همه مردم فلات ایران، از یک ریشه‎اند

 
همه مردم فلات ایران، از یک ریشه‎اند

دکتر مازیار اشرفیان بناب، عضو هیات علمی پژوهشکده باستان شناسی سازمان میراث فرهنگی کشور که دانش‌آموخته دکتری پزشکی دانشگاه علوم پزشکی تهران و کارشناسی ارشد باستان شناسی از دانشگاه «منچستر» بوده و در حال حاضر مشغول گذراندن ماه‌های آخر مقطع دکتری تخصصی رشته ژنتیک پزشکی و جمعیتی در دانشگاه «کمبریج» انگلستان است در گفت‌و‌گو با خبرنگار «پژوهشی» خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) خاطرنشان کرد: موضوع تحقیق و مطالعه من در مقطع دکتری مطالعه ژنتیکی اقوام ایرانی و بررسی ارتباطات تاریخی و ژنتیکی تمام اقوام ساکن در فلات ایران بوده است.

در این مطالعه که با کمک و نظارت گروهی از برجسته ترین محققان ژنتیک تکاملی و جمعیتی انجام شده، نمونه‌ای از افراد داوطلب وابسته به تمام گروه‌های اجتماعی و قومی ایران مورد مطالعه قرار گرفته‌اند که نتایج حاصله بسیار جالب توجه و تعمق می‌باشد.

به گفته وی، مطالعه DNA میتوکندریال نشان می‌دهد که ریشه‏ی مشترک مادری تمام اقوام ایرانی ساکن در فلات ایران، به زمانی بسیار عقب تر از آن چه در نظریه‏ی مهاجرت اقوام آریائی مطرح می باشد بر می‌گردد. بدین ترتیب که اگر تمامی اختلاط ها و شاخص های ژنتیکی مربوط به سایر مناطق جغرافیایی و قومی را از محتوای ژنتیکی نمونه‌های مدرن ایرانی حذف کرده و به کناری بگذاریم، اخیرترین جد مشترک مادری ما (Most Recent common ancestor- MRCA)، زمانی حدود 10 هزار و 500 تا 11 هزار سال قبل در فلات ایران می‌زیسته است.

وی افزود: نزدیکی ژنتیکی میان اقوام ساکن در فلات ایران و از سوی دیگر خاص بودن این محتوی ژنتیکی در فلات ایران، به قدری ملموس و غیر قابل انکار است که حتی کار برد واژه‎ی اقوام را در مورد جمعیت ساکن در فلات ایران با شک و تردید روبرو می‌کند. به این معنی که آنچه باعث تمایز ژنتیکی گروه‌های انسانی می شود تا بتوان آن‌ها را به صورت اقوام تمایز یافته در زمان و مکانی خاص تصور کرد. ابدا در محتوای ژنتیکی ایرانیان اعم از فارس ]شیرازی، اصفهانی، خراسانی[ و آذری و لر و بلوچ و ترکمن و .... دیده نمی‌شود.

دکتر اشرفیان بناب خاطرنشان کرد: براساس یافته های محققان انسان شناسی، فلات ایران اولین و مهم‏ترین گذرگاه انسان مدرن در مسیر مهاجرت به سرزمین‌های ناشناخته و جهت دست‏یابی به منابع جدید بوده است. بدین ترتیب تصور عمومی در مجامع علمی بر این است که اولین حضور و استقرار انسان مدرن در فلات ایران چیزی در حدود 60 تا 70 هزار سال قبل بوده است که شواهد و یافته های سطحی از محوطه های پیش از تاریخ نیز بر همین امر دلالت می‌کنند. بدین ترتیب، انسان مدرن در سرتاسر فلات ایران استقرار و اسکان داشته و پس از طی چند ده هزار سال با پیدایش کشاورزی در حدود 10، 11 هزار سال قبل در منطقه هلال بارور که بخش‌هایی از غرب فلات ایران را نیز شامل می شود و سپس اهلی کردن حیواناتی مانند برخی احشام نقش عمده‌ای در پیدایش اولین فرهنگ های یکجانشینی و تمدن های اولیه جهانی ایفا کرده است.

