پای زردآلو


 پای زردآلو (Apricot Pie)


عصرهای بهاری و تابستانی، زمان مناسبی برای خوردن یک فنجان چای و یک تکه شیرینی است تا خستگی یک روز بلند از تن بیرون برود. پس چه بهتر که این شیرینی، خانگی و تازه باشد تا لذت آن هم چندبرابر شود.

مواد لازم برای 12 نفر:


- آرد گندم 250 گرم

- کره 130 گرم

- شیر یک قاشق سوپ‌خوری

- شکر 100 گرم

- زرده تخم‌مرغ 2 عدد

- نمک نوک قاشق چای‌خوری

- زردآلو 600 گرم

- تخم‌مرغ یک عدد (برای روی پای)

- پودر قند برای تزیین

طرز تهیه :


1- آرد، شکر، کره، شیر، نمک و زرده تخم‌مرغ را در کاسه‌ای بریزید و آن‌قدر هم بزنید تا خمیری نرم حاصل شود. سپس خمیر را با دست به شکل گلوله درآورید و میان یک ‌تکه نایلون پلاستیکی بپیچید. بعد خمیر را برای مدت یک ساعت در یخچال قرار دهید تا استراحت کند.

2- مقداری کره را در کاسه کوچکی بریزید و روی حرارت قرار دهید تا آب شود. حالا قالب ‌پای را با کره خوب چرب کنید.

3- زردآلوها را شسته و پس از دو نیم ‌کردن، هسته‌هایشان را خارج کنید. در این فاصله، فر ‌اجاق‌ گاز را روی حرارت 225 درجه سانتی‌گراد(440 درجه فارنهایت) یا شماره‌ هفت روشن کنید تا گرم شود.

4- روی سطحی صاف مانند سینی یا کابینت، مقداری آرد بپاشید. ابتدا نیمی از خمیر را با وردنه و با توجه به ابعاد قالب به شکل گرد، باز کرده و کف قالب پهن کنید. سپس زردآلوهای دو نیم ‌شده را روی خمیر بچینید.

5- باقیمانده خمیر را نیز با همان روش قبلی بر سطح پوشیده ‌شده از آرد توسط وردنه باز کرده و روی زردآلوها پهن کنید. پس از آن، تخم‌مرغ را هم زده و سطح خمیر را با استفاده از قلم مو به تخم‌مرغ آغشته کنید.

6- با استفاده از یک چنگال روی خمیر را سوراخ سوراخ کنید. حالا قالب را به مدت 25دقیقه در طبقه وسط فر قرار دهید تا پای زردآلو آماده شود.

در پایان، پای را به سینی گردی منتقل کرده و روی آن را مقداری پودر قند بپاشید.

Esfahan Nesfe Jahan - آلمان - برلین
شماره 5 چرا نگفته بقیه خمیر را به شکل نوارهای باریکی روی زردالوها گذاشته تا مدل حصیری پیدا کنه? ولی در مجموع خوشمزه میشه.
چهار‌شنبه 27 مرداد 1389

dokhtare_ariaei - ایتالیا - میلان
مرسی از مدیر وب سایت که حتی به فکر خستگی ما هم هست.با تشکر
چهار‌شنبه 27 مرداد 1389

Geelongcat - استرالیا - سیدنی
بزرگان ادبیات لطفا معادل فارسی PIE را پیدا بکنند (با کیک فرق میکنه). اشاره ام به تیتر (پای زردآلو ) است. زردآلو پا نداره.
پنج‌شنبه 28 مرداد 1389

