هشدار ایران نسبت به حمله احتمالی به راکتور بوشهر


هشدار ایران نسبت به حمله احتمالی به راکتور بوشهر

ایران نسبت به هرگونه حمله احتمالی به تاسیسات اتمی بوشهر هشدار داد. جان بولتون، نماینده سابق ایالات متحده در شورای امنیت سازمان ملل اخیرا گفته است، اسرائیل برای حمله به بوشهر تنها هشت روز وقت دارد.

نیروگاه هسته‌ای بوشهر

رامین مهمانپرست، سخنگوی وزارت خارجه‌ی جمهوری اسلامی روز سه‌شنبه (۲۶ مرداد/۱۷اوت) در کنفرانس خبری خود با خبرنگاران در تهران گفت: «هر نوع تعرض به این نیروگاه می‌تواند عکس‌العمل‌های شدیدی را داشته باشد.»

سخنگوی وزارت خارجه تهدیدهای حمله به نیروگاه بوشهر را "تکراری" خواند و افزود: «بر اساس مقررات بین‌المللی نمی‌توان به تاسیساتی که دارای سوخت هسته‌ای باشد، صدمه‌ای وارد کرد.»

یک روز پیش از اظهارات سخنگوی وزارت خارجه ایران، جان بولتون، نماینده سابق آمریکا در سازمان ملل از حمله‌ی احتمال اسرئیل به نیروگاه بوشهر سخن به‌میان آورد. بولتون گفت، اسرائیل ۸ روز دیگر وقت دارد تا با یک حمله‌ی هوایی، از راه‌اندازی این راکتور هسته‌ای جلوگیری کند.

بولتون که روز دوشنبه (۱۶ اوت) با شبکه‌ی خبری "فاکس‌نیوز" گفت‌وگو می‌کرد، افزود، اگر راکتور بوشهر راه‌اندازی شود به علت خطر انتشار مواد رادیوآکتیو، امکان حمله به آن وجود ندارد.

سوخت‌گذاری تا چند روز دیگر

آژانس اتمی روسیه (روس‌اتم) سازنده‌ی نیروگاه اتمی بوشهر هفته‌ی گذشته اعلام کرد، نیروگاه اتمی بوشهر روز ۲۱ اوت (۳۰ مرداد) سوخت‌گذاری خواهد شد. به گفته سرگی نوویکوف، سخنگوی روس‌اتم، پس از بارگذاری سوخت اتمی، این رآکتور همانند یک تاسیسات برق هسته‌ای قابلیت دارد. وی تاکید کرد: «از چنین لحظه‌ای رآکتور هسته‌ای بوشهر به‌طور رسمی به عنوان یک نیروگاه اتمی طبقه‌بندی خواهد شد.»

جان بولتون، سفیر سابق آمریکا در سازمان ملل

مطابق کنوانسیون ژنو، از سال ۱۹۴۹ حمله به نیروگاه‌های اتمی و تاسیساتی که از سوخت هسته‌ای استفاده می‌کنند به‌خاطر پیامدهای خطرناک آن، ممنوع است.

جان بولتون در گفت‌وگوی خود با شبکه‌ی خیری فاکس‌نیوز در عین‌حال تاکید کرد که بعید می‌داند که اسرائیل به نیروگاه بوشهر حمله کند. بولتون افزود، به گمان وی فرصت این کار دیگر از دست رفته است.

ناظرانی که تحولات پرونده‌ی هسته‌ای ایران را از نزدیک دنبال می‌کنند، می‌گویند که ایران به موازات تشدید مناقشه برسر برنامه‌ی اتمی‌اش با جهان خارج، اصرار داشت سوخت اتمی نیروگاه بوشهر از سوی روسیه تامین و بارگذاری شود تا با قرار گرفتن در چارچوب مقررات بین‌المللی، از هرگونه خطر حمله‌ی هوایی در امان بماند.