وی تصریح کرد: بر اساس منابع تاریخی و باستان شناسی و زبان شناسی موجود، تصور کلی بر این است که در حدود چهار هزار سال قبل اقوامی مهاجم یا مهاجر که به آن‌ها نام آریایی داده شده است از آسیای مرکزی به سمت جنوب مهاجرت کرده و وارد فلات ایران شده اند و پس از استقرار سه گروه مهم آن‌ها در فلات ایران (فارس ها در مرکز و جنوب، پارت‏ها در شمال شرق و مادها در غرب و شمال غرب)، بخشی از این اقوام به سمت شبه قاره هند و بخش دیگر به سمت اروپا مهاجرت کرده و اقوام مدرن هندو ـ اروپائی را پدید آورده‏اند.


وی با اشاره به این که تاریخ مدون دقیق و قابل اعتمادی در خصوص این وقایع جمعیتی در دست نیست، گفت:
دانشمندان در دهه‌های اخیر برای مطالعه علمی سرگذشت انسان به مطالعات زبان شناسی و ژنتیکی روی آورده‌اند. با توجه به این که زبان به سرعت و طی گذشت حتی چند نسل می‌تواند به شدت دچار تغییر محتوایی و شکلی شود، امروزه مستندترین و قابل اعتماد ترین یافته‌های انسان شناسی، در کنار یافته ها و شواهد فسیلی، یافته های ژنتیکی می‌باشند.

در مطالعات ژنتیکی جمعیتی مطالعه DNA میتوکندریال که فقط از مادر به فرزندان منتقل می‌شود، می تواند تاریخ و گذشته نسل‌های مادری را نمایان کند و هم‏چنین مطالعه‏ی بخش فاقد نوترکیبی کروموزوم Y که از پدر به فرزندان مذکر منتقل می‌شود می‌تواند تصویر روشنی از گذشته و تاریخ پدری اقوام در طی نسل های متمادی در اختیار دانشمندان قرار دهند.


دکتر اشرفیان بناب، در ادامه خاطرنشان کرد:
یکی از یافته های جالب توجه در مطالعه اخیر این است که گروه‌های غیر فارسی زبان به ویژه جمعیت آذری زبان ساکن در فلات ایران ریشه ژنتیکی مشترکی با اقوام ترک زبان ساکن در کشور ترکیه و اروپای شرقی ندارند و بر‏عکس، شاخص تمایز ژنتیکی آن‌ها با سایر گروههای ساکن در فلات ایران به ویژه فارسی زبانان نزدیک به صفر است که نشانگر ریشه ژنتیکی مشترک آن‌ها در اعماق تاریخ این مرز و بوم است...حتی هزاران سال پیش از آن که نامی، از ایران یا اقوام آریائی در میان بوده باشد.

وی در گفت‌و‌گو با ایسنا تصریح کرد: این در حالی است که در بیشتر منابع جمعیتی و زبان شناسی ایرانیان را به دو گروه تقسیم می‌کنند. یکی آن‌ها که به زبان فارسی یا سایر زبآن‌های وابسته به گروه هندو-اروپایی مکالمه می‌کنند، و تصور بر این است که از اعقاب اقوام آریائی هستند و دیگر، آن‌ها که با زبآن‌هایی غیراز گروه هندو ـ اروپائی مکالمه می‌کنند مانند گروه Altaic که زبآن‌هایی مانند ترکی و آذری و ترکمن یا افشار را در بر می‌گیرد و تصور می‌رود این گروه‌ها فاقد ریشه مشترک هند و اروپایی هستند؛ اما یافته های ژنتیکی این بررسی همه دلالت بر این دارند که ساکنان فلات ایران در گذر تاریخ هر چند بسیار مورد هجوم و آسیب سایر اقوام قرار گرفته اند و گاه زبان و تکلم آن‌ها کمابیش تحت تاثیر قرار گرفته است نه تنها هویت فرهنگی و تاریخی خود را حفظ کرده‌اند بلکه محتوای ژنتیکی خود را که نشان از ریشه مشترک چندین هزار ساله آنان دارد را نیز مصون داشته اند.

اشرفیان بناب همچنین گفت: نتایج این مطالعه نشان داده است که برخی از جمعیت های ایرانی خصوصا هموطنان زرتشتی خصوصیات جمعیتی بسیار خاص و منحصر بفردی را نشان می‌دهند.

وی هم‏چنین تصریح کرد که نتایج این مطالعه در قالب چندین مقاله علمی تدوین و منتشر خواهد شد که در حال حاضر اولین آن‌ها جهت نشر به یکی از مجلات علمی معتبر ژنتیک ارسال شده است.

