چهره‌های سرشناس جهان خواستار جلوگیری از اعدام سکینه آشتیانی شدند

 
چهره‌های سرشناس جهان خواستار جلوگیری از اعدام سکینه آشتیانی شدند

شماری از چهره‌های سرشناس جهانی از جمله نویسندگان، فیلسوفان، برندگان جایزه نوبل و ستاره‌های هالیوود، روز دوشنبه با انتشار نامه‌ای ضمن حمایت از سکینه محمدی آشتیانی، زن محکوم به سنگسار، از جمهوری اسلامی ایران خواستند تا از اعدام وی خودداری کند.

نویسندگان این نامه که در میان آن‌ها نام افرادی چون میلان کوندرا، نویسنده چک‌تبار، وول سویینکا، برنده نوبل ادبیات ۱۹۸۸، برنار هانری لوی و الیزابت بدنتر، دو فیلسوف فرانسوی، جودی ویلیامز، برنده نوبل صلح سال ۱۹۹۷، میا فارو و ژولیت بینوش بازیگران سرشناس سینما و مرجانه ساتراپی نویسنده ایرانی و طراح داستان‌های مصور به چشم می‌خورد، برای توقف اجرای حکم اعدام سکینه محمدی آشتیانی خواستار «مداخله فوری» جهانیان شده‌اند.

در این نامه که متن آن به طور کامل در روزنامه فرانسوی «لیبراسیون» منتشر شده، آمده است: سکینه محمدی آشتیانی که پیش از این به اتهام زنا «در حضور یکی از دو فرزندش» با ۹۹ ضربه شلاق مجازات شده است، اکنون به اتهام دیگری به مرگ از طریق سنگسار محکوم شده است.

در این نامه آمده است: جهانیان همچنان از این حکم «وحشیانه» متعجب و متأثر بودند که در بعد از ظهر روز ۱۱ اوت، جمهوری اسلامی بار دیگر «یکی از تحریف‌های خود را که دیگر به عادتی مرسوم برای آن‌ها تبدیل شده است» به نمایش گذاشت و صحنه
اعتراف زنی موسوم به سکینه محمدی آشتیانی را از تلویزیون جمهوری اسلامی پخش کرد.

در نامه چهره های سرشناش ابی و هنری جهان آمده است: صدا و سیمای جمهوری اسلامی تصویر زنی را که «چهره‌اش را با چادر پوشانده بود و تنها بینی و یک چشمش پیدا بود، در حالی که ورقه کاغذی را در میان انگشتانش گرفته بود» پخش کرد که به زبان آذری به همکاری در قتل همسرش اعتراف می‌کرد و این در حالی بود که به طور همزمان دوبله فارسی صدای اصلی این زن را می‌پوشاند.

در این نامه همچنین اشاره شده است که به گفته وکیل کنونی پرونده، خانم آشتیانی پیش از این اعتراف که فرزندانش را به شدت متأثر کرده است، تحت شکنجه واقع شده بود و این درحالی است که نویسندگان این نامه معتقدند با توجه به چهره‌ای که از این زن در تلویزیون ارائه شده است حتی نمی‌توان اطمینان داشت که فرد مذکور سکینه محمدی آشتیانی بوده است.

این چهره‌های سرشناس با اظهار این امر که آن‌ها و جهانیان قادر به لغو حکم سنگسار خانم محمدی آشتیانی هستند، از جهانیان خواسته‌اند تا بنا به خواسته فرزندان خانم آشتیانی چشمانشان را بر روی این «صحنه سازی» نبندند و نگذارند که «این کابوس به واقعیت تبدیل شود».

در پایان نامه یاد شده، امضا کنندگان ضمن درخواست آزادی «فوری» خانم آشتیانی و تبرئه شدن وی از تمام اتهامات، از سازمان ملل متحد خواسته‌اند تا ورای پرونده خانم محمدی آشتیانی و به خاطر «آزادی و شأن» زنان ایرانی، تعهد مقامات جمهوری اسلامی مبنی بر «حذف چنین مجازات‌هایی» را که ایران در سال‌های ۲۰۰۲ و ۲۰۰۸ خود را به آن پایبند کرده‌است، به آن‌ها گوشزد کند.

سکینه محمدی آشتیانی که از سال ۱۳۸۴ در حبس به سر می‌برد به اتهام زنای محصنه و همکاری در قتل همسرش به سنگسار و اعدام از طریق دار محکوم شده است که به دنبال اعتراض جهانیان به حکم سنگسار وی، قاضی پرونده چندی پیش این حکم را به طور موقت متوقف کرد، اما حکم به دار آویختن وی همچنان قابل اجرا است.

ARTEMIS-SW - .فرانسه - پاریس
مرگ بر ملا.دینش خدای قاتلش و جانورانی که 1400 سال پیش به ایران تاختند و تخم و ترکه های انان همین جنایتکاران هستند
دوشنبه 25 مرداد 1389

ADamkOki - ایران - تهران - هفت چنار
متاسفانه جمهوری اسلامی این خانم رو که اصلا سابقه سیاسی نداشته ، بدون دلیل از خونه ی مردم دزدیده و حالا داره اعدام میکنه تا صدای هزاران هموطن و شخصیت سرشناس دربیاد. عجیبه همیشه صداوسیما دروغ میگه و این رسانه ها دارن راست میگن. عذر میخوام ولی یه عده آدم بیکار اونور نشستن تا یک برگی از یکی از درخت های تهران و دیگر شهر های ایران بیفته تا سریع موضوع رو پیراهن عثمان کنن و بگن در ایران حقوق بشر نیست. ظاهرا در کشور خودشون به شدت حقوق بشر رعایت میشه. عزیزان الحمدالله متوجه هستیدکه...
دوشنبه 25 مرداد 1389

porharfi - هلند - آرنم
حُکـــــــــــــــــم ِ سنگســـــــــــار" باید سنگســــار شود!!!....
دوشنبه 25 مرداد 1389

DrPhil - دانمارک - نوبغو
چه باحال سنگسار رو به انگلیسی ترجمه کردن!!
سه‌شنبه 26 مرداد 1389

saraee - ایران - اهواز
ADamkOki - ایران - تهران - هفت چنار از کی تا حالا جون یک انسان معادل شده با افتادن برگ از یک درخت؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
سه‌شنبه 26 مرداد 1389

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.