جاری داده‌اند. نیرو گاهی که به گفته جان بولتون، بمباران آن پس از آغاز به کار فعالیت‌های اتمی تنها با وقوع یک فاجعه انسانی و کشتار بسیاری از مردم منطقه قابل اجرا خواهد بود. او خطاب به مقامات اسراییلی می‌گویدکه تنها 8 روز وقت دارند که تا قبل از شروع به کار سایت بوشهر آن را نابود کنند. روزنامه اورشلیم پست، یکی از پر مخاطب‌ترین روزنامه‌های اسراییل، روز چهارشنبه سخنان جان بولتون را  تیتر صفحه اصلی کرد.

bavar88 - هلند - امستردام
باز جمیز باند بازی شروع شد. بابا به شما چه ربطی داره اخه. بقول دکتر محمود احمدی نژاد ریس جمهور محبوب انقدر نگاه کنید تا ماهواره دونتون بسوزه ههه.
پنج‌شنبه 28 مرداد 1389

بابک - ایران - سبزوار
سپاه توخالیه ساعت اول نابود میشه
پنج‌شنبه 28 مرداد 1389

sam78 - سوئد - لینشو پینگ
فقط بگوئید NO MORE WAR همین به حرفهای این دلقکهایخود قروخته حا کم گردانیده شده بر ایران توجه نکنید و کامنت ندید چون سر کاریه یاران عزیز مرگ بر انگلیس امریکا و تازی ها درود بر ایران و ایرانیان غیور
پنج‌شنبه 28 مرداد 1389

mehrabooon - ایران - تهران
به فرمان بنیان گذار حکومت اسلامی ایران، آخرین جمعه ماه رمضان و در حمایت از ملت فلسطین به نام ” روز قدس” نام گذاری شد. امروز اما این ملت ایران است که مظلومانه زیر چکمه و نعلین حکومت ملایان در حال گذران سخت ترین روزهای خویش است. بیایید در اقدامی هماهنگ و برای نشان دادن جور و ظلم آنان که داعیه دفاع از حقوق مظلومین را دارند، امسال که این روز مصادف با دوازدهمین روز از ماه شهریور شده است، آنروز را به نام بلند و شریف ایران بیاراییم و در همه نوشته ها و بیانمان، از روز ” ایران” استفاده کنیم.منبع/بالاترین.com
پنج‌شنبه 28 مرداد 1389

iraneslam89 - کلمبیا - کلمبیا
بابک - ایران - سبزوار. سپاه توخالیه ساعت اول نابود میشه. پسر شجاع منظرشاه سپاه نیست سازمان ننگ یافته سیا را می گن کمی عاقل باش و سریع به ایران و سپا ربط نده و نترس باش آفرین پسر شجاع یادم باشه با این هوشی که داری شوکلات چوبی برات بخرم
پنج‌شنبه 28 مرداد 1389

ali203 - ایران - بوشهر
bavar88 - هلند - امستردام مزدور تو همون ... بزن راستی به دکی گوگولی بگو جزیره انگلیس که محل زندگی شوهر....همه وطنفوشان تازی پرسته اینقدر رشد کرده که به نزدیکیهای قار ه اروپا و فی خالدون رسیده
پنج‌شنبه 28 مرداد 1389

delmorde - سوپد - یوتبوری
چطور ملت رو سر کار گذاشتن خدای من. چه تبلیغات احمقانه ای این امریکائیان راه انداختن چه سیاست بازی می کنند. به خدا چنان این نیروگاه که چه عرض کنم این ساختمان دکور نیروگاهی را بزرگنمائی می کنند که بعضیها باور کردند خبرییه.در همین سوئد چندین نیروگاه اتمی است بمراتب با عضمت تر از نیروگاه کهنه از رده خارج بی بهره بوشهر که تا بحال ملیونها دلار پول ما مردم صرف ان شده بدون اینکه کوچکترین بهروری داشته باشد فقط وسیله ای شده برای چاپیدن پول ملت گرانی بیکاری ایجاد بازارهای ازاد در ایران ومنطقه و بهره برداری سیاسی و ایجاد رعب و وحشت حکام دیوانه عرب منطقه و بهانه برای فروش اسلحله به انها و خلاصه غارت منطقه بوسیله انگلیس و امریکا و در انتها چین. روس را هم وسیله محرک . چه نمایش مضحکیست این پیس
پنج‌شنبه 28 مرداد 1389

rezanl - هلند - امستردام
bavar88 - هلند - امستردام . زبونتو گاز بگیر بگو سید.
پنج‌شنبه 28 مرداد 1389

ben 15 Munich - المان - مونیخ
چه خبر یک عالم ساندیسخور اظهار نظر میکنند .به امید نا بودی شما و ان رهبرتون.
پنج‌شنبه 28 مرداد 1389

surena1611 - آلمان - اشتوتگارت
آخه این چه خبری بود چاپ کردید؟!!! با این نوع خبرها ولی وقیح مجبور میشه هر چند دقیقه یکبار پوشک عوض کنه. حالا مموتی و سندیس خورها به درک ولی رعایت حال مقام عظمای وقاحت رو بکنید.
پنج‌شنبه 28 مرداد 1389

Black Chador - امریکا - ولدن
چطوره علی چکه ای و تقلبی نژاد برن در مقابل این دوربین و یک رقص بندری غلیظ برای سیا بکنند?.
جمعه 29 مرداد 1389

farzad_s - ایران - تبریز
bavar88 - هلند - امستردام---فکر کنم تو همون بچه ای هستی که تو زیر زمین خونه اش غنی سازی میکرد البته از طریق فاضلاب شهری آمستردام
جمعه 29 مرداد 1389

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.