دکتراشرفیان بناب هنگام نمونه برداری ازاسکلت یکی ازساکنان دوران های کهن درفلات ایران

دکتراشرفیان بناب دردانشگاه کمبریج ، هنگام مطالعه ژنتیکی روی یک بیمار 

hirowa - ایران - هیرو
مطالعات جالبیه.. امیدوارم بخشهای تاریک تاریخ ایران و اشتراک نژادی ملت ایران بیشتر مورد تحقیق و تفحص قرار بگیره به شرطی که با انگیزه های واقعیت گرایانه و نه اهداف شوونیستی باشه.ممنون به خاطر این گزارش
چهار‌شنبه 27 مرداد 1389

mardin delfani - انگلیس - برادفورد
چه جالب من تا حالا فکر میکردم که فقط کرد و لرها.فارسها.تالشیها و گیلکها آریایی و ایرانی اصلی هستند ولی همیشه احساس میکردم که هموطنان آذری بیشتر به ایرانیها شباهت دارند تا ترکهای ترکیه.قزاقستان یا مغولستان ولی امیدوارم این هم نژادی و دی ان ای واحد شامل آخوندکهای رافضی و بسیجیهای بدنژاد نباشه که این لکه ننگ ببخشید!دی ان ای مشترک هرگز پاک شدنی نیست
چهار‌شنبه 27 مرداد 1389

khosh bavar - ایران - کرمان
چه نقشه زیبا و پر برکتی داریم. ولی چقدر این خدابیامرز قد بلنده, نکنه جسد رستم باشه?!
چهار‌شنبه 27 مرداد 1389

mehrabooon - ایران - تهران
بابا ایول الله ,خسته نباشی.به امید روزیکه در ایران ازاد همگی برگردیدو به تحقیقاتتون ادامه بدید..
چهار‌شنبه 27 مرداد 1389

ezatdf - ایران - تهران
عکس آخر تو دانشگاه کمبریج! اون دختره تو اتاق پُشتی چرا مغنعه داره
چهار‌شنبه 27 مرداد 1389

sanazsarmad - آلمان - برلین
حالا هی دم از جدایی بزنید. بابا به خدا همه مثل هم هستیم، جدایی دردی را حل نمی کنه، این درد مشترک را باید از ریشه با هم حل کرد. به امید شکوفایی ایران
چهار‌شنبه 27 مرداد 1389

smaes2002 - انگلیس - لندن
به خانمی که با مقنعه پشت صحنه است دقت کنید. این عکس در ایران گرفته شده. دوستان Iranian UK شما هم به عنوان رسانه کمی با دقت باشید .
چهار‌شنبه 27 مرداد 1389

Dionysos - فرانسه - پارسی
ممنون از کارگزارن سایت مقاله بسیار جالبی بود. متاسفانه بعد از یورش و حمله اعراب و مغولها و ترکها به ایران و تحمیل زبان و فرهنگ غیر به ساکنان مناطقی از فلات ایران، و امروز در ادامه همان تهاجمات قبلی و به دلایل سیاسی برخی قصد ایجاد اختلاف در میان مردم فلات ایران را دارند و برای رسیدن به هدفشان متوسل به طرح مسائل قومی می شوند که از اساس اشتباه است و واقعیت ندارد. پلین طبیعت شناس رومی در 2000 سال پیش مردم فلات ایران را تا عمان و کوههای قفقاز پارسی توصیف کرده بود و هیچ اختلافی بین اقوام ساکن در فلات ایران مطرح نکرده بود. اما امروز متاسفانه جاعلان تاریخ و بی سوادان سیاست باز و قدرت طلب سعی در تمایز نژادی مردم ایران از یکدیگر دارند. همانطور که نگارنده این مقاله توضیح داد« همه مردم فلات ایران از یک ریشه اند.» شاد و خرم باشید
چهار‌شنبه 27 مرداد 1389

ostajloo sadeghi - ایران - تهران
این همه دروغ.
چهار‌شنبه 27 مرداد 1389

arashbehdin - امریکا - اتلانتا
این مطالعات پیشتر نیز انجام شده و نتیجه یکسانی داشته است. منابع دیگری نیز از همگونی ژنتیکی اقوام گوناگون ایرانی خبر داده بودند.
چهار‌شنبه 27 مرداد 1389