Esfahan Nesfe Jahan - آلمان - برلین
Geelongcat - استرالیا - سیدنی .. دوست عزیز پای pie به معنی کلوچه میوه دار. مثل پای سیب یا همان کلوچه سیب و یا با هلو , توت فرنگی و یا مخلوطی از میوه ها شامل توت فرنگی, توت سیاه, توت وحشی, زرشک وحشی و غیره
پنج‌شنبه 28 مرداد 1389

geelongcat - استرالیا - سیدنی
Esfahan Nesfe Jahan - آلمان - برلین . متشکرم. کلوچه کلمه مناسبی است.ولی شاید باز بشه یک کلمه بهتر هم پیدا کرد. در ضمن Meat Pie هم داریم.
پنج‌شنبه 28 مرداد 1389

khosh bavar - ایران - کرمان
چی خودشو جزو بزرگان ادبیات میدونه !!??
پنج‌شنبه 28 مرداد 1389

shiva safapour - ایران - تهران
عزیزم اگه فکر میکنی که رفتنت باعث شکستنم میشه ؛ اگه فکرمیکنی که بعد ازرفتنت اشک میریزم ؛ اگه فکرمیکنی که بانبودنت لحظه هام خالی میشن؛ اگه فکرمیکنی که هرلحظه دلم برات تنگ میشه؛ اگه فکرمیگنی که بی تومیمیرم؛ درست فکرمیکنی تو که میدونی نبودن از مردن برام بدتره پس هیچ موقع تنهام نزار عشق من . ایران تهران
پنج‌شنبه 28 مرداد 1389

khosh bavar - ایران - کرمان
shiva safapour - ایران - تهران: چقدر زیبا , شیوا و پر از صفاست, خوشبحال عزیزت, یکی نیست واسم اینطوری بنویسه ?!
پنج‌شنبه 28 مرداد 1389

iranazadiran - ایران - تهران
geelongcat - دوست گرامی تا بزرگانی چون اصفهان جون و پریا جون و سرور گرامی هستند بنده نباید اضهار نظر کنم اما موردی به نظرم رسید که به گمانم منظورتان این بوده. همانطور که اصفهان جون گفت پای به معنای کلوچه است. اما. تفاوت آن با کیک در این است که تمام کیکها بصورت مایه هستند نه خمیر و پای به صورت خمیر است که حتما در خمیر آن نمک موجود است به همین علت شما می توانید از خمیر آن برای غذا هم استفاده کنید و بستگی به موادی دارد که شما روی آن استفاده می کنید اما در مورد کیک تنها می توانید به عنوان شیرینی و یا دسر استفاده کنید حتی کیک پنیر حالت دسر یا شیرینی دارد . البته بعضی غذاها مانند کیک سوسیس هستند که به آن کیک اطلاق شده و حالت اسفنجی کیک و مایه آن را دارند اما این نام باز هم به خاطر مایه کیک و اسفنجی بودن آن است .
جمعه 29 مرداد 1389

wildpiony - هند - بمبیی
khosh bavar - ایران - کرمان ببینم شما حالت خوبه!!! تب نداری؟ Geelongcat - استرالیا - سیدنی pie دقیقا به معنای کلوچه هست...البته اونو در بعضی موارد مثل meat pie سمبوسه یا پیراشکی ترجمه میکنن
جمعه 29 مرداد 1389

khosh bavar - ایران - کرمان
wildpiony - هند - بمبیی : مرسی, بهتر شدم, نگرانم نباش. بهت که گفتم زیاد خودتو ناراحت نکن, گله وحشی !
جمعه 29 مرداد 1389

wildpiony - هند - بمبیی
khosh bavar - ایران - کرمان روانی
شنبه 30 مرداد 1389

khosh bavar - ایران - کرمان
wildpiony - هند - بمبیی: ببینم شما حالت خوبه!!! تب نداری؟ روانی, سوال کردی, محترمانه جوابت را دادم و ترا همانطور نامیدم که خودتو بمن معرفی کردی: گله وحشی. بیکاری, در دنیای مدرن امروزی حتی میتونی از سرکارت با یک click دنیا را لمس کنید. بیکار و روانی تو هستی و ان دختره اسکاتلندی. ارزان حرف میزنید و ارزان فحش میدهید. روانیها, شماها فقط مانند اوباشان شعبان بیمخ در این site سر جنگ دارید با همه. ننگتان باد
شنبه 30 مرداد 1389

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.