کودکی پراسترس و ابتلا به امراض در بزرگسالی


کودکی پراسترس و ابتلا به امراض در بزرگسالی

نتایج یک تحقیق نشان می دهد تجربه هایی که در سال های اولیه زندگی کسب می شوند می توانند "تاثیرات مادام العمری" بر سلامت فرد داشته باشند

گروهی از روانشناسان هشدار داده اند که سختی ها و استرس های دوران کودکی می تواند اثرات طولانی مدتی بر سلامت فرد بگذارد و مرگ زود هنگام را منجر شود.

نتیجه چندین مطالعه نشان می دهد که تجربه استرس های ناشی از سوء استفاده و یا فقر در دوران کودکی، می تواند بیماری های قلبی، التهاب بافت ها و افزایش سرعت پیرشدن سلول ها را منجر شود.

نتیجه اعلام شده در نشست انجمن روانشناسی آمریکا نشان می دهد تجربه هایی که در سال های اولیه زندگی کسب می شوند می توانند "تاثیرات مادام العمری" بر سلامت فرد داشته باشند.

محققان دانشگاه پیتزبرگ در مطالعه ای که انجام دادند رابطه فقر و علائم اولیه بیماری های قلبی را در ۲۰۰ نوجوان سالم بررسی کردند.

آنها متوجه شدند که در بین افراد مورد مطالعه، کسانی که خانواده هایشان فقیرتر بودند، سرخرگ های محکم تر و فشار خون بالاتری دارند.

گفته می شود کودکانی که مرگ والدینشان را تجربه می کنند و یا مورد سوءاستفاده قرار می گیرند، در طول زندگی نسبت به تاثیرات استرس آسیب پذیرترند و حتی از طول عمر کمتری برخوردارند.

در مطالعه دیگری که همین گروه تحقیقاتی انجام داده است مشخص شده کودکانی که از خانواده های فقیرتر هستند، بیشتر از دیگران در موقعیت های اجتماعی که در آن مورد استهزا قرار می گیرند، احساس عدم امنیت و تهدید شدن می کنند.

این افراد همچنین فشار خون بالاتر و ضربات قلب تندتری دارند و همچنین در سه آزمایش سنجش استرس که در آزمایشگاه انجام شد خشونت بیشتری از خود نشان دادند.

پرفسور کارن متی یوز که رهبری این تحقیقات را بر عهده داشته است می گوید این یافته ها تاییدی بر تحقیقات پیشین است که نشانگر ارتباط بیماری های قلبی و دوران کودکی پراسترس بوده است.

او گفت موقعیت های استرس زا و غیرقابل پیش بینی موجب می شود که کودکان در مقابل خطرهایی که احساس می کنند "فوق العاده حساس" شوند.

او افزود: "بنابراین، ارتباط با دیگران برای آنها منشا استرس می شود و می تواند منجر به بالارفتن فشار خون، افزایش میزان التهابات و از بین رفتن ذخیره های بدن شود که این موضوع احتمال ابتلا به امراض قلبی را افزایش می دهد."

تجربه وقایع ناگوار دوران کودکی

تحقیقات دیگری که در دانشگاه اوهایو انجام شده است نشان می دهد کسانی که در دوران کودکی مرگ والدینشان را تجربه می کنند و یا مورد سوء استفاده قرار می گیرند، در طول زندگی نسبت به تاثیرات استرس آسیب پذیرتر هستند و حتی از طول عمر کمتری برخوردارند.

در این تحقیق ۱۳۲ بزرگسال مورد مطالعه قرار گرفتند و وضعیت جسمی آنها از لحاظ مختلف بررسی شد. آنها همچنین پرسشنامه ای را در مورد پیشینه خود در کودکی تکمیل کردند که از لحاظ افسردگی، سوء استفاده و یا مورد غفلت قرار گرفتن، اطلاعاتی را در اختیار گروه تحقیقاتی قرار می داد.

این آزمایش نشان می داد کسانی که در کودکی با مشقت هایی مواجه بودند، "تلومرهای" کوتاه تر و التهاب خون بالاتری دارند.

این نتایج با درنظر گرفتن عواملی چون سن، جنسیت، شاخص جنس بدن، میزان خواب، میزان ورزش و سرپرست بودن یا نبودن فرد حاصل شده است.

جانیس کیکولت گلاسر، که رهبری این تحقیق را بر عهده دارد گفت: "سختی های دوران کودکی تاثیرات طولانی مدتی بر سلامت فرد می گذارد و می تواند التهاب و پیرشدن زودهنگام سلول ها را در مقایسه با کسانی که چنین تجاربی ندارند، منجر شود."

او افزود: "کسانی که در کودکی چندین دشواری را تجربه می کنند ممکن است ۷ تا ۱۵ سال از عمرشان کاسته شود."

وی گفت: "پیشتر تاثیر استرس های دوران کودکی بر سلامت روان مشخص شده بود اما این اولین بار است که به نظر می رسد این دشواری ها بر سلامت جسمی تاثیر می گذارد."

khosh bavar - ایران - کرمان
طلفک بچه های ایرانی: جنگ, اعدام, سنگسار, گرسنگی, اینده اخوندی, فشار درس سخت ایرانی, کنکور, مهریه 1000 سکه طلا, طلاق, زندان کهریزک,............
سه‌شنبه 26 مرداد 1389

sapho - ایران - اصفهان
بچه دار شدن افرادی که آموزش و تربیت بلد نیستند یعنی مشکلات زندگی را در خود تکرار کردن. ایمانوئل کانت بدبخت افرادی که توله پس انداختن واسشون مقدسه
سه‌شنبه 26 مرداد 1389

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.