آروین - ایران - رشت
خوب که چی بشه؟؟؟باید روی عربها و تورکهای ترکیه و شرق دور و.. هم آزمایش میکرد تا میفهمید ایرانیها با اونها هم مشترکند...اگر هم یه همچین تحقیقی درست باشه پس اثبات میشه که مردم گیلان و مازندران هیچ ارتباط ژنتیکی با مردم فلات ایران ندارند...خدارو شکر
چهار‌شنبه 27 مرداد 1389

arashbehdin - امریکا - اتلانتا
آروین - دوست گرامی این پژوهشها درباره ایرانیان است نه خاورمیانه و آسیای دور، و فلات ایران یا سرزمین ایران شامل گیلان و مازندران هم هست. مردم این دو منطقه نیز ایرانی هستند. تنها گروههایی از انسانها که هزاران سال ایزوله زندگی کرده اند دارای ویژگیهای متمایز ژنتیکی میشوند، ولی این به معنی دور شدن از اصل نیست.
چهار‌شنبه 27 مرداد 1389

zartusht67 - المان - فرانکفورت
ostajloo sadeghi ایران - تهران دیدی پانترکیست مزدور میهن فروش چشم های کورت را باز کن شرم بر تو وطن فروش و امثال تو که بسیار ناچیزند حالا هی اراجیف بگو البته برای خنده خوبی ضمنا تو که اینقدر ضد ایرانی هستی غلط میکنی تو تهران زندگی میکنی برو انکارا یا باکو و یا پایتخت مغولستان اولان باتور و با پول مزدوری رادیو و تلویزیون بر ضد ایران راه بنداز بی مخ باز هم میگم ملت ایران ماد پارت پارس همگی یک نژادند سواد نداری بگو برایت توضیح بدهند ابله
چهار‌شنبه 27 مرداد 1389

zartusht67 - المان - فرانکفورت
اروین - ایران- رشت زیادی باعث دلدرد میشه زیاد نخور
چهار‌شنبه 27 مرداد 1389

ARTEMIS-SW - فرانسه - .پاریس
ostajloo sadeghi - ایران - تهران . بله تمام دروغ چون انوقت جواب علیوف و پان تورکهای ترکیه که خود را به انها چسبانیده اید را چه خواهید داد یک اذری از نسل کسروی ستارخان و باقرخان چنین چیزی را رد نمی کند.از قرار گرفتن در محدوده ی ملت ایران ناراضی هستید????? راه باز جاده دراز.
چهار‌شنبه 27 مرداد 1389

آروین - - رشت
arashbehdin - امریکا - اتلانتا. دوست عزیز فکر کنم جغرافیات یه کمه ضعیفه...فلات سرزمین همواری است محصور به کوههای اطراف که یک یا چند رود به آن میریزد...فکر کنم جغرافیا دوره راهنمایی باشه. گیلان و مازندران به دلیل موقعیت جغرافیایی خاصشون از فلات ایران متمایزند...آب و هوا،میزان بارندگی و.. همشون متفاوتند.گیلان و غرب مازندران به دلیل موقعیت جغرافیاییشون و مقاومت در برابر اقوام بیگانه خلوص نژادیشون که مخلوطی از اقوام غیر آریایی کاسپی،آمارد،تالش و.. رو حفظ کرده
----------------
کاربر گرامی
لطفا نام کشور محل زندگی خود را بنویسید . از نوشتن نام استان ها خودداری فرمائید.
با تشکر
چهار‌شنبه 27 مرداد 1389

arashbehdin - امریکا - اتلانتا
ostajloo sadeghi. هرچه که به ضررتان و مخالف عقاید پوچ و مزخرفتان است دروغ! توی پانترک ترکستانی را چه به نظر دادن درباره نژاد ایرانیان. برگرد به همان صحراهای آسیای میانه، دست از سر آذربایجان بردار.
چهار‌شنبه 27 مرداد 1389

arashbehdin - امریکا - اتلانتا
آروین - آقای رشتی، یک سر به اینترنت بزن درست چک کن. کوههای البرز و زاگرس و دریای کاسپین جزیی از Iranian plateau هستند . اقوام خزر، و تالشی ایرانی ولی غیر آریایی هستند در حالیکه تبرستانی ها آریایی هستند.
چهار‌شنبه 27 مرداد 1389

arashbehdin - امریکا - اتلانتا
آنچه در این گزارش آمده یک درباره انسانی است که از دهها هزار سال پیش در ایرانزمین میزیسته , و سپس به خاورمیانه، قفقاز و اروپا مهاجرت کرده است. این انسان که در مناطق گوناگون ایرانزمین میزیسته با قوم مهاجری که در حدود دوهزار و هشتصد سال پیش یعنی مادها و پارسها و پارتها در می آمیزند. بنابراین جدا کردن تالش ها و کاسپی ها و نیز گیلانی ها و .. از مردم ایران اشتباه است.
پنج‌شنبه 28 مرداد 1389