هر چند تکمیل و راه‌اندازی نیروگاه بوشهر توسط روس‌ها خوشایند دولتمردان آمریکا نیست، اما کارشناسان می‌گویند این راکتور نقش چندانی در مناقشه‌ی اتمی ایران ندارد و مشکل غرب با دولت جمهوری اسلامی، "غنی‌سازی اورانیوم در داخل ایران" است.

ایران در حال‌حاضر نه راکتور آماده به کار دارد و نه حتی درحال احداث راکتور جدید است. سوخت راکتور بوشهر مطابق قرارداد تا ۱۰ سال پس از راه‌اندازی آن از سوی روس‌ها تامین خواهد شد. بنابراین اصرار ایران به غنی‌سازی اورانیوم این تردید را در میان کشورهای غربی ایجاد کرده که تهران زیر پوشش تولید برق هسته‌ای، اهداف نظامی دنبال می‌کند.

king_oni - انگلستان - لیدز
ایول حمله کنه چه حالی‌ میده
چهار‌شنبه 27 مرداد 1389

khosh bavar - ایران - کرمان
اینقدر بخودتون, سیاستتون و مردمتون دروغ بگید تا اخوند به بمب اتمی دست پیدا کنه و یا سیاستی مانند کره شمالی را انتخاب میکنید که برای مردم بسیار درداوره بخاطر محاصره اقتصادی, و یا سیاستی مانند پاکستان که بمب اتمی داره دنبال خواهید کرد باتوجه به اینکه بانی تقویت طالبان هم هست با ان رابطه نظامی و اقتصادی دارید
چهار‌شنبه 27 مرداد 1389

MIRZADEH E ESHGHI - - دوسلدورف
نه اسرائیل نه اتحاد جماهیر امریکا ت...وتوان وجربزه ش روداره به پایگاه اتمی بوشهرمون چپ نگاه کنه.به قول بولتون:"فرصت این کار دیگر از دست رفته است". بترکه چشمی که نمی تونه از حسادت ببینه ثمره ای از ثمرات دولت"دکتر احمدی نژاد"رو.
چهار‌شنبه 27 مرداد 1389

ahmad shah niazy - افغانستان - کابل
هر گونه انجام دادن فعالیت هایی که به نفع مردم یک کشور باشد اما به مردم دیگر کشورها ضرر نداشته باشد آزاد است و هیچ کس نباید با آن مخالفت نماید.
چهار‌شنبه 27 مرداد 1389

sharmita - امریکا - دالاس
mahboobeh - بلژیک - بروکسل و jolie - المان - هامبورگ ممنونم از لطفتون
چهار‌شنبه 27 مرداد 1389

oldboy - انگلستان - لندن
MIRZADEH E ESHGHI - - دوسلدورف. چرند نگو عقب مونده.
چهار‌شنبه 27 مرداد 1389

ali203 - ایران - بوشهر
MIRZADEH E ESHGHI - - دوسلدورف /حرامی .... مرگ خوبه برای همسایه عوضی تو که اینقدر لیس میزنی چرا تو ایران نموندی اگر شرف داری یکم فکر کن که اون تکنولوژی مسخره روس در صورت حمله به ان چند نفر را قربانی میکنه هی...میکنی
چهار‌شنبه 27 مرداد 1389

ali203 - ایران - بوشهر
oldboy - انگلستان - لندن ///هموطن گرامی ضمن اینکه دوسلدوف حرامی محترمی است ایشان در نهایت متانت از عقب افتاده انددرکش کن باور کنید بوی گند ایشان ما را هم در بوشهر عذاب میده
چهار‌شنبه 27 مرداد 1389

hovakhshatare - ایران - تهران
MIRZADEH ESHGHI - تو یکی دیگه Halt die klappe جیره خوار حکومت. ساندیس هاتو پست میکنن برات؟! :))
چهار‌شنبه 27 مرداد 1389