آروین - ایران - رشت
arashbehdin - امریکا - اتلانتا. دوست عزیز من فقط خواستم پوچی تحقیق بالا رو بهتون نشون بدم...اصلا صحبت کردن از نژاد کاملا اشتباه است چون اصلا چیزی بنام نژاد خالص وجود خارجی ندارد...خون ایرانیها بشدت با اعراب و ترکان مخلوط شده است.چیزی که اقوام را از هم جدا میکند در درجه اول زبان بعد خصوصیات فرهنگی و مذهب و در نهایت نژاد میباشد.اما باز هم میگم فلات ایران به منطقه داخلی بین کوههای هندوکش و البرز و زاگرس و خلیج فارس و دریای عمان گفته میشود.بنابر این مناطق جنوبی دریای کاسپی شامل آن نمیشوند.در ضمن از اینکه اقوام ترک خزر رو که جزو مهاجرت دوم ترکان و از ترکهای غز میباشند رو جزو ایرانیها فرض کردی واقعا متعجبم...اگر اونها یرانی بودند چرا شاپور ساسانی برای نابودی اونها جنگ با روم را به تاخیر انداخت؟
پنج‌شنبه 28 مرداد 1389

arashbehdin - امریکا - اتلانتا
آروین - دوست گرامی نظرم را در کامنت دوم اصلاح کردم منظورم تالشی ها و کاسپی ها بوده است. بعلاوه این پژوهش با چندین پژوهش که در گذشته انجام شده مطابقت دارد. نمیدانم شما از روی چه تحقیقی میگویید نتایج ذکر شده نادرست است. دراین گزارش از همگونی و نزدیکی ژنتیکی صحبت شده نه از یک نژاد خالص اریایی. ضمنا جهت اگاهی انسانی که در خاورمیانه میزیسته از چند هزار سال پیش از ایرانزمین وارد این منطقه شده است. اعرابی که در هزار و چهارسد سال پیش به ایران مهاجرت کردند به صورت گروهی و تنها در برخی مناطق مانند همدان و مازندران و خراسان و جنوب خوزستان ساکن شدند و انقدر هم که فکر میکنی با مردم ایران امیخته نشده اند.این حرفت هم درست بود که مناطق کوهستانی دوردست بیشتر دست نخورده باقی مانده اند. به هر روی نقشه ژنتیکی نشنال جئوگرافی را ببینید سفر انسان را در شست هزار سال پیش نشان میدهد.
پنج‌شنبه 28 مرداد 1389

zartusht67 - المان - فرانکفورت
اروین -ایران - رشت زر زیادی نزن تجزیه طلب خائن اراجیف 2 زاریت را برای یک مشت احمق وطن فروش امثال خودت بگو پس امریکا ویتنام را اشغال کرد ایا مردم ویتنام امریکایی شدند افغانستان چندین سال در اشغال روس ها و دیگران بود وهست ایا افغانی ها روس تبار شدند و یا جای دیگر اعراب اسپانیا را اشغال کردند ایا مردم اسپانیا عرب شدند فرانسه الجزایر را به اشغال خود در اورد الجزایری ها فرانسوی شدند المان تمام اروپا و بخشی از افریقا را اشغال کرد ایا همه اینها المانی شدند انگلیس هندوستان را اشغال کرد ایا هندی ها الان شبیهه انگلیسی ها هستن و باهاشون قاطی شدن امریکا بیش از پنجاه سال و روسها همینطور المان را اشغال کرده بودن المانها هم روس و یا امریکایی شدن از این حرفهای باد معده ای نزن ابله خدا یک عقلی به تو بده یه پولی به ما
پنج‌شنبه 28 مرداد 1389

خرمگس سبز - ایران - تبریز
sanazsarmad-آلمان-برلین --- می خواستم چیزی بگویم ولی زیباتر و رساتر از جملات شما ، مطلبی به ذهنم نرسید. شاد و سربلند باشید. به امید دیدار هموطنان مقیم خارج در ایران آزاد...
جمعه 29 مرداد 1389

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