MIRZADEH E ESHGHI - آلمان - آلمان
علی اگه عمه من هم ...عمو بود.اگه ها رو ول کن.ناراحتی-می ترسی از بوشهر برو بحرین!!!بوشهر دیار رئیسعلیه نه ترسو "حرامی" بی غیرتی مثل تو.کی جرات داره به بوشهر چپ نگاه کنه.تو از اون بوشهری هائی هستی که خودش رو فروخت وبا تیر از پشت سر زد به سر شیر تنگستان.
پنج‌شنبه 28 مرداد 1389

MIRZADEH E ESHGHI - آلمان - آلمان
هوخشتر(ه).خواستی بگی آلمانی بلدی.فارسیش رو می دونی چی میشه?اگه خواستی بگی "خفه شو"که اشتباه گفتی!!!در ضمن من به جای ساندیس" بکز"و"کرومباخر" بعضی وقتها هم "هینیکن"و"بادوایزر"می گیرم ومی خورم.بترکه چشم حسود.ضمنا klappeچون اسمه وبعد از ارتیکل میادباKنوشته میشه نهk(کوچک).به اون کسی که این واژه رو یادت داده یاد بده.
پنج‌شنبه 28 مرداد 1389

MIRZADEH E ESHGHI - آلمان - آلمان
پیر پسر.به تو چرا فشار اومد?با پیشرفت یا صلابت ایران مشکل داره ای نواده اردشیر ریپورتر.
پنج‌شنبه 28 مرداد 1389

hovakhshatare - ایران - تهران
MIRZADEH ESHGHI - جدی؟! یعنی تو Artikel هم حالیت میشه؟ من فکر کردم فقط ساندیس بلدی بخوری! باشه تو همون Klappe رو با K بزرگ ببند!! :)) یا اصلا Halt's Maul یا Halt die Fresse یا هرچی خودت دوست داری! فقط ببند اون گاله رو یه گوشه بشین ساندیست رو بخور بابا جون.
پنج‌شنبه 28 مرداد 1389

joojeh2010 - کانادا - ادمونتون
king_oni - انگلستان - لیدز / چه حالی می ده ??????? !!!!!!!!!!!!! واقعا برای شما متاسفم جناب king :(((( فکر بچه های بی گناه را کردید ???? اگر اینطوری فکر می کنید پس چه فرقی با این رژیم دارید??????!!!!!!!!!!!!  
پنج‌شنبه 28 مرداد 1389

ali bidin - ایران - ساری
MIRZADEH E ESHGHI - - دوسلدورفلعنت بر هرچی بسیجی ساندیس خوره. دوستان توجه کنن بدن وقتی دچار عفونت می شه بهش آنتی بیوتیک می زنن که در نگاه اول خود آنتی بیوتیک نقش تضعیف کننده داره اما باعث بهبودی کلی می شه الان هم به نظر من وضع کشور همینطوره و باید این غده چرکی رژیم رو با هر وسیله ای ولو به قیمت جون تعدادی تموم بشه از بین برد در غیر اینصورت کل کشور در حال نابودیه
پنج‌شنبه 28 مرداد 1389

arashbehdin - امریکا - اتلانتا
این مجنون زاده عشقی یک فاشیست اسلامی با عقاید مارکسیستی است. یک عرب پرست و ضد ایرانی. دوستان خوب این موجود را شناخته اید.
پنج‌شنبه 28 مرداد 1389

MIRZADEH E ESHGHI - آلمان - دوسلدورف
چرا اینقدر بهت زور اومد .خوب لغتنامه ات روعوض کن.یا اصطلاحات آلمانی رو از کسی بپرس که بلده.
پنج‌شنبه 28 مرداد 1389

MIRZADEH E ESHGHI - آلمان - دوسلدورف
علی بی دین!چی خواستی بگی که زور"انشا"یت نرسید?
پنج‌شنبه 28 مرداد 1389

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.